Єд. унік. № 243/948/25
Провадження № 3/243/752/2025
30 вересня 2025 року м. Слов'янськ
Суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Соловйова О.О., розглянувши матеріали, які надійшли з БПП в містах Краматорську та Слов'янську УПП в Донецькій області ДПП, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, не працюючого, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
-за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
26.01.2025 року о 21 год. 34 хв. м. Слов'янськ, по вул. Заводська, біля буд. 2, водій ОСОБА_1 керував т.з. в стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується результатом огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння, проведеному у встановленому законом порядку на місці зупинки т.з. за допомогою Алкотест Драгер 6820, тест №717. Результат позитивний 0,66‰. З результатом водій згоден. Від керування т.з. відсторонений. Велась відеофіксація на боді камеру №472563. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.9а ПДР України та скоїв правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
10.02.2025 року від захисника ОСОБА_1 - адвоката Прокопцева С.В. до суду надійшло письмове заперечення проти протоколу серія ААД №983394 від 26.01.2025 року, в якому він просить закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Так, у вказаному письмовому запереченні зазначено, що ОСОБА_1 свою провину у скоєнні правопорушення, передбаченого частиною 1 ст. 130 КУпАП не визнає. ОСОБА_1 не відстороняли від керування автомобілем (підтверджень цьому немає, ані розписок про передачу авто ані актів про тимчасове вилучення), йому лише запропонували пройти огляд на стан сп'яніння на місці, не пояснили, що це його обов'язок, навіть після незгоди з результатами огляд не проводився у закладі охорони здоров'я, при огляді були відсутні свідки.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять, передбаченої законом підстави для такої зупинки. Обставини, визначені законом, які давали поліцейському право вимагати від ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння, були відсутні. Відсутнє також письмове направлення до закладу охорони здоров'я, як вимагає Інструкція та ст. 266 КУпАП.
Відповідно до пояснень ОСОБА_1 , від проходження алкотеста «Драгер» він не відмовлявся, але після того, як алкотестер «Драгер» надав результат, з яким він був незгоден та висловив свою незгоду співробітникам поліції, але даний факт був проігнорований співробітником поліції та він наполягав на проходженні тесту на стан сп'яніння у закладі охорони здоров'я. Однак співробітники поліції відверто проігнорували його прохання пройти огляд у закладі охорони здоров'я.
Також зазначає, що на диску, наданому в якості додатку до протоколу про адміністративне правопорушення, містяться декілька файлів відеозапису, зі змісту яких вбачається, що відеозапис переривався.
У зв'язку з вищенаведеним, просив закрити провадження по даній справі через відсутність події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП
У судовому засіданні адвокат Прокопцев С.В., який діє в інтересах ОСОБА_1 , підтримав вищезазначене клопотання та просив справу про адміністративне правопорушення закрити за відсутністю події та складу правопорушення.
ОСОБА_1 був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, однак не використав свого права на безпосередню участь у судовому засіданні.
Суд, вислухавши доводи адвоката Прокопцева С.В., дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, у відповідності до положень ст. 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, приходить до наступного.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Адміністративним правопорушенням відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП визнається керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2.9а Правил дорожнього руху України водію забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно пункту 7 розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 №1452/735, встановлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта та ін.
В судовому засіданні досліджені такі докази:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №983394 від 26.01.2025 року, складений уповноваженою посадовою особою у встановленому порядку, зі змісту якого вбачається, що 26.01.2025 року о 21 год. 34 хв. м. Слов'янськ, по вул. Заводська, біля буд. 2, водій ОСОБА_1 керував т.з. в стані алкогольного сп'яніння, що підтверджується результатом огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння, проведеному у встановленому законом порядку на місці зупинки т.з. за допомогою Алкотест Драгер 6820, тест №717. Результат позитивний 0,66‰. З результатом водій згоден. Від керування т.з. відсторонений. Велась відеофіксація на боді камеру №472563. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.9а ПДР України та скоїв правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП. Зі змістом протоколу ОСОБА_1 згоден, що підтверджується його підписом;
- результат тестування Drager Alсotest 6820, прилад №ARНК-0037. Тест №717. Згідно якого, 26.01.2025 року о 21-45 год. ОСОБА_1 пройшов огляд на стан сп'яніння, місткість алкоголю в організмі склала 0,66‰; З результатом ОСОБА_1 згоден, що підтверджується його підписом;
- копія свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки газоаналізатор для контролю вмісту алкоголю у видихуваному повітрі «Alсotest 6820» №ARНК-0037. Згідно результатів повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам ДСТУ 8950:2019 Метрологія. Свідоцтво чинне до 30 липня 2025 року;
- акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, з якого вбачається, що огляд ОСОБА_1 був проведений у зв'язку з виявленими ознаками: виражене тремтіння пальців рук, запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови. Огляд на стан алкогольного сп'яніння був проведений за допомогою спеціального технічного приладу Drager Alсotest 6820. Результат огляду на стан сп'яніння: проба позитивна 0,66‰;
- рапорт поліцейського взводу №1 роти №1 БПП в містах Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області ДПП капрала поліції Корнієса Д. від 26.01.2025 року., згідно якого вбачається, що 26.01.2025 року під час несення служби у складі екіпажу «Циклон 152» по вул. Заводська, біля буд. 2 було зупинено т.з. ВАЗ 2107, р.н. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі п. 7 ст. 35 ЗУ «Про Національну поліції». В ході спілкування було виявлено ознаки алкогольного сп'яніння. Огляд було проведено на місці зупинки т.з. у встановленому законом порядку за допомогою Алкотест Драгер. Результат позитивний 0,66‰. Водій з результатом згоден. Відносно водія було складено протокол за ч. 1 ст. 130 КУпАП. Згідно ст. 266 КУпАП водія від керування т.з. відсторонено;
- відеозаписи, які додані до матеріалів справи, відповідно до яких зафіксовано факт керування та зупинки працівниками поліції т.з. ВАЗ 2107, р.н. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_1 . Причина зупинки - порушення комендантської години. Під час спілкування у водія ОСОБА_1 були виявлені ознаки алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота. Водію було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки або в медичному закладі, на що ОСОБА_1 погодився пройти огляд на місці. Також ОСОБА_1 повідомлено, що допустимою нормою є 0,2 проміле. Після того як на місце зупинки т.з. прибув інший екіпаж поліції разом з приладом Драгер, водія повторно було повідомлено про наявні у нього ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: тремтіння пальців рук, запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови. Перед початком проходження огляду поліцейський повторно запитав ОСОБА_1 щодо проходження огляду на місці за допомогою Алкотест Драгер, на що останній погодився. Водію ОСОБА_1 було надана можливість вибрати мундштук. Працівник поліції показав, що мундштук герметично запакований. Надалі ОСОБА_1 продув алкотерстер «Драгер». Результат позитивний - 0,66‰. З результатом водій ОСОБА_1 чітко погодився (11:45 хв. на відео). Крім того, вбачається, що перед складанням протоколу про адміністративне правопорушення водію ОСОБА_1 були роз'ясненні його права та обов'язки, передбачені ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП. Водія від керування т.з. було відсторонено та повідомлено про те, щоб останній викликав на місце тверезого водія. Працівники поліції ознайомили водія зі змістом складеного відносно нього протоколу, заперечень чи клопотання від нього не надходило.
Доводи захисника Прокопцева С.В. щодо не відсторонення ОСОБА_1 від керування автомобілем, суд не приймає до уваги, адже зі змісту протоколу серії ААД №983394 від 26.01.2025 року та відеозапису встановлено, що водія від керування транспортним засобом відсторонено. Складання будь-яких письмових документів щодо відсторонення особи від керування транспортним засобом не передбачено.
Стосовно зауваження адвоката щодо безпідставності зупинки транспортного засобу, суд не приймає до уваги, адже поважність причини зупинки транспортного засобу не є обставиною, яка підлягає доказуванню в межах розгляду справи за ч. 1 ст. 130 КУпАП. Так, для правильного розгляду справи важливим є встановлення саме факту керування транспортним засобом як елемент об'єктивної сторони, зазначеного адміністративного правопорушення, а не підстави для зупинки транспортного засобу. Окрім того, особа, що притягається до адміністративної відповідальності та/або його захисник не позбавлені можливості як звернутись з відповідною скаргою до УПП про безпідставну зупинку, так і шляхом оскарження неправомірних дій працівників поліції, в порядку, передбаченому КАС України.
Щодо відсутності направлення поліцейського до закладу охорони здоров'я, то суд зауважує, що наявність направлення поліцейського на медичний огляд має значення тільки в тому випадку, якщо водій погоджується його пройти в медичному закладі. Оскільки, за своєю природою саме таке направлення є підставою для здійснення медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння лікарем, про що у висновку є відповідна графа.
Також доводи адвоката стосовно того, що ОСОБА_1 був незгоден з результатом алкотестеру «Драгер» та наполягав на проходженні тесту на стан сп'яніння у закладі охорони здоров'я, суд також не приймає до уваги, адже зі змісту протоколу та результату тестування, які підписані ОСОБА_1 , а також згідно дослідженого відеозапису чітко вбачається, що водій ОСОБА_1 чітко погодився із результатом тесту. Будь-яких заперечень чи клопотань, висловлювань щодо недовіри результатам огляду за допомогою алкотестеру «Драгеру» на місці, виявлення бажання проїхати до медичного закладу, з боку водія не надходило.
Також захисник Прокопцев С.В. зазначає, що на диску, наданому в якості додатку до протоколу містяться декілька файлів відеозапису, які не є безперервними.
Детальний аналіз відеозаписів, які долучені до матеріалів адміністративного правопорушення та відомості, зазначені у протоколі серії ААД №983394 від 26.01.2025 року свідчать про те, що всі події відображені на відеозаписі стосуються саме цього факту.
Вказані докази оцінені за внутрішнім переконанням суду, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і справедливістю.
Таким чином, доводи захисника, який діє в інтересах ОСОБА_1 є надмірним формалізмом, оскільки для вирішення справи важливими є фактичні дані, зафіксовані за допомогою відеокамери поліцейського, які свідчать про вчинення адміністративного правопорушення. Отже, вищезазначене жодним чином не порушує права особи, що притягається до відповідальності, не впливає на суть встановлених фактичних обставин, кваліфікацію дій особи, законність дій працівників поліції.
Той факт, що дані відеозаписи складаються з декількох відеофайлів, не може свідчити про те, що вони не є безперервними, оскільки формування тривалого відеозапису з кількох відеофайлів є звичайним технологічним процесом, обумовленим особливістю та алгоритмом роботи відповідних відеореєстраторів.
Зазначені відеозаписи визнаються судом належними та допустимими доказами, оскільки згідно з приписами пункту першого частини першої статті 40 Закону України «Про Національну поліцію» поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою виявлення та фіксування правопорушення.
За таких обставин, оцінивши наведені докази в їх сукупності, приходжу до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та доведеність його вини.
Частиною 1 ст. 33 КУпАП передбачено, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлено.
При обранні міри адміністративного стягнення, враховуючи обставини вчиненого правопорушення, особу порушника, а саме те, що він є працездатним, ступінь його вини, майновий стан, приходжу до переконання про можливість накладення адміністративного стягнення у межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (у сумі 17000 грн.), з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік. Таке стягнення буде справедливим, необхідним та достатнім для його виправлення та попередження нових правопорушень.
Окрім того, в порядку ст. 40-1 КУпАП з правопорушника ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 605,60 грн.
На підставі вищенаведеного, керуючись ч. 1 ст. 130, ст. ст. 40-1, 283-284, 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в сумі 17000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп., який перерахувати на р/р UA198999980313090149000005001, отримувач коштів: Донецьке ГУК/м. Донецьк/21081300, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37967785, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081300, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 на користь держави на рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 22030106, судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Відповідно до статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
Відповідно до статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Скаргу на постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання 3 (три) місяці.
Повний текст постанови виготовлений 30.09.2025 року.
Суддя О.О. Соловйова