Справа № 132/1864/25
3/132/1186/25
Іменем України
27 серпня 2025 року м. Калинівка
Суддя Калинівського районного суду Вінницької області Павленко І.В.,
розглянувши матеріали справи про адміністративні правопорушення, що надійшли з БПП з обслуговування Хмільницького району УПП у Вінницькій області ДПП НПУ про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП невідомий, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , тимчасово непрацюючого,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2 КУпАП та ч. 2 ст.173-2 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення Серія ВАД № 119569, 06 червня 2025 року, близько 22 год. 30 хв., в АДРЕСА_1 , громадянин ОСОБА_1 вчинив відносно своєї доньки ОСОБА_2 домашнє насильство, а саме умисні дії психологічного характеру, які полягали у словесних образах нецензурною лайкою, завдавши їй психологічних страждань.
Крім того, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення Серія ВАД № 119568, 06 червня 2025 року, близько 22 год. 30 хв., в АДРЕСА_1 , громадянин ОСОБА_1 вчинив відносно своєї дружини ОСОБА_3 домашнє насильство, а саме умисні дії психологічного характеру, які полягали у словесних образах нецензурною лайкою та погрозах фізичною розправою, завдавши їй психологічних страждань.
Також, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення Серія ВАД № 119570, 06 червня 2025 року, близько 22 год. 30 хв., в АДРЕСА_1 , громадянин ОСОБА_1 вчинив відносно своєї доньки ОСОБА_4 домашнє насильство, а саме умисні дії психологічного характеру, які полягали у словесних образах нецензурною лайкою, завдавши їй психологічних страждань.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 173-2 КУпАП та ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився хоча належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи (за допомогою смс-повідомлення) про причини своєї неявки суд не повідомив і від нього не надходило клопотання про відкладення розгляду справи.
Відсутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності під час розгляду адміністративних матеріалів, за жодних обставин не може виступати як засіб уникнення адміністративної відповідальності, а тому вважаю за можливе розглянути справу у відсутність особи яка притягується до адміністративної відповідальності.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні вказаних адміністративних правопорушень доведена протоколами про адміністративні правопорушення: Серія ВАД № 119569 від 06.06.2025, Серія ВАД № 119568 від 06.06.2025 та Серія ВАД № 119570 від 06.06.2025 та матеріалами, що додані до протоколів, які в силу статті 251КУпАП є доказами в справі про адміністративні правопорушення.
Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Справи про адміністративні правопорушення за № 132/1864/25, № 132/1865/25 та за № 132/1866/25 слід об'єднати в одне провадження, оскільки мова йде про правопорушення вчинені однією і тією ж особою ОСОБА_1 , які розглядаються одним і тим же органом (судом). Об'єднаній справі слід присвоїти № 132/1864/25.
Згідно ст. 33 КУпАП, враховуючи характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують її відповідальність, з метою виховання особи, яка вчинила адміністративні правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, вважаю за необхідне застосувати відносно ОСОБА_1 адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, у виді штрафу.
Згідно з вимогами ст. 39-1 КУпАП у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої законом.
Згідно з вимогами ст. 283 КУпАП постанова суду про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 173-2 і 173-6 цього Кодексу, повинна містити обґрунтування необхідності або відсутності необхідності направлення порушника на проходження програми для особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, відповідно до статті 39-1 цього Кодексу.
Враховуючи, що в матеріалах справи відсутні докази систематичності вчинення останньою домашнього насильства, отже застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення в межах, встановлених санкцією, передбаченою ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, без застосування ст. 39-1 КУпАП, буде достатньою мірою відповідальності за вчинене правопорушення і відповідатиме меті адміністративного стягнення, тому вважаю, що на даний час відсутні підстави для направлення порушника на проходження програми для особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, відповідно до статті 39-1 цього Кодексу.
Згідно ст. 40-1 КУпАП та ст. 4 ч. 2 п.5 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника підлягає стягненню сума судового збору на користь держави, що становить 605,60 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 33, 39-1, 173-2 ч. 2, 251, 280, 283-284, 294 КУпАП,
Матеріали справи про адміністративні правопорушення за № 132/1864/25, № 132/1865/25 та за № 132/1866/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП та ч.2 ст.173-2 КУпАП, об'єднати в одне провадження і присвоїти об'єднаній справі № 132/1864/25.
ОСОБА_1 визнати винним в скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2 КУпАП та ч.2 ст. 173-2 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в дохід держави, що становить 510 (п'ятсот десять) гривень. (Реквізити щодо сплати штрафу: Населений пункт: Калинівський район/м. Калинівка; Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції, Отримувач: ГУК у Він.обл/м.Калинівка/21081100; Код отримувача (ЄДРПОУ): 37979858; Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), Номер рахунку (IBAN): UA978999980313060106000002776; Код класифікації доходів бюджету: 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп. (Реквізитищодосплати судового збору: Стягувач: Державна судова адміністрація України; Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.); Номер рахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Штраф має бути сплачений порушником не пізніше 15-ти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, у разі несплати штрафу в вказаний термін, підлягає стягненню з порушника подвійний розмір штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Постанова може бути оскарженою до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя