Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
26100, смт. Новоархангельськ Кіровоградської області, вул. Слави, 26, тел. 2-10-45, E-mail: inbox@na.kr.court.gov.ua
01.10.2025
3/394/392/25
394/742/25
01 жовтня 2025 року Суддя Новоархангельського районного суду Кіровоградської області Запорожець О.М.
розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Голованівського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності стосовно громадянина України:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, з вищою освітою, не працюючого, проживаючого по АДРЕСА_1
за ст. 124 КУпАП,
18.07.2025 року до Новоархангельського районного суду Кіровоградської області надійшов адміністративний матеріал стосовно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст. 124 КУпАП, зокрема в протоколі зазначено, що останній 13.07.2025 року о 15.10 год. керуючи автомобілем Skoda Octavia д.н.з НОМЕР_1 рухаючись на автошляху Стрий-Тернопіль-Кропивницький-Знам'янка 618 км. Не врахував дорожньої обстановки не дотримався безпечного бокового інтервалу, в результаті чого здійснив зіткнення з автомобілем Skoda Octavia д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_2 . В результаті дорожньо-транспортної пригоди автомобілі зазнали механічних пошкоджень з матеріальними збитками чим порушив п. 14.6. г) ПДР України.
25.09.2025 року до Новоархангельського районного суду Кіровоградської області від представника порушника надійшло клопотання про призначення судово-автотехнічної експертизи, в якому він зазначив, що для об'єктивного, повного та всебічного з'ясування обставин справи, установлення механізму ДТП та її елементів: швидкості руху, гальмового та зупинного шляхів, траєкторії руху, та інших просторово-динамічних характеристик пригоди, установлення відповідності дій водіїв ТЗ у даній дорожній ситуації технічним вимогам Правил дорожнього руху, наявності у водіїв технічної можливості запобігти зіткненню з моменту виникнення небезпеки, а також встановлення причино-наслідкового зв'язку між діями водія та ДТП, необхідне проведення судової автотехнічної експертизи, оскільки без спеціальних знань неможливо достовірно встановити:механізм виникнення дорожньо-транспортної пригоди; швидкість руху транспортних засобів безпосередньо перед зіткненням; можливість у водія уникнути зіткнення з технічної точки зору; місце первинного контакту транспортних засобів; відповідність отриманих пошкоджень заявленим обставинам ДТП.
Просив призначити у справі № 394/742/25 судово-автотехнічну експертизу, вказавши перелік питань які потрібно поставити перед експертом та установу якій потрібно доручити проведення зазначеної експертизи.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення та клопотання про призначення експертизи, суд приходить до наступного висновку.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
В розумінні ч. 1 ст. 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: давати пояснення, заявляти клопотання, а також користується іншими правами визначеними процесуальним законом.
Відповідно до ст. 273 КУпАП України експерт призначається органом (посадовою особою), у провадженні якого перебуває справа про адміністративне правопорушення, у разі коли виникає потреба в спеціальних знаннях, у тому числі для визначення розміру майнової шкоди, заподіяної адміністративним правопорушенням, а також суми грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, які підлягатимуть конфіскації. Експерт зобов'язаний з'явитися на виклик органу (посадової особи) і дати об'єктивний висновок у поставлених перед ним питаннях. Експерт має право знайомитися з матеріалами справи, що стосуються предмета експертизи, заявляти клопотання про надання йому додаткових матеріалів, необхідних для дачі висновку; з дозволу органу (посадової особи), в провадженні якого перебуває справа про адміністративне правопорушення, ставити особі, яка притягається до відповідальності, потерпілому, свідкам запитання, що стосуються предмета експертизи; бути присутнім при розгляді справи.
Ч. 1 ст. 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особливості розгляду справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 2791-2794 цього Кодексу.
Тобто на посадову особу, яка розглядає справу покладено певний обсяг дій при розгляді справи по суті.
Згідно з п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також: про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23.12.2005 р. № 14 Верховний Суд України вказує наступне: «Звернути увагу судів на неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників. При розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у статтях 247 і 280 КУпАП, у тому числі шляхом допиту свідків та призначення експертиз. Зміст постанови судді має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 і 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів».
Розділ II Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 року, серед основних завдань автотехнічної експертизи зазначає установлення відповідності дії водія ТЗ у даній дорожній ситуації технічним вимогам Правил дорожнього руху, наявності у водія можливості запобігти пригоді з моменту виникнення небезпеки, відповідності з технічної точки зору дій водія вимогам Правил дорожнього руху, а також встановлення причинно-наслідкового зв'язку між діями водія та ДТП.
З урахуванням наведеного, з метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, а також того, щоб встановити відповідність технічних дій водія транспортного засобу у зазначеній вище дорожній ситуації технічним вимогам Правил дорожнього руху можливо лише за допомогою спеціальних знань, суд вважає за необхідне призначити у справі судово-автотехнічну експертизу за визначеними у клопотанні питаннями, проведення якої доручити Національному науковому центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса».
Приймаючи до уваги викладене та керуючись ст. ст. 1, 124, 251, 256, 273, 280 КУпАП, суд -
Клопотання про призначення судово-автотехнічної експертизи - задовольнити.
Призначити по справі судово-автотехнічну експертизу на вирішення якої поставити наступні питання:
- Яка була швидкість руху транспортних засобів безпосередньо перед зіткненням?
- В якому саме місці дороги відбулося зіткнення?
- Чи відповідають пошкодження транспортних засобів механізму ДТП, зазначеному у матеріалах справи?
- Який механізм ДТП?
- Чи мав водій Skoda Octavia технічну можливість уникнути зіткнення та чи міг інший водій, діючи відповідно до ПДР, уникнути зіткнення?
- Чи порушив водій Skoda Octavia вимоги ПДР, зокрема щодо дотримання дистанції, інтервалу та уважності?
- Чи відповідає його маневр безпечному водінню?
- Чи є його дії такими, що порушили ПДР і перебувають у причинно-наслідковому зв'язку з настанням ДТП?
- Як повинен був діяти водій ОСОБА_3 у даній дорожній обстановці згідно з технічними вимогами Правил дорожнього руху?
- Чи мав водій Skoda Octavia технічну можливість шляхом екстреного гальмування зупинити ТЗ з моменту виникнення небезпеки для руху перед зіткненням автомобілів, не доїжджаючи до перешкоди?
Проведення експертизи доручити Національному науковому центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса» (Адреса: 61177, м. Харків, вул. вул. Золочівська, 8-А).
Попередити експерта(ів) про відповідальність за дачу завідомо неправдивого висновку за ст. 384 КК України та за відмову від виконання покладених на них обов'язків за ст. 385 КК України.
Для проведення експертизи надати експерту матеріали справи про адміністративне правопорушення № 394/742/25 за ст. 124 КУпАП стосовно ОСОБА_1 .
Судові витрати по справі покласти на ОСОБА_1 .
Провадження у справі на час проведення автотехнічної експертизи зупинити.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: