Справа№938/1371/25
Провадження № 3/938/933/25
30 вересня 2025 року селище Верховина
Суддя Верховинського районного суду Івано-Франківської області Чекан Н.М.
з участю секретаря судового засідання Івасюк Г.Ю.,
розглянувши матеріали, які надійшли від Верховинського РВП ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП)
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, українки, зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 , -
ОСОБА_1 28.07.2025 року о 10.40 годин за місцем проживання в АДРЕСА_2 ухилилася від виконання, передбачених статтею 150 Сімейного кодексу України, обов'язків щодо виховання малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , залишивши його у житловому будинку без відповідного нагляду, не повідомила про даний факт нікого та не брала участі у вихованні своєї малолітньої дитини, чим вчинила правопорушення передбачене ч.1 ст. 184 КУпАП.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, про причини неявки не повідомила.
Свідок ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснив, що він дійсно викликав поліцію 28.07.2025 року у зв'язку з тим, що співмешканка його сина залишила на тиждень без нагляду свою семимісяну дитину; до цього випадку вона це робила систематично.
У ст.268 КУпАП закріплено, що справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Відповідно до ч. 2 ст.268 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.184 цього Кодексу, не належать до переліку справ, при розгляді яких є обов'язковою присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Таким чином, неявка ОСОБА_1 у судове засідання не є перешкодою для проведення розгляду даної справи.
Суд вважає, що винність ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД№205373 від 25.08.2025 року, та іншими матріалами у справі.
Зокрема, з протоколу про адміністративне правопорушення ВАД№205373 від 25.08.2025 року (а.с.1) вбачається, що 28.07.2025 року о 10.40 годин в АДРЕСА_2 ОСОБА_1 ухилилася від виконання, передбачених законодавством обов'язків щодо необхідних умов життя та виховання дитини, а саме ОСОБА_2 , якого залишила в житловому будинку без відповідного нагляду, нікого не повідомила про той факт, що маєнамір покинути малолітню дитину та весь проміжок часу не брала участі у вихованні своєї неповнолітньої дитини, чим вчинила правопорушення передбачене ч.1 ст. 184 КУпАП.
Вказаний протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою на те особою інспектором поліції Верховинського РВП ГУ НП України в Івано-Франківській області із заповненням всіх необхідних реквізитів, встановлених ст.256 КУпАП та підписаний уповноваженою особою.
У протоколі вказано потерпілу ОСОБА_2 із зазначенням їх анкетних даних зазначено, що до протоколу про адміністративне правопорушення додано матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Також вказаний протокол про адміністративне правопорушення власноручно підписаний без будь-яких зауважень щодо його змісту особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , якій було роз'яснено її права та обов'язки, передбаченіст. 63 Конституції України,ст. 268 КУпАПта повідомлено про розгляд справи у Верховинському районному суді.
На підтвердження винуватості ОСОБА_4 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, до суду надано:
- свідоцтвом про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до якого його матір'ю є ОСОБА_1 , про що 17.12.2024 року складено актовий запис №171 Яремчанським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Надвірнянському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (а.с.10);
- рапортом Верховинського РВП від 28.07.2025 року з якого вбачається, що 28.07.2025 року о 10.40 годин надійшло повідомлення зі служби 102 від ОСОБА_3 про те, що співмешканка його сина залишила свою семимісячну дитину на 12-річну дочку заявника та три дні відсутня, де вона знаходиться йому не відомо;
- заява ОСОБА_3 на ім'я в.о. начальника Верховинського РВПР від 28.07.2025 року про притягнення до відповідальності ОСОБА_5 за невиконання батьківських обов'язків;
- повідомленням заступника начальника відділення поліції - начальника СВ Верховинського РВП Гу НП в Івано-Франківській області про те, що в зв'язку із відсутністю достатніх даних, які б вказували про наявність кримінального правопорушення матеріали зареєстровані в Журналі від 28.07.2025 року №4038 направляються для розгляду в порядку передбаченому КУпАП;
- поясненням ОСОБА_1 від 25.08.2025 року, в якому вона вказала, що 26.07.2025 року поїхала до Верховини, щоб купити продукти харчування та деякі продукти харчування, а свою дитину залишила на батьків співмешканця; додому повернулася через кілька днів, оскільки у Верховині зустріла свого співмешканця ОСОБА_6 і вони разом провели кілька днів;
- актом обстеження умов проживання від 28.07.2025 року за адресою: с. Кривопілля Верховинського району Івано-Франківської області, з якого вбачається, що на час обстеження малолітня дитина перебуває в сім'ї ОСОБА_3 , оскільки мати ОСОБА_7 залишила дитину 26.07.2025 року і не повернулася, на дзвінки не відповідає, її місце знаходження не відомо; зі слів заявника дана ситуація неодноразова; мати ОСОБА_8 часто залишає дитину на кілька днів.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, суддя приходить до такого висновку.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом.
Згідно із ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як передбачено ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком), визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.251 КУпАП України, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
На підставі ст.252 КУпАП оцінка доказів при розгляді справ про адміністративні правопорушення ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Згідно зі ст.129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Диспозиція ч.1 ст.184 КУпАП передбачає відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Обов'язки щодо забезпечення батьками необхідних умов життя навчання та виховання неповнолітніх дітей закріплені в ст. 150 Сімейного Кодексу України, а саме відповідно до цього закону батьки зобов'язані 1) виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, 2) піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток , 3) забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя , 4) поважати дитину. У свою чергу в ч. 4 ст.155 Сімейного Кодексу України закріплено, що ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Аналізуючи здобуті в судовому засiданнi докази, суддя приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 правильно квалiфiковано за ч.1 ст.184 КУпАП, оскільки вона ухилилася від виконання передбачених ст.150 Сімейного кодексу України обов'язків щодо малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
З урахуванням викладеного суддя вважає, що на ОСОБА_1 слід накласти стягнення, яке б вiдповiдало вчиненому нею правопорушенню та її особі, в межах санкції ч.1 ст.184 КУпАП.
У ч. 1 ст. 184 КУпАП закріплено, що ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей - тягне за собою попередження або накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, враховуючи характер та ступінь суспільної небезпечності вчиненого адміністративного правопорушення, ставлення винного до вчиненого правопорушення, його матеріальне становище, суддя вважає, що для попередження вчинення аналогічних правопорушень в майбутньому на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді попередження.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення; розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Тому зі ОСОБА_1 слід стягнути судовій збір у розмірі 605,60 грн
На підставі вищенаведеного, керуючись ст. 62 Конституції України, ст.ст. 184, 251, 252, 256, 266, 280, 283, 284- 285, 294 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти адміністративне стягнення у штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Івано-Франківського апеляційного суду через Верховинський районний суд.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Суддя Наталія ЧЕКАН