Справа № 143/786/24
30.09.2025 року м. Погребище
Погребищенський районний суд Вінницької області у складі:
головуючого - судді Сича С.М.,
за участю секретаря Левченко М.О.,
розглянувши в приміщенні суду в м.Погребище Вінницького району Вінницької області цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитними договорами,-
встановив:
10 вересня 2024 року до Погребищенського районного суду Вінницької області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитними договорами.
Ухвалою судді від 17.09.2024 року відкрито провадження у вищевказаній справі та її розгляд визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
У вищезазначеній ухвалі встановлено строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву - п'ятнадцять днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, а також роз'яснено, що останній має право подати клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін в строк для подання відзиву (а.с. 95-96).
15.10.2024 року до канцелярії суду надійшло клопотання відповідача ОСОБА_1 про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін та клопотання про зупинення провадження у справі (а.с. 105-111).
Ухвалою суду від 23.10.2024 року постановлено проводити подальший судовий розгляд за правилами спрощеного позовонго првоадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін (а.с.112).
Відповідач ОСОБА_1 повторно направив до суду клопотання про зупинення провадження у справі, яке мотивоване тим, що він мобілізований на особливий період та перебуває у складі Збройних Сил України (а.с.121). При цьому надав довідку від 20.09.2024 року, згідно із якою він перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 з 22.06.2024 року по теперішній час (а.с.110).
Ухвалою суду від 29.11.2024 року витребувано від Міністерства оборони України відомості про те, чи переведена на воєнний стан або залучена до проведення бойових дій військова частина НОМЕР_1 (а.с.127, 128).
11.02.2025 року на адресу суду надійшла відповідь із Міністерства оборони України про те, що по суті порушеного питання командуванню військової частини НОМЕР_1 визначено завдання опрацювати ухвалу суду та надати суду витребувані відомості (а.с.138).
Оскільки від військової частини НОМЕР_1 не надійшли витребувані судом відомості, то ухвалою суду від 28.08.2025 року витребувано від Військової частини НОМЕР_1 відомості про те, чи переведена вона на воєнний стан або залучена до проведення бойових (а.с.164, 165).
15.09.2025 року на адресу суду від Військової частини НОМЕР_1 надійшов супровідний лист, до якого додано витяг із журналу бойових дій, за змістом якого військова частина прийнята в оперативне підпорядкування та виконує бойові (спеціальні) завдання в першому ешелоні операційної зони відповідно до бойових розпоряджень та бойового наказу (а.с.172, 173).
Представник позивача в судове засідання не з'явився, однак в позовній заяві ТОВ «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» просить розглядати справу за відсутності його представника.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим, причини неявки суду не повідомив.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановленого пунктом 2 частини першої статті 251 цього Кодексу, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Зупинення провадження у справі - це врегульована законом й оформлена ухвалою суду тимчасова перерва в провадженні у справі, викликана наявністю однієї із передбачених у законі обставин, які перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії. Тобто інститут зупинення судового провадження застосовується не просто у зв'язку із виникненням підстав, передбачених процесуальним законом, а обумовлюється наявністю обставин, які створюють об'єктивні перешкоди для здійснення судового розгляду.
Обов'язок суду зупинити провадження у справі зумовлений об'єктивною неможливістю її розгляду, викликаний наявністю однієї із передбачених у законі обставин, які перешкоджають розглядові справи, коли зібрані докази не дозволяють встановити та оцінити певні обставини (факти), які є предметом судового розгляду. Для вирішення питання про зупинення провадження у справі суд у кожному випадку повинен з'ясовувати, чим обумовлюється неможливість розгляду справи.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності. Військова служба у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком осіб (за винятком випадків, визначених законом), пов'язаній із захистом України.
Порядок проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та вирішення питань, пов'язаних з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов'язку в запасі, врегульовано Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008 (далі - Положення № 1153/2008).
Згідно з пунктом 12 Положення № 1153/2008 встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку, призупинення контракту та військової служби тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.
Результат аналізу пункту 12 Положення № 1153/2008 дає підстави зробити висновок про те, що встановлення відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом, оформлюється письмовими наказами по особовому складу.
Такі висновки викладені у постановах Верховного Суду від 09 листопада 2022 року у справі № 753/19628/17 (провадження № 61-9218св22), від 29 березня 2023 року у справі № 756/3462/20 (провадження № 61-7918св22).
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (стаття 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/202 постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Надалі неодноразово строк дії воєнного часу продовжувався і не скасовано до теперішнього часу.
За приписами пункту другого зазначеного Указу військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування наказано запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Наведене правове регулювання дозволяє дійти висновку, що норма пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України може бути застосована судами під час вирішення питання про зупинення провадження у справі у разі перебування фізичної особи, яка є стороною чи третьою особою, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, до припинення перебування такої фізичної особи у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Схожих висновків у подібних правовідносинах дійшов Верховний Суд у постанові від 25 липня 2024 року у справі № 852/2а-2/24.
Конструкція норми пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України носить імперативний характер та покладає на суд саме обов'язок зупинити провадження у справі за цією підставою, при цьому, незалежно від наявності у сторони представника, стадії процесу (підготовче провадження, розгляд справи по суті, апеляційне, касаційне оскарження), ціни позову, виду вимог, що розглядаються у провадженні, чи будь-яких інших чинників (див. постанову Верховного Суду від 19.12.2024 року у справі № 484/40/21).
Разом із цим, у постановах Верховного Суду від 09.11.2022 року у справі №753/19628/17 та в ухвалах Верховного Суду від 14.12.2022 року у справі №757/5240/16-ц, від 29.08.2022 року у справі №461/5209/19, від 17.01.2023 року у справі №501/1699/17, від 09.05.2023 року у справі №96/5671/21 висловлено позицію щодо застосування п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України, відповідно до якої підставою для зупинення провадження у справі є перебування сторони у складі Збройних Сил України у військовій частині, яка переведена на воєнний стан та виконує бойові завдання у зоні бойових дій.
Згідно із довідкою від 20.09.2024 року №16692 молодший сержант ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 з 22.06.2024 року по теперішній час (а.с.110).
Згідно і витягом із журналу бойових дій військової частини НОМЕР_1 , підписаним начальником штабу, заступником командира військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 , вказана військова частина прийнята в оперативне підпорядкування та виконує бойові (спеціальні) завдання в першому ешелоні операційної зони відповідно до бойових розпоряджень та бойового наказу (а.с.172, 173).
Отже, слід дійти висновку, що відповідач ОСОБА_1 на даний час перебуває у складі структурного елементу (військової частини) Збройних Сил України, що переведена на воєнний стан та виконує бойові завдання у зоні бойових дій, що слугує безумовною підставою для зупинення провадження у справі відповідно до положень п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у справі до припинення перебування відповідача ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.
Керуючись п. 2 ч. 1 ст. 251, п. 2 ч. 1 ст. 253, ст.ст. 258-260 ЦПК України, суд,-
ухвалив:
Зупинити провадження у цивільній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитними договорами до припинення перебування відповідача ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення до Вінницького апеляційного суду.
Суддя