Справа № 352/1724/25
Провадження № 2-а/352/52/25
30 вересня 2025 рокум. Івано-Франківськ
Тисменицький районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Кузьменка С.В.,
за участю
секретаря судового засідання Пастух М.М.,
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судового засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ,
до ІНФОРМАЦІЯ_1
про визнання протиправною та скасування постанови ІНФОРМАЦІЯ_2 №812 від 16 липня 2025 року, -
І. Рух провадження та процесуальні рішення
Ухвалою Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 24 липня 2025 року відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 (далі- Позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі- Відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови ІНФОРМАЦІЯ_2 №812 від 16 липня 2025 року та розгляд справи призначено на 04 серпня 2025 року.
04 серпня 2025 року розгляд справи відкладено на 21 серпня 2025 року в зв'язку із клопотанням Позивача для надання йому можливості скористатись правовою допомогою.
21 серпня 2025 року Позивач повідомив, що йому правова допомога не потрібна та він захищатиме свої права самостійно. Розгляд справи відкладено на 19 вересня 2025 року для надання можливості надати пояснення по суті спору із урахуванням досліджених доказів
19 вересня 2025 року розгляд справи відкладено на 26 вересня 2025 року у зв'язку із призупиненням діяльності суду через надходженням повідомлення про замінювання будівлі.
26 вересня 2025 року у відповідності до вимог статті 227 КАСУ ухвалення та проголошення рішення відкладено на 30 червня 2025 року.
ІІ. Стислий виклад позиції сторін
Позивач зазначає, що 16 липня 2025 року постановою т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковником ОСОБА_2 його притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною третьою статті 210-1 кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000 гривень.
Вважає постанову незаконною, оскільки:
-час звірки та уточнення військово-облікових даних із постанови є незрозумілим, оскільки в ній зазначено - уточнено вищезазначені облікові дані 07 липня 2025 року, а при особистій явці 24 травня 2011 року»;
-в червні 2024 року Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 , отримав направлення на ВЛК, пройшов його та 26 червня 2024 року отримав довідку №132/14/796, за якою визнаний тимчасово непридатним до військової служби з переоглядом 26 серпня 2024 року;
-08 вересня 2024 року Позивач визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, що підтверджується Довідкою №129/5/2717;
-Він не отримував протокол про вчинення адміністративного правопорушення, коли перебував на території ТЦК та СП;
-7 липня 2025 року Позивач отримав повістку на 16 липня 2025 року, а 16 липня 2025 року отримав повістку з відкритою датою та постанову про притягнення до адміністративної відповідальності, проте він не був попереджений про розгляд будь - якої справи відносно нього та участі в розгляді не приймав.
Відповідач надав відзив, в якому просить відмовити у задоволенні позовної заяви:
-Позивач 07 липня 2025 року прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 для звірки та уточнення облікових даних. Цього ж дня працівниками ІНФОРМАЦІЯ_2 встановлено, що Позивач є порушником військового обліку, не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 та відповідно не уточнив протягом 60 днів з дня набрання чинності Указу Президента України про оголошення мобілізації, свої персональні дані встановленим законом способом.
-07 липня 2025 року складено протокол про виявлення та фіксацію адміністративного правопорушення проте, що громадянин Позивач є порушником законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, оскільки не оновив вчасно свої персональні дані. Позивач надав усні пояснення, в яких зазначив, що не оновив вчасно дані, оскільки часто хворів і не мав змоги це зробити. Доказів щодо перебування на лікуванні не надав. Другий примірник протоколу вручений Позивачу під підпис.
-16 липня 2025 року Позивач на розгляд справи прибув, нових доказів не подавав та клопотань не заявляв. Під час розгляду справи було встановлено, що Позивач не оновлював свої облікові дані протягом 60 днів з дня набрання чинності указу Президента України «Про оголошення мобілізації» винесено постанову №812 та накладено на Позивача штраф у розмірі 17 000 гривень. Постанова вручена Позивачу одразу після розгляду справи, про що свідчить його підпис на постанові.
ІІІ. Докази, досліджені судом
1.Копія паспорта Позивача та картки фізичної особи - платника податків.
2.Довідка військово -лікарської комісії №132/14/794 від 26 червня 2024 року, відповідно до якої Позивачу проведено медичний огляд позаштатною постійно діючою ВЛК при другому відділі ІНФОРМАЦІЯ_2 26 червня 2024 року та визнано тимчасово непридатним до військової служби.
3.Довідка військово -лікарської комісії №129/5/2717 від 08 вересня 2024 року, відповідно до якої Позивач непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.
4.Постанова №812 по справі про адміністративне правопорушення за частиною третьою статті 210-1 кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідно до якої на Позивача накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000 гривень.
Згідно фабули постанови Позивач не оновлював свої облікові дані протягом 60 днів з дня набрання чинності указу Президента України «Про оголошення мобілізації», затвердженого Верховною Радою України встановленими законом способами, тобто не виконавши вимоги прикінцевих та перехідних положень Закону України №3633 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», ч. 2 ст. 9 Закону України «Про єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Позивач на розгляд справи прибув, нових доказів не подав та клопотань не заявляв.
5.Повістка, видана другим відділом ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до якої Позивачу потрібно з'явитися 07 липня 2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Докази, надані Відповідачем
6.Протокол про адміністративне правопорушення від 07 липня 2025 року, складений ІНФОРМАЦІЯ_2 відносно Позивача, який 07 липня 2025 року о 10:00 годин прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 для звірки та уточнення облікових даних. Під час перевірки та звірки даних Позивача з даними АІТС «Оберіг» було виявлено розбіжності т неточні дані, а саме: Позивач не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 та відповідно не уточнив протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України «Про оголошення мобілізації».
Згідно із текстом протоколу, Позивача повідомлено про розгляд справи 16 липня 2025 року, він особисто надав пояснення про причини допущеного порушення, а також отримав другий примірник протоколу
IV. Фактичні обставини, встановлені судом
Позивач проживає в селі Лани Івано-Франківського районута перебував на обліку як військовозобов'язаний у Відповідача, що визнається сторонами та підтверджується паспортом Позивача (пункт ІІІ.1 Рішення).
18 травня 2024 року набули чинності зміни до статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», відповідно до яких військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет військовозобов'язаного або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
26 червня 2024 року та 08 вересня 2024 року Позивач пройшов медичний огляд, згідно і яким його визнано непридатним до військової служби із виключенням із військового обліку, що підтверджується довідками ( пункти ІІІ.2-ІІІ.3 Рішення).
07 липня 2025 року стосовно Позивача складено протокол про адміністративне правопорушення за статтею 210 КУпАП, який Позивач отримав в той же день, що підтверджується його підписом. Згідно із поясненнями, наданими в протоколі, Позивач не оновив свої дані, оскільки часто хворів та не мав змоги це зробити.
Одночасно Позивача повідомлено про розгляд справи 16 липня 2025 року, а Позивач отримав другий примірник протоколу, що підтверджується текстом протоколу ( пункт ІІІ.6 Рішення).
16 липня 2025 року уповноваженою особою Відповідача винесено постанову про притягнення Позивача до адміністративної відповідальності за частиною третьою статті 210 КУпАП. Згідно фабули постанови, Позивач будучи військовозобов'язаним, не уточнив свої персональні дані, а саме місце проживання, номер мобільного телефону та дійсне прізвище протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет військовозобов'язаного або в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, чим порушив вимоги частини третьої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», що підтверджується постановою (пункт ІІІ.4 Рішення).
В судовому засіданні Позивач підтвердив, що ним не оновлювались персональні дані а саме місце проживання, номер мобільного телефону та дійсне прізвище у вказаний в постанові строк, а також на час розгляду справи.
V. Висновки суду
Відповідно до частини третьої статті 210 КУпАП передбачена відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.
Таким чином, вказана стаття є бланкетною та відповідальність за нею настає виключно у випадку порушення Правил військового обліку.
Позивач притягнутий до адміністративної відповідальності за порушення вимог:
-абзацу 7 частини третьої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», відповідно до якої інші (окрім зазначених в абзаці 1) військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Відповідні зміни до Закону внесені Законом України від 11 квітня 2024 року № 3633 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набрав чинності через один місяць з дня, наступного за днем його опублікування, а саме з 18 травня 2024 року.
Указом Президента України № 65/2022 від 24 лютого 2022 року оголошено загальну мобілізацію. Відповідно до пункту 10 цей Указ набирає чинності після його затвердження Верховною Радою України.
Законом України № 2105-ІХ від 03 березня 2022 року затверджено вищевказаний Указ Президента
Відповідно, Позивач був зобов'язаний уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження в 60-денний строк з дня набрання чинності Законом України від 11 квітня 2024 року № 3633 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набрав чинності через один місяць з дня, наступного за днем його опублікування.
Враховуючи набрання Законом чинності 18 травня 2024 року, вказані дії Позивач був зобов'язаний здійснити в строк до 18 липня 2024 року.
Як встановлено в ході розгляду справи, Позивач не оновив свої персональні дані як у встановлений Законом строк, так і на час винесення оскаржуваної постанови та розгляду справи Судом, що підтверджено самим Позивачем в судовому засіданні.
Станом на 18 липня 2024 року Позивач перебував у статусі військовозобов'язаного та знятий з обліку тільки 08 вересня 2024 року. Таким чином, станом на 18 липня 2025 року Позивач був зобов'язаний оновити свої персональні дані.
Позивачем не надано доказів щодо уточненням ним своїх облікових даних в строк до 18 липня 2024 року.
Таким чином, Позивач допустив порушення абзацу 7 частини третьої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
щодо неповідомлення Позивача про розгляд справи
Згідно із текстом протоколу про адміністративне правопорушення, Позивача повідомлено, що розгляд справи відбудеться о 11 годині 00 хвилин 16 липня 2025 року. Позивач надав пояснення в тексті протоколу, а також 07 липня 2025 року отримав другий примірник протоколу, що підтверджується його підписом.
Таким чином, доводи Позивача щодо неповідомлення його про дату, час та місце розгляду справи спростовуються дослідженими Судом доказами, а саме текстом протоколу про адміністративне правопорушення.
щодо строків давності
Відповідно до частини сьомої статті 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.
Хоча Позивач і з'являвся до Відповідача 26 червня та 08 вересня 2025 року, однак ним здійснювались дії щодо проходження лікарської комісії, а не оновлення даних.
Відповідно, Суд погоджується із доводами Відповідача, що про вчинене Позивачем порушення стало відомо тільки 07 липня 2025 року, коли і було складено протокол про адміністративне правопорушення.
Таким чином, постанова винесена в межах строку, передбаченого статтею 38 КУпАП, в зв'язку із чим не вбачається підстав для закриття провадження в зв'язку із закінчення строку притягнення Позивача до відповідальності.
На підставі викладеного, керуючись статтями 77, 246, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Залишити без змін постанову № 812 від 16 липня 2025 року, якою на ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , накладено адміністративне стягнення штраф у розмірі 17000 гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
ПОЗИВАЧ: ОСОБА_3 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
ВІДПОВІДАЧ: ІНФОРМАЦІЯ_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_2 .
Суддя Сергій КУЗЬМЕНКО