Ухвала від 29.09.2025 по справі 346/4824/25

Справа № 346/4824/25

Провадження № 1-кс/346/1001/25

УХВАЛА

про тимчасовий доступ до речей і документів

29 вересня 2025 р.м. Коломия

Слідчий суддя Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого СВ Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_3 , внесене в кримінальному провадженні в кримінальному провадженні № 42025092090000028 від 09.09.2025р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України про тимчасовий доступ до речей і документів, -

ВСТАНОВИВ:

19.09.2025 слідча СВ Коломийського РВП в Івано-Франківській області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів. Клопотання погоджено прокурором Коломийської окружної прокуратури ОСОБА_4 .

Клопотання мотивовано тим, що 09.09.2025 прокурором Коломийської окружної прокуратури ОСОБА_4 у ході моніторингу сайту публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( ІНФОРМАЦІЯ_2 встановлено, що між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ПП « ОСОБА_5 » укладено договір від 23.09.2022 № 147 щодо виконання робіт «Капітальний ремонт та облаштування місць для проживання внутрішньо переміщених осіб (спальний корпус) по АДРЕСА_1 ». Сума договору складає 983 830 грн. Згідно даних Єдиного веб-порталу використання публічних коштів « ІНФОРМАЦІЯ_4 », за виконані роботи селищною радою здійснено оплату в сумі 668 992 грн.

Також, між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » укладено договір від 18.10.2022 № 181/22 за проведення робіт «Капітальний ремонт приміщень будівлі для внутрішньо-переміщених осіб за адресою АДРЕСА_1 » на суму коштів 4 928 376,00 грн. Згідно даних Єдиного веб-порталу використання публічних коштів « ІНФОРМАЦІЯ_4 », за виконані роботи за вказаним договором селищною радою здійснено оплату в загальній сумі 2 794 906,00 грн.

Всього за вищевказаними договорами ІНФОРМАЦІЯ_3 проведено оплату на рахунки виконавців робіт у загальній сумі 3 463 898 грн, однак на даний час є підстави вважати, що роботи згідно вищевказаних договорів виконані не в повному обсязі. Тому, у діях службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_6 та виконавців робіт імовірно вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, а саме розтрата бюджетних коштів, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинена за попередньою змовою групою осіб в умовах воєнного стану.

Аналізом чинного законодавства України встановлено наступне:

П. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що до замовників, які здійснюють закупівлі відповідно до цього Закону, належать, у тому числі, органи місцевого самоврядування, об'єднання територіальних громад.

Згідно п. 28 ч. 1 ст. 1 вищенаведеного Закону, спрощена закупівля - придбання замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 і 2 частини першої статті 3 цього Закону.

Відповідно п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі», цей Закон застосовується до замовників, визначених пунктами 1-3 частини першої статті 2 цього Закону, за умови що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень.

Згідно п.1, п.10 ст. 11 Закону України «Про публічні закупівлі» відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі є уповноважена особа, яка планує закупівлі та формує річний план закупівель в електронній системі закупівель; здійснює вибір процедури закупівлі; проводить процедури закупівель/спрощені закупівлі; 3-1) оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, у випадку здійснення закупівель відповідно до частини сьомої статті 3 цього Закону; забезпечує рівні умови для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; забезпечує складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених цим Законом; забезпечує оприлюднення в електронній системі закупівель інформації, необхідної для виконання вимог цього Закону; здійснює інші дії, передбачені Законом.

Рішення уповноваженої особи оформлюються протоколом із зазначенням дати прийняття рішення, який підписується уповноваженою особою.

Відповідно до п. 1 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених Законом. Невід'ємними додатками до договору про закупівлю послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єкта будівництва є документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси.

Згідно ч. 4 ст. 882 Цивільного кодексу України передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами.

Згідно абз. 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про архітектурну діяльність» технічний нагляд - здійснення замовником контролю за дотриманням проектних рішень та будівельних норм і правилам, а також контролю за якістю виконаних робіт та їх обсягами під час будівництва або зміни (у тому числі шляхом знесення) об'єкта містобудування.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 вищенаведеного закону , технічний нагляд забезпечується замовником та здійснюється особами, які мають кваліфікаційний сертифікат.

Ураховуючи вищенаведене та з метою забезпечення всебічного, повного та неупередженого дослідження всіх обставин кримінального провадження, на даний час виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу з можливістю вилучення документів, які перебувають у володінні замовника робіт - ІНФОРМАЦІЯ_6 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ), а саме до:

-договорів, укладених між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ПП « ОСОБА_5 » щодо виконання робіт на об'єкті «Капітальний ремонт та облаштування місць для проживання внутрішньо переміщених осіб (спальний корпус) по АДРЕСА_1 »;

-договорів, укладених між між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо виконання робіт на об'єкті «Капітальний ремонт приміщень будівлі для внутрішньо-переміщених осіб за адресою АДРЕСА_1 »;

-додаткових угод, змін до вказаних договорів, якщо такі укладалися;

-дефектних актів, чи інших документів, що фіксували наявність дефектів на вищенаведених об'єктах з переліком робіт, необхідних для їх усунення;

-проєктно-кошторисної документації на проведення капітального ремонту вищевказаних об'єктів;

-актів приймання виконаних робіт за вищевказаними об'єктами (форми КБ-2в);

-довідок про вартість виконаних будівельних робіт і витрат (форми КБ-3);

-рішення ІНФОРМАЦІЯ_6 про визначення уповноваженої особи за організацією та проведенням процедур закупівель в ІНФОРМАЦІЯ_7 станом на 2022 року;

-протоколів уповноваженої особи за організацією та проведенням процедур закупівель щодо вищевказаних об'єктів (якщо такі були);

-річного плану закупівель ІНФОРМАЦІЯ_6 на 2022 рік;

-оголошення ІНФОРМАЦІЯ_6 про проведення спрощеної закупівлі, вимоги до предмета закупівлі та інших документів, що були складені замовником для проведення закупівель вищенаведених робіт;

-документів, що були подані учасниками вищенаведених закупівель;

-документів, на підставі яких було обрано переможців у вищенаведених закупівлях;

-договорів чи інших документів, на підставі яких здійснювався технічний нагляд за проведенням робіт на вищевказаних об'єктах.

Необхідність вилучення вказаних документів має значення для досудового розслідування, оскільки дані документи можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні. Крім того, вони необхідні для проведення судових експертиз, а також відомості, які містяться в тому числі в цих документах, стануть підставою для прийняття кінцевого процесуального рішення у даному кримінальному провадженні.

Необхідність вилучення саме оригіналів вищезазначених документів, обґрунтовується тим, що у кримінальному провадженні може виникнути потреба у ідентифікації особи заявника шляхом проведення судової почеркознавчої експертизи. А відповідно до наказу Міністерства юстиції України №53/5 від 08.10.1998, «Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень», для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.

В судове засідання слідчий та прокурор не з'явилися, надали заяви про розгляд клопотання за їх відсутності.

Представник ІНФОРМАЦІЯ_6 не з'явився. Про день, час та місце розгляду клопотання повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Відповідно до вимог ч.4 ст.107 КПК України фіксування кримінального провадження за допомогою технічних засобів фіксації не відбувалося, через неприбуття в судове засідання всіх учасників.

Вивчивши клопотання та матеріали кримінального провадження, додані до клопотання, слідчий суддя приходить до наступного.

Так, одним із заходів забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів, порядок надання якого регламентовано главою 15 ст.ст.159-166 КПК України, який полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливість ознайомитися з ними, зробити їх копії та у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Так, з матеріалів клопотання вбачається, що відомості про вчинене кримінальне правопорушення за ознаками ч.4 ст.191 КК України внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42025092090000028 від 09.09.2025р. на підставі самостійного виявлення прокурором кримінального правопорушення за фактом розтрати та привласнення бюджетних коштів шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем вчинене в умовах воєнного стану, за обставин зазначених в клопотанні слідчого та описовій частині ухвали.

Розслідування доручено проводити слідчому СВ Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_6 , ОСОБА_3 .

Слідчим суддею встановлено, що укладено договір між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ПП « ОСОБА_5 » щодо виконання підрядних робіт на об'єкті «Капітальний ремонт та облаштування місць для проживання внутрішньо переміщених осіб (спальний корпус) по АДРЕСА_1 », що вбачається з копії договору №147 від 23.09.2022, який містить відомості про предмет договору, ціну, строки виконання робіт та строки дії договору, розрахункові рахунки та юридичні адреси сторін. Так, сума договору складає 983 830 грн. Згідно даних Єдиного веб-порталу використання публічних коштів « ІНФОРМАЦІЯ_4 », за виконані роботи селищною радою здійснено оплату в сумі 668 992 грн., що підтверджується відомості про трансакції від 29.09.2022 на суму 187615 грн., від28.10.2022 на суму 125178 грн., від 22.11.2022 на суму 142256 грн., від 15.11.2022 на суму 123103 грн, від 15.12.2022 на суму 90840 грн.

Крім того, між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо виконання підрядних робіт на об'єкті «Капітальний ремонт приміщень будівлі для внутрішньо-переміщених осіб за адресою АДРЕСА_1 », що вбачається з копії договору №181/22 від 18.10.2022, який містить відомості про предмет договору, ціну, строки виконання робіт та строки дії договору, розрахункові рахунки та юридичні адреси сторін. Так, сума договору складає 4928376 грн. з додаткової угоди №1 до даного договору від 18.11.2022 року в новій редакції викладено пункт договору щодо календарного плану робіт. Згідно даних Єдиного веб-порталу використання публічних коштів «Spending», за виконані роботи селищною радою здійснено оплату в сумі 2794906 грн., що підтверджується відомості про трансакцію від 10.11.2022 на суму 1750170 грн., від 30.12.2022 на суму 1044736 грн.

Даних про виконання робіт згідно вищевказаних договорів в повному обсязі не надано.

Відповідно до ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:

1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;

2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;

Слідчий суддя погоджується з твердженням слідчого, що вбачається наявність достатніх підстав вважати, що в діях службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_6 та виконавців робіт вбачаються ознаки кримінального правопорушення передбаченого ч.4 ст.191 КК України, а саме розтрата бюджетних коштів шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем вчинене в умовах воєнного стану за попередньою змовою групою осіб.

Зазначені в клопотанні документи, а саме договори на виконання підрядних робіт між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ПП « ОСОБА_5 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » щодо об'єктів капітальний ремонт та облаштування місць для внутрішньо-переміщених осіб, додаткові угоди до вказаних договорів, проектно-кошторисна документація, дефектні акти, довідки про вартість виконаних робіт тощо можуть перебувати у володінні ІНФОРМАЦІЯ_6 за адресою АДРЕСА_1 , самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та осіб, які можуть бути причетними до вчинення кримінального правопорушення.

Слідчий суддя погоджується з твердженням слідчого про те, що іншим чином встановити обставини, які передбачається довести, крім вилучення оригіналів вищеописаних документів, неможливо. Крім того, для проведення необхідних експертних досліджень, які планується провести в даному кримінальному провадженні, необхідні саме оригінали вказаних документів відповідно до Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз.

Таким чином, клопотання слідчого вважаю обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 110, 159-160,162-166, 309 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання задовольнити.

Надати слідчому СВ Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_3 , заступнику начальника СВ Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_6 тимчасовий доступ до таких документів:

-договорів, укладених між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ПП « ОСОБА_5 » щодо виконання робіт на об'єкті «Капітальний ремонт та облаштування місць для проживання внутрішньо переміщених осіб (спальний корпус) по АДРЕСА_1 »;

-договорів, укладених між між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо виконання робіт на об'єкті «Капітальний ремонт приміщень будівлі для внутрішньо-переміщених осіб за адресою АДРЕСА_1 »;

-додаткових угод, змін до вказаних договорів, якщо такі укладалися;

-дефектних актів, чи інших документів, що фіксували наявність дефектів на вищенаведених об'єктах з переліком робіт, необхідних для їх усунення;

-проєктно-кошторисної документації на проведення капітального ремонту вищевказаних об'єктів;

-актів приймання виконаних робіт за вищевказаними об'єктами (форми КБ-2в);

-довідок про вартість виконаних будівельних робіт і витрат (форми КБ-3);

-рішення ІНФОРМАЦІЯ_6 про визначення уповноваженої особи за організацією та проведенням процедур закупівель в ІНФОРМАЦІЯ_7 станом на 2022 року;

-протоколів уповноваженої особи за організацією та проведенням процедур закупівель щодо вищевказаних об'єктів (якщо такі були);

-річного плану закупівель ІНФОРМАЦІЯ_6 на 2022 рік;

-оголошення ІНФОРМАЦІЯ_6 про проведення спрощеної закупівлі, вимоги до предмета закупівлі та інших документів, що були складені замовником для проведення закупівель вищенаведених робіт;

-документів, що були подані учасниками вищенаведених закупівель;

-документів, на підставі яких було обрано переможців у вищенаведених закупівлях;

-договорів чи інших документів, на підставі яких здійснювався технічний нагляд за проведенням робіт на вищевказаних об'єктах,

які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_6 , за адресою АДРЕСА_1 , із можливістю вилучення їх оригіналів.

Строк дії ухвали 20 днів з дня постановлення ухвали.

Наслідки не виконання ухвали слідчого судді передбачено ст. 166 КПК України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя : ОСОБА_1