Справа № 346/4822/25
Провадження № 1-кс/346/1004/25
про тимчасовий доступ до речей і документів
29 вересня 2025 р.м. Коломия
Слідчий суддя Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого СВ Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_3 , внесене в кримінальному провадженні в кримінальному провадженні № 42025092090000027 від 09.09.2025р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України про тимчасовий доступ до речей і документів, -
19.09.2025 слідча СВ Коломийського РВП в Івано-Франківській області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів. Клопотання погоджено прокурором Коломийської окружної прокуратури ОСОБА_4 .
Клопотання мотивовано тим, що 09.09.2025 прокурором Коломийської окружної прокуратури ОСОБА_4 у ході моніторингу сайту публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( ІНФОРМАЦІЯ_2 встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 та ФОП ОСОБА_5 укладено договір від 08.09.2023 №234 щодо виконання робіт на об'єкті «Капітальний ремонт ІНФОРМАЦІЯ_4 ». Сума договору складає 846 399 грн. Згідно даних Єдиного веб-порталу використання публічних коштів « ІНФОРМАЦІЯ_5 », 25.09.2023 за виконані роботи сільською радою здійснено оплату в сумі 846 399 грн.
Також, між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ФОП ОСОБА_5 укладено договір від 26.07.2024 №195 щодо виконання робіт на об'єкті «Капітальний ремонт споруди подвійного призначення, яка планується до використання як укриття (сховище) в ІНФОРМАЦІЯ_6 ». Сума договору складає 815 472,88 грн. Згідно даних Єдиного веб-порталу використання публічних коштів « ІНФОРМАЦІЯ_5 », 01.08.2024 за виконані роботи сільською радою здійснено оплату в сумі 815 472,88 грн.
Серед іншого, між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ПП « ОСОБА_6 » укладено договори від 16.06.2023 №№141, 142 та 143 щодо благоустрою території в с.Замулинці (дитячий майданчик), благоустрою території в с. Трач (дитячий майданчик) та благоустрою території в с. Тростянка (дитячий майданчик) Матеївецької територіальної громади. Згідно даних Єдиного веб-порталу використання публічних коштів « ІНФОРМАЦІЯ_5 », 21.10.2023 та 06.11.2023 за виконані роботи за вказаними договорами сільською радою здійснено оплату на рахунок ПП « ОСОБА_6 » в загальній сумі 425 697 грн.
Крім того, між ІНФОРМАЦІЯ_3 та КП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » укладено договір від 22.10.2024 №7 щодо виконання робіт «Капітальний ремонт споруди цивільного захисту укриття (сховища) ІНФОРМАЦІЯ_8 ) в АДРЕСА_1 ». Сума договору складає 218 319,47 грн. Згідно даних Єдиного веб-порталу використання публічних коштів « ІНФОРМАЦІЯ_5 », 27.10.2024 за виконані роботи сільською радою здійснено оплату в сумі 218 319,47 грн.
Всього за вищевказаними договорами ІНФОРМАЦІЯ_3 проведено оплату на рахунки виконавців робіт в загальній сумі 2 305 888,35 грн, однак на даний час є підстави вважати, що роботи згідно вищевказаних договорів виконані не в повному обсязі. Тому, у діях службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_4 та виконавців робіт імовірно вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, а саме розтрата бюджетних коштів, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинена за попередньою змовою групою осіб в умовах воєнного стану.
Аналізом чинного законодавства України встановлено наступне:
П. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що до замовників, які здійснюють закупівлі відповідно до цього Закону, належать, у тому числі, органи місцевого самоврядування, об'єднання територіальних громад.
Згідно п. 28 ч. 1 ст. 1 вищенаведеного Закону, спрощена закупівля - придбання замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 і 2 частини першої статті 3 цього Закону.
Відповідно п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі», цей Закон застосовується до замовників, визначених пунктами 1-3 частини першої статті 2 цього Закону, за умови що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень.
Згідно п.1, п.10 ст. 11 Закону України «Про публічні закупівлі» відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі є уповноважена особа, яка планує закупівлі та формує річний план закупівель в електронній системі закупівель; здійснює вибір процедури закупівлі; проводить процедури закупівель/спрощені закупівлі; 3-1) оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, у випадку здійснення закупівель відповідно до частини сьомої статті 3 цього Закону; забезпечує рівні умови для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; забезпечує складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених цим Законом; забезпечує оприлюднення в електронній системі закупівель інформації, необхідної для виконання вимог цього Закону; здійснює інші дії, передбачені Законом.
Рішення уповноваженої особи оформлюються протоколом із зазначенням дати прийняття рішення, який підписується уповноваженою особою.
Відповідно до п. 1 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених Законом. Невід'ємними додатками до договору про закупівлю послуг з поточного ремонту, робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єкта будівництва є документи, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси.
Згідно ч. 4 ст. 882 Цивільного кодексу України передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами.
Згідно абз. 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про архітектурну діяльність» технічний нагляд - здійснення замовником контролю за дотриманням проектних рішень та будівельних норм і правилам, а також контролю за якістю виконаних робіт та їх обсягами під час будівництва або зміни (у тому числі шляхом знесення) об'єкта містобудування.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 вищенаведеного закону , технічний нагляд забезпечується замовником та здійснюється особами, які мають кваліфікаційний сертифікат.
Ч. 2 ст. 32 Кодексу Цивільного захисту України, для укриття населення також використовуються споруди подвійного призначення - будівлі, споруди чи їх окремі частини, призначені для використання за основним функціональним призначенням з метою забезпечення суспільних або господарських потреб, а також мають відповідні захисні властивості та спроектовані, побудовані або пристосовані таким чином, щоб забезпечити умови для тимчасового перебування людей у разі виникнення небезпеки їх життю та здоров'ю під час надзвичайної ситуації, воєнних (бойових) дій та терористичних актів.
Відповідно до ч. 8 ст. 32 Кодексу Цивільного захисту України, фінансування заходів щодо проектування та будівництва об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту та пристосування інших об'єктів для укриття населення може здійснюватися за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів суб'єктів господарювання, інших юридичних осіб та інших не заборонених законодавством джерел. Утримання об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням та експлуатація таких об'єктів здійснюються їх власниками, користувачами, юридичними особами, на балансі яких вони перебувають (у тому числі утримання та експлуатація споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів та інших не заборонених законодавством джерел.
Згідно пунктів 1, 4 підрозділу 2 розділу VІ Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затвердженого наказом ІНФОРМАЦІЯ_9 №579 від 09.07.2018, для забезпечення готовності захисних споруд до використання за призначенням їх балансоутримувачі здійснюють оцінку стану їх готовності, організовують періодичні огляди стану захисних споруд, перевірку працездатності їх основного обладнання, планують і проводять технічне обслуговування обладнання та систем життєзабезпечення захисних споруд. За результатами оцінки стану готовності складається акт оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту за формою згідно з додатком 11 до цих Вимог.
Ураховуючи вищенаведене та з метою забезпечення всебічного, повного та неупередженого дослідження всіх обставин кримінального провадження, на даний час виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу з можливістю вилучення документів, які перебувають у володінні замовника робіт - ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ), а саме до:
-договорів, укладених між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ФОП ОСОБА_5 щодо виконання робіт на об'єкті «Капітальний ремонт ІНФОРМАЦІЯ_4 »;
-договорів, укладених між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ФОП ОСОБА_5 щодо виконання робіт на об'єкті «Капітальний ремонт споруди подвійного призначення, яка планується до використання як укриття (сховище) в ІНФОРМАЦІЯ_6 »;
договорів, укладених між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ПП « ОСОБА_6 » щодо виконання робіт щодо благоустрою території в с. Замулинці (дитячий майданчик), благоустрою території в с. Трач (дитячий майданчик) та благоустрою території в с.Тростянка (дитячий майданчик) Матеївецької територіальної громади;
-договорів, укладених між ІНФОРМАЦІЯ_3 та КП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » щодо виконання робіт на об'єкті «Капітальний ремонт споруди цивільного захисту укриття (сховища) Матеївецької гімназії (заклад дошкільної освіти) в АДРЕСА_1 »;
-додаткових угод, змін до вказаних договорів, якщо такі укладалися;
-дефектних актів, чи інших документів, що фіксували наявність дефектів на вищенаведених об'єктах з переліком робіт, необхідних для їх усунення;
-проєктно-кошторисної документації на проведення капітального ремонту вищевказаних об'єктів;
-актів приймання виконаних робіт за вищевказаними об'єктами (форми КБ-2в);
-довідок про вартість виконаних будівельних робіт і витрат (форми КБ-3);
-актів оцінки стану готовності захисних споруд цивільного захисту щодо об'єктів «Капітальний ремонт споруди подвійного призначення, яка планується до використання як укриття (сховище) в ІНФОРМАЦІЯ_6 » та «Капітальний ремонт споруди цивільного захисту укриття (сховища) Матеївецької гімназії (заклад дошкільної освіти) в АДРЕСА_1 »;
-рішення ІНФОРМАЦІЯ_4 про визначення уповноваженої особи за організацією та проведенням процедур закупівель в ІНФОРМАЦІЯ_10 станом на 2023, 2024 роки;
-протоколів уповноваженої особи за організацією та проведенням процедур закупівель щодо вищевказаних об'єктів (якщо такі були);
-річного плану закупівель ІНФОРМАЦІЯ_4 на 2023, 2024 роки;
-оголошення ІНФОРМАЦІЯ_4 про проведення спрощеної закупівлі, вимоги до предмета закупівлі та інших документів, що були складені замовником для проведення закупівель вищенаведених робіт;
-документів, що були подані учасниками вищенаведених закупівель;
-документів, на підставі яких було обрано переможців у вищенаведених закупівлях;
-договорів чи інших документів, на підставі яких здійснювався технічний нагляд за проведенням робіт на вищевказаних об'єктах.
Необхідність вилучення вказаних документів має значення для досудового розслідування, оскільки дані документи можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні. Крім того, вони необхідні для проведення судових експертиз, а також відомості, які містяться в тому числі в цих документах, стануть підставою для прийняття кінцевого процесуального рішення у даному кримінальному провадженні.
Необхідність вилучення саме оригіналів вищезазначених документів, обґрунтовується тим, що у кримінальному провадженні може виникнути потреба у ідентифікації особи заявника шляхом проведення судової почеркознавчої експертизи. А відповідно до наказу Міністерства юстиції України №53/5 від 08.10.1998, «Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень», для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.
В судове засідання слідчий та прокурор не з'явилися, надали заяви про розгляд клопотання за їх відсутності.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_11 не з'явився. Про день, час та місце розгляду клопотання повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до вимог ч.4 ст.107 КПК України фіксування кримінального провадження за допомогою технічних засобів фіксації не відбувалося, через неприбуття в судове засідання всіх учасників.
Вивчивши клопотання та матеріали кримінального провадження, додані до клопотання, слідчий суддя приходить до наступного.
Так, одним із заходів забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів, порядок надання якого регламентовано главою 15 ст.ст.159-166 КПК України, який полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливість ознайомитися з ними, зробити їх копії та у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Так, з матеріалів клопотання вбачається, що відомості про вчинене кримінальне правопорушення за ознаками ч.4 ст.191 КК України внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42025092090000027 від 09.09.2025р. на підставі самостійного виявлення прокурором кримінального правопорушення за фактом розтрати та привласнення бюджетних коштів шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем вчинене в умовах воєнного стану, за обставин зазначених в клопотанні слідчого та описовій частині ухвали.
Розслідування доручено проводити слідчому СВ Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_7 , ОСОБА_3 .
Слідчим суддею встановлено, що згідно даних сайту публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ФОП ОСОБА_5 укладено договір від 08.09.2023 №234 щодо виконання робіт на об'єкті «Капітальний ремонт ІНФОРМАЦІЯ_4 ». Сума договору складає 846 399 грн. Згідно даних Єдиного веб-порталу використання публічних коштів « ІНФОРМАЦІЯ_5 », 25.09.2023 за виконані роботи сільською радою здійснено оплату в сумі 846 399 грн.
Також, між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ФОП ОСОБА_5 укладено договір від 26.07.2024 №195 щодо виконання робіт на об'єкті «Капітальний ремонт споруди подвійного призначення, яка планується до використання як укриття (сховище) в ІНФОРМАЦІЯ_6 ». Сума договору складає 815 472,88 грн. Згідно даних Єдиного веб-порталу використання публічних коштів « ІНФОРМАЦІЯ_5 », 01.08.2024 за виконані роботи сільською радою здійснено оплату в сумі 815 472,88 грн.
Також, між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ПП « ОСОБА_6 » укладено договори від 16.06.2023 №№141, 142 та 143 щодо благоустрою території в с.Замулинці (дитячий майданчик), благоустрою території в с. Трач (дитячий майданчик) та благоустрою території в с. Тростянка (дитячий майданчик) Матеївецької територіальної громади. Згідно даних Єдиного веб-порталу використання публічних коштів « ІНФОРМАЦІЯ_5 », 21.10.2023 та 06.11.2023 за виконані роботи за вказаними договорами сільською радою здійснено оплату на рахунок ПП « ОСОБА_6 » в загальній сумі 425 697 грн.
Також, між ІНФОРМАЦІЯ_3 та КП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » укладено договір від 22.10.2024 №7 щодо виконання робіт «Капітальний ремонт споруди цивільного захисту укриття (сховища) ІНФОРМАЦІЯ_8 ) в АДРЕСА_1 ». Сума договору складає 218 319,47 грн. Згідно даних Єдиного веб-порталу використання публічних коштів «Spending», 27.10.2024 за виконані роботи сільською радою здійснено оплату в сумі 218 319,47 грн.
Даних про виконання робіт згідно вищевказаних договорів в повному обсязі не надано.
Відповідно до ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
Слідчий суддя погоджується з твердженням слідчого, що вбачається наявність достатніх підстав вважати, що в діях службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_4 та виконавців робіт вбачаються ознаки кримінального правопорушення передбаченого ч.4 ст.191 КК України, а саме розтрата бюджетних коштів шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем вчинене в умовах воєнного стану за попередньою змовою групою осіб.
Зазначені в клопотанні документи, а саме договори на виконання підрядних робіт між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ФОП ОСОБА_5 ,, ПП « ОСОБА_6 », КП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » щодо об'єктів капітальний ремонт ІНФОРМАЦІЯ_12 , капітальний ремонт споруди подвійного призначення, благоустрій території в с.Замулинці (дитячий майданчик), капітальний ремонт споруди цивільного захисту (укриття) відповідно, додаткові угоди до вказаних договорів, проектно-кошторисна документація, дефектні акти, довідки про вартість виконаних робіт тощо можуть перебувати у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою АДРЕСА_1 , самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та осіб, які можуть бути причетними до вчинення кримінального правопорушення.
Слідчий суддя погоджується з твердженням слідчого про те, що іншим чином встановити обставини, які передбачається довести, крім вилучення оригіналів вищеописаних документів, неможливо. Крім того, для проведення необхідних експертних досліджень, які планується провести в даному кримінальному провадженні, необхідні саме оригінали вказаних документів відповідно до Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз.
Таким чином, клопотання слідчого вважаю обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 110, 159-160,162-166, 309 КПК України, -
Клопотання задовольнити.
Надати слідчому СВ Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_3 , заступнику начальника СВ Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_7 тимчасовий доступ до таких документів:
-договорів, укладених між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ФОП ОСОБА_5 щодо виконання робіт на об'єкті «Капітальний ремонт ІНФОРМАЦІЯ_4 »;
-договорів, укладених між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ФОП ОСОБА_5 щодо виконання робіт на об'єкті «Капітальний ремонт споруди подвійного призначення, яка планується до використання як укриття (сховище) в ІНФОРМАЦІЯ_6 »;
договорів, укладених між ІНФОРМАЦІЯ_3 та ПП « ОСОБА_6 » щодо виконання робіт щодо благоустрою території в с. Замулинці (дитячий майданчик), благоустрою території в с. Трач (дитячий майданчик) та благоустрою території в с.Тростянка (дитячий майданчик) Матеївецької територіальної громади;
-договорів, укладених між ІНФОРМАЦІЯ_3 та КП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » щодо виконання робіт на об'єкті «Капітальний ремонт споруди цивільного захисту укриття (сховища) Матеївецької гімназії (заклад дошкільної освіти) в АДРЕСА_1 »;
-додаткових угод, змін до вказаних договорів, якщо такі укладалися;
-дефектних актів, чи інших документів, що фіксували наявність дефектів на вищенаведених об'єктах з переліком робіт, необхідних для їх усунення;
-проєктно-кошторисної документації на проведення капітального ремонту вищевказаних об'єктів;
-актів приймання виконаних робіт за вищевказаними об'єктами (форми КБ-2в);
-довідок про вартість виконаних будівельних робіт і витрат (форми КБ-3);
-актів оцінки стану готовності захисних споруд цивільного захисту щодо об'єктів «Капітальний ремонт споруди подвійного призначення, яка планується до використання як укриття (сховище) в ІНФОРМАЦІЯ_6 » та «Капітальний ремонт споруди цивільного захисту укриття (сховища) Матеївецької гімназії (заклад дошкільної освіти) в АДРЕСА_1 »;
-рішення ІНФОРМАЦІЯ_4 про визначення уповноваженої особи за організацією та проведенням процедур закупівель в ІНФОРМАЦІЯ_10 станом на 2023, 2024 роки;
-протоколів уповноваженої особи за організацією та проведенням процедур закупівель щодо вищевказаних об'єктів (якщо такі були);
-річного плану закупівель ІНФОРМАЦІЯ_4 на 2023, 2024 роки;
-оголошення ІНФОРМАЦІЯ_4 про проведення спрощеної закупівлі, вимоги до предмета закупівлі та інших документів, що були складені замовником для проведення закупівель вищенаведених робіт;
-документів, що були подані учасниками вищенаведених закупівель;
-документів, на підставі яких було обрано переможців у вищенаведених закупівлях;
-договорів чи інших документів, на підставі яких здійснювався технічний нагляд за проведенням робіт на вищевказаних об'єктах,
які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ), із можливістю вилучення їх оригіналів.
Строк дії ухвали 20 днів з дня постановлення ухвали.
Наслідки не виконання ухвали слідчого судді передбачено ст. 166 КПК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя : ОСОБА_1