П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
29 вересня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/156/24
Перша інстанція суддя Катаєва Е.В.
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача Яковлєва О.В.,
суддів Крусяна А.В., Шевчук О.А.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 березня 2024 року, у справі за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Механічний завод» про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій,-
Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області звернулось до суду з позовом у якому заявлено вимоги Товариству з обмеженою відповідальністю «Механічний завод» про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за період з березня 2022 року по грудень 2023 року, розміром 926 148,06 грн.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11 березня 2024 року відмовлено у задоволенні позову.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням позивачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позов.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що судом першої інстанції зроблено необґрунтований висновок про наявність у ТОВ «Механічний завод» форс-мажорних обставин, які позбавляли останнього обов'язку з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за період з березня 2022 року по грудень 2023 року.
При цьому, апелянт наголошує, що до положень законодавства, що регулюють спірні правовідносин, не вносилось змін за наслідком введення воєнного стану в Україні у лютому 2022 року, а як наслідок ТОВ «Механічний завод» має виконувати покладений на нього законодавством обов'язок по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій.
В свою чергу, ТОВ «Механічний завод» подано відзив на отриману апеляційну скаргу у якому зазначено, що судом першої інстанції ухвалено законне та обґрунтоване рішення про відмову у задоволенні позову суб'єкта владних повноважень.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ «Механічний завод» зареєстроване юридичною особою з 10 січня 2000 року, знаходиться за адресою: м. Херсон, Миколаївське шосе, 5 км.
При цьому, ТОВ «Механічний завод» перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області, як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також є суб'єктом господарювання, який відшкодовує витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку.
В свою чергу, до березня 2022 року ТОВ «Механічний завод» не мало заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Між тим, ТОВ «Механічний завод», згідно з наказом від 24 лютого 2022 року № 8, зупинило здійснення господарської діяльності з 24 лютого 2022 року у зв'язку з введенням військового стану (а.с. 168).
При цьому, після деокупації м. Херсон 11 листопада 2022 року, перевірка території ТОВ «Механічний завод» на наявність вибухових матеріалів завершена лише 28 березня 2023 року (а.с.171).
З іншого боку, Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області зазначає, що на поштову адресу відповідача направлялись рекомендованим листом розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з березня 2022 року по грудень 2023 року, призначених особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України та призначеним особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б» - «з» ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 ч. 2 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 16-61).
Згідно з наданим до позову копіями розрахунків, розрахунки на адресу позивача з березня 2022 року по квітень 2023 року позову направлені одночасно листом від 18 травня 2023 року (а.с.16).
При цьому, у зв'язку з несплатою ТОВ «Механічний завод» нарахованої суми, Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області звернулось до суду з позовом про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за період з березня 2022 року по грудень 2023 року, загальним розміром 926 148,06 грн.
За наслідками з'ясування обставин справи, судом першої інстанції зроблено висновок про відмову у задоволенні позову, так як позивач у спірний не здійснював господарської діяльності та не міг сплачувати нараховану пенсійним органом заборгованість, з незалежних від нього причин.
В свою чергу, колегія суддів погоджується зі вказаним висновком суду першої інстанції, з чим погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.
Так, Закон України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» визначає порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно п. 1 ст. 1 ЗУ «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Згідно п. 1 ст. 2 ЗУ «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», об'єктом оподаткування є для платників збору, визначених пунктами 1 і 2 частини першої статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та призначених після дня набрання чинності зазначеним Законом відповідно до пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у період до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При цьому, згідно п. 2 розділу XV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку:
підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком;
за рахунок коштів Державного бюджету України пенсії, призначені особам відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (стосовно осіб, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пунктів 2-8 частини другої статті 114 цього Закону (стосовно осіб, які працювали у сільськогосподарських товаровиробників, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) та частини третьої статті 114 цього Закону.
У разі недостатності зазначених коштів фінансування суми, якої не вистачає для повного покриття витрат на виплату та доставку таких пенсій, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Між тим, Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 (далі - Інструкція № 21-1).
Згідно п. 1.1 Інструкції № 21-1, вона розроблена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) та Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно п. 1.2 Інструкції № 21-1, ця Інструкція визначає процедуру стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Згідно п. 6.1 Інструкції № 21-1, для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 розділу 2 цієї Інструкції (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до набрання чинності Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» та призначених відповідно до частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:
особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України;
особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно п. 6.4 Інструкції № 21-1, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Колегією суддів встановлено, що у межах спірних правовідносин Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області звернулось до суду з позовом у якому заявлено вимоги ТОВ «Механічний завод» про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, які виникли за період з березня 2022 року по грудень 2023 року, розміром 926 148,06 грн.
В свою чергу, судом першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позову, зроблено висновок, що ТОВ «Механічний завод» у зв'язку з оголошенням воєнного стану та тимчасовою окупацією м. Херсон не мало можливості здійснювати свою господарську діяльність, а як наслідок не могло, з поважних причин, відшкодовувати спірні витрати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області.
Між тим, переглядаючи справу за наявними у ній доказами та перевіряючи законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, в межах доводів та вимог апеляційної скарги пенсійного органу, колегія суддів зазначає наступне.
Так, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією російської федерації в Україні введений воєнний стан, який триває й на теперішній час.
При цьому, відповідно до наказу Мінреінтеграції тимчасового окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», територія Херсонської міської територіальної громади була окупованою РФ у період з 01 березня 2022 року по 11 листопада 2022 року, з 11 листопада 2022 року по 01 травня 2023 року була територією можливих бойових дій, а з 01 травня 2023 є територією активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.
Крім того, колегія суддів вважає загальновідомими обставини окупації м. Херсону, а також обставини подальших обстрілів та руйнування інфраструктури м. Херсону, після деокупації м. Херсону.
В свою чергу, як вбачається із наданих ТОВ «Механічний завод» доказів до суду першої інстанції, у спірному періоді, а також після деокупації м. Херсону, воно не здійснювало своєї господарської діяльності.
Між тим, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що зазначені обставини для ТОВ «Механічний завод» є форс-мажорними обставинами, тобто обставинами непереборної сили, які об'єктивно унеможливили виконання суб'єктом господарської діяльності своїх податкових та інших зобов'язань у встановлені терміни.
При цьому, колегія суддів не приймає доводів апелянта про те, що до положень законодавства, які регулюють спірні правовідносин, не вносилось змін за наслідком введення воєнного стану в Україні у лютому 2022 року, а як наслідок ТОВ «Механічний завод» має виконувати покладений на нього законодавством обов'язок по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій.
В даному випадку, колегія суддів зазначає, що згідно ч. 2 ст. 6 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
В свою чергу, судом першої інстанції, вирішуючи спір на користь суб'єкта господарської діяльності, вірно враховано судову практику Європейського суду з прав людини та встановлено непропорційне втручання держави у мирне володіння майном ТОВ «Механічний завод».
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що нараховуючи ТОВ «Механічний завод» заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за період з березня 2022 року по грудень 2023 року, песнійний орган діяв без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), нерозсудливо та непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
При цьому, колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позову, порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допущено, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 березня 2024 року - без змін.
Судові витрати, а саме сплачений судовий збір за подання апеляційної скарги покласти на Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів.
Суддя-доповідач О.В. Яковлєв
Судді А.В. Крусян О.А. Шевчук