Постанова від 29.09.2025 по справі 420/14419/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/14419/25

Перша інстанція: суддя Бутенко А.В.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Вербицької Н.В.,

суддів - Джабурії О.В.,

- Кравченка К.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Пересипської районної адміністрації Одеської міської ради на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 червня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Пересипської районної адміністрації Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

08 травня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Пересипської районної адміністрації Одеської міської ради, в якій просив суд:

визнати протиправним та скасувати розпорядження Пересипської районної адміністрації Одеської міської ради №697 від 05.08.2024 року «Про затвердження протоколу №7 від 05.08.2024 року засідання громадської комісії з житлових питань», в частині зняття ОСОБА_1 складом сім'ї одна особа з квартирного обліку;

зобов'язати Пересипську районну адміністрацію Одеської міської ради поновити ОСОБА_1 складом сім'ї одна особа на квартирному обліку при Пересипській районній адміністрації Одеської міської ради.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни та перебував на квартирному обліку при Пересипській районній адміністрації Одеської міської ради у складі сім'ї одна особа. Рішенням міської комісії №240 від 16.02.2023 року позивачу призначено грошову компенсацію за належні для отримання жилі приміщення у розмірі 1 681 897,65 грн.

Розпорядженням Пересипської районної адміністрації №697 від 05.08.2024 року “Про затвердження протоколу №7 від 05.08.2024 року засідання громадської комісії з житлових питань», ОСОБА_1 знято складом сім'ї одна особа з квартирного обліку, як особу що штучно погіршила свої житлові умови. Проте, нормативне регулювання правил перебування на квартирному обліку не містить зазначеної підстави для знаття з обліку. Крім того, позивач не був запрошений на засідання житлової комісії, тому було порушено його право на участь у розгляді питання зняття його з квартирного обліку.

Відповідач заперечував проти позову, вказуючи, що ОСОБА_1 та члени його сім'ї в 2013 році від МОУ забезпечувались службовою квартирою за адресою: АДРЕСА_1 (трикімнатна квартира, загальною площею 87, 2 кв. м, житловою площею 44, 4 кв. м.). У 2018 році дана квартира була виключена із числа службових та з 10.05.2019 року зареєстрована на дружину заявника ОСОБА_2 , згідно відомостей зазначених в Державному реєстрі речових прав. 04.01.2022 року ОСОБА_1 знявся з реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 та 19.01.2022 року зареєстрував своє місце проживання в КУ «Обласний центр обліку бездомних громадян» за адресою: м. Одеса, вул. Красна, 11. Громадська комісія з житлових питань вирішила зняти ОСОБА_1 з квартирного обліку з урахуванням того, що позивач зі своєю сім'єю був знятий з квартирного обліку у КЕУ КСЛ МОУ у зв'язку із забезпеченням житлом на підставі п.17 «Правил…» (Громадяни, які штучно погіршили житлові умови шляхом обміну займаного жилого приміщення, його псування або руйнування, відчуження придатного і достатнього за розміром для проживання жилого будинку (частини будинку), квартири не беруться на квартирний облік протягом п'яти років з моменту погіршення житлових умов).

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19 червня 2025 року позов задоволено.

Не погодившись з прийнятим рішенням, Пересипська районна адміністрація Одеської міської ради подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на невірне застосування судом норм матеріального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Зокрема, апелянт наполягає, що позивач та його сім'я з 2013 року були забезпечені службовим житлом, яке в 2019 році приватизовано дружиною позивача. Реєстрація місця проживання позивача з 19.01.2022 року в КУ «Обласний центр обліку бездомних громадян» за адресою: м. Одеса, вул. Красна, 11 здійснена з метою штучного погіршення житлових умов. Таким чином розпорядження Пересипської районної адміністрації Одеської міської ради №697 від 05.08.2024 року «в частині зняття ОСОБА_1 складом сім'ї одна особа з квартирного обліку з правомірним та скасуванню не підлягає. Також апелянт вказує на порушення позивачем строку звернення до суду.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому через безпідставність доводів апелянта просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, рішення суду першої інстанції - без змін.

Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни та перебував на квартирному обліку при Пересипській районній адміністрації Одеської міської ради у складі сім'ї одна особа.

28.01.2022 року розпорядженням Суворовської (наразі Пересипської) районної адміністрації Одеської міської ради № 40р постановлено на квартирний облік громадянина ОСОБА_1 , складом сім'ї 1 чол.(він) по загальній групі черговості з правом на пільгу як інваліда війни 2 групи (військової служби).

04.11.2022 року ОСОБА_1 звернувся до Пересипської районної адміністрації Одеської міської ради із заявою про внесення змін до квартирно-облікової справи шляхом внесення його до категорії інвалідів війни через захворювання, яке пов'язано з захистом Батьківщини та надано копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 06.10.2022 року №226214, витягу з протоколу засідання 18 Регіональної військово-лікарської комісії про встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв.

За результатами розгляду вищевказаної заяви на засіданні комісії з житлових питань вирішили внести зміни до його квартирної облікової справи, у зв'язку з тим, що згідно з витягом з протоколу засідання 18 Регіональної військово-лікарської комісії про встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 28.09.2022 року та довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією від 06.10.2022 року №226214 шляхом внесення його до категорії інвалідів війни через захворювання, яке пов'язано з захистом Батьківщини.

25.07.2024 року на адресу Пересипської районної адміністрації Одеської міської ради надійшов лист Управління соціального захисту населення в Пересипському районі від 24.07.2024 року № 19.05-28/290, яким повідомлено, що відповідно до листа Одеського квартирно-експлуатаційного управління Командування Сил Логістики Збройних Сил України від 18.12.2023 року № 3305 ОСОБА_1 та члени його сім'ї в 2013 році від МОУ забезпечувались службовою квартирою за адресою: АДРЕСА_1 (трикімнатна квартира, загальною площею 87, 2 кв. м, житловою площею 44, 4 кв. м.). У 2021 році дана квартира була виключена із числа службових та з 10.05.2019 року зареєстрована на дружину заявника ОСОБА_2 , згідно відомостей зазначених в Державному реєстрі речових прав.

05.08.2024 року за результатами розгляду листа Управління соціального захисту населення в Пересипському районі від 24.07.2024 року № 19.05-28/290 громадська комісія з житлових питань вирішила зняти ОСОБА_1 з квартирного обліку, так як у 2021 році вищевказана квартира була виключена з числа службових та ОСОБА_1 зі своєю сім'єю був знятий з квартирного обліку у КЕУ КСЛ МОУ у зв'язку із забезпеченням житлом. 04.01.2022 року ОСОБА_1 знявся з реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 та 19.01.2022 зареєстрував своє місце проживання в КУ «Обласний центр обліку бездомних громадян» за адресою: м. Одеса, вул. Красна, 11. Підстава: п.17 «Правил…» (Громадяни, які штучно погіршили житлові умови шляхом обміну займаного жилого приміщення, його псування або руйнування, відчуження придатного і достатнього за розміром для проживання жилого будинку (частини будинку), квартири не беруться на квартирний облік протягом п'яти років з моменту погіршення житлових умов), про що видано Розпорядження Пересипської районної адміністрації Одеської міської ради від 05.08.2024 року № 697р.

Вважаючи розпорядження протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що нормативною підставою для зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку вказано п. 17 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP, затверджених постановою Ради Міністрів Української РСР у Української республіканської ради професійних спілок № 470 від 11.12.1984 року.

Судом зауважено, що п. 17 Правил регламентує процедуру відмови у постановці на квартирний облік, однак позивач вже перебував на квартирному обліку. В той же час, п. 26 Правил, визначає виключний перелік підстав для зняття особи з квартирного обліку, проте він не містить такої підстави, як штучне погіршення житлових умов шляхом обміну займаного жилого приміщення, його псування або руйнування, відчуження придатного і достатнього за розміром для проживання жилого будинку (частини будинку), квартири.

За таких обставин суд вважав протиправним розпорядження Пересипської районної адміністрації Одеської міської ради №697 від 05.08.2024 року «Про затвердження протоколу №7 від 05.08.2024 року засідання громадської комісії з житлових питань» в частині зняття ОСОБА_1 складом сім'ї одна особа з квартирного обліку та зобов'язав відповідача поновити позивача на квартирному обліку.

Судова колегія не погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Спірні правовідносини склалися з приводу перебування ОСОБА_1 на квартирному обліку у Пересипській районній адміністрації Одеської міської ради.

Згідно ст. 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.

Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби) та члени їх сімей, які проживають разом з ними, забезпечуються службовими жилими приміщеннями, що повинні відповідати вимогам житлового законодавства. Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.

Стаття 31 Житлового кодексу України визначає, що громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими актами законодавства України. Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством України), як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю.

Стаття34 ЖК України встановлює підстави визнання громадян такими, що потребують поліпшення житлових умов.

Облік потребуючих поліпшення житлових умов громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, що мають житловий фонд і ведуть житлове будівництво або беруть пайову участь у житловому будівництві, здійснюється за місцем роботи, а за їх бажанням - також і за місцем проживання (ч. 1 ст. 37 ЖК України).

Відповідно до ст. 39 ЖК України громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов: за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті; за місцем роботи - спільним рішенням адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншого громадського об'єднання і відповідного профспілкового комітету. При цьому беруться до уваги рекомендації трудового колективу. Рішення про взяття громадян на облік потребуючих поліпшення житлових умов за місцем роботи затверджується виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради.

Аналогічні положення містяться і в Правилах обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою ради Міністрів УРСР і Укрпрофради № 470 від 11.12.1984 року (далі за текстом Правила № 470).

Пунктом 1 ст.12 Закону № 2011-ХІІ визначено, що держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла, з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті (абзац 4 п. 1 ст. 12 Закону № 2011-ХІІ).

Відповідно до ст.40 ЖК України громадяни перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання житлового приміщення, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті.

Частина 2 цієї статті визначає підстави для зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов, у тому числі, у разі поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення.

Зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про взяття громадянина на облік.

Про зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов громадяни повідомляються у письмовій формі з зазначенням підстав зняття з обліку.

Відповідно до ст.35 ЖК України громадяни, які штучно погіршили житлові умови шляхом обміну займаного жилого приміщення, його псування або руйнування, відчуження придатного і достатнього за розміром для проживання жилого будинку (частини будинку), а також громадяни, у яких потреба в поліпшенні житлових умов виникла внаслідок вилучення жилого приміщення, використовуваного для одержання нетрудових доходів (стаття 96), не беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов протягом п'яти років з моменту погіршення житлових умов.

Відповідно до матеріалів справи, позивач у складі сім'ї з чотирьох чоловік (позивач, ОСОБА_2 - дружина, ОСОБА_3 - дочка, ОСОБА_4 - дочка), на підставі ордеру на службове жиле приміщення КСР № 1 від 06.03.2013 року, отримав право на зайняття службового жилого приміщення житловою площею 44, 4 кв.м, загальною площею 87,2 кв.м, яке складається з трьох кімнат за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.67).

На підставі витягу з протоколу комісії з контролю за розподілом житла в гарнізонах Збройних сил України №27 від 25.04.2018 року вказана квартира була надана ОСОБА_1 для постійного проживання із зняттям з квартирного обліку(а.с.67зв.б.-68зв.б.).

Відповідно до наказу Міністерства оборони України №41 від 31.01.2019 року та акту приймання-передачі військового майна від 05.04.2019 року квартира АДРЕСА_2 була передана до комунальної власності територіальної громади Красносільської сільської ради Лиманського районну Одеської області (а.с.69 зв.б.-72).

25.04.2019 року дружина позивача - ОСОБА_2 , на підставі розпорядження органу приватизації №75 від 25.04.2019 року, оформила свідоцтво на право власності на житло (квартиру) за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 86,8 кв.м.

Право приватної власності на вказану квартиру зареєстровано 10.05.2019 року за ОСОБА_2 .

Отже з підстав забезпечення позивача та його родини належними житловими умовами в межах норми, встановленої ст.47 ЖК України, виключало його право на перебування на квартирному обліку протягом п'яти років, починаючи з травня 2019 року.

Проте, ОСОБА_1 , подаючи заяву про постановлення його на квартирний облік у складі сім'ї з однієї людини у січні 2022 року, приховав від відповідача наведені вище відомості, внаслідок чого його безпідставно постановлено на квартирний облік.

Доводи суду першої інстанції та позивача, що стаття 35 ЖК України мала бути застосована відповідачем лише у разі вирішення питання про постановлення ОСОБА_1 на квартирний облік, а не у випадку зняття з такого, судова колегія вважає хибними, оскільки зі змісту вказаної статті кодексу вбачається, що особи, які штучно погіршили житлові умови шляхом відчуження придатного для проживання та достатнього за розміром житла протягом п'яти років з дня такого відчуження вважаються такими, що не потребують поліпшення житлових умов.

На думку судової колегії, поведінка позивача щодо неповідомлення житлову комісію, про приватизацію дружиною позивача службового житла, яке було надано Збройними Силами України ОСОБА_1 для постійного проживання із зняттям з квартирного обліку свідчить про недобросовісність позивача.

Таким чином, позивач не мав правових підстав для перебування на квартирному обліку з січня 2022 року, як особа, що штучно погіршила житлові умови, тому розпорядження Пересипської районної адміністрації Одеської міської ради №697 від 05.08.2024 року «Про затвердження протоколу №7 від 05.08.2024 року засідання громадської комісії з житлових питань», в частині зняття ОСОБА_1 складом сім'ї одна особа з квартирного обліку є правомірним.

На відповідні обставини суд першої інстанції уваги не звернув, тому дійшов хибного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до п.1, п.4 ч.1 ст.317 КАС України, підставами для скасування рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, що підтверджується ухвалою суду про відкриття провадження від 13 травня 2025 року, постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду лише з підстав, передбачених пп. «а»-»г» п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Керуючись ст.ст.308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, судова колегія

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Пересипської районної адміністрації Одеської міської ради - задовольнити, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 червня 2025 року - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_1 до Пересипської районної адміністрації Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення з підстав, передбачених ст.328 КАС України.

Головуючий: Н.В.Вербицька

Суддя: О.В.Джабурія

Суддя: К.В.Кравченко