Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа №711/8935/25
Провадження 2-а/711/87/25
Іменем України
30 вересня 2025 року суддя Придніпровського районного суду міста Черкаси Скляренко В.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 на бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 ,-
ОСОБА_1 звернувся до Придніпровського районного суду м. Черкаси із заявою, в якій просить: визнати бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 протиправною; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 рішення ВЛК №1288 від 16.02.2024 року та внести відповідні зміни у військовий облік позивача, зокрема внести запис до військового квитка про виключення з військового обліку; зобов'язати відповідача надати позивачу письмову відповідь про виконання рішення ВЛК.
Згідно автоматизованого розподілу від 29.09.2025р. дана справа 711/8935/25 передана судді Придніпровського районного суду м. Черкаси Скляренко В.М.
Ознайомившись зі змістом поданої заяви, суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Пунктом 3 частини 1 статті 4 КАС України визначено, що адміністративний суд це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Згідно зі статтею 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до глави 2 розділу І КАС України адміністративна юрисдикція включає в себе такі види як предметна, інстанційна та територіальна юрисдикції.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Статтею 20 КАС України розмежовано предметну юрисдикцію між місцевими загальними як адміністративними судами та окружними адміністративними судами.
Так, місцевим загальним судам як адміністративним судам предметно підсудні справи перелік яких визначений частиною 1 статті 20 КАС України, зокрема:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів у сфері медіа, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників суб'єктів у сфері медіа, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні, або особами без громадянства; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років».
Згідно з частиною 2 ст. 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті.
З матеріалів заяви вбачається, що позивач ОСОБА_1 оскаржує бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка полягає у не внесенні відповідних змін у військовий облік позивача, зокрема не внесенні запису до військового квитка про виключення з військового обліку; та не надання позивачу письмової відповіді відповідача про виконання рішення ВЛК.
Тобто предметом спору є бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що в розумінні ч. 1 ст. 20 КАС України, не віднесено до предметної підсудності місцевих загальних судів, як адміністративних судів.
За правовою позицією, висловленою у постанові Верховного Суду від 21.07.2019р. у справі №855/306/19, належним та компетентним судом у розумінні процесуального закону є суд, який розглядає та вирішує справу за позовною заявою, поданою із дотриманням правил територіальної, інстанційної та предметної підсудності.
Згідно з частиною 1 статті 318 КАС України прийняття судом рішення з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25 - 28 цього Кодексу, є підставою для скасування рішення суду і направлення справи для розгляду до іншого суду першої інстанції за встановленою підсудністю.
Наведені вище обставини свідчать, що Придніпровський районний суд м. Черкаси є неповноважним судом для розгляду та вирішення даної справи з огляду на її предметну підсудність, визначену статтею 20 КАС України. Вказаний позов предметно підсудний Черкаському окружному адміністративному суду.
Статтею 29 КАС України передбачений порядок передачі адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Частиною 6 статті 7 КАС України передбачено, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Оскільки КАС України не містить норм, які регулюють питання передачі на розгляд до належного суду справи, яка предметно підсудна іншому суду, за аналогією закону слід застосувати пункт 2 частини 1 статті 29 КАС України.
Згідно з частинами 5, 6, 8 статті 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4 - 6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні. Питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4 - 6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
За таких підстав, враховуючи, що в даній справі спір предметно не підсудний місцевому загальному суду, як адміністративному суду, прихожу до висновку про наявність підстав для передачі справи за підсудністю до Черкаського окружного адміністративного суду.
На підставі викладеного та керуючись ст. 2, 4, 5, 20, 21, 29, 171, 294, 295, 297, 318 КАС України, суддя, -
Передати матеріали справи №711/8935/25 за позовною заявою ОСОБА_1 на бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 - на розгляд за підсудністю до Черкаського окружного адміністративного суду.
Матеріали заяви справі №711/8935/25 надіслати до Черкаського окружного адміністративного суду не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження цієї ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Копію ухвали надіслати позивачеві - для відому.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, однак може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статями 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали складений 30.09.2025 року.
Суддя: В.М. Скляренко