Постанова від 30.09.2025 по справі 706/727/25

Справа № 706/727/25

Провадження № 3/702/331/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про накладення адміністративного стягнення

30.09.2025 м. Монастирище

Суддя Монастирищенського районного суду Черкаської області Жежер Ю.М., з участю секретаря судового засідання Махомети І.С., прокурора Блиндюка В.Б., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 (в режимі відеоконференції), розглянув матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Христинівка Черкаської області, зареєстроване та фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 , присяжний Христинівського районного суду Черкаської області, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи присяжним Христинівського районного суду Черкаської області, та відповідно до пп. «ґ» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України "Про запобігання корупції", без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.03.2024, а декларація фактично подана 02.04.2025, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Права особі, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , відповідно до ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП - роз'яснено.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав повністю, щиро розкаявся та додатково пояснив, що у 2023 році він виконував обов"язки присяжного у Христиніському районному суді Черкаської області; будь-яких поважних причин, що унеможливили подачу декларації в строк, визначений законом, він не мав.

Прокурор в судовому засіданні протокол про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП підтримав, просив притягнути особу до адміністративної відповідальності та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши письмові матеріали справи суддя приходить до таких висновків.

Відповідно до даних протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 268/2025 від 23.05.2025 ОСОБА_1 , будучи присяжним Христинівського районного суду Черкаської області та відповідно до пп. «ґ» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України "Про запобігання корупції", без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.03.2024, а декларація фактично подана 02.04.2025.

Згідно з рішенням Уманської районної ради Черкаської області № 15 - 9/VIII від 15.12.2022 «Про затвердження списку присяжних Христинівського районного суду Черкаської області» затверджено список присяжних Христинівського районного суду Черкаської області у кількості 20 осіб (а.с. 25).

Відповідно до списку присяжних Христинівського районного суду Черкаської області, зокрема, ОСОБА_1 є присяжним Христинівського районного суду Черкаської області (а.с. 26).

Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону України "Про судоустрій і статус суддів"№ 1402-VIII від 02.06.2016 судову владу реалізовують судді та, у визначених законом випадках, присяжні шляхом здійснення правосуддя у рамках відповідних судових процедур.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 63 ст. 1 Закону України "Про судоустрій і статус суддів"№ 1402-VIII від 02.06.2016 присяжним є особа, яка у випадках, визначених процесуальним законом, та за її згодою вирішує справи у складі суду разом із суддею або залучається до здійснення правосуддя.

Присяжні виконують обов'язки, визначені пунктами 1, 2, 4-6 частини сьомої статті 56 цього Закону.

Таким чином, ОСОБА_1 з 2022 року по даний час є присяжним Христинівського районного суду Черкаської області.

Відповідно до пп. Ґ п. 1) ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014 (із змінами) до суб'єктів на яких поширюється дія цього Закону є: судді, судді Конституційного Суду України, Голова, заступник Голови, члени, дисциплінарні інспектори Вищої ради правосуддя, керівник служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя та його заступник, посадові особи секретаріату Вищої ради правосуддя, Голова, заступник Голови, члени, інспектори Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, посадові особи секретаріату цієї Комісії, посадові особи Державної судової адміністрації України, присяжні (під час виконання ними обов'язків у суді).

Згідно з приміткою до ст.172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Суддею встановлено, що ОСОБА_1 є присяжним Христинівського районного суду Черкаської області та є суб'єктом на якого поширюються дія Закону України «Про запобігання корупції» та який, відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону зобов'язаний подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування під час виконання ними обов'язків у суді.

Відповідно до листа Христинівського районного суду Черкаської області від 10.04.2025 № 1.9/3/25 протягом 2023 року для участі у розгляді справ, які перебували в провадженні Христинівського районного суду Черкаської області системою автоматизованого розподілу КП «Д-3» обирались присяжні, зокрема, ОСОБА_1 .

Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014 (із змінами) особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Підпунктами 1, 3 п.1 Роз'яснень Національного агентства з питань запобігання корупції "Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю" № 1 від 13.02.2020, визначено, що законом передбачено чотири типи декларацій суб'єкта декларування, одна із них - щорічна декларація, яка подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року; декларація після звільнення - декларація, яка подається відповідно до абзацу другого частини другої статті 45 Закону з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» та «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація.

Згідно з декларацією, роздрукованої з інформаційно-телекомунікаційної системи “Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» public.nazk.gov.ua за параметрами пошуку " ОСОБА_1 " вбачається, що ОСОБА_1 щорічну декларацію за 2023 рік подав 02.04.2025 о 12:45.

Граничним терміном подачі щорічної декларації за 2023 рік для ОСОБА_1 було 31.03.2024.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи присяжним Христинівського районного суду Черкаської області та особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на яку поширюється дія Закону згідно з п.п. «ґ» п. 2 ч.1 ст. 3 Закону не своєчасно подав щорічну декларацію за 2023 рік, в строк передбачений ч. 1 ст. 45, п.2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014 (із змінами).

Частиною 1 ст. 172 - 6 КУпАП передбачена відповідальність за адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відомостей про наявність технічних збоїв у роботі інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» у період часу з 01.01.2024 до 31.03.2025 учасниками провадження не надано.

Поважності причин несвоєчасного подання щорічної декларації за 2023 рік ОСОБА_1 не наведено, доказів на підтвердження не надано, як і не надано доказів щодо неможливості подати щорічну декларацію, у зв'язку з воєнними діями на території проживання ОСОБА_1 чи інших поважних причин несвоєчасного подання декларації.

Таким чином, поважних причин несвоєчасного подання електронної декларації суб'єкта декларування ОСОБА_1 за 2023 рік встановлено не було.

Місцем вчинення правопорушення суддя вважає місце виникнення обов'язку дотримуватися вимог статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», тобто Христинівський районний суд Черкаської області.

Відповідно до положень ч. 3, 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтями 173-2 і 173-6 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня вчинення відповідного правопорушення.

Адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 51, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Таким чином, датою вчинення адміністративного правопорушення суддя вважає дату наступну за граничною датою до закінчення якої необхідно було подати вказану декларацію, тобто 01.04.2024.

Разом з тим, датою виявлення адміністративного правопорушення є дата, коли орган уповноважений на боротьбу з корупцією дізнався або повинен був дізнатися про факт вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією.

Відповідно до ч. 1 ст. 52-1 Закону України «Про запобігання корупції» державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, а також юридичні особи публічного права зобов'язані перевіряти факт подання суб'єктами декларування, які в них працюють (працювали або входять чи входили до складу утвореної в органі конкурсної комісії, до складу Громадської ради доброчесності), відповідно до цього Закону декларацій та повідомляти Національне агентство про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій у визначеному ним порядку.

Таким чином, державний орган, за місцем знаходження якого у ОСОБА_1 виник обов'язок подати декларацію, тобто Христинівський районний суд Черкаської області, зобов'язний був подати до Національного агентства з питань запобігання корупції повідомлення про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій.

Разом з тим, матеріали справи не містять такого повідомлення Христинівського районного суду Черкаської області.

Суддя враховує, що в даному випадку до дати подачі декларації, уповноваженої на виконання функцій держави чи місцевого самоврядування, уповноважений орган не міг дізнатися про факт несвоєчасної її подачі самостійно, оскільки повідомлень про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій до Національного агентства з питань запобігання корупції не надходило, а обов'язок щодо подачі декларації виникає у присяжного лише у разі виконання ним обов'язків судді у звітному році.

Таким чином, суддя враховує як дату вчинення правопорушення, а саме 01.04.2024, так і дату виявлення правопорушення, а саме 02.04.2025, та вважає, що у даному конкретному випадку адміністративне стягнення може бути накладено в строки, передбачені ч. 3, 4 ст. 38 КУпАП.

З урахування викладеного вище, суддею встановлено, що ОСОБА_1 був зобов'язаний у визначений законом строк подати щорічну декларацію за 2023 рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, однак вказаного не зробив, подав вказану декларації лише 02.04.2025 о 12 год 45 хв, поважність причин пропуску строку не підтвердив.

З огляду на вказане, суддя вважає, що у діянні ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, пов'язаний з корупцією, передбачений ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасне подання без поважних причин щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 є його щире розкаяння у вчиненому правопорушенні.

Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 не встановлено.

При накладенні адміністративного стягнення суддя враховує характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, пом'якшуючі та обтяжуючі обставини, а тому вважає за необхідне призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу, у розмірі наближеному до нижчої межі санкції статті.

З урахуванням положень ст. 40-1 КУпАП, Закону України «Про судовий збір» судовий збір підлягає стягненню з особи у разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення.

Керуючись ст.23, 24, 33, 34, 35, ч. 1 ст. 172-6, 283, 284, 287, 294, 307, 308 КУпАП, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень на рахунок, для адміністративних штрафів та інших санкцій: номер рахунку UA098999980313070106000023745, код класифікації доходів бюджету: 21081100; найменування коду класифікації доходів бюджету: адміністративні штрафита інші санкції; отримувач: ГУК у Черкаській області/тгм.Монастир/21081100, Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат), код ЄДРПОУ:37930566.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп на рахунок: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а у разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу в 15 днів в порядку примусового виконання штраф стягнути в подвійному розмірі в сумі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.

Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду. Скаргу на постанову у справі, може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, через Монастирищенський районний суд Черкаської області. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу про апеляційне оскарження, не було подано.

Суддя Юлія ЖЕЖЕР