Рішення від 29.09.2025 по справі 580/353/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2025 року справа № 580/353/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом приватного підприємства «РБВ» до Іркліївської сільської ради Золотоніського району Черкаської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

13.01.2025 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулось приватне підприємство «РБВ» (далі позивач) з позовною заявою до Іркліївської сільської ради Золотонісього району Черкаської області (далі відповідач), в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Іркліївської сільської ради Золотоніського району Черкаської області № 42-28VI11 від 11.07.2024 «Про розгляд заяви приватного підприємства «РБВ»;

- зобов'язати Іркліївську сільську раду Золотоніського району Черкаської області повторно розглянути клопотання приватного підприємства «РБВ» від 10.06.2024 про надання дозволів на розробку проектів землеустрою з урахуванням висновків суду.

Обґрунтовуючи зазначила, що відповідач відмовив у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в користування за відсутності правових підстав.

20.01.2025 суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі.

03.02.2025 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву з проханням відмовити у задоволенні позову. Обгрунтовуючи зазначив, що Золотоніська захисна дамба, як об'єкт нерухомості, знаходиться у державній власності та перебуває на балансі та оперативному управлінні Черкаського управління захисних масивів дніпровських водосховищ, яке є її експлуатуючою організацією, що підтверджується листом вказаного Управління від 03.01.2024 №07/13. Тому відмовив позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для рибогосподарських потреб орієнтовною площею 0,4500га, яка розташована в прибережній смузі Кременчуцького водосховища Черкаської області.

Ухвалою від 22.09.2025 до участі у справі у якості третьої особи. яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучене Черкаське управління захисних масивів Дніпровських водосховищ.

26.09.2025 третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача надала письмові пояснення. у яких зазначила, що відповідно до п.п. «а» 24 Перехідних положень розділу Х Земельного кодексу України з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель, що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних сільськогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук).

Згідно Витягу з реєстру об'єктів державної власності щодо державного майна Золотоніська захисна дамба перебуває на балансі Черкаського управління захисних масиві дніпровських водосховищ. Земля площею 1160 га під будівництво захисних гідротехнічних споруд Золотоніського захисного масиву відведена відповідно до розпорядження Ради Міністрів УРСР №7569-р від 01.11.1955 і постановою Ради Міністрів УРСР від 14.09.1956.

Отже Іркліївська сільська рада не наділена правом розпорядження землями водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій.

Дослідивши письмові докази, оцінивши заявлені доводи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до Положення про Черкаське управління захисних масивів дніпровських водосховищ, затвердженого наказом Державного агенства водних ресурсів України 27.06.2025 №15 Черкаське управління захисних масивів дніпровських водосховищ є бюджетною непрбутковою організ0ацією і належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів - Державного агенства водних ресурсів. , до основних завдань якого відноситься забезпечення державного управління водними ресурсами, реалізація державної політики у сфері управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів басейну річки Дніпро у межах захисного масиву Кременчуцького водосховища на території Черкаської, Полтавської та Кіровоградської областей, забезпечення надійної експлуатації гідротехнічних споруд.

Майно Черкаського управління захисних масивів дніпровських водосховищ складається, зокрема, з майна, переданого йому Держводагенством на праві оперативного управління.

Згідно записки по відводу земель під будівництво Золотоніської дамби Всесоюзного державного проектного інституту «Гідроенергопроєкт» обгрунтуванням відводу земель для будівництва споруд, що захищають від затоплення і підтоплення Золотоніського масиву, що розташовується в Черкаській області, на лівому березі Кременчуцького водосховища, є до розпорядження Ради Міністрів УРСР №7569-р від 01.11.1955 і постановою Ради Міністрів УРСР від 14.09.1956.

Золотоніська дамба №1 - свій початок бере коло залізничного насипу (південніше села Чапаєвка) і йде на схід по підвищеним ділянкам пойми, проходить через південну окраїну с. Чехівки до с. Митьки.

Згідно Витягу з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо державного майна (додаток до листа Фонду держмайна України) від 29.06.2022 №7947) балансоутримувачем захисної дамби №1 с. Чапаєвка (20,5 км) є Черкаське управління захисних масивів дніпровських водосховищ.

25 травня 2023 року між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях, в особі заступника начальника Управління забезпечення реалізації повноважень у Черкаській області - начальника відділу приватизації, управління державним майном та корпоративними правами Киви Олександра Миколайовича та позивачем, в особі директора Шуть Валентина Васильовича, укладено Договір купівлі-продажу об'єкта малої приватизації, державної власності, окремого майна-нежитлової будівлі, механічної майстерні за результатами електронного аукціону без умов №SPE001-UA-20230326-44622.

Результати вказаного вище аукціону без умов № SPE001-UA-20230326-44622 затверджені наказом Управління забезпечення реалізації повноважень у Черкаській області Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях від 01.05.2023 року №0174-О.

Предметом вказаного Договору є передача у власність позивачу об'єкта малої приватизації державної власності, окремого майна-нежитлової будівлі, механічної майстерні (літ. А-1) загальною площею 145,9 кв.м., яка знаходиться за адресою: Черкаська обл., Золотоніський (Чорнобаївський) район, село Чехівка, провулок Приморський, 19 (дев'ятнадцять), що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 333575680 від 25.05.2023 року.

10.06.2024 року позивач звернувся до відповідача з клопотанням про надання дозволів на розробку проектів землеустрою, в якому просило:

надати позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,45 га у користування відповідно до частини четвертої статті 59 Земельного кодексу України для рибогосподарських потреб, розташованої згідно з додатком № 3;

надати позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,45 га у користування відповідно до частини четвертої статті 59 Земельного кодексу України для рибогосподарських потреб, розташованої згідно з додатком № 4.

За результатом розгляду клопотання 11.07.2024 відповідач прийняв рішення №42-28VIII «Про розгляд заяви приватного підприємства «РБВ», відповідно до якого відмовив останньому у наданні дозволу на виготовлення проєкту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для рибогосподарських потреб орієнтовною площею 0,4500 га, яка розташована в с.Чехівка, провул. Приморський, 19, Золотоніського району Черкаської області, у зв'язку з тим, що відповідно до листа Черкаського управління захисних масивів Дніпровських водосховищ Міжрегіонального офісу захисних масивів Дніпровських водосховищ Державного агентства водних ресурсів України від 07.12.2023 р. № 1902/10-12 вищевказана земельна ділянка входить до комплексу захисних споруд Золотоніського захисного масиву, а саме гідротехнічна споруда-Золотоніська захисна дамба, яка проходить вздовж Кременчуцького водосховища від с. Благодатне до с. Скородистик Золотоніського району. Довжина дамби 20,5 км, висота 6 м, напір 4 м. Золотоніська захисна дамба, як об'єкт нерухомості, знаходиться у державній власності та перебуває на балансі та оперативному управлінні Черкаського управління захисних масивів дніпровських водосховищ, яке є її експлуатуючою організацією (далі Спірне рішення).

Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач звернувся в суд.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне..

Відповідно до ст.19 Земельного кодексу України (далі ЗК України) землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення.

Згідно з ч.1 ст.58 ЗК України до земель водного фонду належать землі, зайняті:

а) морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами;

б) прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами;

в) гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них;

г) береговими смугами водних шляхів;

ґ) штучно створеними земельними ділянками в межах акваторій морських портів.

Відповідно до ч.4 ст.59 ЗК України громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт, догляду, розміщення та обслуговування об'єктів портової інфраструктури і гідротехнічних споруд тощо, а також штучно створені земельні ділянки для будівництва та експлуатації об'єктів портової інфраструктури та інших об'єктів водного транспорту. Аналогічні норми в ст.ст.85, 89 Водного кодексу України.

Частинами 1-2 ст.116 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Порядок передачі земельних ділянок в оренду урегульований нормами ст.124 ЗК України.

Зокрема, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Так, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Тобто, за загальним правилом, передача земельних ділянок має відбуватися через торги. Виключення з цього правила вказані в ч.ч.2-3 ст.134 ЗК України.

Відповідно до ч.2 ст.134 ЗК України не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі:

розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб;

використання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих дозволів;

Абзацом 2 ч.1 ст.123 ЗК України передбачено, що рішення про надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання). Відповідно до ч.15 ст.123 ЗК України підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Тобто, передачі в оренду земельної ділянки має передувати розроблення проекту землеустрою.

Відповідно до норм ч.2 ст.123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з ч.3 ст.123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 ЗК України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Отже до компетенції органів місцевого самоврядування відноситься надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо надання в оренду земельних ділянок, які знаходяться у комунальній власності.

28.04.2021 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» (далі Закон № 1423-IX).

Пунктом 58 Закону № 1423-ІХ вирішено розділ X «Перехідні положення» Земельного кодексу України доповнити пунктом 24 наступного змісту:

«з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель:

а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук);

г) під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності;

Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.

Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.

Судом встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.2004 №467 затверджено Положення про Реєстр об'єктів державної власності, які використовуються у сфері господарської діяльності, згідно якого:

- Єдиний реєстр об'єктів державної власності є автоматизованою системою збирання, обліку, накопичення, оброблення, захисту та надання інформації про нерухоме майно, у тому числі передане в оренду, лізинг, концесію або заставу державних підприємств, їх об'єднань, установ та організацій (далі - підприємства), а також корпоративні права держави та державне майно, що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації та корпоратизації (далі - балансоутримувачі);

- Реєстр формується Фондом державного майна за участю Держкомстату, Державної податкової адміністрації, НКЦПФР, Держпідприємництва, Держгеокадастру, Антимонопольного комітету та інших органів, уповноважених управляти об'єктами державної власності, шляхом об'єднання на єдиних методологічних засадах інформаційних систем з метою, зокрема, ведення обліку об'єктів державної власності.

Судом встановлено, що згідно Витягу з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо державного майна (додаток до листа Фонду держмайна України) від 29.06.2022 №7947) балансоутримувачем захисної дамби №1 с. Чапаєвка (20,5 км) є Черкаське управління захисних масивів дніпровських водосховищ.

Згідно записки по відводу земель під будівництво Золотоніської дамби Всесоюзного державного проектного інституту «Гідроенергопроєкт» обгрунтуванням відводу земель для будівництва споруд, що захищають від затоплення і підтоплення Золотоніського масиву, що розташовується в Черкаській області, на лівому березі Кременчуцького водосховища, є до розпорядження Ради Міністрів УРСР №7569-р від 01.11.1955 і постановою Ради Міністрів УРСР від 14.09.1956.

Золотоніська дамба №1 - свій початок бере коло залізничного насипу (південніше села Чапаєвка) і йде на схід по підвищеним ділянкам пойми, проходить через південну окраїну с. Чехівки до с. Митьки.

Отже земельна ділянка, на якій розташована Золотоніська дамба №1, відноситься до земельних ділянок державної власності.

Судом встановлено, що позивач просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,45 га у користування відповідно до частини четвертої статті 59 Земельного кодексу України для рибогосподарських потреб, розташованої згідно з додатком № 3 та земельної ділянки площею 0,45 га у користування відповідно до частини четвертої статті 59 Земельного кодексу України для рибогосподарських потреб, розташованої згідно з додатком № 4.

Спірним рішенням №42-28VIII «Про розгляд заяви приватного підприємства «РБВ», відповідач відмовив позивачу у наданні дозволу на виготовлення проєкту із землеустрою щодо відведення вказаних земельних ділянок в оренду для рибогосподарських потреб у зв'язку з тим, що відповідно до листа Черкаського управління захисних масивів Дніпровських водосховищ Міжрегіонального офісу захисних масивів Дніпровських водосховищ Державного агентства водних ресурсів України від 03.01.2024 №07/13 вказані земельні ділянки входять до комплексу захисних споруд Золотоніського захисного масиву, а саме гідротехнічна споруда-Золотоніська захисна дамба, яка проходить вздовж Кременчуцького водосховища від с. Благодатне до с. Скородистик Золотоніського району. Довжина дамби 20,5 км, висота 6 м, напір 4 м.

Отже земельні ділянки, щодо яких позивач просив відповідача надати дозвіл на розроблення проєкту землеустрою для передання в оренду, відносяться до земель державної власності, а тому відповідач не наділений повноваженнями щодо розпорядження ними.

Доказів того, що земельні ділянки розташовані поза межами Золотоніської дамби та поза межами земельної ділянки, наданої у користування для будівництва Золотоніської дамби, позивач не надав.

Згідно ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Врахувавши вказане вище, суд дійшов висновку, що відповідач діяв відповідно до вимог пункту статті 24 «а, та «г» Перехідних положень Земельного кодексу України, а тому спірне рішення прийнято на законних підставах і не підлягає скасуванню.

Отже, позов є необґрунтованим і задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 5, 9, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з складення повного його тексту.

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 29.09.2025.

Суддя Алла РУДЕНКО