Рішення від 30.09.2025 по справі 580/3986/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2025 року справа № 580/3986/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А. В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

11.04.2025 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі позивач) з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі відповідач 2), в якій просить:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Черкаській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 за статтями 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням показника середньої заробітної плати в розмірі 14 561,56 грн, та доплати до пенсії особам, яким виповнилося 80 років і більше, - у розмірі до 570 грн;

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Черкаській здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за статтями 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням показника середньої заробітної плати в розмірі 14 561,56 грн, та доплати до пенсії особам, яким виповнилося 80 років і більше, - у розмірі до 570 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що перебуває обліку в Головному управлінні та отримує пенсію за віком. У лютому 2025 року звернувся до Головного управління із заявою щодо перерахунку пенсії на підставі ст. ст. 40, 42 Закону № 1058-IV та збільшення пенсії на 570,00 грн, як особі, якій виповнилося 80 років і більше. Листом від 24.02.2025 відповідач відмовив у такому перерахунку. Позивач вважає таку відмову незаконною та вказує, що відповідно до вимог Закону при наступному перерахунку пенсії в 2025 році її перерахунок повинен бути проведений із розміру збільшеного показника заробітної плати, а саме повинен бути застосований показник середньої заробітної плати у розмірі 14 561,56 грн (з 01.01.2022 по 31.12.2024). Також вважає, що відповідач протиправно відмовив йому в доплаті до пенсії в розмірі 570,00 грн як особі, якій виповнилося 80 років і більше, оскільки як вбачається з протоколу перерахунку пенсії розмір його пенсії становить 9 493,84 грн, при цьому всі інші складові пенсії є додатковими доплатами. Тому за захистом своїх прав звернувся до суду.

Відповідач проти позову заперечив та подав 30.04.2025 відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує з 02.12.2003 пенсію за віком. Заява позивача від 14.02.2024 про перерахунок пенсії була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за принципом екстериторіальності та винесено рішення № 971010123406 від 21.02.2025 про відмову у перерахунку пенсії. Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області є самостійною юридичною особою та не несе відповідальності за рішення, дії чи бездіяльність інших територіальних органів Пенсійного фонду. З указаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.

14.05.2025 позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій заперечив проти викладений у відзиві обставин та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на аналогічні доводи, викладені в позовній заяві.

Ухвалою від 15.04.2025 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою від 19.09.2025 суд залучив до участі у справі як співвідповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та запропонував надіслати у визначений в ухвалі строк відзив на позовну заяву.

Відповідач 2 відзив до суду не подав.

Дослідивши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті, подані письмові докази, суд встановив таке.

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує з 02.12.2003 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується протоколом перерахунку пенсії від 11.02.2025 (а. с. 10).

Позивач звернувся до пенсійного органу із заявою від 14.02.2025 про перерахунок пенсії, в якій просив здійснити перерахунок пенсії за статтями 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Заява позивача від 14.02.2025 за принципом екстериторіальності була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та винесено рішення від 21.02.2025 № 971010123406 про відмову у перерахунку пенсії. В обгрунтування рішення відповідач 2 зазначив, що оскільки розмір пенсії ОСОБА_1 перевищує розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2020, право на підвищення відсутнє, тому в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відмовлено.

Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області листом від 24.02.2025 № 2300-0204-8/14018 повідомило позивача про прийняте рішення від 21.02.2025 № 971010123406 про відмову у перерахунку пенсії.

Вважаючи протиправними дії пенсійного органу щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу за ст. ст. 40, 42 Закону 1058 з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2022-2024 рр. у розмірі 14 561,56 грн та доплати до пенсії особам, яким виповнилося 80 років і більше, у розмірі до 570 грн, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон №1058-IV) визначаються принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам.

Згідно зі статтею 1 Закону №1058-ІV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону № 1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати : 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно зі статтею 10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

За приписами частин 1, 2 статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Згідно з абзацом 2 пункту 4-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону №1058-IV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Відповідно до частин 2, 4 статті 42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.

З аналізу наведених норм вбачається, що перерахунок пенсії проводиться з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Частиною 3 статті 45 Закону №1058-IV передбачено, що визначена частиною другою статті 40 цього Закону середня заробітна плата (дохід) для призначення пенсії, тобто за три календарні роки, що передують року звернення, застосовуються лише у випадку переведення з одного виду пенсії на інший або призначення пенсії вперше.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні та з 02.12.2003 отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-VI.

З 1 жовтня 2017 року пенсія позивача була перерахована із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

У спірному випадку не відбулося зміни виду отримуваної пенсії, оскільки позивач з моменту призначення отримує пенсію за віком.

Нормами статті 42 Закону № 1058-ІV передбачено, що перерахунок пенсії проводиться зі застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

До того ж, Законом № 1058-ІV пенсіонерам з метою збільшення розміру пенсій передбачено проведення індексації. Для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Враховуючи викладене, показник середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії визначається на день призначення пенсії, а не при її перерахунку. Саме даний механізм враховує підвищення показника середньої заробітної плати в Україні, що має враховуватися під час перерахунку.

Отже, з урахуванням проаналізованих вище положень частини другої статті 40 та частини четвертої статті 42 Закону № 1058-ІV, підстави для застосування під час перерахунку пенсії позивача показника середньої заробітної плати по Україні за 2022-2024 роки в розмірі 14 561,56 грн відсутні.

Ураховуючи зазначене, позовна вимога про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням показника середньої заробітної плати в розмірі 14 561,56 грн задоволенню не підлягає.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Головне Управління здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням доплати до пенсії особам, яким виповнилося 80 років і більше, - у розмірі до 570 грн, то суд зазначає наступне.

24.02.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році".

Пунктом 8 зазначеної постанови встановлено з 1 березня 2023 р. щомісячну компенсаційну виплату особам, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, не досягає розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2020 рік:

яким виповнилося 80 років і більше, - у розмірі до 570 гривень;

яким виповнилося 75 років до досягнення 80-річного віку, - у розмірі до 456 гривень;

яким виповнилося 70 років до досягнення 75-річного віку, - у розмірі до 300 гривень.

Щомісячна компенсаційна виплата особам, які досягли 70-, 75- і 80-річного віку після 1 березня 2023 р., встановлюється і виплачується з дати досягнення ними відповідного віку.

З аналізу викладеного слідує, що умовою нарахування та виплати компенсаційної виплати з 01.03.2023 є те, що щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, має не досягати розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2020 рік.

Суд враховує, що середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2020 рік, становить 10 340,35 грн.

Виходячи з вищевикладених положень слід дійти висновку, що необхідними умовами для нарахування та виплати щомісячної компенсаційної виплати до 570,00 грн є: 1) щомісячний розмір пенсії не досягає розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020 рік; 2) така виплата здійснюється пенсіонерам, яким виповнилося 80 років і більше.

Як вбачається з протоколу перерахунку пенсії від 11.02.2025 позивачу у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму перераховано 27.02.2024 пенсію. Так, розмір пенсії за віком (17 106,01 * 0,55500) склав - 9 493,84 грн; доплата за понаднормовий стаж - 708,30 грн; загальний розмір пенсії - 10 202,14 грн; підвищення дітям війни - 66,43 грн; пенсія за особливі заслуги перед Україною - 944,40 грн. Розмір пенсії з надбавками склав 11 212,97 грн.

Розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2020 рік становив 10 340,35 грн.

Тому, суд дійшов висновок, що розмір пенсії позивача станом на 01.03.2024 (11 212,97 грн) перевищує розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2020 рік (10 340,35 грн).

Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області правомірно відмовило позивачу у виплаті щомісячної компенсаційної виплати в розмірі 570,00 грн.

Посилання позивача на те, що розмір його пенсії становить 9 493,84 грн, й, відповідно, пенсія не досягає розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, суд вважає безпідставним, оскільки як було зазначено вище правова норма визначає, що щомісячна компенсаційна виплата таким особам встановлюється якщо щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням саме надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, не досягає розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2020 рік (10 340,35 грн), тобто враховується розмір пенсії з усіма доплатами та надбавками, а не лише основний розмір пенсії.

Ураховуючи зазначене, суд вважає, що позов у цій частині позовних вимог задоволенню не підлягає.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням зазначеного, вищевказані доводи позивача суд вважає необґрунтованими, а позовні вимоги такими, що не підлягають до задоволення.

Зважаючи на висновок суду про відмову в задоволенні позову в повному обсязі, а також ураховуючи положення ст. 139 КАС України, судові витрати понесені позивачем стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Суддя Алла РУДЕНКО