Рішення від 30.09.2025 по справі 560/14662/25

Справа № 560/14662/25

РІШЕННЯ

іменем України

30 вересня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог вказує на те, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.12.2020 року №560/5616/20 , від 22.05.2021 року №560/8613/24, від 08.08.2023 року №560/11444/23 відповідачем проведено перерахунок його пенсії, нараховано до виплати заборгованість з пенсії за період з 01.01.2018. На час звернення до суду щомісячний розмір пенсії виплачується, а не виплачені суми пенсії з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, нараховані суми пенсії позивачем не отримані.

Позивач вважає, не виплачена сума заборгованості є порушенням його права на пенсійне забезпечення і у зв'язку із чим має право на компенсацію втрати частини доходів.

Ухвалою від 27 серпня 2025 року суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначив за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою від 22 вересня 2025 року позовну заяву залишено без руху, надано строк для усунення недоліків 5 днів з дня отримання цієї ухвали.

Ухвалою від 25 вересня 2025 року продовжено розгляд справи.

Відповідач не скористався правом на подачу відзиву на позовну заяву, про розгляд справи повідомлений належним чином.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.

Рішеннями Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.12.2020 року №560/5616/20 , від 22.05.2021 року №560/8613/24, від 08.08.2023 року №560/11444/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату пенсії: з 05.03.2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року; з 01.01.2023, з урахуванням тарифного розряду для розрахунку посадового окладу - 40, надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65% посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років та премії в розмірі 140% посадового окладу; з 01.02.2023 року з урахуванням доплати до пенсії у розмірі 2000 грн згідно постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" № 713 від 14.07.2021 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

На звернення позивача, пенсійний орган листом від 06.08.2025 року повідомив, що сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде здійснена в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат в порядку черговості.

На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.12.2020 у справі № 560/5616/20, яке набрало законної сили 12.01.2021, нарахована доплата за період з 05.03.2019 по 31.12.2019 в сумі 10574,37 грн, виплата якої буде здійснена в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат в порядку черговості дати набрання рішенням законної сили.

На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 15.02.2021 у справі № 560/8613/20, яке набрало законної сили згідно з постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 22.04.2021, нарахована доплата за період з 01.04.2019 по 31.05.21 в сумі 154611,60 грн, виплата якої буде здійснена в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат в порядку черговості дати набрання рішенням законної сили.

На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.08.2023 справі № 560/11444/23, яке набрало законної сили 11.09.2023, нарахована доплата за період з 01.02.2023 по 31.10.2023 в сумі 18000.00 грн, виплата якої буде здійснена в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат в порядку черговості дати набрання рішенням законної сили.

Оскільки, вини головного управління у порушенні строків виплати заборгованості, нарахованої на виконання рішень Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.12.2020 року №560/5616/20 , від 22.05.2021 року №560/8613/24, від 08.08.2023 року №560/11444/23 не вбачається, тому підстави для нарахування та виплати компенсації відсутні.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає та враховує наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з статтею 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до частини першої статті 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" №4901-VI від 05.06.2012 виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 № 2050-ІІІ (далі - Закон №2050) підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Згідно з статтею 2 Закону №2050 компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі необхідно розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Відповідно до статті 3 Закону №2050 сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Згідно з статтею 4 Закону №2050 виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Згідно з пунктами 1, 2 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159 (далі - Порядок №159) дія цього Порядку поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 01.01.2001.

Відповідно до пункту 3 Порядку №159 визначено, що компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, як, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).

Згідно з п. 4 Порядку №159 сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

Відповідно до п. 5 Порядку №159 сума компенсації виплачується громадянам у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що основними умовами для виплати суми компенсації є: 1) порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії) та 2) виплата нарахованих доходів. При цьому виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється в день виплати основної суми доходу. Відтак, законодавець пов'язує виплату компенсації втрати частини доходів з виплатою основної суми доходу.

Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду від 16.05.2019 у справі № 134/89/16-а, від 10.02.2020 у справі № 134/87/16-а, від 05.03.2020 у справі №140/1547/19, від 20.10.2022 у справі № 140/862/19.

Як видно з матеріалів справи, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на виконання судових рішеннь здійснений перерахунок пенсії позивача, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, а заборгованість буде виплачена у порядку черговості.

Враховуючи, що матеріали справи не містять підтвердження факту виплати позивачу коштів, що і не заперечується самим позивачем, а тому вимога позивача про зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату йому компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати є передчасною та задоволенню не підлягає.

Заявлені позовні вимоги стосуються саме порядку виконання судового рішення, а тому позивач, у випадку незгоди з рішеннями, діями чи бездіяльністю відповідача, має встановлене законом право в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Із урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 21318350)

Головуючий суддя П.І. Салюк