Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
30 вересня 2025 року Справа № 520/4700/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садової М.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в приміщенні суду в місті Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, у якому просить:
- визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, що викладені у листі від 06.02.2025 № 3683-2776/К-03/8-2000/25;
- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 з 01 квітня 2024 року перерахунок та виплату пенсії по інвалідності, виплачувати в подальшому відповідно до довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження на Чорнобильській АЕС № 112 від 28.05.2012 виданої ПАТ «Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе». Розрахунок та обчислення розміру пенсії провести з урахуванням коефіцієнта заробітної плати та проводити відповідні виплати без обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20 березня 2024 року №2-р(11)/2024, та без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення визначених в пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» з 01.01.2025 з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що пенсійним органом протиправно не здійснено перерахунку та виплати його пенсії відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», без обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 01.04.2024р., з дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення №2-р(ІІ)/2024.
Відповідачем подано до суду відзив, який містить заперечення на позов. Наводить аргументи про те, що з 01.12.2022 позивачу проведено перерахунок пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 №1307 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 і від 26 вересня 2012 року № 886», якою внесено зміни до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 № 1210. Норми законодавства щодо обмеження максимального розміру пенсії на даний час є чинними, неконституційними не визнані, а тому підлягають до застосування всіма юридичними та фізичними особами, а отже, законні підстави для виплати пенсії в більшому, ніж обмежено розмірі, відсутні. Водночас положення, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), не застосовуються при призначенні пенсії за нормами Закону України від 28.02.1991 № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вперше, переведенні на пенсію за нормами Закону № 796-XII (в тому числі поновлення раніше призначеної пенсії) та при перерахунках (автоматичних відповідно до чинних нормативно-правових актів (індексації пенсії, зміни розмірів соціальних нормативів, набуття права на вікову надбавку) та індивідуальних) після 20.03.2024. Щодо позовної вимоги про виплату пенсії позивачу без застосування коефіцієнтів до суми перевищення згідно з Постановою КМУ від 03 січня 2025 р. № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» відповідач зазначив, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Вказані нормативні зміни регулюють правовідносини, починаючи з 01.01.2025, а тому не підлягають застосуванню у спірних правовідносинах, оскільки спір між сторонами виник не у зв'язку з застосуванням Постанови КМУ № 1, а тому права та інтереси позивача у цій частині позову не порушено, докази порушення відсутні, отже вказані вимоги заявлені позивачем на майбутнє.
Позивачем подано до суду відповідь на відзив в якому проти доводів відповідача заперечував та повністю підтримав свою правову позицію.
Ухвалою судді від 05.03.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відтак розгляд і вирішення адміністративної справи проводиться за правилами письмового провадження на підставі матеріалів справи.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд прийшов до наступного з огляду на таке.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році (категорія 1), що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 .
Суд установив, позивач перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію по інвалідності на умовах Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Дані обставини установлено із перерахунків пенсії.
27.01.2025 позивач звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про здійснення перерахунку та виплати пенсії згідно рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 щодо зняття обмеження виплати пенсії інвалідам ЧАЕС.
За результатами розгляду вказаної заяви головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повідомило позивача листом від 06.02.2025 №3683-2776/К-03/8-2000/25 про відсутність підстав для проведення перерахунку.
Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії позивача від 28.02.2024:
- з 01.03.2024-довічно. Основний розмір пенсії від середнього заробітку, розмір 30954,58 грн. Підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (40% від 2361 грн.), розмір 944,40 грн. Цільова допомога інвалідам війни ІІ-ї групи, розмір 50,00 грн. Додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС Пост. №112 п.5, розмір 379,60 грн. Місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2024. Обмеження в індексації з 01.03.2023 року, розмір -3218,85 грн. Обмеження в індексації з 01.03.2024 року, розмір -782,30 грн. Розмір пенсії з надбавками, розмір 28327,43 грн. Максимальний розмір пенсії 23610,00 грн.
Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії позивача від 11.04.2024:
- з 01.04.2024-довічно. Основний розмір пенсії від середнього заробітку, розмір 30954,58 грн. Підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (40% від 2361 грн.), розмір 944,40 грн. Цільова допомога інвалідам війни ІІ-ї групи, розмір 50,00 грн. Додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС Пост. №112 п.5, розмір 379,60 грн. Місяць підвищення розміру пенсії 01.04.2024. Обмеження в індексації з 01.03.2023 року, розмір -3218,85 грн. Обмеження в індексації з 01.03.2024 року, розмір -782,30 грн. Розмір пенсії з надбавками, розмір 28327,43 грн. Максимальний розмір пенсії 23610,00 грн.
Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії позивача від 25.02.2025:
- з 01.03.2025-довічно. Основний розмір пенсії від середнього заробітку, розмір 34514,35 грн. Підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (40% від 2361 грн.), розмір 944,40 грн. Цільова допомога інвалідам війни ІІ-ї групи, розмір 50,00 грн. Додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС Пост. №112 п.5, розмір 379,60 грн. Місяць підвищення розміру пенсії 01.04.2024. Обмеження в індексації з 01.03.2023 року, розмір -3218,85 грн. Обмеження в індексації з 01.03.2024 року, розмір -782,30 грн, Обмеження в індексації з 01.03.2025 року, розмір -2059,77 грн. Розмір пенсії з надбавками, розмір 29827,43 грн. Максимальний розмір пенсії 23610,00 грн.
Не погоджуючись з рішенням відповідача щодо обмеження розміру пенсії, позивач звернувся до суду із захистом свого порушеного права.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, визначені Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991 (далі - Закон №796).
Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону №796-ХІІ пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
Згідно з ч. 5 ст. 54 Закону №796-ХІІ порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Обмеження максимального розміру пенсії вперше були введені в дію Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668-VI), що набрав чинності з 01.10.2011.
Згідно з статті 2 Закону № 3668-VІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону № 796-XII, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Як вбачається з протоколу про перерахунок пенсії позивача з 01.03.2025 пенсійним органом встановлено пенсію у розмірі 29827,43 грн. Підсумок пенсії з урахуванням максимального розміру склав 23610,00 грн.
З огляду на викладене установлено, що дійсно розмір пенсії позивача обмежено максимальним її розміром установленими законами № 668-VІ та № 796-ХІІ.
20.03.2024 Конституційний Суд України прийняв рішення №2-р(II)/2024, яким визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), припис статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами.
Відповідно до пункту 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 №2-р(II)/2024 припис статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII зі змінами, визнані неконституційними, утрачають чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Згідно з ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, з 20.03.2024, тобто з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення від №2-р(II)/2024, стаття 67 Закону №796-XII не містить норм про обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, також припис статті 2 Закону №3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон №796-XII, зі змінами, визнано неконституційними.
Таким чином, позивач має право на виплату пенсії без обмеження максимальним розміром.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу без обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність з 01.04.2024.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
З огляду на викладене, суд, для ефективного захисту прав позивача вважає за необхідне зобов'язання головне управління Пенсійного Фонду України в Харківський області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату з 01 квітня 2024 року пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», без обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20 березня 2024року №2-Р(ІІ)/2024 з урахуванням виплачених сум.
Стосовно позовних вимог щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження на Чорнобильській АЕС № 112 від 28.05.2012 виданої ПАТ «Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе». Розрахунок та обчислення розміру пенсії провести з урахуванням коефіцієнта заробітної плати та проводити відповідні виплати без обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність та без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення визначених в пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» з 01.01.2025 з урахуванням раніше виплачених сум, суд зазначає наступне.
Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Відповідно до ч. 7 ст. 246 КАС України, висновок суду про задоволення позову чи про відмову в позові повністю або частково щодо кожної із заявлених вимог не може залежати від настання або ненастання певних обставин (умовне рішення).
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Наведені положення не дозволяють скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно, лише тому, що заявник припускає можливість порушення його прав в майбутньому.
Суд зауважує, що матеріали справи не містять доказів відмови у врахуванні зазначеної вище довідки при нарахуванні позивачу пенсії, а також доказів того, що таке нарахування здійснюється без врахування вказаної позивачем довідки та без урахування коефіцієнта заробітної плати.
Згідно наданої до пенсійного органу заяви від 27.01.2025 позивач просив виплачувати пенсію згідно довідки, яка перебуває у матеріалах пенсійної справи, але за її змістом в заяві йшлося про зняття обмеження пенсії максимальним розміром. При цьому, як вбачається судом, посилання на довідку про заробітну плату містилося в контексті взяття її за основу при здійсненні перерахунку пенсії в зв'язку із зняттям обмеження максимальним розміром.
Згідно наданої головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області відповіді №3683-2776/К-03/8-2000/25 від 06.02.2025 не було вказано на відмову у врахуванні зазначеної довідки про заробітну плату та відмову щодо перерахунку та виплати пенсії без обмежень, встановлених пунктом 1 постанови №1 Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року.
Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії позивача від 28.02.2024:
- з 01.03.2024-довічно. Основний розмір пенсії від середнього заробітку, розмір 30954,58 грн. Підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (40% від 2361 грн.), розмір 944,40 грн. Цільова допомога інвалідам війни ІІ-ї групи, розмір 50,00 грн. Додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС Пост. №112 п.5, розмір 379,60 грн. Місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2024. Обмеження в індексації з 01.03.2023 року, розмір -3218,85 грн. Обмеження в індексації з 01.03.2024 року, розмір -782,30 грн. Розмір пенсії з надбавками, розмір 28327,43 грн. Максимальний розмір пенсії 23610,00 грн.
Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії позивача від 11.04.2024:
- з 01.04.2024-довічно. Основний розмір пенсії від середнього заробітку, розмір 30954,58 грн. Підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (40% від 2361 грн.), розмір 944,40 грн. Цільова допомога інвалідам війни ІІ-ї групи, розмір 50,00 грн. Додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС Пост. №112 п.5, розмір 379,60 грн. Місяць підвищення розміру пенсії 01.04.2024. Обмеження в індексації з 01.03.2023 року, розмір -3218,85 грн. Обмеження в індексації з 01.03.2024 року, розмір -782,30 грн. Розмір пенсії з надбавками, розмір 28327,43 грн. Максимальний розмір пенсії 23610,00 грн.
Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії позивача від 25.02.2025:
- з 01.03.2025-довічно. Основний розмір пенсії від середнього заробітку, розмір 34514,35 грн. Підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 групи (40% від 2361 грн.), розмір 944,40 грн. Цільова допомога інвалідам війни ІІ-ї групи, розмір 50,00 грн. Додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС Пост. №112 п.5, розмір 379,60 грн. Місяць підвищення розміру пенсії 01.04.2024. Обмеження в індексації з 01.03.2023 року, розмір -3218,85 грн. Обмеження в індексації з 01.03.2024 року, розмір -782,30 грн, Обмеження в індексації з 01.03.2025 року, розмір -2059,77 грн. Розмір пенсії з надбавками, розмір 29827,43 грн. Максимальний розмір пенсії 23610,00 грн.
Відповідно до ст.46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" від 03 січня 2025 року № 1 (далі по тексту - Постанова №1), яка набрала чинності 03 січня 2025 року та застосовується з 1 січня 2025 року.
Пунктом 1 Постанови №1 установлено, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 р. N 379/95-ВР "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України" (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,5;
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,4;
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,3;
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,2;
- до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,1.
Пунктом 2 Постанови №1 установлено, що у період воєнного стану у 2025 році коефіцієнти, визначені пунктом 1 цієї постанови, не застосовуються до пенсій (пенсійних виплат) осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а також до пенсій в разі втрати годувальника, призначених членам сім'ї загиблих (померлих, зниклих безвісти) таких осіб.
Вказані нормативні зміни регулюють правовідносини, починаючи з 01.01.2025, а тому не підлягають застосуванню у спірних правовідносинах, оскільки спір між сторонами виник не у зв'язку з застосуванням Постанови КМУ № 1, а тому права та інтереси позивача у цій частині позову не порушено, докази порушення відсутні, отже вказані вимоги заявлені позивачем на майбутнє.
З врахуванням викладеного наразі відсутні підстави вважати, що при знятті обмеження пенсії її перерахунок буде здійснений не на підставі визначеної довідки, без урахування коефіцієнта заробітної плати та із застосуванням коефіцієнтів визначених п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 "Про визначення порядку виплати пенсії деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", оскільки такий перерахунок ще не здійснений.
Відтак, в задоволенні цієї частини позовних вимог слід відмовити з огляду на їх передчасність.
Крім того, суд вважає позовні вимоги щодо зобов'язання головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплачувати позивачу пенсію в подальшому зверненими на майбутнє. У вказаній частині права позивача не є порушеними, а отже позовні вимоги в даній частині задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 цього Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору, розподіл судових витрат у відповідності до ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 241-246, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 без обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, що викладені у листі від 06.02.2025 № 3683-2776/К-03/8-2000/25.
Зобов'язати головне управління Пенсійного Фонду України в Харківський області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату з 01 квітня 2024 року пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», без обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20 березня 2024року №2-Р(ІІ)/2024 з урахуванням виплачених сум.
В решті частини позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач ОСОБА_1 , місце проживання - АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 ;
відповідач головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, місцезнаходження - місто Харків, майдан Свободи, 5, код ЄДРПОУ 14099344.
Повне судове рішення складено та підписано суддею 30.09.2025.
Суддя М. І. Садова