Народицький районний суд Житомирської області
Справа № 284/615/25
29 вересня 2025 року селище Народичі
Суддя Народицького районного суду Житомирської області Діброва О.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділу поліції №1 Коростенського районного управління поліції ГУНП України в Житомирській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт № НОМЕР_1 , проживаючої по АДРЕСА_1 , працюючої різноробочою в ТОВ «Зіта», за частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
14 вересня 2025 року поліцейським ДОП СПД №1 ВП №1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області старшим лейтенантом поліції Владиславом Трет'яком щодо ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №464985 за частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, про те, що «14 вересня 2025 року о 18 годині 30 хвилин ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою АДРЕСА_2 вчинила відносно ОСОБА_2 домашнє насильство економічного характеру, а саме, забрала особисті документи, належні ОСОБА_2 , внаслідок чого могла бути завдана шкода її економічному становищу».
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину не визнала й пояснила, що 12 вересня 2025 року вона виявила, що під час її відсутності з будинку зникли її особисті документи. Зрозумівши, що їх могли забрати родичі чоловіка, вона пішла за місцем проживання її свекрухи ОСОБА_3 та забрала з будинку папку з документами, в яких, серед іншого, були документи ОСОБА_2 . Через деякий час, коли їй повернули особисті документи, вона повернула папку, яку забрала з будинку ОСОБА_3 .
Допитана в судовому засіданні потерпіла особа ОСОБА_2 надала пояснення, аналогічні поясненням ОСОБА_1 , та додала, що вона є двоюрідною сестрою чоловіка ОСОБА_1 , з якою не проживає в одному будинку та спільним побутом не пов'язана.
Перевіряючи обґрунтованість та правомірність складання протоколу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд зважає на таке.
Часиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
При цьому, суд зважає на положення статті 3 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», у відповідності до якої, предметом регулювання цього Закону є правовідносини, що виникають у процесі запобігання та протидії домашньому насильству. Дія законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству незалежно від факту спільного проживання поширюється на таких осіб: 1) подружжя; 2) колишнє подружжя; 3) наречені; 4) мати (батько) або діти одного з подружжя (колишнього подружжя) та інший з подружжя (колишнього подружжя); 5) особи, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у шлюбі між собою, їхні батьки та діти; 6) особи, які мають спільну дитину (дітей); 7) батьки (мати, батько) і дитина (діти); 8) дід (баба) та онук (онука); 9) прадід (прабаба) та правнук (правнучка); 10) вітчим (мачуха) та пасинок (падчерка); 11) рідні брати і сестри; 12) інші родичі: дядько (тітка) та племінник (племінниця), двоюрідні брати і сестри, двоюрідний дід (баба) та двоюрідний онук (онука); 13) діти подружжя, колишнього подружжя, наречених, осіб, які мають спільну дитину (дітей), які не є спільними або всиновленими; 14) опікуни, піклувальники, їхні діти та особи, які перебувають (перебували) під опікою, піклуванням; 15) прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі, їхні діти та прийомні діти, діти-вихованці, діти, які проживають (проживали) в сім'ї патронатного вихователя. Дія законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству поширюється також на інших родичів, інших осіб, які пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки, за умови спільного проживання, а також на суб'єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.
Дія законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству поширюється також на інших родичів, інших осіб, які пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки, за умови спільного проживання, а також на суб'єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.
Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
До матеріалів справи не додано доказів про те, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки або проживають разом.
З урахуванням викладеного, суд дійшов переконання, що матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять належних та допустимих доказів вчинення ОСОБА_1 діяння, визначеного частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного справа підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Керуючись статтями 221, 247 та 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
Справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 закрити у зв'язку із відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Народицький районний суд Житомирської області особою, щодо якої її винесено, її законним представником або на неї може бути внесено подання прокурора протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Олександр ДІБРОВА