Рішення від 30.09.2025 по справі 295/17632/24

Справа №295/17632/24

Категорія 59

2/295/953/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.09.2025 року м. Житомир

Богунський районний суд міста Житомира в складі:

головуючого судді - Полонця С.М.,

секретаря с/з - Лукасевич А.Є.,

розглянувши у судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про стягнення з відповідача на користь позивача у порядку спадкування неодержаного за життя її чоловіком - ОСОБА_3 , підвищення до пенсії у сумі 439246,90 грн. Позивач обґрунтувала позов тим, що її чоловік - ОСОБА_3 подав позов до ГУ ПФУ в Житомирській області і, відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду по справі № 240/14110/20, зобов?язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 17.07.2018 року здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28.02.1991 року №796-ХII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Чоловік позивача помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Спадкоємцем після смерті чоловіка стала позивач - ОСОБА_2 . На виконання рішення суду, відповідачем було проведено донарахування коштів за період з 17.07.2018 року. Сума нарахованих коштів становить 439246,90 грн. Вказана сума є несплаченою. У відповіді Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області посилається на можливість отримати кошти у судовому порядку. Спірні правовідносини виникли з приводу захисту права власності позивача на спадкове майно, яке складається з грошових коштів, неотриманих спадкодавцем за життя, виплатити які відповідач відмовляється.

Ухвалою судді Богунського районного суду м. Житомира від 26.11.2024 року у справі відкрито загальне позовне провадження.

Ухвалою Богунського районного суду м. Житомира від 05.02.2025 року у вищевказаній цивільній справі провадження було зупинено до залучення до участі у справі правонаступника позивача - ОСОБА_2 .

Ухвалою судді Богунського районного суду м. Житомира від 09.09.2025 року поновлено провадження у вищевказаній цивільній справі та залучено до участі у справі правонаступника померлого позивача ОСОБА_2 - ОСОБА_1 .

У судове засідання позивач не з'явилася, надала заяву про розгляд справи без її участі, в якій підтримала позов та просила його задовольнити, а також не заперечувала щодо вирішення справи в заочному порядку.

Представник відповідача у судове засідання не з'явилася, про час та місце судового засідання була повідомлена належним чином, про причини неявки не повідомила, надала відзив на позовну заяву, у якому просила відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, у зв'язку із безпідставністю та необґрунтованістю, а тому суд вважає за можливе вирішити спір без участі представника відповідача, на підставі наявних у справі даних та доказів, згідно з ч. 4 ст. 223 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи, з урахуванням меж заявлених позовних вимог, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що згідно з рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 26.08.2021 року, ухваленим у справі № 240/14110/20 за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, яке 10.01.2022 року набрало законної сили, адміністративний позов задоволено; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_3 з 17.07.2018 року підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 17.07.2018 року нарахування та виплату ОСОБА_3 підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, в розмірі, визначеному ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік).

На виконання вищевказаного рішення суду, 10.04.2023 року Житомирським окружним адміністративним судом було видано виконавчий лист.

ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 06.03.2023 року.

ОСОБА_2 була дружиною померлого, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб, виданого повторно, серії НОМЕР_2 .

З копії довідки, виданої Овруцькою державною нотаріальною конторою від 12.09.2023 року №1649/02-14, вбачається, що ОСОБА_2 дійсно являється єдиним спадкоємцем за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 її чоловіка - ОСОБА_3 , у зв'язку з тим, що вона дійсно були на день смерті зареєстрована разом з померлим згідно довідки, виданої 03 травня 2023 року за №1937 виконкомом Овруцької міської ради Житомирської області (ЦНАП).

На звернення ОСОБА_4 від 17.09.2024 року з питання отримання інформації про суму доплати, нарахованої на виконання рішення суду, за померлого чоловіка ОСОБА_3 , Головне управління Пенсійного фонду в Житомирській області 14.10.2024 року надало відповідь про те, що рішення судів у справах щодо пенсійного забезпечення, які набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених судом зобов'язань, з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством. Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 26.08.2021 року у справі № 240/14110/20 виконано у межах покладених судом зобов'язань, з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством. Сума доплати, нарахована за вищезазначеним судовим рішенням, за період з 17.07.2018 року по 31.05.2022 року, становить 439246,90 грн. Управління роз?яснило, що відповідно до статті 608 Цивільного Кодексу України, будь-які зобов?язання припиняються у зв?язку із смертю фізичної особи. Питання виплати доплати, нарахованої на виконання вищезазначеного рішення суду, може бути вирішено у судовому порядку.

Як вбачається з доданої до вищевказаної відповіді на звернення копії розрахунку суми, що підлягає виплаті по пенсійній справі 918150163168 - ОСОБА_3 на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 26.08.2021 року по справі № 240/14110/20 щодо нарахування та виплати підвищення до пенсії, непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення (ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи») за період з 17.07.2018 року по 31.05.2022 року, вбачається, що розмір недоотриманої пенсії складає 439246,90 грн.

ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 31.12.2024 року.

З копії довідки, виданої Овруцькою державною нотаріальною конторою від 04.08.2025 року №1655/02-14, вбачається, що ОСОБА_1 дійсно являється єдиним спадкоємцем за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 її матері - гр. ОСОБА_2 , у зв?язку з тим, що нею вчасно, у встановлений законом строк, було подано заяву про прийняття спадщини за законом до Овруцької державної нотаріальної контори Житомирської області після померлої, яка, в свою чергу, являється спадкоємцем померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловіка - гр. ОСОБА_3 , у зв?язку з тим, що гр. ОСОБА_2 , дійсно була на день смерті зареєстрована разом з померлим, згідно довідки, виданої 03.05.2023 року за №1937 виконавчим комітетом Овруцької міської ради Житомирської області (ЦНАП).

Згідно з копією Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 82080017 від 04.08.2025 року, 24.02.2025 року Овруцькою державною нотаріальною конторою заведено спадкову справу за номером у Спадковому реєстрі - 73702734, номер у нотаріуса - 125/2025, спадкодавець - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1218 ЦК України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно зі ст. 1227 ЦК України, суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Тлумачення статті 1227 ЦК України свідчить, що:

- цією нормою встановлено сингулярне правонаступництво членів сім'ї спадкодавця на отримання належних йому та неотриманих ним за життя грошових сум заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, інших соціальних виплат. Указані суми включаються до складу спадщини лише у разі відсутності у спадкодавця членів сім'ї чи їх відмови від права на отримання вказаних сум. Специфіка правонаступництва прав на отримання сум заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат обґрунтовується необхідністю: а) створення умов для охорони майнових інтересів членів сім'ї спадкодавця в разі, коли вони не є його спадкоємцями; б) забезпечення можливості реалізації права на одержання членами сім'ї спадкодавця належних йому грошових коштів без дотримання передбаченої ЦК України процедури оформлення спадщини;

- право на одержання грошових сум заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, інших соціальних виплат виникає у членів сім'ї спадкодавця внаслідок вказівки закону (стаття 1227 ЦК України) та додаткового юридичного факту - смерті спадкодавця. Окрім цього, звичайно, необхідно щоб спадкодавець не реалізував належне йому право на отримання певних сум. Причини, через які ці суми не були отримані, можуть бути різноманітними, але закон не надає їм юридичного значення. Моментом, з якого виникатимуть права на отримання виплат, буде момент смерті спадкодавця. Законодавець не вказує, що перехід права на отримання цих сум є спадкуванням, а члени сім'ї - спадкоємцями. Це має важливе значення, оскільки дозволяє зробити висновок, що на набуття права на одержання грошових сум відповідно до статті 1227 ЦК України не поширюються норми про спадкування за заповітом або законом, зокрема, щодо усунення від спадкування (стаття 1224 ЦК України), прийняття, строків прийняття та оформлення спадщини, врахування цих сум при визначенні розміру обов'язкової частки (стаття 1241 ЦК України), задоволення вимог кредиторів (стаття 1281 ЦК України). Відповідно, при включенні зазначених прав до складу спадщини їх спадкування має відбуватися за правилами, встановленими для спадкування за заповітом або законом;

- право на перерахунок певних виплат, яке мав винятково спадкодавець, що був їх одержувачем, оскільки така можливість пов'язана з його суб'єктивним правом (зокрема, право на страхові виплати). Саме тому у членів сім'ї спадкодавця або ж у спадкоємців не виникає права вимагати перерахунку відповідних сум. Теж саме стосується і випадку вимагати призначення тієї чи іншої виплати. Тому потрібно відмежовувати ситуації при застосуванні положень статті 1217 ЦК України, за яких члени сім'ї чи спадкоємці вимагають перерахунку чи призначення певних виплат та випадки, за яких спадкодавцю неправомірно припиняють ті чи інші виплати.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач дійсно є донькою ОСОБА_2 , яка, у свою чергу, була дружиною спадкодавця - ОСОБА_3 , а відтак, за правилами ст. 1261 ЦК України, належить до першої черги спадкоємців за законом.

За правилами ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 2 ст. 1220 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи.

Згідно зі ст. 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, передаються членам його сім'ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини. При зверненні кількох членів сім'ї належна їм сума пенсії ділиться між ними порівну. Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшли не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.

За положеннями ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали. Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.

Позивач ОСОБА_1 у встановлений законом строк подала заяву про вступ у спадщину після смерті своєї матері - ОСОБА_2 , яка була єдиним спадкоємцем за законом свого померлого чоловіка - ОСОБА_3 .

Отже позивач, як єдиний спадкоємець за законом, яка в установленому законом порядку прийняла спадщину після смерті матері - ОСОБА_2 , яка була єдиним спадкоємцем за законом свого померлого чоловіка - ОСОБА_3 , що підтверджується копіями довідок, виданих Овруцькою державною нотаріальною конторою від 12.09.2023 року №1649 /02-14 та від 04.08.2025 року №1655/02-14, має право на одержання нарахованої, але не отриманої ОСОБА_3 за життя пенсії.

Таким чином, суд вважає, що право позивача на одержання недоотриманої пенсії після смерті ОСОБА_3 відповідачем порушено і підлягає судовому захисту, у позивача відсутня інша можливість захистити порушене право.

Також суд визнає неспроможними доводи представника відповідача про те, що Головне управління Пенсійного фонду України є неналежним відповідачем у справі, оскільки стягнення за судовими рішеннями, боржниками в яких є державний орган, здійснюється шляхом списання коштів з рахунків, які відкриті в Державній казначейській службі.

Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_3 перебував на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області, саме цей державний орган здійснював нарахування та виплату йому пенсійних виплат, саме на нього був покладений обов'язок за судовим рішенням від 26.08.2021 року у справі № 240/14110/20 здійснити з 17.07.2018 року нарахування та виплату ОСОБА_3 підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, а відтак суд вважає, що вимоги позивач заявила до належного відповідача.

Судом встановлено, що позивач, як єдиний спадкоємець за законом після смерті матері - ОСОБА_2 , яка була єдиним спадкоємцем за законом свого померлого чоловіка - ОСОБА_3 , має право на отримання невиплачених пенсійних виплат, на підставі положень ст. 1227 ЦК України, норм ст. 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», і саме відповідач відмовив у виплаті зазначених коштів.

Крім того, безпідставним є посилання представника відповідача на відсутність бюджетних коштів для виконання відповідачем свого зобов'язання, оскільки це не може бути підставою для відмови у захисті порушеного права.

Аналогічна правова позиція висловлена у Постанові Верховного Суду від 18.04.2018 року у справі № 743/1216/17.

Європейський Суд з прав людини у рішеннях проти України також вказував, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, зокрема у справі "Кечко проти України" від 08.11.2005 року.

Щодо розміру пенсії, який підлягає стягненню з відповідача, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно зі ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках.

Зі змісту копії розрахунку суми, що підлягає виплаті по пенсійній справі 918150163168 - ОСОБА_3 на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 26.08.2021 року по справі № 240/14110/20 щодо нарахування та виплати підвищення до пенсії, непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення (ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи») за період з 17.07.2018 року по 31.05.2022 року, вбачається, що розмір недоотриманої пенсії складає 439246,90 грн., заборгованість утворилася за період з 17.07.2018 року по 31.05.2022 року.

Враховуючи те, що розмір пенсійних виплат, які просить стягнути позивач, складає -439246,90 грн., підтверджений належними доказами, а саме копією розрахунку суми, що підлягає виплаті по пенсійній справі 918150163168 - ОСОБА_3 на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 26.08.2021 року по справі № 240/14110/20 щодо нарахування та виплати підвищення до пенсії, непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення (ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи») за період з 17.07.2018 року по 31.05.2022 року, позовні вимоги підлягають до задоволення у повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 12, 13, ч. 4 ст. 223, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273, гл. 11 розд. 3 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 у порядку спадкування не отримані за життя спадкодавцем - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , пенсійні виплати, згідно з перерахунком за рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 26.08.2021 року у справі № 240/14110/20, у розмірі 439246 грн. 90 коп.

Рішення може бути оскаржене позивачем до Житомирського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Позивач: ОСОБА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_4 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області; місце знаходження: 10003, м. Житомир, вул. О. Ольжича, 7; код ЄДРПОУ 13559341.

Суддя: С.М. Полонець