Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
30 вересня 2025 р. № 520/22259/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитра Волошина, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення з 01.05.2025 перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2025 відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 16.11.2024 № ФХ-128791 без обмеження пенсії максимальним розміром, здійснити виплату різниці між перерахованими та фактично виплаченими сумами за період з 01.05.2025.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем протиправно не здійснено перерахунку пенсії позивачу, виходячи з грошового забезпечення, визначеного на підставі нової довідки від 16.11.2024 №ФХ-128791 про розмір грошового забезпечення позивача, наданої ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ухвалою судді від 01.09.2025 відкрито спрощене провадження по справі в порядку ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов. Витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області дані щодо дати призначення пенсії позивачу (відповідний протокол призначення пенсії). Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати до суду витребувані документи протягом п'ятнадцяти календарних днів із дня отримання копії даної ухвали.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження доставлена сторонам по справі до електронного кабінету через систему "Електронний суд", що підтверджується довідками про доставку до електронного кабінету ЄСІТС.
Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відсутні правові підстави для здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, у зв'язку з чим просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом установлено таке.
Позивач перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 13.08.2023, що вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16.10.2024 у справі №520/13302/24, зокрема, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку НЕПЕ ОСОБА_2 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог ст. 43 та 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" з обов'язковим урахуванням відсотків забезпечення визначених у довідці №ФХ-128791 від 12.12.2023 ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме: відсоткова надбавка за вислугу років - 50%, надбавка за особливості проходження служби - 65%, премія - 390%, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно податків 1, 14 до Постанови № 704, для проведення з 12.12.2023 перерахунку основного розміру пенсії.
Рішення набрало законної сили 16.11.2024.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 18.08.2025 в межах справи №520/13302/24 виправлено описку в резолютивній частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.10.2024 року та вказано прізвище, ім'я, по-батькові позивача " ОСОБА_1 ".
ІНФОРМАЦІЯ_2 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.11.2024 у справі №520/13302/24 було виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку від 16.11.2024 № ФХ-128791 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023.
Відповідач указану довідку отримав, проте перерахунку пенсії на підставі зазначеної довідки здійснено не було.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Згідно з частиною першою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (далі за текстом - Закон №2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (частина друга статті 9 Закону №2011-ХІІ).
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (частина третя статті 9 Закону №2011-ХІІ).
Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) визначені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
У преамбулі Закону №2262-ХІІ зазначено, що Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Згідно із частиною 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частина 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до положень статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до частини третьої статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Так, у даній справі позивач просить суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з 01.05.2025 відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 16.11.2024 № ФХ-128791 без обмеження пенсії максимальним розміром, здійснити виплату різниці між перерахованими та фактично виплаченими сумами за період з 01.05.2025.
Ухвалою судді від 01.09.2025 витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області дані щодо дати призначення пенсії позивачу (відповідний протокол призначення пенсії). Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати до суду витребувані документи протягом п'ятнадцяти календарних днів із дня отримання копії даної ухвали.
Представник відповідача надав до суду протокол призначення пенсії, з якого вбачається, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років з 13.08.2023 у розмірі 70% грошового забезпечення.
З приводу вказаних обставин суд зазначає, що право на перерахунок пенсії з'явилося у позивача лише після його звільнення зі служби та безпосередньо призначення пенсії, тобто після 13.08.2023, виходячи з отриманого ним грошового забезпечення за посадою, з якої було звільнено позивача.
Станом на 01.01.2023 позивач пенсію взагалі не отримував, доказів протилежного до суду не надано.
При цьому, суд зазначає, що наявність довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 не є безумовною підставою для перерахунку пенсії з 01.05.2025 (як зазначає позивач у позовній заяві) за відсутності підстав для такого перерахунку.
Крім того, наявність чи відсутність права не є фактичною обставиною, яку може бути встановлено судом в ході розгляду справи.
Висновок суду у справі №520/13302/24 про наявність або відсутність права на перерахунок пенсії є правовою оцінкою, наданою судом певному факту при розгляді іншої справи, яка в силу положень ч. 7 ст. 78 КАС України не є обов'язковою для суду при розгляді даної справи.
Інших доводів щодо наявності в позивача права на перерахунок його пенсії з 01.05.2025 (як зазначено у позовній заяві) на підставі довідки від 16.11.2024 № ФХ-128791 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 позовна заява не містить.
Судом в ході розгляду справи не встановлено наявності станом на 01.01.2023 обставин, з якими закон пов'язує виникнення підстав для перерахунку пенсій, призначених за Законом №2262-ХІІ, оскільки на цей момент позивач не був пенсіонером, а відтак відповідачем правомірно відмовлено позивачу у перерахунку пенсії на підставі довідки від 16.11.2024 №ФХ-128791 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023.
Оскільки пенсія позивачу призначена з 13.08.2023, тому розмір пенсії обраховується з грошового забезпечення станом на 13.08.2023, після призначення пенсії рішень про перерахунок не ухвалювалось і позивачу відповідних довідок не видавалось.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд доходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Оскільки адміністративний позов залишено без задоволення, не підлягають задоволенню позовні вимоги позивача про здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення без обмеження пенсії максимальним розміром. Доказів того, що пенсія позивача обмежена максимальним розміром матеріали справи також не містять.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 5, 3 під., 2 пов., Харків, 61000, ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Дмитро ВОЛОШИН