Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
30 вересня 2025 р. № 520/18345/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитра Волошина, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у невнесенні (заява від 20.01.2025, вручена 22.01.2025 та 20.01.2025 відповідно) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей (даних) про проходження ОСОБА_1 14.03.2022 медичного огляду військово-лікарською комісією та визнання його за результатом цього медичного огляду непридатним до військової служби за станом здоров'я;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_4 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості (дані) про проходження ОСОБА_1 14.03.2022 медичного огляду військово-лікарською комісією та визнання його непридатним до військової служби на підставі ст. 31 «А», ст. 23 «В», ст. 64 «В» графи II Розкладу хвороб станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток № 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 р. № 402);
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у не виключенні ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних на підставі п. З ч. 6 ст. 37 Закону України від 25.03.1992 № 2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» у зв'язку з визнанням його 14.03.2022 непридатним до військової служби на підставі ст. 31 «А», ст. 23 «В», ст. 64 «В» графи II Розкладу хвороб станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток № 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008, № 402);
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_4 виключити ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» у зв'язку з визнанням його 14.03.2022 р. непридатним до військової служби на підставі ст. 31 «А», ст. 23 «В», ст. 64 «В» графи II Розкладу хвороб станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток №1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в березні 2022 року він пройшов медичний огляд ВЛК та був визнаний непридатним до військової служби. Водночас, в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів наразі міститься інформація про те, що позивач перебуває на військовому обліку як військовозобов'язаний та дані про проходження ним ВЛК у відповідному реєстрі відсутні. Позивач вважає свої права порушеними, тому звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою від 14.07.2025 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України, та запропоновано відповідачам надати відзив на позов. Запропоновано позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачам - заперечення протягом п'яти календарних днів з моменту отримання відповідних документів. Витребувано в ІНФОРМАЦІЯ_2 належним чином засвідчені копії документів про проходження позивачем 14.03.2022 медичного огляду; документи військового обліку. Витребувані документи зобов'язано надати до суду протягом п'ятнадцяти календарних днів з моменту отримання даної ухвали.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження доставлена представнику позивача до електронного кабінету в системі "Електронний суд", що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Відповідачам копії ухвали про відкриття провадження були надіслані засобами поштового зв'язку та копії такої ухвали отримані відповідачами, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень.
Перший відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_4 , подав до суду відзив на позовну заяву, згідно якого виклав свої заперечення проти позову, зазначивши, що військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_5 від 14.03.2022 позивач визнаний непридатним до військової служби із зняттям із військового обліку згідно наказу від 14.08.2008 МОУ № 402. Разом з тим, виключення/зняття з військового обліку допускається лише при наявності відповідних документів. Відповідач просить відмовити в задоволенні позову в частині вимог до ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Другий відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_3 , подав до суду відзив на позовну заяву, згідно якого виклав свої заперечення проти позову, зазначивши, що 24.02.2025 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_7 поштовим зв'язком поступив запит адвоката Мандрух О.М. стосовно громадянина ОСОБА_1 , на який ІНФОРМАЦІЯ_8 було надано відповідь про те, що ОСОБА_1 не перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 , стоїть на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_9 і значиться як особо, що підлягає призову на військову службу під час мобілізації та з 25.11.2024 перебуває в розшуку як такий, що не прибув по повістці до ТЦК. Також, відповідач зазначив, що згідно книги протоколів військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 за 2022 рік відомостей про проходження ОСОБА_1 ВЛК немає. Відповідач просить відмовити в задоволенні позову до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позивач подав до суду відповідь на відзив, згідно якої підтримав свої позовні вимоги та просив позов задовольнити.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Оскільки в період з 04.08.2025 по 18.08.2025 включно суддя перебував у щорічній відпустці, розгляд справи здійснюється з урахуванням днів відпустки.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, суд встановив наступне.
Позивач є громадянином України та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що вбачається з копії паспорту громадянина України, наявного в матеріалах справи (а.с. 18-19), та є інвалідом з дитинства 3 групи, що вбачається з матеріалів справи.
Позивач перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_10 , що вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами.
Відповідно до наявних у матеріалах справи довідки та картки обстеження та медичного огляду позивач 14.03.2022 визнаний непридатним до військової служби із зняттям з військового обліку комісією при ІНФОРМАЦІЯ_5 за гр. ІІ ст. 31а, ст. 23в, ст. 64 в Наказу МОУ № 402/2008. (а.с. 24-26)
Із відомостей, наявних в електронному військово-обліковому документі в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (РЕЗЕРВ+), роздруківка якого наявна в матеріалах справи, встановлено, що позивач станом на 11.06.2025 є військовозобов'язаним та знаходиться на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_11 . (а.с. 37-43)
Відомостей щодо визнання позивача непридатним до військової служби та виключення з військового обліку відомості електронного військово-облікового документу не містять.
Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_5 та до ІНФОРМАЦІЯ_6 з заявою від 20.01.2025, яку направив засобами поштового зв'язку, згідно якої просив внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про визнання його непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку.
ІНФОРМАЦІЯ_12 отримав заяву позивача 20.01.2025 та ІНФОРМАЦІЯ_5 отримав заяву позивача 22.01.2025, що вбачається з копій рекомендованих повідомлень про вручення поштових відправлень, наявних у матеріалах справи.
Також, представник позивача звертався до ІНФОРМАЦІЯ_5 з адвокатським запитом відносно позивача від 24.02.2025, у відповідь на який ІНФОРМАЦІЯ_5 надіслав лист від 26.02.2025 № 2742, в якому повідомив, що ОСОБА_1 не перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 , стоїть на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_9 і значиться як особо, що підлягає призову на військову службу під час мобілізації та з 25.11.2024 перебуває в розшуку як такий, що не прибув по повістці до ТЦК. Також, відповідач зазначив, що згідно книги протоколів військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 за 2022 рік відомостей про проходження ОСОБА_1 ВЛК немає. (а.с. 34-36)
Вважаючи протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про визнання його непридатним до військової служби та невиключенні його з військового обліку, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначає Закон України 16.03.2017 № 1951-VIII (далі за текстом - Закон № 1951-VIII).
Відповідно до положень ст. 1 Закону № 1951-VIII Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
З положень ст. 2 Закону № 1951-VIII, випливає, що одним з основних завдань Реєстру є ведення військового обліку громадян України.
16 травня 2024 року Кабінетом Міністрів України затверджено постанову № 559, якою затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі за текстом - Порядок № 559).
Абзацом 1 пункту 3 Порядку №559 встановлено, що відомості, зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Відповідно до частини восьмої статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» положення про ТЦК та СП затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення № 154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно з пунктом 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема, забезпечують ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.
5 відділ ІНФОРМАЦІЯ_5 надав позивачу відповідь на його заяву щодо виправлення відомостей в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, повідомивши про відсутність підстав для внесення 5 відділом ІНФОРМАЦІЯ_5 відповідних відомостей відносно позивача до реєстру, оскільки позивач не перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 , а перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_11 , та відомості про позивача в ІНФОРМАЦІЯ_5 відсутні.
Аналізуючи положення пункту 4 Порядку № 559, суд зазначає, що в разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, для внесення відповідних змін, позивач має звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Отже, судом не встановлено бездіяльності з боку ІНФОРМАЦІЯ_5 при розгляді заяви позивача від 20.01.2025, оскільки позивач не перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується матеріалами справи, та відповідні повноваження щодо внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладені на територіальний центр комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування позивача на військовому обліку.
Разом з тим, як встановлено судом, позивач перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_11 , до якого позивач також подавав заяву від 20.01.2025 щодо внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, яка була отримана ІНФОРМАЦІЯ_12 20.01.2025.
Відомостей щодо надання відповіді ІНФОРМАЦІЯ_12 на заяву позивача від 20.01.2025 про виправлення відомостей в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів матеріали справи не містять.
При цьому, суд зазначає, що відповідачем не подано до суду військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов'язаного, в якому міститься відмітка про зняття його з військового обліку, у зв'язку з чим судом не встановлено невідповідності даних, наявних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно позивача, його паперовим документам, як це передбачено п. 4 Порядку № 559 в якості підстав для внесення змін до відповідного реєстру.
Також, суд зауважує, що згідно наданої позивачем до матеріалів справи довідки ВЛК, позивач проходив військово-лікарську комісію не за місцем свого обліку, при цьому матеріали справи не містять жодних доказів та підстав проходження військово-лікарської комісії позивачем не за місцем свого обліку.
Окрім того, згідно відповіді ІНФОРМАЦІЯ_5 , у останнього відсутні дані про позивача та відомості про проходження ним військово-лікарської комісії, у зв'язку з чим підлягають встановленню компетентним органом обставини щодо дійсності зазначеної довідки ВЛК.
Зазначені обставини підлягають встановленню та оцінці суб'єктом владних повноважень під час прийняття відповідного рішення.
За вказаних обставин, оскільки судом встановлено, що відповідачем, ІНФОРМАЦІЯ_12 , в якому позивач перебуває на військовому обліку, не було належним чином розглянуто заяву позивача від 20.01.2025, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, шляхом зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_6 розглянути по суті заяву позивача від 20.01.2025 про виправлення відомостей в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з урахуванням висновків суду.
При цьому, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог до ІНФОРМАЦІЯ_5 , зважаючи на вищевикладені висновки суду про відсутність протиправної бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_5 у спірних правовідносинах, а також відомості щодо перебування позивача на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_11 .
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Дослідивши обставини справи та подані сторонами документи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_4 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 20.01.2025 про виправлення відомостей в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 20.01.2025 про виправлення відомостей в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень 60 копійок).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Дмитро ВОЛОШИН