Рішення від 30.09.2025 по справі 480/10943/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2025 року Справа № 480/10943/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Воловика С.В., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 480/10943/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , 12 Регіональної військово-лікарської комісії про скасування постанов та зобов'язання вчинити дії,-

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач-1, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), 12 Регіональної військово-лікарської комісії (далі - відповідач-2, 12 РВЛК) у якій просить суд:

- визнати протиправною постанову ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 , оформлену довідкою № 2508 від 28.05.2024;

- визнати протиправною та скасувати постанову 12 РВЛК від 12.11.2024 про визнання позивача придатним до військової служби;

- зобов'язати ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 повторно провести медичний огляд позивача щодо визначення ступеня придатності до військової служби відповідно до приписів чинного законодавства та наявної медичної документації.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_1 зазначив, що протягом тривалого часу страждає на ряд тяжких хвороб, внаслідок яких перебуває під постійним наглядом лікарів, неодноразово перебував на стаціонарному лікуванні, та має вставлений основний діагноз: облітеруючий ендартеріїт судин нижніх кінцівок Ш ст. Ускладнення: оклюзія стегново-подколінного сегменту справа. ХАН 2Б ст. Цукровий діабет 2 тип вперше виявлений Н-521, що підтверджується відповідною медичною документацією.

За результатами додаткового обстеження, у зв'язку встановленням діагнозу: 170.2 Атеросклероз артерій нижніх кінцівок Ш (третього) ступеню. Оклюзія стегново-подколінного сегменту справа. ХАН 2Б ст., на підставі ст. 42а 13в графи II Розкладу хвороб, згідно з протоколом № 41 від 21.06.2024, ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 прийнято рішення про непридатність позивача до військової служби з виключенням з військового обліку.

В той же час, 22.11.2024 ОСОБА_1 отримав довідку № 2508 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 , з якої вбачається, що йому встановлено діагноз ОСОБА_2 нижніх кінцівок Ш (третього) ступеню. Оклюзія стегново-подколінного сегменту справа. ХАН 2А ст. Цукровий діабет впершевиявлений. Міопія слабкого ступеню обох очей, у зв'язку з чим зроблений висновок, про придатність до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установи), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони на підставі статті 42 б 13 в графи II Розкладу хвороб.

Також позивачем отримано копію свідоцтва про хворобу № 221 від 12.11.2024, на звороті якої містилась постанова 12 Регіональної ВЛК від 12.11.2024 про не затвердження постанови позаштатної ВЛК та про необхідність застосування статті 42-б Розкладу хвороб.

На переконання ОСОБА_1 , вказані висновки про його придатність до військової служби, зроблені всупереч стану здоров'я, наявним хворобам та встановленим діагнозам, викладеним у картці обстеження та медичного огляду, прийняті без додаткового обстеження та без дослідження медичної документації. Крім того, позивач зауважив на тому, що встановлений йому діагноз був необґрунтовано змінений.

Позивач вважає, що оскільки відповідачі не застосували метод індивідуальної оцінки придатності до військової служби, не провели повторного медичного огляду, не вивчили наявну медичну документацію, оскаржувані постанови є протиправними та підлягають скасуванню.

Ухвалами суду від 23.12.2024, позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі № 480/10943/24, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) осіб, встановлені строки для подання заяв по суті справи, в задоволенні заяви позивача про вжиття заходів забезпечення позову відмовлено.

Не погоджуючись з позовними вимогами, 12 РВЛК у відзиві зазначила, що після проведеного медичного огляду ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 було прийнято рішення про зміну ступеню придатності ОСОБА_1 до військової служби на підставі статей 42-а, 13-в Розкладу хвороб та надано вказівку ІНФОРМАЦІЯ_6 оформити постанову ВЛК у вигляді свідоцтва про хворобу. Після повторного медичного огляду ІНФОРМАЦІЯ_2 було оформлено свідоцтво про хворобу № 221 та прийнято постанови про ступінь придатності до військової служби у формулюванні: 170.2 Атеросклероз артерій нижніх кінцівок III (третього) ступеню. Оклюзія стегново-підколінного сегменту справа. ХАН2Б ст. На підставі статей 42-а, 13-в графи Розкладу хвороб - Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку..

З метою затвердження вказаного рішення про ступінь придатності, на адресу НОМЕР_1 РВЛК у порядку вимог пункту 3.8 глави 3 розділу II Положення надійшло свідоцтво про хворобу № 221, після дослідження якого разом з виписними епікризами, консультативними висновками лікарів, даними інструментальних та лабораторних досліджень, відповідачем-2 прийнято постанову № 5011/25 від 12.11.2024, у якій вказано про те, що стаття 42-а Розкладу хвороб винесена необґрунтовано: клінічна картина не відповідає пункту «а». Застосувати статтю 42-б Розкладу хвороб.

На думку ОСОБА_1 , оскаржувані постанови є протиправними, оскільки він має захворювання, на підстав яких військово-лікарська комісія зобов'язана прийняти рішення про непридатність до військової служби. На підтвердження цих обставин, позивачем надано: копію картки обстеження та медичного огляду при ІНФОРМАЦІЯ_6 ; копію картки обстеження та медичного огляду при ІНФОРМАЦІЯ_6 ; копію довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 28.05.2024 № 31/09; копію довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 22.11.2024 № 8070; копію витягу із книги протоколів засідань призовної комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 від 21.06.2024 №41; копію свідоцтва про хворобу ІНФОРМАЦІЯ_5 № 221 разом з постановою 12 РВЛК; копію консультативного висновку спеціаліста від 03.04.2017; копію виписки із медичної картки амбулаторного (стаціонарного) хворого від 24.02.2017 № 1478; копію виписки із медичної картки амбулаторного (стаціонарного) хворого від 27.03.2024; копію протоколу УЗД судин лівої нижньої кінцівки від 31.03.2017; копію протоколу УЗД судин правої нижньої кінцівки від 10.02.2017; копію протоколу УЗД судин нижніх кінцівок від 28.02.2019; копію виписки із медичної картки амбулаторного (стаціонарного) хворого від 01.03.2019 № 3615; копію протоколу УЗД судин нижніх кінцівок від 31.08.2022; копію протоколу УЗД судин нижніх кінцівок від 06.09.2022; копію скарги на рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 до НОМЕР_1 РВЛК; копію виписки із медичної карти стаціонарного хворого від 10.05.2024 № 7446; копію консультативного висновку спеціаліста від 14.06.2024; копію консультативного висновку спеціаліста від 13.06.2024; копію протоколу УЗД судин нижніх кінцівок від 07.05.2024; копію скарги на рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 до ЦВЛК ЗСУ.

Втім 12 РВЛК звертає увагу на те, що вказані медичні документи, надані на розгляд комісії, а також проведені дослідження, не підтверджують хронічну артеріальну недостатність 2Б стадій ішемії нижніх кінцівок за модифікованою клінічною класифікацією Fontaine (Second European Consensus Document, 1991), а відповідають стадій 2А. Загальна клінічна картина не підпадає під дію статті 42-а Розкладу хвороб.

За таких обставин, відповідач-2 вважає оскаржувані постанови правомірними, а позовні вимоги про їх скасування необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Дослідивши подані матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті в їх сукупності, суд встановив наступне.

Відповідно до картки обстеження та медичного огляду від 28.05.2024, а також довідки військово-лікарської комісії № 2508 від 28.05.2024, ОСОБА_1 на підставі статей 42б, 13в графи ІІ Розкладу хвороб, визнано придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах) медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони. (а.с. 9-10)

Не погоджуючись з такою постановою, 04.06.2024 позивач подав на неї скарги до ІНФОРМАЦІЯ_5 , а також до Центральної військово-лікарської комісії. (а.с. 23, 28)

За результатами медичного огляду військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_4 проведеного 21.06.2024, відповідно до протоколу № 41 від 21.06.2024, позивача на підставі статті 42а, 13в Розкладу хвороб визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. (а.с. 11-12)

У зв'язку з цим, 12.11.2024 видано свідоцтво про хворобу № 221, згідно з яким постановою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статі 42а графи ІІ Розкладу хвороб.

Втім, постановою 12 Регіональної військово-лікарської комісії від 12.11.2024, вказана постанова позаштатної ВЛК затверджена не була з тих підстав, що клінічна картина не відповідає пункту «а» статті 42 Розкладу хвороб, застосуванню підлягає стаття 42б. (а.с. 12-13)

Враховуючи зазначену постанову 12 РВЛК, військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_5 22.11.2024 видано довідку № 2508 про придатність ОСОБА_1 до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах) медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони. (а.с. 9)

Надаючи правову оцінку правовідносинам що виникли між сторонами та вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що на виконання частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Процедура проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями військовослужбовців Збройних Сил України, врегульована Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800. (Положення № 420)

Відповідно до пункту 1.2 розділу І Положення № 420, окрім іншого, військово-лікарська експертиза це встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.

Пунктом 2.1 розділу І Положення № 420 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК приймають постанови, які оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання. Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.

Згідно з пунктом 2.2 розділу І, штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (ЦВЛК) та ВЛК регіону.

За змістом пункту 2.4.4 розділу І Положення № 420, на ВЛК регіону, зокрема, покладаються: організація військово-лікарської експертизи, керівництво підпорядкованими ВЛК, контроль за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності, а також розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.

ВЛК регіону, окрім іншого, має право: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК та давати їм роз'яснення з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у закладах охорони здоров'я (установах), військових частинах; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. (пункт 2.4.5 розділу І)

Пунктом 1.1 розділу ІІ Положення № 420 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.

На виконання пункту 1.2 розділу ІІ, постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я.

За змістом пункту 3.8 розділу ІІ Положення № 420, постанови ВЛК при ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу. Документально оформлені результати проходження військовозобов'язаним медичного огляду ВЛК доставляються до районного (міського) ТЦК та СП не пізніше наступного дня після прийняття постанови про придатність військовозобов'язаного до військової служби. Постанова ВЛК щодо придатності військовозобов'язаного до проходження військової служби вноситься до бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не пізніше наступного дня з дня надходження відповідної постанови до районного (міського) ТЦК та СП.

Якщо в стані здоров'я військовозобов'язаного, за його зверненням або висновками лікарів закладу охорони здоров'я виникли зміни, то за направленням керівника ТЦК та СП проводиться повторний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби.

Під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.

Інші постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП, на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії (додаток 4 до Положення) у трьох примірниках.

На виконання пункту 20.1 розділу ІІ Положення № 420, постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення.

Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, не затверджуються, контролюються, переглядаються, а за необхідності скасовуються або відміняються відповідною штатною ВЛК та можуть прийматися як за результатом проведеного медичного огляду в цих ВЛК, так і на підставі проведеного медичного огляду у позаштатних ВЛК та наданих на розгляд медичних документів. (пункт 20.2 розділу ІІ)

Отже, за змістом вказаних норм, позаштатні та штатні ВЛК мають повноваження приймати постанови про непридатність військовозобов'язаних до військової служби на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби та пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб.

При цьому, під час дії особливого періоду, постанови ВЛК міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу та підлягають обов'язковому затвердженню штатною ВЛК згідно з адміністративно-територіальною зоною відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.

Розгляд, затвердження, не затвердження, контроль, перегляд постанов позаштатних ВЛК здійснюється штатними ВЛК як за результатом проведеного нового медичного огляду, так і на підставі інших проведених медичних оглядів та наданих медичних документів.

У справі що розглядається, предметом спору є постанова позаштатної ВЛК про придатність до військової служби позивача та постанова штатної ВЛК про незатвердження постанови позаштатної ВЛК щодо визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Стверджуючи про протиправність вказаних постанов, позивач вказує на не проведення 12 РВЛК повторного медичного огляду та недотримання методу індивідуальної оцінки придатності до військової служби.

Вирішуючи питання дотримання процедури проведення медичного огляду ОСОБА_1 позаштатною ВЛК (ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 ) та процедури перегляду рішень позаштатної ВЛК штатною ВЛК ( НОМЕР_1 РВЛК), суд враховує те, що відповідно до пункту 20.2 розділу ІІ Положення № 420, штатні ВЛК на власний розсуд обирають спосіб розгляду, затвердження, контролю та перегляду постанов, зокрема, самостійно визначають чи здійснювати розгляд, затвердження, контроль та перегляд після повторного медичного огляду, чи достатньо матеріалів проведеного медичного огляду та інших медичних документів.

Як підтверджено матеріалами справи, висновки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 у довідці № 2508 від 28.05.2024 про придатність ОСОБА_1 до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах) медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони, зроблені за результатами медичного огляду позивача та з урахуванням усіх медичних документів, наданих ним під час огляду.

Постанова ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 про непридатність позивача до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 42а графи ІІ Розкладу хвороб, штатною ВЛК, а саме 12 Регіональною ВЛК, відповідно до пункту 3.8 розділу ІІ Положення № 420, затверджена не була, з огляду на те, що клінічна картина не відповідає статті 42а графи ІІ Розкладу хвороб.

Суд приймає до уваги те, що розгляд спірної постанови позаштатної ВЛК, здійснювався відповідачем-2 на підставі матеріалів проведеного медичного огляду та інших наданих медичних документів, як то передбачено пунктом 20.2 розділу ІІ Положення № 420.

Крім того, суд враховує висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 12.06.2020 по справі № 810/5009/18, згідно з якими надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.

Тобто, питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу. Водночас, розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити їх законність в межах дотримання процедури їх прийняття.

Суд зауважує на тому, що у разі зміни стану здоров'я, позивач не позбавлений права на повторний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби, як то встановлено пунктом 3.8 розділу ІІ Положення № 420.

За таких обставин, суд робить висновок про відповідність оскаржуваних постанов критеріям, встановленим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , 12 Регіональної військово-лікарської комісії про скасування постанов та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Воловик