Справа № 159/4772/25
Провадження № 3/159/2247/25
29 вересня 2025 року м. Ковель
Ковельський міськрайонний суд Волинської області у складі судді Чалого А.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Відділу організації несення служби в місті Ковель УПП у Волинській області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
10.07.2025 о 08 год 48 хв на а/д Р-15 Ковель-Володимир-Шептицький-Жовква, 4 км 500 м водій ОСОБА_1 , в порушення вимог п. 2.9 а ПДР України, керував транспортним засобом "Skoda Oktavia", державний номерний знак НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Огляд на стан сп'яніння зі згоди водія проводився на місці зупинки транспортного засобу за допомогою приладу Alcotest ARBL 0624, результат - 0,43 проміле.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив.
В судовому засіданні захисник правопорушника - адвокат Ковальчук В.С., вважав за можливе розгляд справи проводити у відсутності ОСОБА_1 , підтвердив обставини викладені в протоколі, просив суворо не карати, просив суд не застосовувати до ОСОБА_1 додаткове покарання у виді позбавлення права керування транспортними засобами, оскільки останній є військовослужбовцем.
Заслухавши пояснення захисника, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, на підставі всебічного, повного і об'єктивного аналізу всіх доказів по справі в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Згідно з п. 2.9 а ПДР України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП підтверджується: даними з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1№386888 від 10.07.2025; Актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів; результатом тестування -на алкоголь 0, 43 проміле; направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 10.07.2025; рапортом поліцейського роти з обслуговування м. Ковель УПП У Волинській області ДПП від 10.07.2025; відеозаписом, яким зафіксовано вчинення адміністративного правопорушення.
Оцінивши та проаналізувавши зібрані по справі докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 доведена, його дії правильно кваліфіковані за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Доказів, які б спростовували наведені в протоколі обставини, не надано.
Обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, судом не встановлено.
З матеріалів справи про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 видано посвідчення водія НОМЕР_2 .
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Щодо застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення без позбавлення права керувати транспортними засобами, суд зазначає наступне.
Отримуючи посвідчення водія, яке надає право на керування транспортними засобами, ОСОБА_1 фактично взяв на себе обов'язок знати і неухильно дотримуватись вимог ПДР та інших нормативно-правових актів з питань безпеки дорожнього руху, тобто на нього, як на водія транспортного засобу, яке визнано законодавством джерелом підвищеної небезпеки, покладено обов'язок неухильно дотримуватись правил дорожнього руху.
Санкція ч.1 ст. 130 КУпАП є безальтернативною та передбачає лише один вид стягнення на водіїв у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Пункт 2.9 а ПДР забороняє водієві керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Невиконання названого пункту Правил, у даному випадку, утворює склад правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Дана категорія правопорушень вчиняється водіями тільки навмисно.
Не зважаючи на те, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем, однак, враховуючи характер вчиненого діяння та значну суспільну небезпеку правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, зокрема те, що керування джерелом підвищеної небезпеки в стані алкогольного сп'яніння може привести до тяжких наслідків, він як водій, усвідомлював, що це заборонено законом та становить небезпеку для оточуючих та проігнорував цю заборону.
При цьому варто відзначити, що стягнення за ч.1 ст.130 КУпАП є безальтернативним, тобто законодавець не передбачив можливості призначення стягнення у виді штрафу без позбавлення права керування транспортними засобами.
За таких обставин, з урахуванням характеру вчиненого правопорушення та ступеня його суспільної небезпеки, особи правопорушника, ступеня його вини ОСОБА_1 необхідно призначити адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами у межах санкції ч. 1ст. 130 КУпАП, що буде необхідним та достатнім для її виправлення та виконання завдань КУпАП.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 необхідно стягнути в користь держави судовий збір в сумі 605,60 гривень.
Керуючись ч. 1 ст. 130, ст. ст. 278, 280, 283, 284 КУпАП, суд,
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1000 (одна тисяча) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачено добровільно, протягом 15 днів з дня вручення копії постанови про накладення штрафу.
У разі несплати штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови стягнути з ОСОБА_1 подвійний розмір штрафу, а саме 34 000 (тридцять чотири тисячі) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять ) гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанову звернути до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
СуддяА. В. Чалий