30 вересня 2025 року м. Рівне №460/13159/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати мобілізаційне розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_2 в частині призову ОСОБА_1 на військову службу по мобілізації на підставі Указу Президента “Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 № 69/2022; 2) скасувати Наказ про призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, в частині призову ОСОБА_1 виданий начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 та виключити його з поіменних списків згідно даного Наказу; 3) визнати протиправним і скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 про адміністративне затримання та доставлення (розшук) ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 . В обґрунтування позову зазначено, що позивач є працівником Товариства з обмеженою відповідальністю «Ролл Транс Груп» з 07.06.2025 року. Наказом Укртрансбезпеки № 462 від 07.03.2025 затверджено Протокол № 4 засідання Комісії з визначення підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для національної економіки у галузі автомобільного транспорту в особливий період від 27 лютого 2025 року, відповідно до якого ТОВ «Ролл Транс Груп» є підприємством, що відповідає критеріям, зазначеним у пункті 2 Критеріїв та порядку, і є критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Товариством з обмеженою відповідальністю «Ролл Транс Груп» було подано заяву № 20250609-1090685 через Портал Дія про бронювання працівників, у тому числі позивача. Наразі у позивача наявна відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації як військовозобов'язаного, щодо якого прийняте рішення про його бронювання з 09.06.2025. 05.06.2025 позивач пройшов військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_3 , за результатами якої визнаний придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони. 16.06.2025 позивач сформував розширений витяг з Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Згідно з ним у позивача наявна відстрочку від мобілізації на підставі абз.1 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (бронювання). Відомостей про порушення правил військового обліку чи перебування у розшуку немає. 23.06.2025 року при оновленні додатка «Резерв+» з'явилися відомості «Вас розшукує ТЦК з 13.06.2025 року». При цьому, причин розшуку не зазначено. Звертає увагу, що станом на 12.06.2025 згідно витягу наявні відомості, що позивач заброньований. За результатами усних звернень позивачу було повідомлено, що він не з'явився за мобілізаційним розпорядженням на відправку на військову службу, проте не було надано жодних підтверджуючих документів вручення мобілізаційного розпорядження, наказів про зарахування до особового складу військової частини, доказів вручення повістки тощо. Вважає дії ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо його мобілізації, а також мобілізаційне розпорядження протиправними, оскільки мобілізаційне розпорядження не вручалося, а щодо ОСОБА_1 засобами Порталу Дія за заявою № 20250609-1090685 було прийнято рішення про бронювання його як військовозобов'язаного. За наведеного просить позов задовольнити повністю.
Відповідач подав відзив на позов, в якому заперечує проти позовних вимог. Свої заперечення аргументує тим, що позивачем, 03.06.2025 року особисто у електронному кабінеті військовозобов'язаного «Резерв+» було сформовано направлення для проходження медичного огляду на військово-лікарську комісію. За результатом проходження військово-лікарської комісії, комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 , позивач, на підставі статей 67в, 266 графи II розладу хвороб, графи ТДВ визнаний «Придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, начальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони», що стверджується довідкою ВЛК від 05.06.2025 № 2025-0605-1453-5521-0. Позивач самостійно прибув до ІНФОРМАЦІЯ_4 09.06.2025. Під час уточнення персональних даних відповідно до даних АКС "Оберіг" Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, встановлено, що позивач перебуває на обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_3 з 17.02.2023, а облікова картка військовозобов'язаного знаходиться в картотеці військовозобов'язаних, які підлягають призову на військову службу під час загальної мобілізації на особливий період. Документів, що підтверджують право на відстрочку від призову під час загальної мобілізації відповідно до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" позивачем не було пред'явлено та не надано посадовим особам ІНФОРМАЦІЯ_4 , а тому він підлягав призову на військову службу під час загальної мобілізації. 09.06.2025 позивачу вручалася повістка про необхідність явки на відправку для проходження військової служби під час мобілізації на 15.00 год., 09.06.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_4 . Однак, від отримання повістки позивач відмовився в категоричній формі, та відмовився проставляти особистий підпис у повістці без поважних на те причин. Зміст повістки було доведено в усному порядку, зачитано вголос та повідомлено про необхідність явки у визначений час за адресою: АДРЕСА_1 на 15.00 годину 09.06.2025 року для відправки та проходження військової служби у складі команди 3002, про що було складено акт № 20694 від 10.06.2025. Під час складання акту вручення повістки було допущено технічну помилку у частині зазначення дати та години необхідності прибуття. Було зазначено: "на 09.00год., 10.06.2025 року", а правильно "на 15.00 год. 09.06.2025 року". Вказана неточність є опискою та не впливає на зміст факту вручення повістки, позаяк під час вручення повістки посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 проводилася відео фіксація. 09.06.2025 о 15 годині 00 хвилин під час здійснення контролю за прибуттям військовозобов'язаних призначених на відправку в складі команди 3002, було виявлено що позивач не з'явився у визначений строк та не повідомив причину неявки. У неправомірних діях позивача виявлено ознаки кримінального правопорушення передбаченого ст. 336 Кримінального кодексу України "Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період", тому було здійснено телефонний дзвінок на екстрений номер Національної поліції 102 та повідомлено про вчинення кримінального правопорушення. Посадовими особами Дубенського районного відділу поліції ГУ НІ в Рівненській області було внесено відомості до Єдиного реєстру досудового розслідування № 12025181040000315 від 09.06.2025, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого статтею 336 ККУ вчиненого позивачем. У зв'язку з тим, що позивач не з'явився у визначений строк по повістці для призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місця проходження військової служби, то у поіменному списку від 09.06.2025 № 1344/8720 було здійснено запис у пункті 6, під порядковим номером 2, що солдат ОСОБА_1 «не прибув». Надалі, начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 видано наказ (з питань мобілізаційної підготовки, мобілізаційної готовності та мобілізації) «Про зняття з військового обліку військовозобов'язаних та резервістів, призваних на військову службу» від 09.06.2025 року № 69, пунктом 2 якого скасовано призов на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаних та резервістів, призваних наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період» від 09.06.2025 № 64. Згідно відомостей АКС «Оберіг» Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних резервістів 12.06.2025 позивач автоматично системою заброньований на період мобілізації та на воєнний час за підприємством в термін до 07.06.2026 року відповідно до Постанови № 76 від 27.01.2023, та відповідно до пункту 1 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Позивач просить скасувати мобілізаційне розпорядження, проте жодне мобілізаційне розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_5 не видавалося, та не вручалося позивачу, лише повістка щодо призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місця проходження військової служби. Наказ про призов, зазначений у позові не чинний, оскільки був скасований начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 , у зв'язку з тим що позивач не прибув на відправку у визначений повісткою час та день. Таким чином, на момент подання позову, відсутній предмет спору, оскільки наказ, який позивач просить скасувати, вже не існує в правовому полі, тому відповідно до пункту 1 частини 1 статті 238 КАС України адміністративна справа підлягає закриттю, якщо відсутній предмет спору. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити та закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмету спору.
Позовна заява надійшла до суду 31.07.2025.
Ухвалою суду від 06.08.2025 позов залишений без руху.
Ухвалою суду від 14.08.2025 відкрито провадження у справі та вирішено розглянути її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 04.09.2025 витребувано додаткові докази.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є працівником Товариства з обмеженою відповідальністю «Ролл Транс Груп» з 07.06.2025 року.
Наказом Укртрансбезпеки № 462 від 07.03.2025 затверджено Протокол № 4 засідання Комісії з визначення підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для національної економіки у галузі автомобільного транспорту в особливий період від 27 лютого 2025 року, відповідно до якого ТОВ «Ролл Транс Груп» є підприємством, що відповідає критеріям, зазначеним у пункті 2 Критеріїв та порядку, і є критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
05.06.2025 позивач пройшов військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_3 , за результатами якої визнаний придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони, що стверджується довідкою ВЛК від 05.06.2025 № 2025-0605-1453-5521-0 .
09.06.2025 позивач самостійно прибув до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Як стверджує відповідач, документів, що підтверджують право на відстрочку від призову під час загальної мобілізації відповідно до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" позивачем не було пред'явлено та не надано посадовим особам ІНФОРМАЦІЯ_4 , а тому він підлягав призову на військову службу під час загальної мобілізації.
09.06.2025 позивачу вручалася повістка про необхідність явки на відправку для проходження військової служби під час мобілізації на 15.00 год., 09.06.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Від отримання повістки позивач відмовився та відмовився проставляти особистий підпис у повістці без поважних на те причин.
Зміст повістки було доведено в усному порядку, зачитано вголос та повідомлено про необхідність явки у визначений час за адресою: АДРЕСА_1 на 15.00 годину 09.06.2025 року для відправки та проходження військової служби у складі команди 3002, про що було складено акт № 20694 від 10.06.2025.
Під час складання акту вручення повістки було допущено технічну помилку у частині зазначення дати та години необхідності прибуття, а саме: зазначено: "на 09.00год., 10.06.2025 року", а правильно "на 15.00 год. 09.06.2025 року".
Вказана неточність є опискою та не впливає на зміст факту вручення повістки, позаяк під час вручення повістки посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 проводилася відео фіксація.
09.06.2025 о 15 годині 00 хвилин під час здійснення контролю за прибуттям військовозобов'язаних призначених на відправку в складі команди 3002, відповідачем виявлено, що позивач не з'явився у визначений строк та не повідомив причину неявки.
Відповідачем у неправомірних діях позивача виявлено ознаки кримінального правопорушення передбаченого статтею 336 Кримінального кодексу України "Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період", тому було здійснено телефонний дзвінок на екстрений номер Національної поліції 102 та повідомлено про вчинення кримінального правопорушення.
Посадовими особами Дубенського районного відділу поліції ГУ НІ в Рівненській області було внесено відомості до Єдиного реєстру досудового розслідування № 12025181040000315 від 09.06.2025 року, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого статтею 336 ККУ вчиненого позивачем.
У зв'язку з тим, що позивач не з'явився у визначений строк по повістці для призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місця проходження військової служби, то у поіменному списку від 09.06.2025 № 1344/8720 було здійснено запис у пункті 6, під порядковим номером 2, що солдат ОСОБА_1 «не прибув».
В подальшому начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 видано наказ (з питань мобілізаційної підготовки, мобілізаційної готовності та мобілізації) «Про зняття з військового обліку військовозобов'язаних та резервістів, призваних на військову службу» від 09.06.2025 року № 69, пунктом 2 якого скасовано призов на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаних та резервістів, призваних наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період» від 09.06.2025 № 64.
Товариством з обмеженою відповідальністю «Ролл Транс Груп» було подано заяву № 20250609-1090685 через Портал Дія про бронювання працівників, у тому числі позивача.
Згідно відомостей АКС «Оберіг» Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних резервістів 12.06.2025 позивач автоматично системою заброньований на період мобілізації та на воєнний час за підприємством в термін до 07.06.2026 року відповідно до Постанови № 76 від 27.01.2023 та відповідно до пункту 1 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не підлягає призову на військову службу під час мобілізації.
Отже станом на 12.06.2025 у позивача наявна відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації як військовозобов'язаного, щодо якого прийняте рішення про його бронювання.
Жодне мобілізаційне розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_5 , як стверджує останній, не видавалося, та не вручалося позивачу, лише повістка щодо призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місця проходження військової служби.
Наказ про призов, зазначений у позові не чинний, оскільки був скасований начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 , у зв'язку з тим що позивач не прибув на відправку у визначений повісткою час та день.
16.06.2025 позивач сформував розширений витяг з Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Згідно з ним у позивача наявна відстрочку від мобілізації на підставі абз.1 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (бронювання). Відомостей про порушення правил військового обліку чи перебування у розшуку немає.
23.06.2025 року при оновленні додатка «Резерв+» з'явилися відомості «Вас розшукує ТЦК з 13.06.2025 року».
Не погоджуючись із прийнятими відповідачем рішеннями (мобілізаційне розпорядження, наказ про призов, рішення про адміністративне затримання), позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі Закон № 2232).
Згідно з ч.ч.1, 2 ст. 1 Закону № 2232 захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Матеріалами справи стверджується, що позивач перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 з 17.02.2023 та є військовозобов'язаним, отже підлягає призову на військову службу під час мобілізації.
Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 (далі - Порядок № 1487).
Пунктами 2, 3 Порядку № 1487 встановлено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо:
фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками;
здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами;
подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.
Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно п.8 Порядку № 1487, організація військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях покладається на відповідних керівників.
Обов'язки з ведення військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях покладаються на працівників служби персоналу, служби управління персоналом (далі - служба персоналу).
У разі відсутності штатної одиниці служби персоналу обов'язки з ведення військового обліку покладаються на особу, яка веде облік працівників в державному органі, органі місцевого самоврядування, на підприємстві, в установі, організації.
Працівники з питань мобілізаційної роботи або мобілізаційних підрозділів (за наявності) безпосередньо організовують роботу з бронювання військовозобов'язаних та контролю за станом ведення військового обліку.
Відповідно до п. 17 Порядку № 1487 військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний та спеціальний.
На загальному військовому обліку перебувають військовозобов'язані та резервісти, які не заброньовані за державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями на період мобілізації та на воєнний час.
Військовозобов'язані, які згідно із Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» заброньовані за державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та на воєнний час, перебувають на спеціальному військовому обліку.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 2232 військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ) введено в Україні воєнний стан з 24.02.2022 року.
На час виникнення спірних правовідносин та на час розгляду даної справи, строк дії воєнного стану в Україні продовжено.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». (далі - Закон № 3543).
Положенням ст. 1 Закону № 3543 встановлено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
За змістом ч.2 ст. 4 Закону № 3543 загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 оголошено загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.
Станом на час розгляду справи, оскільки воєнний стан продовжений, то загальна мобілізація також продовжена.
Статтею 22 Закону № 3543 встановлені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону № 3543 під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях.
Отже у разі отримання повістки або мобілізаційного розпорядження, військовозобов'язані та резервісти зобов'язані з'явитися на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, що зазначені в таких документах.
Згідно із вимогами ч. 5 ст. 22 Закону № 3543 призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 затверджене Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення № 154).
Відповідно до п. 1 Положення № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Приписами п. 2 цього Положення встановлено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.
Згідно із п.8 Положення № 154, завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, м. м. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів із взяття громадян України на військовий облік призовників, направлення громадян України для проходження базової військової служби, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є працівником Товариства з обмеженою відповідальністю «Ролл Транс Груп» з 07.06.2025 року.
Наказом Укртрансбезпеки № 462 від 07.03.2025 затверджено Протокол № 4 засідання Комісії з визначення підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для національної економіки у галузі автомобільного транспорту в особливий період від 27 лютого 2025 року, відповідно до якого ТОВ «Ролл Транс Груп» є підприємством, що відповідає критеріям, зазначеним у пункті 2 Критеріїв та порядку, і є критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
05.06.2025 позивач пройшов військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_3 , за результатами якої визнаний придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони, що стверджується довідкою ВЛК від 05.06.2025 № 2025-0605-1453-5521-0 .
09.06.2025 позивач самостійно, що не заперечується останнім, прибув до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
09.06.2025 позивачу вручалася повістка про необхідність явки на відправку для проходження військової служби під час мобілізації на 15.00 год., 09.06.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Від отримання повістки позивач відмовився та відмовився проставляти особистий підпис у повістці без поважних на те причин.
Зміст повістки було доведено в усному порядку, зачитано вголос та повідомлено про необхідність явки у визначений час за адресою: АДРЕСА_1 на 15.00 годину 09.06.2025 для відправки та проходження військової служби у складі команди 3002, про що було складено акт № 20694 від 10.06.2025.
Згідно поіменного списку військовозобов'язаних, які призвані ІНФОРМАЦІЯ_5 , під порядковим номером 2 значиться ОСОБА_1 , 1972р.н. з відміткою «не прибув».
Щодо тверджень позивача про те, що станом на час прийняття спірних рішень відповідачем, він був заброньований, то суд зважає на наступне.
Підстави звільнення від призову на військову службу під час мобілізації передбачені ст. 23 Закону № 3543.
Так, за змістом п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543 не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному військовому обліку.
Процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення визначає Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (далі - Порядок № 560).
Абзацом 3, 5 пункту 58 Порядку № 560 визначено, що органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаним працівникам (державним службовцям), які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а також посадовим (службовим) особам, зазначеним у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території якого вони розміщуються (Центральному управлінні або регіональних органах СБУ або відповідному підрозділі розвідувальних органів, де військовозобов'язані працівники перебувають на військовому обліку). До відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями подаються документи, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Зарахування заброньованих на спеціальний облік в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (Центральному управлінні або регіональних органах СБУ або відповідному підрозділі розвідувальних органів) здійснюється згідно з Порядком бронювання військовозобов'язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями відповідно до переліків посад і професій військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 лютого 2015 р. № 45, - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2018 р. № 12 і від 7 червня 2024 р. № 674, або відповідно до Порядку бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 15, ст. 940; 2024 р., № 107, ст. 6790).
Відповідно до Порядку бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час затвердженого Постановою від 27.01.2023 № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час» (далі - Порядок № 76) цей Порядок визначає механізм бронювання під час воєнного стану засобами Єдиного державного веб порталу електронних послуг (далі - Портал Дія) військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час.
Приписами постанови Кабінету Міністрів України «Питання Єдиного державного веб порталу електронних послуг та Реєстру адміністративних послуг» від 4 грудня 2019 р. № 1137 зазначено, що власником (держателем) Порталу Дія, є держава в особі «Мінцифри» (абз.4 п.3), і «формування та ведення Реєстру адміністративних послуг забезпечується Мінцифри» (п.26).
Згідно із п. 24 Порядку Постанови № 76 керівник державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи або уповноважена ним особа може подати заяву в електронній формі засобами «Порталу Дія» та отримати інформацію про військовозобов'язаних в державному органі, на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі, яким надана відстрочка та які переведені на спеціальний військовий облік, що міститься в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме про: прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України); дату народження; ознаку військового обліку за призначенням загальний або спеціальний); дату закінчення строку дії відстрочки та перебування на спеціальному військовому обліку.
Формування списку засобами «Порталу Дія» завершується накладенням кваліфікаційного електронного підпису або удосконаленого електронного підпису керівника державного органу, підприємства, установи або уповноваженої особи. Сформований список перевіряється засобами Реєстру військовозобов'язаних з метою перевірки наявності особи в зазначеному Реєстрі. У разі позитивного результату перевірки, проведеної відповідно до пункту 18 цього Порядку, засобами Реєстру військовозобов'язаних переведення військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюється автоматично у разі, коли військовозобов'язаний (п.29 Порядку № 76):
перебуває на військовому обліку;
перебуває у трудових відносинах з державним органом, критично важливим підприємством, критично важливою установою;
уточнив персональні дані;
не перебуває у розшуку.
Відповідно до абз.3 п.7 Положення № 154, з метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до п.11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки:
оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних (абз.9);
забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони (абз.18);
надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони (абз.19).
Отже відповідач мав перевірити наявність чи відсутність у позивача права на відстрочку від призову за мобілізацією (оформлену відстрочку/наявність бронювання).
Як стверджує відповідач, він здійснив перевірку наявності у позивача відстрочки від призову під час мобілізації по типу бронювання в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів та встановив, що такі відомості станом на 09.06.2025 були відсутні.
При цьому, будь-яких доказів того, що позивач станом на 09.06.2025 був заброньований, суду не надано і судом не встановлено.
За наведеного, дії відповідача щодо вручення повістки 09.06.2025 про необхідність явки позивача на відправку для проходження військової служби під час мобілізації є правомірними.
В подальшому, Товариством з обмеженою відповідальністю «Ролл Транс Груп» було подано заяву № 20250609-1090685 через Портал Дія про бронювання працівників, у тому числі позивача.
Згідно витягу з веб порталу «Дія» від 12.06.2025 встановлено, що позивач значиться заброньованим до 07.03.2026.
Відповідач також вказав, що згідно відомостей АКС «Оберіг» Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних резервістів 12.06.2025 позивач автоматично системою заброньований на період мобілізації та на воєнний час за підприємством в термін до 07.06.2026 року відповідно до Постанови № 76 від 27.01.2023 та відповідно до пункту 1 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не підлягає призову на військову службу під час мобілізації.
Також, як стверджує відповідач та підтверджується долученими ним доказами, жодне мобілізаційне розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_5 не видавалося, та не вручалося позивачу, лише повістка щодо призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місця проходження військової служби.
Наказ про призов від 09.06.2025 № 64 в частині позивача не чинний, оскільки скасований наказом начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 від 09.06.2025 № 69, у зв'язку з тим що позивач не прибув на відправку у визначений повісткою час та день.
Отже станом на час подання цього позову до суду, відсутній предмет спору щодо визнання протиправними та скасування мобілізаційного розпорядження та наказу в частині призову позивача на військову службу під час мобілізації із виключенням його з поіменних списків.
Крім цього, суд зауважує наступне.
Пунктом 19 частини 1 статті 4 КАС України визначено, що індивідуальний акт - це акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
За владно-регулятивною природою всі юридичні акти поділяються на правотворчі, правотлумачні (правоінтерпретаційні) та правозастосовні.
Нормативно-правові акти належать до правотворчих, а індивідуальні - до правозастосовних.
Індивідуально-правові акти як результати правозастосування адресовані конкретним особам, тобто є формально обов'язковими для персоніфікованих суб'єктів; містять індивідуальні приписи, у яких зафіксовані суб'єктивні права та/чи обов'язки адресатів цих актів; розраховані на врегулювання лише конкретної життєвої ситуації, а тому їх юридична чинність вичерпується одноразовою реалізацією. Крім того, такі акти не можуть мати зворотної дії в часі.
В абзаці 4 пункту 1 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 23.06.1997 №2-зп у справі №3/35-313 вказано, що «... за своєю природою ненормативні правові акти, на відміну від нормативних, встановлюють не загальні правила поведінки, а конкретні приписи, звернені до окремого індивіда чи юридичної особи, застосовуються одноразово й після реалізації вичерпують свою дію».
У пункті 5 Рішення Конституційного Суду України від 22.04.2008 № 9-рп/2008 в справі №1-10/2008 вказано, що при визначенні природи «правового акта індивідуальної дії» правова позиція Конституційного Суду України ґрунтується на тому, що «правові акти ненормативного характеру» стосуються окремих осіб, «розраховані на персональне застосування» і після реалізації вичерпують свою дію.
Вказана правова позиція знайшла своє відображення з питання скасування акту індивідуальної дії разового застосування, який вичерпав свою дію фактом його виконання відображена у сталій та послідовній позиції Верховного Суду України, відповідно до якої такий акт не може бути скасованим після його виконання через порушення гарантій стабільності суспільних відносин та принципу правової визначеності.
Таким чином, мобілізаційне розпорядження вичерпує свою дію фактом його виконання.
Зважаючи на встановлені обставини, позовні вимоги стосовно визнання протиправними та скасування мобілізаційного розпорядження та наказу в частині призову позивача на військову службу під час мобілізації із виключенням його з поіменних списків, є безпідставними та необґрунтованими тому задоволенню не належать.
Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 про адміністративне затримання та доставлення (розшук) ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , то суд звертає увагу, що таке рішення відповідачем також не приймалося. Доказів зворотного суду не надано і матеріали справи таких не містять.
За наведеного, суд вважає дану вимогу безпідставною та необґрунтованою, тому така вимога задоволенню також не належить.
Щодо тверджень відповідача про те, що позовну заяву слід залишити без розгляду і закрити провадження у справі, позаяк відсутній предмет спору, то суд звертає увагу що така підстава відповідно до ст. ст. 238, 240 КАС України відсутня, отже доводи відповідача, є неприйнятними.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За встановлених в ході розгляду справи обставин в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є безпідставними, необґрунтованими та непідтверджені належними і допустимими доказами, а тому позовна заява задоволенню не належить.
Правові підстави для відшкодування судових витрат у порядку ст. 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 30 вересня 2025 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )
Суддя Т.О. Комшелюк