29 вересня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/11382/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ясиновського І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Полтавського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі також - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі також - відповідач), відповідно до якої просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №916230122109 від 12.06.2025 про відмову ОСОБА_1 у виплаті допомоги на поховання;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області виплатити ОСОБА_1 допомогу на поховання ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 останнім місцем проживання якого було АДРЕСА_1 .
Позов обґрунтований тим, що позивач звернувся до відповідача зі заявою про виплату ОСОБА_1 допомогу на поховання ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак відповідачем рішенням №916230122109 від 12.06.2025 відмовлено у виплаті допомоги на поховання відповідно до статті 53 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким зазначено, що згідно бази даних та копії паспорта, наявній в пенсійній справі, дата народження померлого ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_2 . Оскільки в наданому заявником свідоцтві про смерть зазначено дату народження ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ухвалою суду від 25.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та провадження у справі відкрито. Вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 27-30/ зазначив, що разом з заявою були подані документи: паспорт ОСОБА_1 НОМЕР_1 , довідка про присвоєний реєстраційний номер облікової картки платника податків, свідоцтво про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_2 від 30.05.2025, витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання №00051519601 від 30.05.2025, реквізити банківської карти АТ КБ “Приватбанк». Згідно поданих документів встановлено, що на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області перебуває ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (дата народження в електронній пенсійній справі збігається з датою народження за паспортом громадянина України НОМЕР_3 , залученого в пенсійну справу) та не відповідає даті народження померлого - ІНФОРМАЦІЯ_2 , зазначеному в свідоцтві про смерть серії НОМЕР_2 від 30.05.2025. За результатом розгляду заяви від 03 червня 2025 року Головним управління Пенсійного фонду України в Полтавській області прийнято рішення №916230122109 від 12 червня 2025 року про відмову ОСОБА_1 у виплаті допомоги на поховання за померлого ОСОБА_2 . 17 червня 2025 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області надійшло звернення Позивача щодо зміни дати народження в електронній пенсійній справі ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 . Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області листом від 16.07.2025 №1600-0306-8/53535 повідомило Позивача, що відповідно до пункту 3 частини 2 статті 16 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застраховані особи зобов'язані повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про зміну даних, що вносяться до її персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, протягом десяти днів з моменту їх виникнення. Згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 (із внесеними змінами), поінформувати органи Пенсійного фонду України про зміну персональних даних можливо звернувшись особисто до найближчого сервісного центру або подати заяву в особистому кабінеті через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України чи засобами Порталу Дія з використанням електронного підпису. Оскільки за життя, ОСОБА_2 із заявою про зміну персональних даних його пенсійної справи, зокрема дати народження, до органів Пенсійного фонду України не звертався, підстави для внесення змін до електронної пенсійної справи померлого пенсіонера відсутні. Питання виплати допомоги на поховання за згаданих обставин необхідно вирішувати у судовому порядку.
Згідно з частиною третьою статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
За приписами пункту 2 частини першої статті 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Відповідно до частини другої статті 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
При цьому, як визначено частиною другою статті 262 КАС України, якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
03.06.2025 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою встановленої форми про виплату допомоги на поховання померлого пенсіонера ОСОБА_2 /а.с. 68/.
За результатами розгляду такого звернення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області прийнято рішення №916230122109 від 12.06.2025 про відмову у виплаті допомоги на поховання /а.с. 9/.
Вважаючи свої права порушеними таким рішенням, позивач звернувся до суду з позовом.
Надаючи оцінку вимогам позивача, суд зазначає наступне.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон N 1058-IV).
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону N 1058-IV у солідарній системі надаються соціальні послуги за рахунок коштів Пенсійного фонду. До соціальних послуг, передбачених цим Законом, належить допомога на поховання пенсіонера.
Статтею 53 Закону N 1058-IV визначено, що у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Суд установив, що позивач скористався вказаним вище правом та звернувся до відповідача з відповідною заявою щодо отримання допомоги на поховання у зв'язку із смертю його батька.
Щодо порядку звернення з відповідною заявою суд урахував наступні обставини.
Згідно з п. 5.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 N 22-1 (надалі по тексту - Порядок N 22-1) особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання (додаток 8), свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року N 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за N 691/15382) або довідку про смерть пенсіонера. У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.
Відповідно до п. 5.2 Порядку N 22-1 заява про виплату допомоги на поховання та необхідні документи працівником структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, приймаються у порядку, передбаченому пунктом 4.2 розділу IV цього Порядку, та засобами програмного забезпечення передаються для опрацювання до структурного підрозділу з питань виплати пенсій органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку померлого пенсіонера.
Інформація про виплату допомоги на поховання додається до електронної пенсійної справи померлого пенсіонера.
Допомога на поховання виплачується в розмірі, визначеному чинним законодавством.
Позивач дотримався вказаних вище вимог та подав разом із заявою необхідний пакет документів.
З приводу відмови відповідача у виплаті допомоги на поховання у зв'язку із розбіжністю відомостей електронної пенсійної справи померлого та свідоцтвом про смерть у даті його народження, суд врахував наступне.
За життя пенсія виплачувалась батьку позивача відповідно до копії долученого протоколу з пенсійної справи /а.с. 32/ із зазначенням його дати народження - ІНФОРМАЦІЯ_5 та присвоєним ідентифікаційним кодом - НОМЕР_4 . Такі дані встановлені на підставі долучених копій паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 , виданого Чутівським РВ УМВС України в Полтавській області 08.10.1998 та картки фізичної особи-платника податків від 03.06.2008 /а.с. 51, 61/
При цьому, до заяв позивача про виплату йому допомоги на поховання останнім додано копію свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 30.05.2025, відповідно до якого датою народження зазначено ІНФОРМАЦІЯ_2 /а.с. 15/.
Аналогічна дата народження ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ) внесена і у паспорт громадянина України нового зразка (ID-картка), що виданий ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_7 /а.с. 19/, що також містить відомості про РНОКПП - НОМЕР_4 .
Докази, які б свідчили про недостовірність записів у свідоцтві про смерть покійного пенсіонера відсутні. При цьому, відповідач не заперечує їх достовірність, а в своїх аргументах посилається лише на невідповідність дати народження в електронній пенсійній справі ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ), оскільки дата народження не відповідає даним свідоцтва про смерть ( ІНФОРМАЦІЯ_8 ).
Натомість як у пенсійній справі, так і у картці фізичної особи-платника податків від 03.06.2008 та паспорті громадянина України нового зразка (ID-картка) РНОКПП ОСОБА_2 ідентичний, а саме - НОМЕР_4 .
Невідповідності в даті народження померлого пенсіонера у внутрішній електронній базі пенсійного органу жодним чином не можуть впливати на права особи, яка має право на отримання допомоги на поховання вказаної особи з огляду на те, що вказана особа жодним чином не може вплинути на зазначення та відображення будь-якої інформації в такій базі, оскільки її наповнення здійснює саме орган пенсійного фонду.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість покладення негативних наслідків власної вини відповідача на позивача.
Окрім того, суд звертає увагу відповідача, що саме для отримання вказаної допомоги на поховання згідно вимог чинного законодавства особою подаються документи, зокрема документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання (додаток 8), свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання. В жодному із вказаних документів не має розбіжностей щодо дати народження особи (померлого пенсіонера).
Відтак, співставлення та встановлення відповідачем розбіжності в даті народження особи, зазначеної в документах, які подані разом із заявою про виплату допомоги на поховання із копіями документів, які можливо містяться у відповідача, однак, які згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 N 22-1 (надалі по тексту - Порядок N 22-1) не є обов'язковими для вирішення питання щодо розгляду заяви про отримання допомоги на поховання, виходить за межі повноважень відповідача, а прийняте рішення за наслідками розгляду такої заяви - таким, що прийняте не у межах повноважень, що визначені законами України та необґрунтовано, тобто без врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Зважаючи, що у заявлених спірних правовідносинах відповідач прийняв рішення №916230122109 від 12.06.2025 про відмову ОСОБА_1 , що безпосередньо порушує заявлене право позивача, то суд дійшов висновку, що належним способом повного відновлення порушених прав є визнання протиправним і скасування такого рішення.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності суб'єкта владних повноважень є визнання її протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.
Згідно з абз. 2 ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Для повного та ефективного відновлення порушеного права та належного способу їх відновлення наявні підстави зобов'язати відповідача виплатити ОСОБА_1 допомогу на поховання ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 останніми місцем проживання якого було АДРЕСА_1 .
Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 грн /а.с. 22/.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
З огляду на ухвалення судом у цій справі рішення про задоволення позовних вимог фізичної особи, понесені позивачем судові витрати сплаченого судового збору у розмірі 1211,20 грн належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, буд. 34, м. Полтава, 36000, ідентифікаційний код 13967927) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №916230122109 від 12.06.2025 про відмову ОСОБА_1 у виплаті допомоги на поховання.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області виплатити ОСОБА_1 допомогу на поховання ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 останніми місцем проживання якого було АДРЕСА_1 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, буд. 34, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 13967927) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному ч.8 ст. 18, ч. ч. 7-8 ст. 44 та ст. 297 КАС України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підп. 15.5 підп. 15 п. 1 р. VII "Перехідні положення" КАС України.
Суддя І.Г.Ясиновський