29 вересня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/9299/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/9299/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
04.07.2025 адвокат Прилипко Дмитро Сергійович, здійснюючи на підставі ордеру серія ВІ №1293534 від 04.07.2025 представництво інтересів ОСОБА_1 , звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просить суд:
- визнати протиправними та незаконними дії відповідача щодо внесення відомостей про порушення правил військового обліку з боку позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та щодо направлення звернення до відповідного підрозділу Національної поліції для здійснення адміністративного затримання та доставлення позивача до відповідача;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити відомості про порушення правил військового обліку з боку ОСОБА_1 з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повідомити відповідне управління Національної поліції про відсутність підстав для його адміністративного затримання та доставлення.
В якості підстави для звернення до суду заявник вказує на протиправну, як на його думку, поведінку відповідача, з боку якого до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів було неправомірно внесено відомості про порушення позивачем правил військового обліку без встановлення його вини та притягнення до відповідальності. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки відповідачем не виносилося відносно позивача жодних постанов про вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 210 КУпАП.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 11.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження та призначено справу до розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.
Відповідач правом на подачу відзиву на позов не скористався, хоча копію ухвали про відкриття провадження у справі отримав 14.07.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (зворот а.с. 30).
Згідно з ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За таких обставин розгляд справи судом здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників за наявними матеріалами.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець с. Комсомольське Зіньківського району Полтавської області, згідно з військово-обліковим документом перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 .
З військово-облікового документу Резерв+, витяг з якого сформовано позивачем 22.06.2025, той виявив, що відносно нього міститься запис про "порушення правил військового обліку" (зворот а.с. 20).
У зв'язку з цим адвокат позивача звернувся до Головного управління Національної поліції у Полтавській області з адвокатським запитом від 12.03.2025, в якому просив надати інформацію стосовно того чи направлялись до органів Національної поліції України звернення, предметом яких є розшук та/або доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_5 , а також, якщо такі звернення мали місце, надати належним чином засвідчені копії направлених документів, додатків до них та належним чином засвідчені копії конвертів, трекномерів з Укрпошти, описів вкладення (а.с. 24-25).
Листом Полтавського районного управління поліції від 20.03.2025 №55310-2025 запитувача повідомлено про те, що компрометуючою інформацією в частині "перебування у розшуку" за територіальним центром комплектування та соціальної підтримки громадянина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , Полтавське РУП ГУНП в Полтавській області володіє. Подання щодо вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення передбаченого статтями 210, 2101 КУпАП надано ІНФОРМАЦІЯ_2 до Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області 31.01.2025 автоматично через єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних, резервістів. Підставою подання є неприбуття за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_5 у встановлений термін. Для отримання копії документів необхідно звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 33).
У зв'язку з цим представник позивача адвокат Прилипко Д.С. 07.04.2025 звернувся до відповідача з адвокатськими запитом №07042025/6, в якому просив надати інформацію про наявність порушень правил військового обліку з боку позивача та, у випадку наявності таких порушень, - належним чином засвідчені докази таких порушень, інформацію щодо суті порушень та в чому вони полягають, повідомити чи притягувався до адміністративної відповідальності позивач з наданням протоколів про вчинення адміністративних правопорушень (а.с. 21-22).
Відповіді на запит адвокат так і не отримав.
Позивач, не погоджуючись із правомірністю дій відповідача щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів запису про порушення ним правил військового обліку, звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно зі статтею 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації в Україні введено воєнний стан із 05:30 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який триває і до тепер.
Указом Президента України №69/2022 "Про загальну мобілізацію" від 24.02.2022 оголошено загальну мобілізацію на території України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (надалі - Закон №2232-XII в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до частин першої, третьої статті 33 Закону №2232-ХІІ, військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Частиною п'ятою статті 33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ч. 1 ст. 34 Закону №2232-ХІІ).
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 37 Закону №2232-XII, громадяни України, які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у ТЦК та СП.
На виконання частини п'ятої статті 33 Закону №2232-ХІІ Кабінет Міністрів України постановою від 30.12.2022 №1487 затвердив Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном (надалі - Порядок №1487).
Згідно з пунктом 2 Порядку №1487, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до статті 1 Закону України від 16.03.2017 №1951-VIII "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (надалі - Закон №1951-VIII), Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Згідно з частиною 1 статті 2 Закону №1951-VIII, основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.
Частиною першою статті 6 Закону №1951-VIII встановлено, що до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до частини першої статті 7 Закону №1951-VIII, до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема, відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку (пункт 171); відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення) (пункт 201); відомості про наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації (пункт 34).
Частинами восьмою, дев'ятою статті 5 зазначеного Закону установлено, що органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) ТЦК та СП. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону №1951-VIII, дані Реєстру повинні бути достовірними.
Тож відповідач є органом ведення Реєстру, який повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних.
Пунктом 201 частини першої статті 7 Закону №1951-VIII передбачено, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема, відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).
З матеріалів справи судом встановлено, що у військово-обліковому документі Резерв+ позивача міститься запис про порушення ним правил військового обліку.
Разом з цим матеріали справи не містять жодного документального підтвердження факту притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку.
Суду, як і представнику позивача на його адвокатський запит, не було надано будь-яких доказів притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_2 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У суду відсутні будь-які відомості щодо того, що протокол про адміністративне правопорушення за порушення правил військового обліку відносно ОСОБА_1 складався, а постанова про адміністративне стягнення виносилася.
Матеріали цієї адміністративної справи не містять доказів того, що позивачу направлялася повістка про виклик для уточнення військово-облікових даних, як і доказів невиконання позивачем вимог чинного законодавства про військовий обов'язок в будь-який інший спосіб, у зв'язку з чим відомості про порушення правил військового обліку до Реєстру відносно позивача були внесені безпідставно.
Протилежного відповідачем не доведено.
Згідно з ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Вказана норма не містить імперативних приписів щодо дій суду у разі неподання суб'єктом владних повноважень відзиву. В той же час ця норма наділяє суд повноваженнями на власний розсуд вирішувати у який саме спосіб слід діяти у зазначеній ситуації.
Відповідач відзиву на позов не надав, як і не повідомив причини такої бездіяльності.
Тож суд не має іншого вибору способу дій, окрім як кваліфікувати таку пасивну поведінку відповідача як визнання позову.
Згідно з абзацами 16, 17 пункту 79 Порядку №1487, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки:
звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку;
повідомляють Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку. Таке повідомлення має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), а також унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи.
У свою чергу абзац 3 пункту 56 Порядку №1487 передбачає, що Національна поліція за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20).
Тож обов'язок щодо повідомлення територіальним центром комплектації органів Національної поліції про наявність або відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення особи з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення виникає у відповідача не в силу спеціального судового припису у конкретній адміністративній справі, а в силу нормативно визначеного обов'язку інформування про відповідні фактичні підстави, у зв'язку з чим відповідні вимоги адміністративного позову задоволенню не підлягають.
За таких обставин, з метою ефективного захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправними лише дії відповідача щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.
Враховуючи викладене, суд, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, вважає за необхідне зобов'язати відповідача виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про порушення позивачем правил військового обліку.
Відтак заявлений позов слід задовольнити частково у спосіб, встановлений судом.
У такому разі, за правилом ч. 3 ст. 139 КАС України, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача слід стягнути половину від сплаченої суми судового збору (2422,40 грн), що становить 1 211,20 грн.
Керуючись статтями 241 - 245, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 у справі №440/9299/25 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.
В решті вимог - позов залишити без задоволення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 частину судових витрат, що пов'язані зі сплатою судового збору, у розмірі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ).
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_6 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ; АДРЕСА_2 ).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.
Суддя Є.Б. Супрун