Ухвала від 30.09.2025 по справі 420/11564/21

Справа № 420/11564/21

УХВАЛА

30 вересня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабенка Д.А., розглянувши заяву представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за №420/11564/21 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

17.09.2025 до суду через систему «Електронний суд» від представника ГУ ПФУ в Одеській області надійшла заява про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, в якій просить суд визнати виконавчий лист, виданий Одеським окружним адміністративним судом по справі № 420/11564/21, таким, що не підлягає виконанню.

В обґрунтування вказаної заяви представник ГУ ПФУ в Одеській області зазначає, що 03.09.2025 року надійшла ухвала Одеського окружного адміністративного суду від 29.08.2025 року по справі № 420/11564/21 якою змінено спосіб і порядок виконання рішення суду від 13.10.2021 року по справі № 420/11564/21 із «зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки ГУ ДСНС України в Одеській області №01/178/13 від 19.05.2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення» на «стягнення з Головного управління ПФУ в Одеській області на користь ОСОБА_1 суму доплати пенсії за період з 01.04.2019 по 31.12.2021 року у розмірі 195 860,31 грн.».

Як зазначає представник ГУ ПФУ в Одеській області, стягувачі після зміни способу виконання рішення, самостійно звертаються до суду та отримують новий виконавчий документ по тій же справі про стягнення коштів з державних органів. Тобто, фактично, у стягувача перебувають два виконавчі листи (зобов'язального характеру та щодо стягнення коштів).

Видача судами стягувачу двох виконавчих листів та подальше їх пред'явлення до органів Казначейства може призвести до подвійного виконання вищевказаних судових рішень та збитків Державного бюджету України.

Крім того, відповідно до приписів процесуальних кодексів України, за заявою стягувача або боржника, суд, який видав виконавчий документ, може визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.

Враховуючи викладене, перший виконавчий лист по справі № 420/11564/21 виданий Одеським окружним адміністративним судом безпідставно та є таким, що не підлягає виконанню.

З огляду на вказане, представник ГУ ПФУ в Одеській області просив визнати виконавчий лист, виданий Одеським окружним адміністративним судом по справі №420/11564/21, таким, що не підлягає виконанню.

Судове засідання призначено на 29 вересня 2025 року на 15 год. 15 хв.

Від позивача та відповідача заяв та клопотань до суду не надходило.

У судовому засіданні 29.09.2025 суд ухвалою, постановленою на місці та занесеною до протоколу судового засідання, на підставі ст.205 КАС України, вирішив здійснювати розгляд заяви про визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, в письмовому провадженні.

Вирішуючи вказану заяву, суд вказує про наступне.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2021 року у справі №420/11564/21, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки ГУ ДСНС України в Одеській області №01/178/13 від 19.05.2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки ГУ ДСНС України в Одеській області №01/178/13 від 19.05.2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

Рішення суду набрало законної сили 15.11.2021 року.

13.01.2022 позивачу видано виконавчі листи у справі №420/11564/21.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 29.08.2025 заяву ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання судового рішення по справі № 420/11564/21 задоволено. Змінено спосіб виконання рішення суду від 13.10.2021 року по справі № 420/11564/21 в частині «зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки ГУ ДСНС України в Одеській області №01/178/13 від 19.05.2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення» на «стягнення з Головного управління ПФУ в Одеській області на користь ОСОБА_1 суму доплати пенсії за період з 01.04.2019 по 31.12.2021 року у розмірі 195 860,31 грн».

Згідно з даними КП «Діловодство спеціалізованого суду», новий виконавчий лист у справі №420/11564/21 - не видавався.

Надаючи оцінку вказаним доводам суд виходить із такого застосування норм права.

Частиною 1 ст. 374 КАС України передбачено, що суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.

Відповідно до ч. 2 ст. 374 КАС України, суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.

Так, наведені в статті 374 КАС України підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, можна поділити на дві групи: матеріально-правові і процесуально-правові.

До матеріальних підстав відносяться випадки відсутності обов'язку боржника через його припинення, добровільне виконання боржником поза межами виконавчого провадження чи іншою особою.

Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема:

видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню);

коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню;

видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа;

помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване;

видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката;

пред'явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред'явлення цього листа до виконання.

На виконання відповідного рішення суду видається один виконавчий документ.

Суд зазначає, що положеннями процесуального закону не передбачено можливості повторної видачі виконавчого листа після прийняття судового рішення про зміну способу та порядку виконання рішення суду.

Суд звертає увагу відповідача, що позивач не позбавлений права пред'явлення оригіналу виконавчого листа та ухвали суду про зміну способу та порядку виконання рішення суду до примусового виконання.

Так, відповідно до ч.1-2 ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України «Про виконавче провадження», із заявою про виконання рішення суду.

Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 6 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845 передбачено, що у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб:

заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка (у разі наявності - довідку банку), назви банку, його МФО та коду ЄДРПОУ, номера рахунка (поточний, транзитний, картковий), прізвища, імені, по батькові (повне найменування - для юридичної особи) власника рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних для пересилання коштів через підприємства поштового зв'язку, що здійснюється за рахунок стягувача (прізвище, ім'я, по батькові адресата, його поштова адреса (найменування вулиці, номер будинку, квартири, найменування населеного пункту, поштовий індекс), реквізити банківського рахунка поштового відділення);

оригінал виконавчого документа;

судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності);

оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету (у судових рішеннях про стягнення коштів з відповідного бюджету).

Отже, виконавчий лист у справі №420/11564/21 є необхідним документом для забезпечення виконання рішення шляхом перерахування коштів у порядку, визначеному Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників.

З огляду на вказане, враховуючи встановлені факти та обставини, суд дійшов висновку щодо відсутності підстав для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню.

Керуючись ст. 256, 295, 297, 374 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні заяви представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання таким, що не підлягає виконанню, виконавчий лист від 13.01.2022 у справі № 420/11564/21 - відмовити.

Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст.256 КАС України.

Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.293, 295, 374 КАС України.

Суддя Дмитро БАБЕНКО