Рішення від 30.09.2025 по справі 420/23666/25

Справа № 420/23666/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83 м. Одеса, 65012) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі ГУ ПФУ) , в якому просить суд: - визнати протиправними дії відповідача щодо відмови їй у нарахуванні та виплаті з 01.09.2024 року доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»;- зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити йому пенсію з 01.09.2024 року з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого на підставі рішення суду від 29.04.2024 по справі №420/6171/24, з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою суду від 22.07.2025 року поновлено позивачці строк звернення до суду з даним позовом. Позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою суду від 15.09.2025 року після відкриття провадження у справі позов залишений без руху та позивачці наданий строк на усунення недоліків позову.

До суду від представниці позивачки надійшла заява на виконання ухвали суду, до якої долучено копії перерахунків пенсії та позов до ГУ ПФУ у якому просить суд: - визнати протиправними дії відповідача щодо відмови їй у нарахуванні та виплаті з 01.07.2021 року доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»;- зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити їй пенсію з 01.07.2021 року з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого на підставі рішення суду від 29.04.2024 по справі №420/6171/24, з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою суду від 30.09.2025 року продовжено розгляд справи.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що вона перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у разі втрати годувальника ОСОБА_2 .

14.07.2021 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», їй проведено перерахунок пенсії та здійснена доплата у розмірі 79,57 грн. відповідно до Постанови №713.

На виконання рішення суду від 29.04.2024 року по справі №420/6171/24 відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивачки з 01.04.2019 року без врахування доплати у сумі 2000 грн.

Позивачка вважає дії відповідача протиправними та в обґрунтування своїх позовних вимог посилається на правові висновки Верховного Суду у постанові від 08.11.2022 року по справі №420/2473/22.

Просить задовольнити позовні вимоги.

У наданому до суду відзиві представник відповідача зазначає, на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/6171/24 позивачці було проведено перерахунок пенсії. Оскільки до перерахунку основний розмір пенсії складав 2952,00 грн., а після перерахунку - 5653,80грн., тому щомісячна доплата згідно з Постановою № 713 відсутня, у зв'язку з чим представник просив відмовити у задоволенні позову.

Справу розглянуто у письмовому провадженні.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримує пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно розрахунку пенсії станом на дату призначення з 03.02.2020 року основний розмір пенсії: 30% грошового забезпечення складав - 2952,00 грн., з урахуванням мінімального розміру пенсії на 1 утриманця - 3276,00 грн, всього призначено з урахуванням надбавок діти війни - 3342,43 грн.

З 01.07.2021 року позивачці здійснений перерахунок пенсії на підставі Постанови №713 та здійснена доплата до пенсії у розмірі 79,57 грн. Основний розмір пенсії з урахуванням мінімального розміру пенсії на 1 утриманця склав 3708,00 грн; з урахуванням доплати у розмірі 79,57 грн та надбавки діти війни у розмірі 66,43 грн, загальний розмір пенсії становив 3854,00 грн.

Згідно з перерахунок пенсії позивачки станом на 01.03.2024 року основний розмір пенсії з урахуванням індексації складав - 4348,89 грн, з урахуванням мінімального розміру пенсії на 1 утриманця - 4722,00 грн. Загальний розмір пенсії з урахуванням інших надбавок становив 5358,43 грн. Доплати відповідно до Постанови №713 відсутня.

Згідно з перерахунку пенсії станом на 01.03.2025 року загальний розмір пенсії позивачки склав 9923,47 грн (основний розмір пенсії з урахуванням індексації 5653,80 грн).

Згідно наявних в автоматизованої системи діловодства Одеського окружного адміністративного суду відомостей судом встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29.04.2024 року по справі №420/6171/24 крім іншого, зобов'язано ГУ ПФУ з 03.02.2020 року перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 №ЮО117792 від 26.10.2023 року, виданої за померлого ОСОБА_2 , станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

На звернення представника позивачки відповідач повідомив, що на підставі рішення суду по справі №420/6171/24 ОСОБА_1 13.08.2024 року проведено перерахунок пенсії. Оскільки до перерахунку основний розмір пенсії складав 2952,00 грн, а після перерахунку - 5653,80 грн, тому щомісячна доплата згідно з Постановою №713 відсутня.

Позивачка вважала протиправними вказані дії відповідача та звернулась до суду.

Проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню. При цьому суд виходить з наступного.

Частиною 1 статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пенсії у разі втрати годувальника призначаються у відповідності до розділу ІV Закону №2262-ХІІ. Статтею 37 Закону визначено, що пенсії в разі втрати годувальника (або частина спільної пенсії кожного непрацездатного члена сім'ї), що призначається членам сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, з розрахунку на кожного непрацездатного члена сім'ї не може бути меншою ніж два визначені законом розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону №2262-ХІІ.

Частинами 1,2 ст. 63 Закону №2262-ХІІ встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

14.07.2021 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», якою з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000,00 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.

Пунктом 2 Постанови №713 установлено що, у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної доплати, передбаченої пунктом 1 цієї постанови, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону, не досягає 3854 гривень, таким особам встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.

Так, відповідно до п.1 Постанови №713 встановлюється щомісячна доплата у розмірі 2000 грн. Втім, доплата до суми 3854 грн на підставі п.2 Постанови №713 у розмірі суми, якої не вистачає до зазначеного розміру здійснюється у випадку, якщо після нарахування доплати у розмірі 2000 грн, загальний розмір пенсії становить менше, а ніж 3854 грн.

Судом встановлено, що позивачці призначена пенсія у розмірі 2952,00 грн - 03.02.2020 року, але з грошового забезпечення годувальника станом на 01.01.2018 року. Таким чином, відповідно абз.2 п.1 постанови на розмір її пенсії розповсюджуються положення п.1 постанови КМУ №713 щодо доплати у розмірі 2 тис грн, а також положень вказаного п.1 постанови щодо врахування доплати до пенсії під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до ст.13, 21 і 36 Закону.

Судом також встановлено, що позивачці також здійснений перерахунок пенсії на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.04.2024 року по справі №420/6171/24 з 01.04.2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 №ЮО117792 від 26.10.2023 року, виданої за померлого ОСОБА_2 , станом на 05.03.2019 року.

Втім, перерахунок пенсії позивачці здійснений на підставі вказаної довідки за рішенням суду, тобто з метою усунення порушеного права позивачки на належний розмір пенсії.

За приписами ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

При вирішенні спірних правовідносин по даній справі суд враховує висновки Верховного Суду викладені у постанові від 08.11.2022 року по справі №420/2473/22, якій зазначив, що частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Аналіз цієї норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу «заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.

Згідно з правовими висновками Верховного Суду від 08.11.2022 року по справі №420/2473/22 перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

У зв'язку із чим колегія суддів не погодилась із висновком суду апеляційної інстанції про те, що проведений на виконання судового рішення перерахунок пенсії позивача відбувся не з метою відновлення порушеного права позивача, а фактично внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду по справі № 826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення.

Верховний Суд зазначив, що оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ 06.01.2022 на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000, 00 грн відповідно до постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови №713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року.

Вказана правова позиція також викладена у постановах Верховного Суду від 04.04.2023 року по справі №380/25987/21, від 02.03.2023 року №600/870/22, від 18.04.2023 року по справі 560/6528/22, від 26.04.2023 року по справі 380/14122/22, від 19.09.2023 по справі 420/6269/22.

Правові висновки Верховного Суду свідчать про обґрунтованість позовних вимог позивача щодо нарахування та виплати доплати відповідно до постанови №713.

У той же час не підлягаю задоволенню позовні вимоги позивачки в частині перерахунку та виплати з 01.07.2021 року щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до Постанови №713, оскільки така позовна вимога заявлена позивачкою поза межами шестимісячного строку звернення до суду. Втім, водночас, оскільки ухвалою суду від 22.07.2025 року було поновлено строк звернення до суду з 01.09.2024 року, суд вважає, що позивачці доплата у розмірі 2000 грн підлягає нарахуванню та виплаті саме з цієї дати.

Згідно приписів частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтями 72-76 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Враховуючи викладене, оцінивши достовірність та достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, відповідно до свого внутрішнього переконання, розглянувши справу в межах позовних вимог, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Суд вважає, що з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань підлягають стягненню на користь позивачки судові витрати у сумі 1000,00 грн.

Керуючись статтями 2,3,6,7,8,9,12,139,241-246 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83 м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області не нарахування та не виплати ОСОБА_1 з 01.09.2024 року доплати до пенсії у разі втрати годувальника у розмірі 2000 грн згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити з 01.09.2024 року ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у разі втрати годувальника у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1000,00 грн .

Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва