Рішення від 29.09.2025 по справі 420/13769/25

Справа № 420/13769/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вовченко О.А., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, суд -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 05.05.2025 надійшов позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) щодо взяття на військовий облік ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , судовий збір у розмірі: 1211,20 гривень.

Ухвалою судді від 12 травня 2025 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 . Відкрито провадження у адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.'

В обґрунтування позовних вимог в позовній заяві зазначено, що 07.06.2006 року ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 було виключено з військового обліку на підставі ст. 37 п. 5 пп. «г» Закону України «Про загальний військовий обов'язок та військову службу» (в редакції від 14.01.2006 p.). Після відбування покарання та звільнення з місць позбавлення волі, 15 квітня 2006 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 для отримання військово-облікового документу. 07.06.2006 року позивач отримав Тимчасовий військовий квиток Серії НОМЕР_3 , в якому була проставлена відмітка про виключення з військового обліку на підставі ст. 37 п. 5 пп. «Г» ЗУ «Про загальний військовий обов'язок та військову службу». Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року було запроваджено створення та функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. У зв'язку з тим, що позивача було виключено з військового обліку до запровадження Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, то інформація щодо його виключення з військового обліку до реєстру не була внесена. 3 метою актуалізації даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, 16.10.2024 р. позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою, у якій просив внести до Реєстру інформацію щодо виключення з військового обліку. Втім, вказана заява залишилась без відповіді та задоволення. У зв'язку з чим, 17 січня 2025 року позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_5 про визнання бездіяльності протиправною. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року по справі №420/1572/25 зазначений позов було задоволено: визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_5 та зобов'язано його розглянути мою заяву від 16.10.2024 року про додавання даних у реєстр «Оберіг» у строк встановлений п. 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №559, по суті порушеного у заяві питання. 24 квітня 2025 року зазначене рішення суду набрало законної сили. ІНФОРМАЦІЯ_6 28 квітня 2025 року в порушення чинного законодавства здійснили взяття позивача на військовий облік без особистої присутності, без відповідної заяви та без урахування того, що позивач вже виключений з військового обліку. З огляду на той факт, що на момент спірного взяття на військовий облік позивач був виключений з військового обліку як такий, що засуджений за тяжкі злочини, а чинне законодавство України не передбачає поновлення на військовому обліку виключених осіб, то законних підстав для взяття на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_5 не було. Позивач вважає протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття його на військовий облік та звернувся з позовною заявою до суду.

Документ у електронному вигляді адміністративний позов надіслано одержувачу ІНФОРМАЦІЯ_1 в його електронний кабінет 05.05.2025 (а.с 26).

Ухвала суду про відкриття провадження у адміністративній справі в електронному вигляді надіслана ІНФОРМАЦІЯ_1 в його електронний кабінет. Документ доставлено до електронного кабінету 13.05.2025 о 20:44 (а.с. 26зв.).

Відповідач у встановлений судом в ухвалі від 12 травня 2025 року строк та на час прийняття рішення відзив на позовну заяву та/або заяву про продовження процесуальних строків не подали.

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою, дослідивши обставини, якими обґрунтовано позовні вимоги та перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , зареєстроване місце проживання з 03.07.2006 року: АДРЕСА_2 , що підтверджено копією паспорта громадянина України від 26.05.1997 року (а.с. 9-10).

Відповідно до відомостей з застосунку «Резерв+» станом на 29.04.2025 щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , наявна інформація: категорія обліку: військовозобов'язаний; місце народження: Російська Федерація, Магаданська обл., Ягодінський р-н, м.Синегіря; ТЦК та СП: ІНФОРМАЦІЯ_8 ; Дата взяття на облік: 28.04.2025; Зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ; Адреса проживання АДРЕСА_2 , кв. Дата уточнення даних: 11.06.2024 (а.с 20).

З дослідженого судом тимчасового військового квитка серії НОМЕР_3 від 07.06.2006 року вбачається, що тимчасовий військовий квиток видано ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (п.1). Призовною комісією Суворовського району м. Одеси визнаний придатним до військової служби пр. 34 від 14.11.05 (п.5). Призовною комісією Суворовського району м. Одеси зарахований у запас по ст. 18 п.1 п.п. 2 Закону України «Про загальний військовий обовязок та військову службу» (п.6). Проходження військової служби - не служив (п.10). Також в п. 10 «Проходження військової служби» наявний штамп з записом «Виключений з військового обліку. Військовозобов'язаний запасу на підставі ст. 37 п.5 п.п. «Г» Закону України «Про загальний військовий обов'язок та військову службу». В розділі 2 тимчасового військового квитка зазначено: категорія обліку: 2; група обліку: НПО; склад: рядовий; найменування ВОС: робітник підсобний; № ВОС: 956; код: 647-А. В розділі 6 «Відмітки про військовий облік» наявний штамп «Прийнятий на облік Суворовським РВК 7.06.2006» (а.с. 11-12).

Також судом досліджено документ, (як зазначено позивачем в додатку «копія витягу з Вироку Суворовського районного суду м. Одеси від 26 серпня 2005 року (справа 1-21/2005)»), 2 аркуша: 1 аркуш - копії засвідченої 01.05.2025 ОСОБА_1 з копії витягу в вироку справа 1-21/2005 від 26 серпня 2005 року по обвинуваченню ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 в скоєнні злочинів передбачених ст. ст. 185 ч. 5, 187 ч.4, 263 ч. 1, і 257 КК України; 2 аркуш - копії засвідченої 01.05.2025 ОСОБА_1 де зазначено, що ОСОБА_1 визнаний виним в скоєнні злочинів передбачених ст. 185 ч.5, 187 ч.4, 263 ч.1, і 257 КК України і призначено покарання з застосуванням ст. 69 КК України та ст. 70 КК України у виді позбавлення волі строком на чотири роки з конфіскацією майна (а.с. 13-14).

Спірним у даній справі є питання, щодо взяття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на військовий облік.

Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

Згідно ст. 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Приписами п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України визначено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який неодноразово продовжувався та діє станом на теперішній час.

Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 р. № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ (далі Закон № 2232-ХІІ)

Згідно ч.1 ст. 2 Закон № 2232-ХІІ, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

В ст. 1 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України (ч.1). Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч.5).

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначені в Законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII (далі Закон №3543-ХІІ).

Обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації визначені в ст. 22 Закону № 3543-ХІІ.

Приписами ст. 33 Закону № 2232-ХІІ визначено, що військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ч.1). Загальне керівництво роботою, пов'язаною з організацією та веденням військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, контроль за станом цієї роботи в центральних та місцевих органах виконавчої влади, інших державних органах (крім Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України), органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від підпорядкування і форми власності здійснює Генеральний штаб Збройних Сил України. Функціонування системи військового обліку забезпечується органами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної поліції України, Державного бюро розслідувань, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, правоохоронними органами спеціального призначення, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування (ч.2). Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний (ч.3). Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний (ч.4). Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.5).

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном визначено в Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 № 1487 (далі Порядок №1487)

Відповідно до п. 2 Порядку №1487, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

В п. 79 Порядку №1487, вказано, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

З аналізу вищенаведених норм слідує, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки забезпечують виконання військового обов'язку громадянами України, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, здійснюють взяття, зняття та виключення з військового обліку в установленому порядку.

Відповідно до п.п. 1 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Додаток 2 до Порядку №1487) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: перебувати на військовому обліку: за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

З дослідженого судом паспорта громадянина України ОСОБА_1 від 26.05.1997 року (а.с. 9-10), вбачається, що зареєстроване місце проживання позивача, з 03.07.2006 року є: АДРЕСА_2 , що підтверджено штампом ОМУ УМВС України в Одеській області.

Отже ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до п.п. 1 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, повинен перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання в ІНФОРМАЦІЯ_10 з 2006 року (перейменовано з Суворовського).

З досліджених матеріалів справи, а саме копії тимчасового військового квитка НОМЕР_3 від 07.06.2006 року вбачається, що в р. 6 «Відмітки про військовий облік» (а.с.11), ОСОБА_1 , 07.06.2006 року прийнято на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_11 .

Щодо твердження позивача, що він є таким, що виключений з військового обліку військовозобов'язаних 07.06.2006 року та проставленого штампу в п. 10 тимчасового військового квитка серії НОМЕР_3 від 07.06.2006 року про виключення з військового обліку на підставі ст. 37 п.5 п.п. «Г» Закону України «Про загальний військовий обовязок та військову службу», суд зазначає наступне.

04 квітня 2006 року Верховною Радою України був прийнятий Закон України № 3597-ІV, яким внесено зміни до Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» та викладено його в новій редакції «Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу». Закон України № 3597-ІV, яким змінено і назву Закону, набрав чинності 10.05.2006 року.

В ч.5 ст.37 Закону №2232-ХІІ, в редакції станом на 07.06.2006 року, зазначено, що зняттю з військового обліку призовників та військовозобов'язаних у військових комісаріатах підлягають громадяни України: 1) з військового обліку призовників: які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання; які вибувають на строк більше трьох місяців за межі України; які взяті згідно з рішеннями комісії з питань приписки або призовної комісії на облік військовозобов'язаних; які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу; 2) з військового обліку військовозобов'язаних: які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання; які після проходження строкової військової служби прийняті на військову службу до інших військових формувань або на службу в органи внутрішніх справ, податкової міліції; які вибули на строк більше трьох місяців за межі України; в інших випадках за рішенням Міністерства оборони України.

Отже пункт 5 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-ХІІ, станом на 07.06.2006 року регламентував питання зняття з військового обліку призовників та військовозобов'язаних, а не виключення з військового обліку. Окрім того п. 5 ст. 37 Закону №2232-ХІІ станом на 07.06.2006 року не містив підпункту «Г».

При цьому, правові підстави для зняття та виключення з військового обліку є різними поняттями, як за підставами, процедурами так й за наслідками.

З дослідженої судом копії тимчасового військового квитка НОМЕР_3 від 07.06.2006 року вбачається, наявність невідповідності відомостей щодо військового обліку позивача.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Порядок № 559).

Згідно п. 1 Порядку № 559 військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 “Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».

Відповідно до п. 2 Порядку № 559 військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється): в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації); у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559. Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.

Положеннями п. 3 Порядку № 559 визначено, що відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через: електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).

Згідно п. 4 Порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Доказів звернення позивача до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з приводу внесення відповідних змін щодо військового обліку у тимчасовому військовому квитку до суду не надано.

Щодо досліджено документу «копія витягу з Вироку Суворовського районного суду м. Одеси від 26 серпня 2005 року (справа 1-21/2005)», суд зазначає, що в Єдиному державному реєстрі судових рішень такий вирок відсутній.

Відповідно до п. 1 Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої Наказом Державної судової адміністрації України 20 серпня 2019 року № 814

(у редакції наказу Державної судової адміністрації України від 17 жовтня 2023 року № 485) (далі Інструкція), витяг - засвідчена копія частини тексту службового документа суду.

В п. 3 розділу ХІ Інструкції, зазначено, що копія судового рішення, виготовлена апаратом суду у паперовій формі, засвідчується відповідальною особою апарату суду та відповідною печаткою суду із зазначенням дати. У разі якщо судове рішення не набрало законної сили, про це працівником апарату суду зазначається на копії, що видається чи надсилається. На копії судового рішення, що набрало законної сили, зазначається дата набрання ним чинності.

З дослідженого судом двох аркушів (а.с. 13-14) копії з копії витягу з вироку від 26.08.2005 у справі 1-21/2005 відсутнє засвідчення відповідальною особою апарату суду та відповідною печаткою суду із зазначенням дати. Також на зазначених аркушах відсутні відмітки чи набрав законної сили вирок та дата набрання ним чинності (за наявності).

З урахуванням зазначеного суд дійшов висновку, що «копія витягу з Вироку Суворовського районного суду м. Одеси від 26 серпня 2005 року (справа 1-21/2005)» (а.с. 13-14) відповідно до ч.1 ст. 74 КАС України є недопустимим доказом у справі.

Окрім того, 18.05.2024 року набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 (далі Порядок № 560).

Згідно пункту 4 розділу «Загальні питання» Порядку № 560, на військову службу під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані:

- особи, звільнені з військової служби у зв'язку із застосуванням заборони, передбаченої частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України «Про очищення влади». Такі особи, призвані на військову службу під час мобілізації, призначаються на військові посади, крім посад, щодо яких здійснюються заходи з очищення влади;

- особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання, тяжкого злочину, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України;

- особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за особливо тяжкий злочин, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Такі особи призиваються на військову службу під час мобілізації за рішенням Генерального штабу Збройних Сил, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ;

- засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, крім тих, які засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Такі особи проходять військову службу виключно у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин.

З 18 травня 2024 року редакція ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-ХІІ не передбачає такої підстави для виключення з військового обліку як засудження до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, більш того, з цього часу передбачена можливість мобілізації особи, яку раніше було засуджено до позбавлення волі, за вчинення тяжкого злочину.

Отже, підстава "які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину" була виключена з переліку таких, згідно з якими відбувалось виключення з військового обліку.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

В абзацах першому і другому пункту 2 мотивувальної частини рішення від 09.02.1999 № 1-рп/99 у справі про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів Конституційний Суд України зазначив, що в регулюванні суспільних відносин застосовуються різні способи дії в часі нормативно-правових актів. Перехід від однієї форми регулювання суспільних відносин до іншої може здійснюватися, зокрема, негайно (безпосередня дія), шляхом перехідного періоду (ультраактивна форма) і шляхом зворотної дії (ретроактивна форма).

За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правових актів в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

З наведеного слідує, що з 18.05.2024 громадяни України, які раніше перебували на військовому обліку та були виключені з військового обліку військовозобов'язаних на підставі пункту 6 частини шостої статті 37 Закону № 2232-ХІІ (у редакції, чинній до 17.05.2024), підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних, оскільки відпала підстава, за якою їх було виключено з військового обліку.

З огляду на наведені вище положення Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та Порядку № 560, з 18.05.2024 особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за вчинення тяжкого злочину, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, підлягають взяттю на військовий облік та можуть бути призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість та недоведеність позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 72-77, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295, КАС, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 про визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття на військовий облік ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 )

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_8 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 )

Суддя O.A. Вовченко

.