Рішення від 26.09.2025 по справі 420/25342/24

Справа № 420/25342/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вікторії ХОМ'ЯКОВОЇ, розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1

до Комунальної установи «Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи»

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Комунальної установи «Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи» (далі - відповідач), в якому просить:

визнати протиправними дії Комунальної установи «Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи» щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у проведенні повторного огляду медико-соціальної експертизи та зміни причини інвалідності;

зобов'язати Комунальну установу «Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи» провести повторний огляд медико-соціальної експертизи та зазначити причину інвалідності як: «поранення або каліцтво, отримане на території проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України».

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивач внаслідок ворожого обстрілу 12.12.2022 у м. Херсоні отримав мінно-вибухову травму очей, внаслідок чого тривалий термін лікувався. 13.02.2023 пройшов МСЕК в Одеському обласному центрі медико-соціальної експертизи, йому встановлено ІІ групу інвалідності до 01.03.2024, причина загальне захворювання по зору, інвалідність встановлена до 01.03.2024.

26.02.2024 позивач повторно проходив МСЕК в Одеському обласному центрі медико-соціальної експертизи, встановлено ІІІ групу інвалідності з 26.02.2024 безстроково, причина: загальне захворювання по зору.

ОСОБА_1 не згодний із встановленою ІІІ групою та причиною інвалідності (загальне захворювання) та вважає дії відповідача протиправними, такими, що не враховують усі наявні у позивача травми та ускладнення, які призвели до обмеження функцій організму, у зв'язку із чим невірно визначено ступінь обмеження життєдіяльності, порушують права ОСОБА_1 щодо правильного визначення причини інвалідності. Позивач зазнав поранення внаслідок мінно-вибухової травми, через ворожий обстріл з боку військовослужбовців країни агресора рф. Завдана шкода здоров'ю ОСОБА_1 та відсутність правого ока не є причиною загального захворювання по зору. Відповідачем при встановленні ІІІ групи інвалідності із причиною загальне захворювання по зору не було враховано витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань та виписки із медичної карти амбулаторного хворого, повідомлення про реєстрацію заяви начальником СВ Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області, медичний висновок Інституту очних хвороб і тканинної терапії, висновку ЛКК, направлення на МСЕК, виписного епікризу № 6115/2022, висновку з медичної карти.

Ухвалою від 19.08.2024 відкрито спрощене провадження у справі, вирішено розглядати справу в порядку письмового провадження без виклику представників сторін.

17.09.2024 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти позову з наступних підстав. Позивачем не надано доказів та аргументів на підтвердження обставин, які викладенні у позові та наявних підстав для проведення повторного огляду, наслідком якого може бути змінена причина інвалідності. Відповідач на час встановлення позивачу груп інвалідності керувався приписами постанови КМУ від 03.12.2009 № 1317, якою були затвердженні Питання медико-соціальної експертизи та Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, Інструкції про встановлення груп інвалідності, затвердженої наказом МОЗ України від 05.09.2011 № 561. Відповідно до п. 19-3 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності , причинний зв'язок інвалідності з пораненнями чи іншими ушкодженнями здоров'я, одержаними особами, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранень чи інших ушкодожень здоров'я, одержаних від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння з 24 лютого 2022 р. на території проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України встановлюється на підставі рішення міжвідомчої комісії з питань встановлення факту отримання особами поранень чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння на території проведення антитерористичної операції.

Міжвідомча комісія з питань встановлення факту отримання особами поранень чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння нір території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпеченнянаціональної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі - міжвідомча комісія), утворюється Мінветеранів. Наказом Мінветеранів від 03.08.2023 № 184 затверджено Положення про міжвідомчу комісію з питань встановлення факту отримання особами поранень чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. Основним завданням міжвідомчої комісії є прийняття рішень про встановлення (відмову у встановленні) фактів отримання особами поранень чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних від вибухових речовин, боєприпасів, військового озброєння з 24 лютого 2022 року - на території проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. Для встановлення причинного зв'язку інвалідності з ушкодженням здоров'я від боєприпасів, одержаним постраждалою особою на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, така особа (її законний представник або представник за дорученням, оформленим в установленому законом порядку) подає медико-соціальній експертній комісії (лікарсько- консультативній комісії для осіб віком до 18 років), яка проводила медико-соціальну експертизу щодо такої особи раніше, рішення міжвідомчої комісії про встановлення факту одержання постраждалою особою ушкоджень здоров'я від боєприпасів на території проведення антитерористичної операції. здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв 'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Відповідач вказує, що позивач для визначення бажаної причини інвалідності мав надати рішення міжвідомчої комісії про встановлення факту одержання ушкоджень здоров'я від боєприпасів на території проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Таким чином, КУООЦМСЕ вважає, що діяло в порядку і у межах повноважень, визначених законодавством.

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громанських формувань, Комунальна установа "Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи" на теперішній час перебуває в процесі припинення (ліквідації). Відповідно до ч. 4 ст. 105 ЦК України, до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється. Відзив від КУООЦМСЕ підписаний членом ліквідаційної комісії Тетяною ДЯГОВЕЦЬ, яка має право вчиняти такі дії у порядку самопредставництва в судах відповідно до Виписки з ЄДР.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, судом встановлено такі обставини.

ОСОБА_1 , 1969 року народження, внаслідок артилерійського обстрілу з боку країни агресора рф 12.12.2022 у м. Херсоні отримав тілесні пошкодження, в тому числі травму очей, був госпіталізований, надалі тривалий час лікувався.

13.02.2023 позивач звернувся до Одеської офтальмологічної спеціалізованої медико-соціальної експертизи за направленням від 18.01.2023, в якому визначено основний діагноз, зокрема "наслідки міно-вибухової травми (12.12.2022), переломи кісток скроневоорбітальної ділянки". МСЕК встановлено ІІ групу інвалідності до 01.03.2024, причина: загальне захворювання по зору, про що була видана довідка серії 12ААГ № 450562. Обґрунтування рішення комісії - Анофтальм (міновзривна травма 12.12.2022) для продовження реабілітаційного періоду - друга група, пункти 26,27 Постанови КМУ № 1317 від 03.12.2009, пункт 3.4.1. наказ МОЗ № 561 від 05.09.2011. Причину інвалідності не оскаржував.

26.02..2024 позивач повторно проходив МСЕК в Одеському обласному центрі медико-соціальної експертизи, встановлено ІІІ групу інвалідності з 26.02.2024, причина: загальне захворювання по зору. Видана довідка серії 12 ААГ № 881820. Акт огляду МСЕК від 26.02.2024 - Анофтальм одного ока, третя група, постанова КМУ від 21.01.2015 № 10 "Перелік анатомічних дефектів, інших необоротних порушень функцій органів і систем організму, станів та захворювань, за яких відповідна група інвалідності встановлюється без зазначення строку повторного огляду", наказ МОЗ 561 від 05.03.2011, р. II, III, 3.4.

До позову додана копія заяви від 17.04.2024 представника позивача адвоката Голобородько Д.І. до Комунальної установи Одеського обласного центру медико-соціальної експертии , в якій зазначено про протиправність рішення МСЕК, яким встановлена 3 група інвалідності внаслідок загального захворювання, неврахування при прийнятті рішення висновку Інституту очних хвороб і тканинної терапії, причиною інвалідності має бути наслідки мінно-вибухової травми. В заяві просив призначити та провести повторну медико-соціальну експертизу ОСОБА_1 та встановити 2 групу інвалідності із зазначенням причини - мінно-вибухової травми. Доказів подання вказаної заяви та доказів надання відповіді на неї суду не надано.

Позивач вважає протиправними дії Комунальної установи «Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи» щодо відмови у проведенні повторного огляду медико-соціальної експертизи та зміни причини інвалідності, тому звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні визначає Закон України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" від 21.03.1991 №875-XII (далі - Закон №875-XII), який також гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону № 875-XII особою з інвалідністю є особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов'язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.

Згідно з частиною першою статті 3 Закону № 875-XII інвалідність як міра втрати здоров'я визначається шляхом експертного обстеження в органах медико-соціальної експертизи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

Положення про медико-соціальну експертизу затверджується Кабінетом Міністрів України з урахуванням думок громадських об'єднань осіб з інвалідністю (частина друга статті 3 Закону №875-XII).

Основні засади створення правових, соціально-економічних, організаційних умов для усунення або компенсації наслідків, спричинених стійким порушенням здоров'я, функціонування системи підтримання особами з інвалідністю фізичного, психічного, соціального благополуччя, сприяння їм у досягненні соціальної та матеріальної незалежності визначені Законом України "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в України" від 06.10.2005 №2961-IV (далі - Закон №2961-IV).

За визначенням, наведеним у статті 1 Закону №2961-IV, медико-соціальна експертиза - встановлення ступеня стійкого обмеження життєдіяльності, групи інвалідності, причини і часу їх настання, а також доопрацювання та затвердження індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (дитини з інвалідністю) в рамках стратегії компенсації на основі індивідуального реабілітаційного плану та комплексного реабілітаційного обстеження особи з обмеженням життєдіяльності.

Частинами першою та другою статті 7 Закону №2961-IV встановлено, що медико-соціальна експертиза осіб з обмеженнями повсякденного функціонування та осіб з інвалідністю проводиться медико-соціальними експертними комісіями, а дітей - лікарсько-консультативними комісіями закладів охорони здоров'я….Залежно від ступеня стійкого розладу функцій організму, зумовленого захворюванням, травмою (її наслідками) або вродженими вадами, та можливого обмеження життєдіяльності при взаємодії із зовнішнім середовищем внаслідок втрати здоров'я особі, визнаній особою з інвалідністю, встановлюється перша, друга чи третя група інвалідності.

Медико-соціальні експертні комісії визначають:

- групу інвалідності, її причину і час настання. Особа може одночасно бути визнана особою з інвалідністю однієї групи і лише з однієї причини. При підвищенні групи інвалідності в разі виникнення більш тяжкого захворювання причина інвалідності встановлюється на вибір особи з інвалідністю. У разі якщо однією з причин інвалідності є інвалідність з дитинства, вказуються дві причини інвалідності;

- види трудової діяльності, рекомендовані особі з інвалідністю за станом здоров'я. Висновок про нездатність до трудової діяльності внаслідок інвалідності готується виключно за згодою особи з інвалідністю (крім випадків, коли особу з інвалідністю визнано недієздатною);

- причинний зв'язок інвалідності із захворюванням чи каліцтвом, що виникли у дитинстві, вродженою вадою;

- ступінь втрати професійної працездатності потерпілим від нещасного випадку на виробництві чи професійного захворювання;

- ступінь втрати здоров'я, групу інвалідності, причину, зв'язок і час настання інвалідності громадян, які постраждали внаслідок політичних репресій або Чорнобильської катастрофи, військової агресії Російської Федерації проти України;

- медичні показання на право одержання особами з інвалідністю автомобіля і протипоказання до керування ним.

Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності медико-соціальними експертними комісіями та лікарсько-консультативними комісіями закладів охорони здоров'я затверджуються Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року №1317 затверджено Положення про медико-соціальну експертизу та Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності (Постанова №1317 діяла на момент отримання інвалідності, огляду позивача МСЕК та втратила чинність 01.01.2025).

Згідно Положення про медико-соціальну експертизу в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин, :

п. 13. Центральна медико-соціальна експертна комісія МОЗ:… повторно оглядає осіб, які оскаржили рішення обласних, Київської та Севастопольської центральних міських комісій, перевіряє якість розроблених ними індивідуальних програм реабілітації, здійснює контроль за повнотою і якістю виконання програми.

п. 17. Медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень, оцінювання соціальних потреб особи з інвалідністю, визначення клініко-функціонального діагнозу, професійного, трудового прогнозу, одержання результатів відповідного лікування, реабілітації за наявності даних, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.

п.18. Відповідальність за якість медичного обстеження, своєчасність та обґрунтованість направлення громадян на медико-соціальну експертизу покладається на керівника лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я.

п.20. Комісія під час встановлення інвалідності керується Інструкцією про встановлення груп інвалідності, затвердженою МОЗ за погодженням з Мінсоцполітики та Радою Федерації незалежних профспілок України.

Згідно з п. 19-3 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердж. постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року №1317, передбачає: "Причинний зв'язок інвалідності з пораненнями чи іншими ушкодженнями здоров'я, одержаними особами, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранень чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях до 1 грудня 2014 р., а з 1 грудня 2014 р. до 24 лютого 2022 р. - на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, де органи державної влади здійснюють свої повноваження, та в населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення, під час проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, з 24 лютого 2022 р. - на території проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, встановлюється на підставі рішення міжвідомчої комісії з питань встановлення факту отримання особами поранень чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

В даному випадку позивач вважає неправомірним рішення МСЕК за повторним оглядом 26.02.2024, позивач не згодний з групою інвалідності та причиною інвалідності.

Згідно п. 23 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності у разі незгоди з рішенням районної, міжрайонної, міської комісії хворий, потерпілий від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання або особа з інвалідністю має право подати протягом місяця після одержання висновку комісії письмову заяву до Кримської республіканської, обласної, Київської та Севастопольської центральних міських комісій або до комісії, в якій він проходив огляд, чи до відповідного управління охорони здоров'я. Комісія, що проводила огляд, або управління охорони здоров'я надсилає у триденний строк після надходження відповідного запиту всі наявні документи на розгляд Кримської республіканської, обласної, центральної міської комісії, яка протягом місяця з дня подання зазначених документів проводить повторний огляд заявника і приймає відповідне рішення.

Рішення Кримської республіканської, обласної, центральної міської комісії може бути оскаржене до МОЗ. МОЗ за наявності фактів порушення законодавства про медико-соціальну експертизу доручає Центральній медико-соціальній експертній комісії МОЗ або Кримській республіканській, Київській та Севастопольській міським або обласній комісії іншої області повторно розглянути з урахуванням усіх наявних обставин питання, з якого оскаржується рішення, а також вживає інших заходів впливу для забезпечення дотримання законодавства під час проведення медико-соціальної експертизи. В особливо складних випадках Центральна медико-соціальна експертна комісія МОЗ, Кримська республіканська, обласна, центральна міська комісія та МОЗ можуть направляти осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, для проведення медико-соціального експертного обстеження до клініки Українського державного науково-дослідного інституту медико-соціальних проблем інвалідності (м. Дніпропетровськ) та Науково-дослідного інституту реабілітації інвалідів (м. Вінниця). Після обстеження зазначені науково-дослідні установи складають консультативні висновки, які для комісії мають рекомендаційний характер (п.24 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності).

Відповідно до пункту 25 Положення рішення комісії може бути оскаржене до суду в установленому законодавством порядку.

Отже, вирішувати питання про повторний огляд у разі незгоди з рішенням обласної МСЕК у 2024 році мало право Міністерство охорони здоров'я, яке за наявності фактів порушення законодавства про медико-соціальну експертизу доручало Центральній медико-соціальній експертній комісії МОЗ або обласній комісії іншої області повторно розглянути з урахуванням усіх наявних обставин питання, з якого оскаржується рішення. Безпосередньо комунальна установа «Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи» не мало таких повноважень переглядати та скасовувати прийняті раніше власні рішення про встановлення громадянам групи інвалідності та причини інвалідності.

Рішення обласної МСЕК за скаргою інваліда могла скасувати Центральна МСЕК або суд.

Після втрати чинності 01.01.2025 року Постанови Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року №1317 змінився порядок до оцінювання повсякденного функціонування особи, абз.6 п.3 Постанови КМУ від 15.11.2024 року №1338 "Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи" ( набрання чинності з 26.11.2024 року) перевірка обґрунтованості рішень медико-соціальних експертних комісій, прийнятих до моменту припинення їх повноважень, прав і обов'язків, проводиться Центром оцінювання функціонального стану особи в порядку, встановленому для перевірки обґрунтованості рішень експертних команд відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою яким передбачено порядок перевірки.

Отже, звернення позивача до КУ "Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи" щодо проведення повторного огляду та зміни причини інвалідності є по суті зверненням до не уповноваженого на вирішення цього питання органу.

В даному спорі судом не знайшов свого підтвердження сам факт звернення до Комунальної установи «Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи» із заявою про проведення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повторного огляду медико-соціальної експертизи та зміни причини інвалідності. До позову додана копія заяви від 17.04.2024 представника позивача адвоката Голобородько Д.І. до Комунальної установи Одеського обласного центру медико-соціальної експертизи, в якій зазначено про протиправність рішення МСЕК, яким встановлена 2 група інвалідності внаслідок загального захворювання, неврахування при прийнятті рішення висновку Інституту очних хвороб і тканинної терапії, причиною інвалідності має бути наслідки мінно-вибухової травми. В заяві просить призначити та провести повторну медико-соціальну експертизу ОСОБА_1 та встановити 2 групу інвалідності із зазначенням причини: мінно-вибухової травми. Доказів подання вказаної заяви рекомендованим листом або іншим засобом зв'язку та доказів надання відповіді на неї або іншого доказу розгляду вказаної заяви суду не надано. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає тільки про отримані адвокатські запити від 15.04.2024 та 06.06.2024, які були розглянуті та надані відповіді.

Таким чином, судом не встановлено бездіяльності відповідача, тобто пасивної поведінки, яка полягає у невиконанні обов'язкових дій, які мав би вчинити відповідно до закону і які реально міг вчинити в певних умовах, зокрема, роз'яснити порядок оскарження рішення облМСЕК. Тому відсутні підстави для покладення на відповідача зобов'язання вчиняти будь-які дії щодо проведення повторного огляду та зміни причини інвалідності.

Щодо доводів відповідача про відсутність рішення міжвідомчої комісії про встановлення факту одержання ушкоджень здоров'я від боєприпасів на території проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, суд дійшов наступного.

Постановою КМУ від 25.04.2018 № 306 "Деякі питання встановлення зв'язку інвалідності з пораненнями чи іншими ушкодженнями здоров'я" визначені особливості процедури встановлення зв'язку інвалідності з пораненнями чи іншими ушкодженнями здоров'я, одержаними особами від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння (далі - ушкодження здоров'я від боєприпасів) ... з 24 лютого 2022 р. - на території проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Згідно з п.3 Порядку встановлення зв'язку інвалідності з пораненнями чи іншими ушкодження здоров'я, затвердж постановою КМУ від 25.04.2018 № 306, рішення про встановлення факту одержання особою ушкодження здоров'я від боєприпасів на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України ухвалюється міжвідомчою комісією з питань встановлення факту отримання особами поранень чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі - міжвідомча комісія), яку утворює Мінветеранів.

Аналогічні приписи містить у п. 19-3 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності .

На момент звернення щодо отримання статусу інвалідності внаслідок війни людина вже повинна мати встановлену інвалідність, а далі звернутися самостійно чи через довірену особу до міжвідомчої комісії при Міністерстві у справах ветеранів. До заяви додається копія паспорта, довідка про присвоєння картки платника податків, копії первинної облікової медичної документації, довідки МСЕК про встановлення інвалідності, медичну довідку щодо характеру ушкодження та витяг з Єдиного державного реєстру судових розслідувань, де відкрите кримінальне провадження. Протягом 30 днів комісія розглядає заяву, а далі схвалює її чи відмовляє в її задоволенні.

Міжвідомча комісія розглядає подані документи, надсилає необхідні запити за підписом її голови (відповіді на запити надаються підприємствами, установами та організаціями у 14-денний строк, якщо інше не передбачено порядками надання відповідної інформації), у разі потреби уточнює інформацію про постраждалу особу, стосовно якої подано документи, і в місячний строк з дня надходження документів ухвалює рішення про встановлення факту одержання постраждалою особою ушкоджень здоров'я від боєприпасів на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України або рішення про відмову у встановленні факту одержання постраждалою особою ушкоджень здоров'я від боєприпасів на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (п.4 Порядку встановлення зв'язку інвалідності з пораненнями чи іншими ушкодження здоров'я, затвердж постановою КМУ від 25.04.2018 № 306).

Для встановлення причинного зв'язку інвалідності з ушкодженням здоров'я від боєприпасів, одержаним постраждалою особою на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, така особа (її законний представник або представник за дорученням, оформленим в установленому законом порядку) подає медико-соціальній експертній комісії (лікарсько-консультативній комісії для осіб віком до 18 років), яка проводила медико-соціальну експертизу щодо такої особи раніше, рішення міжвідомчої комісії про встановлення факту одержання постраждалою особою ушкоджень здоров'я від боєприпасів на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. (п. 9 Порядку встановлення зв'язку інвалідності з пораненнями чи іншими ушкодження здоров'я, затвердж постановою КМУ від 25.04.2018 № 306).

Протягом п'яти днів на підставі рішення міжвідомчої комісії про встановлення факту одержання постраждалою особою ушкоджень здоров'я від боєприпасів на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України: медико-соціальна експертна комісія встановлює причинний зв'язок інвалідності з ушкодженням здоров'я від боєприпасів, одержаним постраждалою особою на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, щодо якої подано документи, та видає особі, яка подала документи, довідку про групу та причину інвалідності, порядок, умови та критерії встановлення якої затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317 “Питання медико-соціальної експертизи» (п. 10 Порядку).

Отже, після того, як буде позитивне рішення міжвідомчої комісії Мінветеранів, інваліду потрібно повторно було звернутися до комісії МСЕК, щоб зазначити причину інвалідності "особа з інвалідністю внаслідок війни" та після цього звертатися до органу соцзахисту та оформити пільги . Якщо відповідна МСЕК буде відмовляти надати цей статус, то можна оскаржувати рішення в суді або вищестоящого органу.

Таким чином, причину інвалідності та групу інвалідності в 2024 році встановлювала саме МСЕК. А причинний зв'язок поранення із перебуванням на території проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, вже має встановлювати міжвідомча комісія при Міністерстві у справах ветеранів, до якої звертається із заявою інвалід і додає до цієї заяви, серед іншого, довідку МСЕК про групу та причину інвалідності.

В даному випадку позивач не заперечує факту не звернення до міжвідомчої комісії Мінветеранів із заявою про встановлення факту одержання постраждалою особою ушкоджень здоров'я від боєприпасів на території проведення проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв 'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, тому відповідач у відповідях на адвокатські запити цілком обгрунтовано виклав підстави для не визначення причиною інвалідності позивача поранення, одержаного на території проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача не є обґрунтованими, а вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 139, 243-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України , суд

ВИРІШИВ:

Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Вікторія ХОМ'ЯКОВА

.