30 вересня 2025 р. № 468/1629/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , ,
до відповідачавійськово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 , ,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
23 липня 2025 року до Баштанського районного суду Миколаївської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач) про:
визнання протиправними дії відповідача, які полягають у визначені у довідці від 24.01.2025 № 851 причинно-наслідкового зв'язку за результатами проходження військово-лікарської комісії «Захворювання, ТАК, пов'язані з проходження служби» в частині, що стосується «Деформуючого артозу обох гомілково-ступеневих суглобів ІІ стадії з больовим синдромом та помірним порушенням функції»;
зобов'язання відповідача переглянути довідку від 24.01.2025 № 851 та змінити в ній формулювання «Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби» на правильне - «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини» в частині, що стосується «Деформуючого артозу обох гомілково-ступеневих суглобів ІІ стадії з больовим синдромом та помірним порушенням функції».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 24.02.2023 його було призвано у Збройні Сили України за мобілізацією. В різні періоди з 14.01.2024 по 11.11.2024 він брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи в районах антитерористичної операції в період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсіч та стримуванні збройної агресії російської федерації в Донецькій і Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах і в період здійснення зазначених заходів, у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України. Внаслідок цього його здоров'я значно погіршилось. Проте, у довідці від 24.01.2025 № 851 військово-лікарська комісія (далі - ВЛК) військової частини НОМЕР_1 не пов'язала загострення його захворювання із захистом Батьківщини, а пов'язала лише з проходження військової служби. Такі дії відповідача, на думку позивача, є протиправними.
10.09.2025 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти позову і просив у його задоволені відмовити у повному обсязі. Відзив умотивовано тим, що, відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі - Положення № 402) встановлює чіткий алгоритм оскарження дій (бездіяльності) чи постанов ВЛК, відповідно до якого такі дії можуть бути предметом перегляду у ВЛК регіонів та у Центральній ВЛК. Тому в судовому порядку можуть бути оскаржені лише постанови ВЛК регіонів та Центральної ВЛК. Питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК.
Позивач правом на подання відповіді на відзив у встановлений судом строк не скористався.
24.07.2025 Баштанський районний суд Миколаївської області постановив ухвалу про передачу справи № 468/1629/25 за належністю до Миколаївського окружного адміністративного суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.08.2025 головуючим суддею для розгляду цієї справи визначено суддю Ярощука В.Г.
21.08.2025 Миколаївський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про прийняття справи № 468/1629/25 до свого провадження, про відкриття провадження в адміністративній справі, про її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
06.09.2025 відповідач подав до суду клопотання про залишення адміністративного позову без розгляду, у задоволені якого ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 12.09.2025 відмовлено.
Розглянувши заяви матеріали адміністративної справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
Згідно з військовим квитком позивача він з 24.02.2023 по 10.06.2025 проходив військову службу за мобілізацією у Збройних Силах України.
У довідці військової частини НОМЕР_2 від 29.01.2025 № 1833/47/УБД зазначено, що позивач у різні періоди з 14.01.2024 по 11.11.2024 брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи в районах антитерористичної операції в період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсіч та стримуванні збройної агресії російської федерації в Донецькій і Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах і в період здійснення зазначених заходів, у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України.
Відповідно до довідки відповідача від 24.01.2025 № 851 захворювання позивача «ТАК, пов'язані з проходженням військової служби».
Вважаючи вищенаведений висновок відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до частини третьої статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІ) військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, виконання військового обов'язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.
Громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України, а інших спеціальностей в Службі безпеки України - Головою Служби безпеки України. (частина тринадцята статті 2 Закону № 2232-ХІІ).
Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Підпункту 2.5.1 пункту 2.5 глави 2 розділу І Положення № 402 встановлено, що до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛКК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.
Відповідно до абзацу першого пункту 6.1 глави 6 розділу ІІ Положення № 402 направлення на медичний огляд військовослужбовців проводиться: прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, штатних ВЛК, керівниками ТЦК та СП, начальниками (керівниками) закладів охорони здоров'я за місцем лікування, органів військового управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, органами прокуратури, слідчим, судом у порядку та з метою, визначеними цим Положенням.
Військовослужбовці оглядаються ВЛК у закладах охорони здоров'я (установах) за територіальним принципом або за місцем лікування, навчання, перебування у відрядженні, за місцем проведення відпустки (пункт 6.6 глави 6 розділу ІІ Положення № 402).
Пунктом 21.2 глави 21 розділу ІІ Положення № 402 встановлено, що причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у військовослужбовців, які проходять військову службу, військовозобов'язаних і резервістів, призваних ТЦК та СП на навчальні (перевірочні) збори, при медичному огляді вирішують позаштатні постійно діючі госпітальні, гарнізонні ВЛК і ЛЛК та за потреби - штатні ВЛК.
Відповідно до абзацу першого пункту 21.7 глави 21 розділу ІІ Положення № 402 постанови ВЛК про причинний зв'язок травми (поранення, контузії, каліцтва) та її наслідків приймається відповідно до висновку, зазначеного в довідці про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), або висновку, зазначеного в Акті проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (зникнення, смерті, аварії), за формою, наведеною у додатку 4 до Інструкції 332, Акті про нещасний випадок (зникнення, смерть), за формою, наведеною у додатку 5 до Інструкції 332, у разі проведення розслідування обставин отримання військовослужбовцем травми (поранення, контузії, каліцтва). Також до ВЛК надається медична документація про первинне звернення за медичною допомогою військовослужбовця безпосередньо після одержання травми (поранення, контузії, каліцтва).
Згідно з пунктом 3.3 глави 3 розділу І скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».
Таким чином, до повноважень ВЛК належать повноваження щодо проведення медичного огляду військовослужбовців, за результатами якого вони приймають постанови про ступінь придатності до військової служби відповідної особи.
Водночас визначення причинного зв'язку захворювання (поранення, контузії, каліцтва) та його наслідків не входить до компетенції ВЛК. Відповідні відомості вказуються у довідці ВЛК на підставі довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), або висновку, зазначеного в Акті проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (зникнення, смерті, аварії), за формою, наведеною у додатку 4 до Інструкції 332, Акті про нещасний випадок (зникнення, смерть), за формою, наведеною у додатку 5 до Інструкції 332, у разі проведення розслідування обставин отримання військовослужбовцем травми (поранення, контузії, каліцтва).
Тому суд не може зобов'язати ВЛК вказати у відповідній довідці конкретний причинно-наслідковий зв'язок захворювання військовослужбовця із захистом Батьківщини, оскільки ВЛК не наділена такими повноваженнями.
Постанову відповідача, оформлену довідкою від 24.01.2025 № 851, до ВЛК регіону чи Центрального ВЛК, позивач не оскаржив.
У позовній заяві позивач не навів, а суд не встановив, обставин щодо порушення відповідачем процедури проведення медичного огляду позивача.
З цього приводу суд звертає увагу на те, що згідно з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 10.02.2022 у справі № 160/7153/20 і від 26.02.2025 у справі № 240/13173/22, перевірка правильності прийнятого військово-лікарською комісією рішення виключно за медичними показниками не входить до компетенції адміністративного суду. Адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим частиною другою статті 2 КАС України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
З огляду на те, що позивачу відмовлено у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.
Керуючись статтями 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 до військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
3. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
4. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
5. Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 );
відповідач - військово-лікарська комісія військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ).
6. Повний текст рішення складений 30.09.2025.
Суддя В.Г.Ярощук