30 вересня 2025 р. справа № 400/10816/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачівВійськової частина НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 , Військової частини НОМЕР_2 , АДРЕСА_3 ,
провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулася з позовом до військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач 1), військової частини НОМЕР_2 (далі - відповідач 2), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.12.15 р. до 28.02.18 р. включно;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.15 р. до 28.02.18 р. включно із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення січень 2008 р. в сумі 85 927 гривень 84 копійок;
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.03.18 р. до 25.08.22 р. включно.
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію-різницю грошового забезпечення 4 463 гривні 15 копійок в місяць за період 01.03.18 р. до 25.08.22 р. включно у загальній сумі 240 146 гривень 26 копійок відповідно до норм абзаців 4, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.03 р. № 1078;
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 26.08.22 р. до 31.05.24 р. включно;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію-різницю грошового забезпечення 4 463 гривні 15 копійок в місяць за період 26.08.22 р. до 31.05.24 р. включно у загальній сумі 94 590 гривень відповідно до норм абзацу 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.03 р. № 1078.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивачка зазначила, що відповідачем в порушення вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів громадян, затвердженого постановою КМУ від 17.07.03 р. № 1078 за період 01.12.15 р. до 28.02.18 р. включно не нараховано індексацію. Крім того, відповідач протиправно не виплатив за період з 01.03.18. р. до 31.05.24 індексацію відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.03 р. №1078.
Відповідач 1 надав відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позову, оскільки в період з грудня 2015 р. до березня 2019 р. ОСОБА_1 знаходилась у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами та відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Таким чином, ОСОБА_1 фактично не перебувала на службі з грудня 2015 р. до березня 2019 р. та відповідно не отримувала від військової частини НОМЕР_1 грошове забезпечення, що також підтверджується довідкою № 470/2/802 від 29.11.24 р. про основні та додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 та долученою до позовної заяви інформацією з реєстру застрахованих осіб (форма ОК-5). Також, щодо індексації-різниці, то відповідач зазначає, що ОСОБА_1 в період з грудня 2015 р. до березня 2019 р. не знаходилась на службі та не отримувала грошове забезпечення, здійснити розрахунок такої величини не вбачається за можливе, однак позивач не дивлячись на це проводить свої розрахунки приймаючи величину розміру підвищення доходу за “0», що є некоректно.
Від відповідач 2 надав до суду відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що позивачка отримувала грошове забезпечення у військовій частині НОМЕР_3 через військову частину НОМЕР_2 . Жодних первинних документів на виплату позивачу індексації грошового забезпечення у період з 06.08.22 р. до 31.05.24 р. від військової частини НОМЕР_3 не надходило. Також, оскільки величина індексу споживчих цін з 01.03.18 р. до жовтня 2018 р. не перевищила порогу інфляції у розмірі 103 відсотка, необхідно застосувати до спірних правовідносин пункт 1-1 Порядку № 1078, згідно з яким у такому разі індексація грошових доходів населення не проводиться. Крім того, згідно прикінцевих положень Закону України “Про Державний бюджет України на 2023 рік» було зупинено на 2023 р. дію Закону України “Про індексацію грошових доходів населення».
Відповідно до ст. 262 КАС України справа розглядається без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
Позивачка проходила військову службу з 01.01.15 р. до 25.08.22 р. у військовій частині НОМЕР_1 , а з 26.08.22 р. до 31.05.24 р. у військовій частині НОМЕР_3 та була зарахована на грошове забезпечення до військової частини НОМЕР_2 .
14.10.24 р. позивачкою направлені заяви до військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 із проханням надати інформацію про виплачену індексацію грошового забезпечення у період проходження військової служби.
Відповідачем 2 у відповідь на заяву позивачки зазначено, що в період з 26.08.22 р. до 31.05.24 р. індексація-різниця позивачці не виплачувалась.
Позивачка наполягає, що в період з 01.12.15 р. до 28.02.18 р. індексація грошового забезпечення їй не виплачувалась. За період з 01.03.18 р. до 25.08.22 р. виплачена тільки поточна індексація грошового забезпечення, яка склалась внаслідок перевищення порогу для проведення індексації в 103%, а індексація-різниця не виплачувалась у спірний період.
Частинами першою-третьою статті 9 Закону України »Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
До складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України Про індексацію грошових доходів населення № 1282-ХІІ від 3 липня 1991 р. (далі - Закон № 1282-ХІІ).
Положеннями статті 1 Закону № 1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно зі статтею 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Статтею 4 Закону № 1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення, у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок № 1078).
Відповідно до пункту 1 цього Порядку він визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Згідно п. 1-1 Порядку № 1078 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (застосовується з 1 січня 2016 р.).
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Згідно з пунктом 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
У пункті 4 Порядку № 1078 визначено, що у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.
Пунктом 5 Порядку № 1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
З аналізу положень Закону № 2011-XII та Закону № 1282-ХІІ убачається, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці. Через вимоги законодавства проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, механізм індексації має універсальний характер. В свою чергу, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють наступне виникнення права на отримання індексації.
Згідно з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 19 липня 2019 р. у справі № 240/4911/18, від 7 серпня 2019 р. у справі № 825/694/17, від 20 листопада 2019 р. у справі № 620/1892/19, виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні і обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення.
Відповідно до положень пунктів 2, 5 Порядку № 1078 для визначення базового місяця для проведення індексації доходів необхідно обрати місяць, у якому заробітна плата працівника зросла за рахунок її постійних складових.
Отже, підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення посадових окладів особи. Тобто, початок відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу. З цього місяця значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100 відсотків, а приріст індексу розраховується з наступного місяця. При цьому, нарахування індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції.
Згідно з пунктом 10-2 Порядку № 1078 для працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, яких переведено на іншу роботу (місце проходження служби) на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці (умов проходження служби) у разі продовження такими особами роботи (проходження служби), для новоприйнятих працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, а також для тих, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати (грошового забезпечення), передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу), за посадою, яку займає працівник, військовослужбовець, поліцейський, особа рядового і начальницького складу.
Аналіз наведених норм законодавства України, дає підстави суду дійти висновку, що місяць, в якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації.
Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294 Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців.
Відповідно до пункту 13 вказаної Постанови, вона набрала чинності з 1 січня 2008 р.
З 01.01.08 р. до 28 лютого 2018 р. посадовий оклад військовослужбовців не змінювався.
Вищевказана постанова діяла до дати набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб від 30 серпня 2017 р. № 704, якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, а саме: до 1 березня 2018 р.
Отже, відповідно до положень Порядку № 1078, січень 2008 р. є базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення за період з 1 січня 2016 р. до 28 лютого 2018 р.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 26.01.22 р. у справі № 400/1118/21.
Однак, судом встановлено, що в період з грудня 2015 р. до березня 2019 р. ОСОБА_1 знаходилась у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами та відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що підтверджується наступними документами:
- згідно з витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 293 від 30.12.15 р. ОСОБА_1 вибула у відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами з 29.12.15 р. до 02.05.16 р.;
- згідно з витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 101 від 04.05.16 р. було продовжено ОСОБА_1 відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами з 03.05.16 р. до 16.05.16 р.;
- згідно з витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 105 від 11.05.16 р. ОСОБА_1 вибула у щорічну відпустку з 17.05.16 р. до 15.06.16 р.;
- згідно з витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 138 від 16.06.16 р. ОСОБА_1 повернулась з щорічної відпустки та вибула у відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
- згідно з витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 50 від 01.03.19 р. ОСОБА_1 прибула з відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Таким чином, ОСОБА_1 фактично не перебувала на службі з грудня 2015 р. до березня 2019 р. та відповідно не отримувала від військової частини НОМЕР_1 грошове забезпечення, що також підтверджується довідкою № 470/2/802 від 29.11.24 р. про основні та додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 та долученою до позовної заяви інформацією з реєстру застрахованих осіб (форма ОК-5).
За таких обставин вимоги про нарахування і виплату на користь позивачки індексації грошового забезпечення за період з 01.12.15 р. до 28.02.18 р. є необґрунтованими.
Щодо невиплати відповідачем 1 індексації-різниці грошового забезпечення позивачці за період з 01.03.18 р. до 25.08.22 р. включно, суд зазначає наступне.
Згідно з положеннями статті 2 Закону № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
За змістом частини першої статті 9 Закону № 1282-XII індексація доходів громадян повинна проводитися за місцем їх одержання. Так як виплату заробітної плати (грошового забезпечення) здійснюють роботодавці, то і нараховувати індексацію за цим видом доходу також повинні усі без виключення роботодавці.
Так, з 1 грудня 2015 р. положення Порядку № 1078 діють із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - Постанова № 1013).
Внесені зміни, серед іншого, передбачали не лише заміну терміну «базовий місяць» на «місяць підвищення доходу», ці зміни надали іншого значення запровадженому новому терміну із зміною алгоритму визначення такого місяця підвищення.
На відміну від правил визначення «базового місяця» (яким вважався місяць, у якому відбулося підвищення мінімальної зарплати, пенсій, стипендій виплат із соціального страхування чи зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів (за рахунок постійних складових зарплати) та який визначався у разі, коли збільшувалася заробітна плата внаслідок підвищення тарифної ставки (окладу) або за рахунок будь-якої постійної складової зарплати), «місяцем підвищення доходу» є місяць, у якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів) і визначається він тільки в разі, якщо підвищена тарифна ставка (оклад). При цьому, за новими правилами зростання зарплати за рахунок інших постійних складових зарплати (без підвищення тарифної ставки чи окладу) не впливає на індексацію та не призводить до зменшення суми індексації.
Термін «підвищення тарифних ставок (окладів)» для працівників бюджетної сфери за змістом запроваджених нововведень застосовується у розумінні підвищення, що здійснюється відповідно до законодавства, а не у розумінні підвищення тарифної ставки (окладу) кожному працівнику індивідуально (зокрема, у зв'язку з призначенням на посаду чи переведенням на іншу посаду), як це було передбачено попереднім механізмом індексації. Тобто за новими правилами місяць підвищення тарифних ставок (окладів) для кожного окремого працівника не визначається індивідуально.
Якщо точкою відліку для обчислення індексу споживчих цін (ІСЦ) для проведення індексації за попереднім механізмом визначався базовий місяць, у якому індекс споживчих цін приймався за одиницю чи 100%, обчислення ІСЦ розпочиналося із місяця, наступного за базовим, а нарахування індексації провадилося з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін (частини третя і четверта статті 4 Закону № 1282-ХІІ), то зміни, внесені Постановою № 1013, передбачали здійснення обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу та зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.
Тож з 1 грудня 2015 р. відправною точкою для визначення місяця підвищення й початку обчислення індексу споживчих цін (ІСЦ) наростаючим підсумком є місяць останнього підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку обіймає працівник.
В період існування спірних правовідносин Закон № 1282-XII і Порядок № 1078 такого поняття , як «фіксована індексація» не містили. Вказаний термін фігурував у Додатку 4 до Порядку № 1078 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 червня 2012 р. № 526, де були наведені приклади обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації. Проте, Постановою № 1013 цей Додаток був викладений у новій редакції і з 1 грудня 2015 р. у ньому, як і в цілому Порядку №1078, поняття фіксованої суми індексації не згадується.
Між тим, з 1 грудня 2015 р. в абзацах 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078 по суті йде мова про поняття індексації-різниці, право на яку виникає тільки тоді, коли у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) розмір доходу менший суми можливої індексації, визначеної в цьому місяці.
Абзаци 3, 4 пункту 5 Порядку № 1078 в редакціях, які застосовувалися з 1 грудня 2015 р., передбачали обставини, за наявності яких у місяці підвищення доходу індексація не нараховується/нараховується, а саме: сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 3); сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 4).
Абзац 3 пункту 5 Порядку № 1078 з 15 березня 2018 р. й дотепер діє у редакції Постанови № 141 та передбачає, що сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Абзац 4 пункту 5 Порядку № 1078 застосовується з 1 грудня 2015 р. й дотепер у редакції Постанови № 1013 та встановлює таке правило: якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Абзац 5 пункту 5 Порядку № 1078 застосовувався з 1 грудня 2015 р. до 1 квітня 2021 р. в редакції Постанови № 1013 і передбачав, що у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
Абзац 5 пункту 5 Порядку № 1078 з 2 квітня 2021 р. діє в редакції Постанови № 278 і встановлює, що у разі зростання грошового доходу за рахунок інших його складових без підвищення тарифних ставок (посадових окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового доходу. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (посадового окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові грошового доходу, які не мають разового характеру.
Якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) сума цієї індексації нараховується, то абзац 6 пункту 5 Порядку № 1078 (в редакціях Постанов № 1013, № 141, № 278) додатково указує, що ця сума індексації-різниці виплачується до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) і до неї надалі додається поточна індексація, яка складається, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації у розмірі 103 відсотки.
Системний аналіз пункту 1, абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078 в редакції, чинній на момент існування спірних правовідносин, дає підстави для висновку, що нарахування і виплата індексації-різниці мають щомісячний фіксований характер, гарантуються законом і є обов'язковим для підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і господарювання, а також для фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.
Враховуючи, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці, та з огляду на правила й умови нарахування суми індексації-різниці, які встановлені абзацами 3, 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078, повноваження відповідача щодо виплати цієї суми індексації не є дискреційними. Своєю чергою обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивача отримати такий вид індексації грошового забезпечення.
Застосовуючи наведений підхід і враховуючи, що 1 березня 2018 р. набрала чинності Постанова № 704, якою були встановлені нові розміри окладів військовослужбовців, та з огляду на правила пунктів 5, 10-2 Порядку № 1078, - березень 2018 р. став місяцем підвищення доходу позивачки, за яким необхідно здійснювати обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення.
Системний та цільовий способи тлумачення абзаців 3, 4 пункту 5 Порядку № 1078 дають підстави зробити висновок про те, що у зв'язку із підвищенням в березні 2018 р. доходу позивачки, відповідачеві належало вирішити питання, чи має позивачка право на отримання суми індексації-різниці, а якщо так, то в якому розмірі.
Відповідний підхід узгоджуються із правовою позицією Верховного Суду, викладеною, зокрема, у постановах від 23 березня 2023 р. в справі № 400/3826/21, від 29 березня 2023 р. в справі № 380/5493/21, від 6 квітня 2023 р. в справі № 420/11424/21, від 12 квітня 2023 р. в справі № 560/13302/21, від 20 квітня 2023 р. в справі № 320/8554/21, від 3 травня 2023 р. в справі № 160/10790/22, від 22 червня 2023 р. в справі № 520/6243/22, а також у постановах від 27 липня 2023 р. в справі № 160/12028/22, від 28 серпня 2023 р. в справі № 420/17338/22, від 26 вересня 2023 р. в справі № 200/4531/22, від 27 вересня 2023 р. в справі № 420/23176/21, від 9 листопада 2023 р. в справах № 420/3131/22, № 420/4325/23, від 30.11.23 р. у справі № 420/616/23 та інших.
З огляду на абзац 4 пункту 5 Порядку № 1078 військовослужбовець має право на отримання суми індексації - різниці за умови, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 р. дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася в березні 2018 року. Якщо ця умова наявна, то розмір належної індексації-різниці визначається як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу.
Індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці, та з огляду на правила й умови нарахування суми індексації - різниці, які встановлені абзацами 3, 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078, то повноваження відповідача щодо виплати цієї суми не є дискреційними.
Щодо кола обставин, які належить з'ясувати для правильного застосування абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078, Верховний Суд зазначив, що для їхнього застосування суд повинен встановити:
- розмір підвищення доходу позивачки у березні 2018 року (А);
- суму можливої індексації грошового забезпечення позивачки в березні 2018 р. (Б);
- чи перевищує розмір підвищення доходу (А) суму можливої індексації (Б).
Розмір підвищення доходу в березні 2018 р. (А) визначається як різниця між сумою грошового забезпечення в березні 2018 р. та сумою грошового забезпечення в лютому 2018 р.
В обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру (речення 2 абзацу 5 пункт 5 Порядку № 1078).
Сума можливої індексації грошового забезпечення в березні 2018 р. (Б) визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 р., на величину приросту індексу споживчих цін в березні 2018 р., поділений на 100 відсотків (абзац 5 пункту 4 Порядку № 1078).
Якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 р. (А) дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася в березні 2018 р. (Б), то це є підставою для нарахування й виплати позивачці індексації - різниці до чергового підвищення тарифних ставок (посадових окладів) або до дати звільнення зі служби.
Як уже зазначалося, у такому випадку відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078 сума індексації-різниці в березні 2018 р. розраховується як різниця між сумою можливої індексації (Б) і розміром підвищення доходу (А).
Отже, для з'ясування питання чи має позивачка право на застосування при нарахуванні індексації грошового забезпечення починаючи з березня 2018 р. приписів абзацу 3, 4, 5 пункту 5 Порядку № 1078, необхідно з'ясувати розмір грошового забезпечення позивачки за попередній місяць (лютий 2018 р.), розмір індексації, що мав бути нарахований в цьому місяці, а також суму нарахованого грошового забезпечення без урахування складових, що мають разовий характер, за місяць, в якому відбулося підвищення посадових окладів (березень 2018 р.).
Однак, як вже зазначалось судом вище, в період з грудня 2015 р. до березня 2019 р. позивачка знаходилась у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами та відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що підтверджується матеріалами справи. Відповідно, вона фактично не перебувала на службі з грудня 2015 р. до березня 2019 р. та відповідно не отримувала від військової частини НОМЕР_1 грошове забезпечення.
У зв'язку із зазначеним, у суду відсутні можливості розрахувати індексацію-різницю з урахуванням різниці виплат між березнем 2018 р. та лютим 2018 р., оскільки в зазначений період позивачка не отримувала грошове забезпечення.
У випадку позивачки, зміни у грошовому забезпеченні відбулись в березні 2019 р., а останнім місяцем перед відпусткою у зв'язку з вагітністю та пологами та відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку був грудень 2015 р.
Довідка про грошове забезпечення позивачки свідчить, що в грудні 2015 р. посадовий оклад позивачки складав 530 грн. та грошове забезпечення в грудні 2015 становило 3 104,75 грн. Грошове забезпечення позивачки в березні 2019 р. становило 10 460,17 грн., в якому посадовий оклад став складати 2 640 грн. Тобто, грошовий дохід позивачки внаслідок підвищення посадових окладів збільшився на 7 355,42 грн. (10 460,17 грн. - 3104,75 грн).
Відповідно до абз. 5 п. 4 Порядку № 1078, сума індексації за березень 2018 р. розраховується як: прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 1 березня 2018 р. помножити на величина приросту індексу споживчих цін і поділити на 100.
1 762 грн. х 253,30 % : 100 = 4 463,15 грн.
Відповідно до абз. 4 п. 5 Порядку № 1078 сума належної позивачці індексації в березні 2018 р. розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу, а саме: 4 463,15 грн. - 7 137,34 грн. = - 2 892,27 грн.
Оскільки розмір підвищення позивачці доходу в грудні 2015 р. (останній місяць перед відпусткою) перевищував суму індексації - 4 463,15 грн., то правових підстав для нарахування та виплати позивачці за спірний період фіксованої індексації з урахуванням абзацу 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078 немає.
Суд погоджується з твердженням відповідача 1, що розрахунок позивачки із величиною 0 є некоректним, оскільки розрахунок між березнем 2018 р. та лютим 2018 р. можливий за умови перебування на службі та отримання грошового забезпечення.
Крім того, за висновком Верховного Суду, викладеному у постановах від 23.03.23 р. у справі № 400/3826/21, від 29.03.23 р. у справі № 380/5493/21, від 06.04.23 р. у справі № 420/11424/21, від 12.04.23 р. у справі № 560/13302/21, від 20.04.23 р. у справі № 320/8554/21, від 03.05.23 р. у справі № 160/10790/22 та від 22.06.23 р. у справі № 520/6243/22, право на отримання індексації грошового забезпечення у фіксованій величині виникло саме у зв'язку зі змінами посадових окладів військовослужбовців з 01.03.18 р. на підставі Постанови № 704, та виходячи із приписів абзаців 4, 6 Порядку № 1078, з березня 2018 р., останні мали право на перерахунок індексації грошового забезпечення, з урахуванням особливостей, запроваджених указаними нормами Порядку № 1078.
Натомість за обставинами цієї справи, посадовий оклад позивачки, яка вийшла на військову службу в березні 2019 р., у межах спірного періоду внаслідок законодавчих змін не підвищувався та визначався Постановою № 704, яка вже діяла на час виходу її на військову службу і діяв весь період з березня 2019 р. до 31.05.24 р. включно (день звільнення).
Таким чином, у відповідачів були відсутні підстави для нарахування позивачці індексації-різниці у період з 01.03.18 р. до 31.05.24 р.
За таких обставин, у задоволенні позову слід відмовити.
Судові витрати у справі відсутні.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241-246, 262 КАС України, суд, -
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), відмовити.
2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. О. Мороз