Рішення від 30.09.2025 по справі 380/16389/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2025 рокусправа № 380/16389/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мартинюка В.Я. розглянувши в спрощеному провадженні без виклику сторін у м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність щодо неврахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 11.01.2024 року №1 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державного службовця від 11.01.2024 року №2, виданих департаментом адміністративних послуг Львівської міської ради при обчисленні пенсії на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2024 року та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.04.2025 року у справі №380/6204/24;

зобов'язати здійснити з 18.01.2024 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця відповідно до рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2024 року та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.04.2025 року у справі №380/6204/24 на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 11.01.2024 року №1 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державного службовця від 11.01.2024 року №2, виданих департаментом адміністративних послуг Львівської міської ради та провести виплату із урахуванням виплачених страхових сум.

Позовні вимоги позивачем обґрунтовані тим, що 18.01.2024 року він звернувся до органу Пенсійного фонду України із заявою щодо переведення його на пенсію державного службовця до якої долучив відповідні довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 11.01.2024 №1 та №2, які були предметом розгляду суду у справі №380/6204/24, однак на виконання рішення суду відповідачем неправомірно не взято їх до уваги, а відтак звернувся з позовом до суду.

Відповідач подав суду відзив на позовну заяву, просить відмовити у задоволенні позову повністю з підстав, викладених у ньому та зазначає, що оскільки в рішенні суду відсутні зобов'язання щодо врахування наданою позивачем довідок від 11.01.2024 №1, 2, виданими Департаментом адміністративних послуг Львівської міської ради, відтак, розмір пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» розраховано на підставі матеріалів пенсійної справи. За наслідками перерахунку на виконання рішення суду розмір пенсії позивача з 18.01.2024 становитиме - 2361,00 грн., що призводить до зменшення розміру пенсійної виплати. Таким чином, постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.04.2025 у справі №380/6204/24 управлінням виконано в межах покладених зобов'язань та скеровано позивачу відповідний лист - повідомлення.

Ухвалою суду від 01.09.2025 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, давши їм оцінку, суд виходив з наступного.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19 червня 2024 року у справі №380/6204/24 позов задоволено повністю; визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 24.01.2024 №134450001129 про відмову у проведенні на пенсію ОСОБА_1 згідно з Законом України «Про державну службу»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу», з дня звернення із заявою від 18.01.2024 з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 11.01.2024 №1 та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 11.01.2024 №2, виданих департаментом адміністративних послуг Львівської міської ради та здійснити перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням виплачених сум.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2025 року у даній справі №380/6204/24 апеляційну скаргу задоволено частково; скасовано рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19 червня 2024 року у справі №380/6204/24 та прийнято постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково; визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 24.01.2024 року №134450001129 про відмову у проведенні на пенсію ОСОБА_1 згідно з Законом України «Про державну службу»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», з дня звернення із заявою від 18.01.2024 року; в задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Листом відповідача від 20.05.2025 №1300-5307-8/67910 повідомлено позивача, в тому числі, що з метою виконання рішення суду, спеціалістами органу Пенсійного фонду останньому було здійснено переведення з пенсії за віком відповідно до Закону 1058 на пенсію за віком відповідно до Закону 889 з 18.01.2024 із зарахуванням до стажу державної служби періоду його роботи з 02.01.1989 по 01.05.2016.

Крім того, у листі зазначено, що оскільки в рішенні суду відсутні зобов'язання щодо врахування наданими позивачем довідок від 11.01.2024 №1, 2, виданими Департаментом адміністративних послуг Львівської міської ради, відтак, розмір пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» розраховано на підставі матеріалів пенсійної справи. За наслідками перерахунку на виконання рішення суду розмір пенсії позивача з 18.01.2024 становитиме - 2361,00 грн., що призводить до зменшення розміру пенсійної виплати. Враховуючи вищевикладене, просимо висловити свою позицію щодо виконання рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.04.2025 у справі №380/6204/24.

Не погодившись із такою відповіддю позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.

Змістом спірних правовідносин є протиправними дії відповідача щодо неврахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 11.01.2024 року №1 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державного службовця від 11.01.2024 року №2, виданих департаментом адміністративних послуг Львівської міської ради при обчисленні пенсії на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2024 року та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.04.2025 року у справі №380/6204/24.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

З 1 травня 2016 року набув чинності Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VIII), підпунктом 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» якого визнано таким, що втратив чинність, Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Як вже вище зазначено, Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.04.2025 року у справі №380/6204/24, в тому числі, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», з дня звернення із заявою від 18.01.2024 року.

Однак, судом апеляційної інстанції у вказаній постанові зазначено, що вимоги позову про визначення розміру пенсії з урахуванням зазначених вище довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії задоволенню не підлягають, оскільки такі є передчасними.

При цьому, судовими рішеннями встановлено, що позивач має право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.

Так, з метою виконання рішення суду, органом Пенсійного фонду України позивачу з 18.01.2024 здійснено переведення з пенсії за віком відповідно до Закону №1058 на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII з зарахуванням до стажу державної служби періоду його роботи з 02.01.1989 по 01.05.2016 (лист від 20.05.2025 №1300-5307-8/67910).

Судом встановлено, що позивач разом із заявою від 18.01.2024 за переведенням пенсії надав органу Пенсійного фонду України, в тому числі, довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 11.01.2024 року №1 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державного службовця від 11.01.2024 року №2, виданих Департаментом адміністративних послуг Львівської міської ради.

Вищезазначені довідки складені за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3 Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям, та містять відображення складових заробітної плати: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також дані про надбавку за інтенсивність праці, про розмір місячної премії та інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю, які визначені в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, на переконання суду всі відображені в довідках види оплати праці, - є складовими частинами заробітної плати позивача, з якої сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, внаслідок чого, вони мають братися до уваги при розрахунку розміру пенсії позивача.

Такий висновок суду узгоджується з положеннями пункту 1 частини першої статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV.

Відповідно до даної норми до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Більше того, пенсійним органом не наведено жодного аргументу на підтвердження невідповідності поданих довідок вимогам встановленого зразка, зокрема формі, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3 та не зазначено в чому саме полягає така невідповідність.

Таким чином, оскільки на виконання вищевказаних рішень суду у справі №380/6204/24 органом Пенсійного фонду України позивачу здійснено перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», а також те, що останній звертався до відповідача із заявою разом з довідками, встановленого зразка, суд дійшов висновку про визнання протиправними дій відповідача щодо неврахування під час перерахунку пенсії позивачу довідок від 11.01.2024 року №1 та №2, і як наслідок прийнятого ним рішення, викладеного у листі від 20.05.2025 №1300-5307-8/67910 щодо обчислення розміру пенсії державного службовця відповідно до ст.37 Закону № 3723-XII без урахування таких довідок.

Підсумовуючи вищенаведене, суд акцентує увагу на тому, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення (постанова Верховного Суду України від 16.09.2015 у справі 826/4418/14).

Відповідно до вимог частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не подано належних доказів правомірності обчислення позивачу розміру пенсії державного службовця відповідно до ст.37 Закону №3723-XII без урахування вищезазначених довідок.

Враховуючи те, що відповідачем не було дотримано критерію, передбаченого п.1 ч.2 ст.2 КАС України, при перерахунку та виплаті позивачу пенсії державного службовця на підставі довідок від 11.01.2024 року №1 та №2, виданих департаментом адміністративних послуг Львівської міської ради із урахуванням виплачених страхових сум, і такі дії не можуть вважатись правомірними.

Як наслідок обґрунтованими є і похідні вимоги про спонукання до вчинення дій.

Відтак, позов підлягає до задоволення в повному обсязі.

Що стосується судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі підлягають стягненню на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 9, 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо неврахування довідки про складові заробітної плати ОСОБА_1 для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 11.01.2024 року №1 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державного службовця від 11.01.2024 року №2, виданих департаментом адміністративних послуг Львівської міської ради при обчисленні пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) здійснити з 18.01.2024 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 11.01.2024 року №1 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державного службовця від 11.01.2024 року №2, виданих департаментом адміністративних послуг Львівської міської ради із урахуванням виплачених страхових сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяМартинюк Віталій Ярославович