Рішення від 25.09.2025 по справі 640/11960/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2025 рокусправа № 640/11960/21

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Крутько О.В.,

за участю секретаря судового засідання Пунейко Р.Р.,

представника позивача Морозової А.Н.,

представників відповідача Лисенка І.П., Корнієнка В.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві

до Державного підприємства «Національний цирк України»

про застосування заходів реагування

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Головного правління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві до Державного підприємства "Національний цирк України" про застосування заходів реагування.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.05.2021 відкрито провадження по справі та визначено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи.

Законом України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Згідно з Додатком 3 до пункту 19 Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва справу №640/11960/21 визначено розглядати Львівському окружному адміністративному суду.

Справа надіслана Київським окружним адміністративним судом до Львівського окружного адміністративного суду для розгляду та надійшла до суду 03.02.2025, що підтверджується даними реєстрації на вхідному штампі за вхідним №8318.

Згідно ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 06.02.2025 прийнято справу до провадження, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

15.05.2025 прийнято ухвалу про перехід з спрощеного провадження в загальне позовне провадження.

Аргументи учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що під час проведення перевірки ДП «Національний цирк України» за адресою: вул. Дмитрівська, 27 у Шевченківському районі м. Києва виявлено ряд порушень правил техногенної і пожежної безпеки, зазначених в Акті № 195, які створюють реальну загрозу житло та здоров'ю людей, тому вважає, що Головне управління ДСНС України у м. Києві правомірно звернулось до адміністративного суду з позовом про застосування заходів реагування у вигляді часткового зупинення експлуатації приміщень шляхом зобов'язання ДП «Національний цирк України» (місцезнаходження юридичної особи: площа Перемоги, 2, м. Київ, 01135), код ЄДРПОУ: 02174618, відключити джерела електроживлення та накласти печатки на вхідні двері складських (підсобних) та технічних приміщень цокольного поверху, розташованих за адресою: вул. Дмитрівська, 27 у Шевченківському районі м. Києва - до повного усунення порушень, зазначених в акті перевірки.

Позивач зазначає, що застосування заходів реагування є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Відповідач в обґрунтування заперечень на позовні вимоги вказує, що на даний час немає жодних порушень пожежної безпеки в будівлі відповідача (Будинок артистів цирку) у місті Києві на вул. Дмитрівська, буд. 27, які зазначені в позовній заяві; зупинення експлуатації приміщень Будинку артистів цирку у місті Києві на вул. Дмитрівська, буд. 27 буде лише перешкоджати основній діяльності Державного підприємства «Національний цирк України», і не принесе жодних покращень протипожежним умовам в будівлі.

Обставини справи, встановлені судом.

26.02.2021 Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві проведена позапланова перевірка будівлі готелю «Будинок артистів цирку», яка знаходиться на балансі Державного підприємства «Національний цирк України».

За результатами перевірки складно акт від 26.02.2021 №195 щодо дотримання ДП «Національний цирк України» вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, згідно з яким Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві встановлено наявність порушень вимог законодавства в будівлі готелю «Будинок артистів цирку» у кількості 32 пунктів та видано Припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 04.03.2021.

Протягом 2021 року та на початку 2022 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві провело позапланові перевірки ДП «Національний цирк України» за адресою: м. Київ, вул. Дмитрівська, 27 та відповідними актами зафіксувало зменшення чисельності порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. Так, акт від 10.06.2021 № 663 складений Головним управлінням Державної служби України за результатами позапланової перевірки ДП «Національний цирк України», зафіксував, що станом на 10 червня 2021 року залишились не усуненими 11 (одинадцять) порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки у вказаній будівлі. Згідно акту від 29.09.2021 р. за № 1146, складений за результатами позапланової перевірки Будинку артистів цирку, Головним управлінням Державної служби України, встановлено, що залишалося не усуненими 8 (вісім) порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки у вказаній будівлі. Згідно акту від 24.11.2021 р. за № 1317 складеного за результатами позапланової перевірки Будинку артистів цирку Головним управлінням Державної служби України встановлено, що залишалося не усуненими 6 (шість) порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. Акт від 18.02.2022р. № 81 складений за результатами позапланової перевірки будівлі Будинку артистів цирку Головним управлінням Державної служби України засвідчив такі порушення у сфері техногенної та пожежної безпеки: розділу ІІІ, глави 2, пункти 2.3, 2.23 розділ ІІ пункт 22 ППБУ - ліфти не відгороджені ліфтовими холами від шляхів евакуації в порушення ДБН В.1.1-7; розділу 1, пункт 4, розділу ІІІ глави 2, пункти 2,6, 2,7, 2.8 ППБУ - металеві конструкції сходів евакуаційного виходу не виконані з мінімальною межею вогнестійкості REI 60 та максимальною межею поширення вогню по них МО, відповідно до ДБН В.1.1-7; розділу ІІІ, глави 2, пункти 2,17 ППБУ - у віконних прорізах сходової клітки відсутні створи або фрамуги, що відчиняються площею не менше 1,2 кв.м. на кожному поверсі.

З метою усунення виявлених порушень позивач звернувся до суду з цим позовом про вжиття заходів реагування у вигляді часткового зупинення експлуатації приміщень ДП «Національний цирк України» до повного усунення порушень.

Норми права, які підлягають застосуванню.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052 (далі - Положення) Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Пунктом 7 Положення передбачено, що ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Згідно з підпунктом 48 пункту 4 Положення, ДСНС відповідно до покладених на неї завдань складає акти перевірок, видає приписи, постанови, розпорядження про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звертається безпосередньо та через територіальні органи до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V.

Відповідно до статті 1 цього Закону, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту регулює Кодекс цивільного захисту України.

Згідно з підпунктом 12 частини першої статті 67 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 (далі - КЦЗ України) до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до частини першої статті 68 КЦЗ України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

Згідно з частиною другою статті 68 КЦЗ України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до статті 70 КЦЗ України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:

1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;

2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;

3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;

4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;

5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;

6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;

7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;

8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;

9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;

10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;

11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Висновки щодо правозастосування.

Правовою підставою для застосування адміністративним судом заходів реагування є одночасна наявність таких умов: 1) факт порушення правил та норм пожежної і техногенної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей; 2) звернення компетентного органу, який здійснює державний нагляд у сфері пожежної і техногенної безпеки, із відповідним адміністративним позовом до суду; 3) наявність обов'язку у підконтрольного суб'єкта, зупинення експлуатації приміщень якого вимагає відповідний орган Державної служби України з надзвичайних ситуацій, забезпечувати дотримання вимог пожежної безпеки у відповідному приміщенні.

При обранні заходу реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, позивачем як суб'єктом владних повноважень, і судом, відповідно, мають враховуватися принцип співмірності обраного заходу реагування тим порушенням, які виникли, та тим, які залишилися не усунутими на час розгляду справи, а також дотримання справедливого балансу між інтересами відповідача і публічними інтересами.

У лютому 2021 року за результатами проведеної посадовими особами Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві позапланової перевірки приміщень Державного підприємства «Національний цирк України» щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, було виявлено та зафіксовано в акті від 26.02.2021 №195 ряд порушень правил та норм пожежної і техногенної безпеки, які створювали загрозу життю та здоров'ю людей.

Протягом 2021 року та на початку 2022 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві провело позапланові перевірки ДП «Національний цирк України» за адресою: м. Київ, вул. Дмитрівська, 27 та зафіксовано зменшення чисельності порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Згідно акту від 18.02.2022р. № 81 складеного за результатами позапланової перевірки будівлі Будинку артистів цирку Головним управлінням Державної служби України, встановлено такі 3 (три) порушення у сфері техногенної та пожежної безпеки: ліфти не відгороджені ліфтовими холами від шляхів евакуації в порушення ДБН В.1.1-7; металеві конструкції сходів евакуаційного виходу не виконані з мінімальною межею вогнестійкості REI 60 та максимальною межею поширення вогню по них МО, відповідно до ДБН В.1.1-7; у віконних прорізах сходової клітки відсутні створи або фрамуги, що відчиняються площею не менше 1,2 кв.м. на кожному поверсі.

Суд встановив, що на замовлення відповідача Дослідно-випробувальна лабораторія центру забезпечення діяльності ГУ ДСНС України у м. Києві підготувала ЗВІТ про розроблення інженерно-технічних рішень щодо розрахунків шляхів та часу евакуації людей із приміщень будинку артистів цирку ДП «Національний цирк України» за адресою: м. Київ, вул. Дмитрівська, буд. 27 (Шевченківський район)», яким встановлено можливість експлуатації будівлі без загрози для життя та здоров'я людей.

Згідно звіту та пояснень відповідача будівля будинку артистів цирку ДП «Національний цирк України» на дату введення її в експлуатацію відповідала вимогам протипожежної безпеки і відповідач рівень пожежної безпеки не зменшував.

Відповідач у ході розгляду справи усунув усі допущені ним порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. Відсутні підстави для зупинення експлуатації складських (підсобних) та технічних приміщень цокольного поверху будинку артистів цирку ДП «Національний цирк України» за адресою: м. Київ, вул. Дмитрівська, буд. 27 (Шевченківський район)».

У постанові від 16.06.2022 у справі № 640/10140/20 Верховний Суд, окрім іншого, зазначив, що під час прийняття судового рішення мають бути враховані не лише обставини і підстави, які спонукали позивача як суб'єкта владних повноважень звернутися до суду з позовом про застосування заходів реагування, але і ті, які існують на час ухвалення судового рішення.

Отже, суд прийшов до висновку, що у задоволенні позову належить відмовити.

Розподіл судових витрат

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Отже, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 14, 77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити повністю у задоволенні позовних вимог Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві до Державного підприємства «Національний цирк України» про застосування заходів реагування.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повне рішення складено 29.09.2025.

СуддяКрутько Олена Василівна