29 вересня 2025 рокусправа № 380/10179/25
Львівський окружний адміністративний суд, у складі судді Карп'як Оксана Орестівна, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, -
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ; далі - Позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885; далі - Відповідач) в якому просить суд:
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з 01.01.2018 по 01.04.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.12.2024 року № 11/22432 - суд. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 по 01.04.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.12.2024 року № 11/22432 - суд, з урахуванням проведених раніше виплат.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що відповідач видав оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача станом на 01.03.2018. Позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив здійснити перерахунок його пенсії на підставі цієї довідки з 01.01.2018, однак отримав відмову. Позивач вважає, що вказана довідка, внаслідок скасування у судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови № 103, є достатньою та належною підставою для перерахунку його пенсії за період з 01.01.2018 по 01.04.2019.
У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що оскільки на момент проведення перерахунку пенсії (з 01.01.2018 року) положення Постанови №103 були чинними, ним правомірно здійснено перерахунок пенсії позивачу. Позивач у позовній заяві просить здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки, а не відповідно до Порядку №45. Органи Пенсійного фонду України не зобов'язані здійснювати перерахунок пенсії на підставі будь-яких довідок, що подаються пенсіонерами, так як Порядком №45 визначено чіткий алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, якого пенсійний орган повинен дотримуватись. З огляду на викладене, вважає, що у Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивачу на підставі оновленої довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.12.2024 року за № 11/22432- суд, про розмір грошового забезпечення. Просить відмовити в задоволенні позову повністю.
Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 26.05.2025 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Судом встановлені наступні обставини:
30.12.2024 року Адміністрація Державної прикордонної служби України підготовлено довідку № 11/22432- суд про розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними на 01.03.2018 року, для перерахунку пенсії з 01.04.2018 за посадою, відповідною на день звільнення із служби) інспектор прикордонної служби - майстер відділення інспекторів прикордонної служби ) місце дислокації АДРЕСА_2 ) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » І категорії (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_2 на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від13.09.2024 у справі №380/17510/24.
Представник позивача звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою щодо проведення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 по 31.03.2019 на підставі оновленої довідки від 30.12.2024 № 11/22432-суд про розмір грошового забезпечення.
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 07.02.2025 повідомило про відсутність правових підстав для перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення з огляду на те, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103, якими було передбачено проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 704, інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося.
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 по 01.04.2019 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-XII). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч.ч.1, 2 та 4 ст.63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для здійснення такого перерахунку.
Згідно ч.18 ст.43 Закону №2262-ХІІ, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
У рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у адміністративній справі №160/8324/19 від 17.12.2019 року зазначено, що до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
При цьому, згідно з п.4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Судом встановлено, що позивач просить зобов'язати здійснити перерахунок та виплату його пенсії з 01.01.2018 року по 01.04.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 30.12.2024 року №11/22432-суд, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України.
Як слідує зі змісту наведеної довідки, така була видана позивачу на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.09.2024 року у справі №380/17510/24 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.12.2024 року за нормами, чинними на 01.03.2018 року, для перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2018 року.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.12.2024 у справі №380/17510/24, апеляційну скаргу Адміністрації Державної прикордонної служби України задоволено частково. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2024 року у справі № 380/17510/24 змінено в частині дати з якої слід здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки, яку зобов'язана видати Адміністрація Державної прикордонної служби України, зазначивши у мотивувальній частині та абзаці третьому резолютивної частини вказаного рішення замість “ 01.01.2018 року» дату -“ 01.04.2018 року». Ухвалено постанову, якою у задоволенні вимог адміністративного позову, які стосуються періоду перерахунку пенсії з 01.01.2018 року по 31.03.2018 року на підставі довідки, яка має бути сформована у відповідності до Постанови КМ України від 30 серпня 2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» - відмовлено. В решті рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2024 року залишено без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
При цьому, в постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду вказано, що підвищення посадових грошового забезпечення військовослужбовців на підставі Постанови № 704 відбулося з 01.03.2018 року. Таким чином, з врахуванням наведених вище положень частини другої статті 51 Закону № 2262-ХІІ, позивач набув право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців на підставі Закону № 2262-XII та Постанови № 704 з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 1 квітня 2018 року.
Враховуючи, що згадана довідка була видана станом на 01.03.2018 року для перерахунку пенсії з 01.04.2018 та з врахуванням вказаної постанови суду апеляційної інстанції, правові підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018 року (як зазначено у прохальній частині позовної заяви) по 30.03.2018 на підставі вказаної довідкивідсутні. А тому, на думку суду, у задоволенні позову в цій частині належить відмовити.
Водночас, що стосується здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.04.2018 року (як зазначено у довідці від 30.12.2024 року № 11/22432-суд), суд вважає, що позивач правомірно звернулася до органу Пенсійного фонду України щодо перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі оновленої довідки про розмір її грошового забезпечення. Вказану довідку відповідачем отримано, що підтверджується листом відповідача, який міститься у матеріалах справи.
Відтак, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії, призначеної згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 30.12.2024 року №11/22432-суд, виданій Адміністрацією Державної прикордонної служби України.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що дії відповідача в частині відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі оновленої довідки з 01.04.2018 року по 01.04.2019 року не відповідає критерію правомірності, передбаченому п.1 ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та позов у цих межах підлягає задоволенню.
Як наслідок, обґрунтованими є і похідні вимоги про спонукання до вчинення дій.
В іншій частині у задоволенні позову належить відмовити.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково.
Судові витрати розподілити відповідно до вимог ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів; код ЄДРПОУ - 13814885) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, - задоволити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з 01.04.2018 по 01.04.2019 на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.12.2024 року № 11/22432- суд, про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.03.2018 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2018 року по 01.04.2019 року на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.12.2024 року № 11/22432- суд, про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.03.2018 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 , сплаченого судового збору в сумі 1211, 20 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
СуддяКарп'як Оксана Орестівна