Іменем України
29 вересня 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/9908/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Промекоінвест» до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови,
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Промекоінвест» (далі -ТОВ «Промекоінвест», товариство, позивач) до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі -відповідач), в якій просять суд визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 13.01.2022 № 317474 у розмірі 17 000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що оскаржувана постанова є протиправною та необґрунтованою, оскільки чинним законодавством на водія не покладено обов'язок мати роздруківку даних цифрового тахографу. Також зазначає про невірну кваліфікацію порушень виявлених під час перевірки посадовими особами відповідача.
Відповідач правом подачі відзиву на позовну заяву не скористався.
Ухвалою суду від 21.02.2025 прийнято справу до провадження. Розгляд справи продовжено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив таке.
17.11.2021 уповноваженими особами Укртрансбезпеки відповідно до направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) та щотижневого графіку проведення рейдових перевірок на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місяцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів в місцях навантаження та розвантаження, проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів та під час якої було зупинено транспортний засіб марки MAN, державний номерний знак НОМЕР_1 , який використовувався ТОВ «ПРОМЕКОНВЕСТ» під час здійснення перевезення вантажу відповідно до товарно-транспортної накладної від 16.11.2021 № 19.
На підставі акту перевірки від 17.11.2021 № 302874 винесено постанову від 13.01.2022 № 317474 про застосування до ТОВ «ПРОМЕКОНВЕСТ» адміністративного-господарського штрафу в сумі 17 000,00 гривень за порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» за відсутність тахографу та невірно заповнену товарно-транспортну накладну від 16.11.2021 № 19, яка не містить відомостей про адресу та код ЄДРПОУ перевізника, вантажовідправника, вантажоодержувача, не визначена маса брутто, не зазначені параметри транспортного засобу.
Водій із актом ознайомлений, що підтверджується особистим підписом та додатково зазначено, що з протоколом не погоджується, роздруківку даних цифрового тахографу не мав, в товарно-транспортній накладній не зазначено - брутто, адресу відправника та одержувача.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходив із такого.
За змістом статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, передбачена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок №1567).
Відповідно до ст.1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Підпунктами 2, 19, 29, 54, 62 пункту 5 цього Положення передбачено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті; здійснює контроль за додержанням перевізниками вимог режиму праці та відпочинку, що здійснюють перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом; у випадках, передбачених законом, складає протоколи про адміністративні правопорушення, розглядає справи про адміністративні правопорушення і накладає адміністративні стягнення, проводить перевірки за додержанням суб'єктами господарювання, фізичними особами та юридичними особами вимог законодавства про транспорт, здійснює інші повноваження, визначені законом.
Згідно з пунктом 8 вказаного Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, регулює Закон України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-ІІІ (далі - Закон № 2344-ІІІ).
Згідно з статтею 5 Закону № 2344-ІІІ основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.
Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України (ст.6 Закону №2344-ІІІ).
Відповідно до статті 48 Закону №2344-ІІІ автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
-для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
-для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Таким чином, перелік необхідних документів не є вичерпним, оскільки у статті 48 Закону України № 2344-ІІІ визначено, що законодавством можуть бути передбачені інші документи необхідні для внутрішніх перевезень вантажів.
Верховний Суд у постанові від 11.02.2020 року у справі №820/4624/17 зазначив, що аналіз положень статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» дає підстави для висновку, що законодавцем при визначенні документів для здійснення внутрішніх перевезень вантажів не встановлено їх вичерпний перелік, проте зазначено на необхідність наявності інших документів, передбачених законодавством.
Відповідно до пунктів 6.1., 6.3 Положенням про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07 червня 2010 року №340 вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами; водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку (додаток 3).
Судом встановлено, що під час контрольних заходів, вантажним транспортним засобом марки MAN, державний номерний знак НОМЕР_1 під керуванням водія ОСОБА_1 , здійснювалось внутрішнє вантажне перевезення.
Відповідно до пунктів 3.3, 3.6 Інструкції №385 водій транспортного засобу, обладнаного тахографом:
-забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа;
-своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання;
-використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом;
-має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом.
Перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами та згідно з вимогами ЄУТР здійснюють періодичні інспекції, які включають перевірку, зокрема: дотримання вимог щодо періодів роботи та відпочинку водіїв та їх відповідність параметрам руху, зареєстрованим тахографом; наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності та чинності картки для цифрового тахографа.
Судом встановлено, що за результатами рейдових перевірок вище вказаного транспортного засобу, службовими особами відповідача встановлено, що відповідно до товарно-транспортної накладної: від 16.11.2021 № 19 перевізник ТОВ «ПРОМЕКОНВЕСТ» надавав послуги з перевезення вантажу без оформлення документів, визначених ст. 48 Закону України №2344-ІІІ, а саме: на момент перевірки відсутні родруківки даних цифрового тахографу.
Пунктом 3.5. Інструкції № 385 встановлено, що перевізники забезпечують водіїв, які відправляються в рейс, необхідною кількістю тахокарт або паперу для роздруківки даних, що відповідають типу тахографа (аналоговий, цифровий).
Таким чином, законодавець чітко встановив обов'язок водія надати при перевірці відповідному державному органу щоденний реєстраційний листок режиму праці та відпочинку водія або роздруківку даних роботи цифрового тахографа, а перевізник натомість повинен забезпечити їх наявність у водія.
Зважаючи на те, що вантажні автомобілі були понад ніж 3,5 тонни, про що свідчать відомості у товарно - транспортні накладні, суд приходить до висновку, що згідно з вимогами пункту 6.1 Положення №340 вантажними автомобілями, якими виконувалися внутрішні перевезення вантажів, в обов'язковому порядку повинен бути обладнаний діючим та повіреним тахографом, а для водіїв таких автомобілів, крім оформлення документів, визначених статтею 48 Закону №2344-ІІІ, обов'язковою також є наявність документів, передбачених Інструкцією №385, зокрема, у разі використання цифрового тахографа роздруківку даних роботи тахографа.
За порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абз.3 ч.1 ст.60 Закону №2344-ІІІ).
Отже, відсутність на момент проведення перевірки роздруківки даних роботи тахографа є самостійним порушенням, допущення якого не спростовано позивачем.
Таким чином, позивач допустив порушення законодавства про автомобільний транспорт: відсутність на момент проведення перевірки документів, визначених статтею 48 Закону №2344-III, а тому до нього правомірно на підставі абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» застосовані санкції у вигляді штрафу на суму 17000,00 грн. відповідно до постанови від 13.01.2022 № 317474.
Щодо тверджень позивача стосовно того, що на вантажовідправника покладається обов'язок виписувати товарно-транспортну накладну, а оскільки вантажовідправником є саме товариство з обмеженою відповідальністю «Авто люкс драйв», то позивач не має нести відповідальність за повноту заповнення ТТН та надіслана відповідачем на заяву позивача копія ТТН від 16.11.2021 № 19 ззовні схожа на не повністю заповнений документ водія ОСОБА_1 , позаяк вантажовідправник та замовник заповнили ТТН у відповідності до вимог Правил перевезень, суд зазначає, що позивач під час проведення рейдевої перевірки не позбавлявся права надання співробітникам відповідача копії примірника товарно-транспортної накладної вантажоперевізника з заповненням усіх необхідних реквізитів. Таким чином, позивач під проведення перевірки не скористався правом спростування встановленого відповідачем порушення.
Згідно із частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановлені обставини справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість прийнятого рішення та існування підстав для застосування штрафної санкції, що не спростовано наявними у справі доказами, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Промекоінвест» до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанов відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Є.О. Кисельова