24 вересня 2025 року (11 год. 02 хв.)Справа № 280/6982/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Конишевої О.В.,
за участю секретаря судового засідання Власов В.В.,
представників сторін:
позивача- Мартинів А.І.,
відповідача - Смикова А.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу
за позовною заявою Фермерського господарства «ТАВРІЯ-СКІФ» (69015, м.Запоріжжя, вул. Новокузнецька, буд. 59, кв. 209, код ЄДРПОУ 23878863)
до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 44118663)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення -рішення,-
11.08.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Фермерського господарства «ТАВРІЯ-СКІФ» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд: Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області від 13 лютого 2025 року № 00/2079/0407.
В обгрунтування позову зазначено, що спірним податковим повідомленням-рішенням до позивача застосовано штрафні санкції за порушення граничного строку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, визначеного п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України. Позивач не заперечує перевищення термінів реєстрації податкових накладних, проте, зазначає, що контролюючим органом було прийнято рішення про підтвердження неможливості виконання позивачем податкового обов'язку, що виключає застосування відповідальності. Також позивач не згоден із розміром застосованих відповідачем штрафних санкцій, оскільки спірне податкове повідомлення-рішення прийнято після набуття чинності змінами до ПК України, внесеними Законом України від 12.01.2023 року №2876-ІХ, які пом'якшили відповідальність платника на період дії воєнного стану за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних. Водночас контролюючий орган застосував штрафні санкції, передбачені пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України, з порушенням положень пункту 11 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України та п. 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України. Просить позов задвольнити.
Відповідач проти задоволення позову заперечив та зазначив, що позивачем було подано заяву про неможливість виконання платником податків обов'язків, в частині дотримання термінів сплати податків і зборів та подання звітності, граничний термін виконання яких припадає на період з 24.02.2022 року та до періоду, у якому відновиться можливість. Проте позивачем не зазначено про неможливість своєчасної реєстрації податкових накладних. Відповідачем прийнято рішення щодо неможливості своєчасного виконання позивачем свого податкового обов'язку в частині дотримання термінів сплати податкові і зборів та подання звітності. Також зазначає, що відповідальність за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних передбачена пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України. Також відповідач звертає увагу, що застосування зменшених штрафних санкцій, визначених пунктами 89-90 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, можливе лише з 08 лютого 2023 року. Ці норми не мають зворотної сили й не можуть бути застосовані до порушень, які виникли до цієї дати. Просить у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суд від 18.08.2025 відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання на 17.09.2025 року.
Протокольною ухвалою суду від 17.09.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду а 22.09.2025.
22.09.2025 оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
На підставі матеріалів справи, суд встановив такі обставини.
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ФГ «ТАВРІЯ-СКІФ» зареєстровано як юридична особа, основним видом економічної діяльності господарства є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, є платником податку на додану вартість з 11.07.1997, перебуває на податковому обліку у відповідача.
29.09.2022 ФГ «ТАВРІЯ-СКІФ» подано до ГУ ДПС у Запорізькій області заяву щодо неможливості виконання податкових обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, яка обґрунтована тим, що господарство перебуває на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації, а саме у селі Роздол, що належить до Роздольської сільської територіальної громади Василівського району Запорізької області, яке з 24.05.2022 віднесено до відповідного Переліку. У заяві також зазначено, що ФГ «ТАВРІЯ-СКІФ» не має можливості виконати наступні податкові обов'язки за податкові періоди: - податковий обов'язок з дотримання термінів сплати податків та зборів, граничний термін виконання яких припадає на період, починаючи з 24.02.2022 і до періоду у якому відновиться можливість; - податковий обов'язок з подання звітності, граничний термін виконання яких припадає на період, починаючи з 24.02.2022 і до періоду у якому відновиться можливість.
За результатами розгляду поданої ФГ «ТАВРІЯ-СКІФ» заяви, ГУ ДПС у Запорізькій області прийнято рішення від 18.11.2022 №30157/6/08-01-04-05-03 щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, за змістом якого зазначено, що наведені в заяві обставини свідчать про неможливість своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків і зборів та подання податкової звітності з 24.02.2022 до усунення обставин, що зумовили подання такої заяви.
Надалі, Головним управлінням ДПС у Запорізькій області 09 січня 2025 року на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу I, пункту 75.1 статті 75 розділу ІІ, у порядку визначеному пунктом 76.2 статті 76 розділу ІІ Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА "ТАВРІЯ-СКІФ" (код ЄДРПОУ 23878863) щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних за період лютий 2022 року, березень 2022 року, жовтень 2022 року, листопад 2022 року.
За результатами перевірки складено акт від 09.01.2025 № 211/08-01-04- 07/23878863. Згідно Розділу ІІІ «Висновок» акту перевірки зазначено, що перевіркою встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених п.201.10 ст. 201. п.89 підрозділу 2 розділу XX пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України.
Зазначені порушення відображено в акті камеральної перевірки №211/08-01-04- 07/23878863 від 09.01.2025 року, який 09.01.2025 року направлено платнику поштою з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №7000200074373 за юридичною адресою: вул. Новокузнецька, буд. 59, кв. (офіс) 209, м. Запоріжжя, 69015. Відправлення повернуто 25.01.2025 не врученим, з позначкою Запорізької дирекції УДППЗ «Укрпошта» - «за закінченням терміну зберігання».
За результатами акту камеральної перевірки винесено податкове повідомлення - рішення від 13.02.2025 року №00/2079/0407 (на загальну суму 1 348 881,76 грн), яке направлено 13.02.2025 платнику поштою з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №7000200097160. Відправлення повернуто 01.03.2025 року не врученим з позначкою Запорізької дирекції УДППЗ «Укрпошта» - «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до розрахунку штрафу, яки склав 1 348 881,76 грн, за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних:
№195 від 11.02.2022, дата реєстрації - 24.10.2023; кількість днів прострочення - 466;
№201 від 12.02.2022, дата реєстрації - 25.10.2023; кількість днів прострочення - 467;
№203 від 13.02.2022, дата реєстрації - 25.10.2023; кількість днів прострочення - 467;
№208 від 14.02.2022, дата реєстрації - 25.10.2023; кількість днів прострочення - 467;
№235 від 15.02.2022, дата реєстрації - 25.10.2023; кількість днів прострочення - 467;
№240 від 16.02.2022, дата реєстрації - 25.10.2023; кількість днів прострочення - 467;
№247 від 17.02.2022, дата реєстрації - 25.10.2023; кількість днів прострочення - 467;
№3105 від 31.03.2022, дата реєстрації - 11.08.2022; кількість днів прострочення - 27;
№44 від 04.10.2022, дата реєстрації - 16.12.2022; кількість днів прострочення - 46;
№85 від 21.11.2022, дата реєстрації - 16.12.2022; кількість днів прострочення -1; суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у відповідності до пункту 120-1.1 ст.120-1 ПК України (а.с.31, Т1).
Докази адмінстративного оскарження позивачем податкового повідомлення-рішення відсутні.
Листом до ГУ ДПС в Запорізькій області від 20.09.2024 ФГ «ТАВРІЯ-СКІФ» додатково уточнювала та повідомляла податковий орган, що не має можливості виконувати податкові обов'язки з реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань до таких накладних в ЄРПН та просила при необхідності зафіксувати це в Рішенні ГУ ДПС № 30157/6/08-01-04-05-03 від 18.11.2022 року, чи внести до нього доповнення, в разі необхідності.
Позивачем 20.09.2024 року №б/н подано до Головного управління ДПС у Запорізькій області заяву про неможливість виконувати податкові зобов'язання та звільнення від накладання штрафів від (в ГУ ДПС у Запорізькій області вх.№50326/6 від 20.09.2024 року) з проханням «винести додаткове рішення (або доповнення до рішення №30157/6/0801-04-05-03 від 18.11.2022 року), яким звільнити ФГ "ТАВРІЯ-СКІФ" від податкових зобов'язань в тому числі і від реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та звільнити від сплати штрафу за порушення строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань, згідно камеральних перевірок».
Головним управлінням ДПС у Запорізькій області прийнято Рішення №44837/6/08-01- 04-05-03 від 07.10.2024 року щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку в частині реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до таких накладних. В Рішенні зазначено, що ФГ "ТАВРІЯ- СКІФ" набуло можливості виконання податкового обов'язку щодо реєстрації в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, а саме: з 01 по 28 лютого 2023 року, 15 березня 2023 року, 24 та 25 жовтня 2023 року, 15 квітня 2024 року здійснено реєстрацію в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування (з датою їх виписки з 01.02.2022 по 24.02.2022, 23.06.2022, 09.04.2024); 16,19 та 27 грудня 2022 року, 12 січня 2023 року, 02 травня 2024 року здійснено реєстрацію в ЄРПН розрахунків коригування на зменшення податкового кредиту до отриманих податкових накладних.
Не погодившись із податковим повідомленням - рішенням від 13.02.2025 року №00/2079/0407, позивач оскаржив таке рішення до суду.
Предметом спору у даній справі є своєчасність виконання платником податку свого обов'язку щодо дотримання термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних, розрахунків коригування та правомірність притягнення платника податку до відповідальності за порушення строків реєстрації ПН/РК в умовах воєнного стану в Україні.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам по суті, суд виходить з наступного.
Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їхні права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їхніх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (абзац перший пункту 201.10 статті 201 ПК України).
Пункт 201.10 статті 201 ПК України також установлює граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, серед іншого:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Указаним пунктом також визначено, що у разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом
Зважаючи на викладене, положення ПК України закріплюють обов'язок платників податку на додану вартість забезпечувати своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Пункт 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України установлює, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім окремо визначених видів податкових накладних) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Судом встановлено, що за наслідками проведеної камеральної перевірки контролюючим органом встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних, складених у період лютий, березень, жовтень та листопад 2022 року.
Наявність порушення позивачем не заперечується, водночас він вважає, що в силу вимог пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, звільнений від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, оскільки ГУ ДПС у Запорізькій області прийнято рішення від 18.11.2022 №30157/6/08-01-04-05-03 щодо неможливості своєчасного виконання позивачем свого податкового обов'язку. Крім того, зазначає, що в порушення пункту 11 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України контролюючим органом не застосовано розмір штрафної санкції, визначений податковим законодавством на день прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, а саме: п.90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.
18 березня 2020 року набрав чинності Закон України від 17 березня 2020 року № 533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі - Закон № 533-IX).
У зв'язку з набранням чинності Закону № 533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України від 30 березня 2020 року № 540-IX та Законом України від 13 травня 2020 року № 591-ІХ ) підрозділ 10 розділу XX ПК України був доповнений пунктом 52-1: « за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються…»
Постановою від 27 червня 2023 року № 651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Кабінет Міністрів України скасував 30 червня 2023 року з 24 години 00 хвилин на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Отже, законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, зокрема за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних у відповідний період.
Проте, до завершення карантину Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні був введений воєнний стан, який на підставі наступних указів Президента України продовжувався та триває досі.
З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада України прийняла Закон України від 03 березня 2022 року № 2118-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану», який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).
Цим Законом підрозділ 10 розділу XX ПК України був доповнений пунктом 69, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Підпунктами 69.1, 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України було визначено, що в разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, встановленої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, - то в такому випадку платники податків звільняються від визначеної цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Для платників та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
У подальшому, Законом України від 24 березня 2022 року № 2142-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» було внесено зміни до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме: слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».
Цими змінами в законодавство не була зупинена дія положень пункту 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України.
Наведене вище вказує на те, що з 07 березня 2022 року фактично діяли дві норми, які визначали критерії звільнення від відповідальності за порушення, вчинені на час воєнного стану.
Обидва ці положення мають тотожні диспозиції, але відрізняються гіпотезами, пункт 52-1 застосовувався під час карантинного мораторію, тоді як підпункт 69.1 застосовувався після запровадження воєнного стану.
Підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України на той час звільняв від відповідальності за недотримання фактично всіх передбачених податковим законодавством обов'язків тих платників податків, які не мають можливості виконувати свої обов'язки у сфері оподаткування, але виконали їх до спливу шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Правове регулювання спірних правовідносин у зв'язку із продовженням воєнного стану змінилося з 27 травня 2022 року, коли набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12 травня 2022 року № 2260-IX (далі - Закон № 2260-IX).
У зв'язку із набранням чинності 27 травня 2022 року Закону №2260-IX пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:
«У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».
Відтак, з набранням чинності Законом №2260-IX передбачене пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.
Отже, з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
З огляду на наведене вище, платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року.
Судом встановлено, що відповідачем при розрахунку до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення період до 26 травня 2022 року включно не враховувася, що відповідає нормам закону.
Законом №2260 було внесено зміни й до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
Відповідно до нової редакції цієї норми для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків.
З 27 травня 2022 року пункт 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений підпунктом 69.1-1.
Згідно новими положеннями цього підпункту платники податку на додану вартість зобов'язані забезпечити у строки, встановлені п.п.69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у п.п.69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Таким чином, початково встановлені особливості справляння податків та зборів забезпечували звільнення від відповідальності всіх без винятку платників податків (за умови належного виконання обов'язків у подальшому). Проте, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 звільнення від відповідальності було поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків відповідного обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.
Окрім цього, Закон № 2260-IX доповнив підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України» від 13 грудня 2022 року №2836-IX, який набрав чинності 03 січня 2023 року (далі по тексту -Закон №2836) підпункт 69.1 викладено в новій редакції, зокрема відповідно до абзаців третього-п'ятого цього пункту платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо:
реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року;
- реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року.
Тобто, в період дії воєнного стану правовідносини щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН регулюються нормами ПК України з урахуванням особливостей, визначених у п.69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення цього кодексу.
Отже, якщо податкові накладні/розрахунки коригування складені платником в період з 01 лютого 2022 року - 31 травня 2022 року, а зареєстровані в ЄРПН після 15 липня 2022 року, у контролюючого органу є підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до п.120-1.1 ст.120-1 ПК України.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».
06.09.2022 набрав чинності Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2022 року за № 967/38303, (далі -Порядок №225).
Пунктом 3 розділу ІІ Порядку №225 визначено, що до платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила.
У разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов'язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі - Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.
Заява має містити: повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) платника податків; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); податкову адресу платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається заява; дату подання заяви; чітке та стисле обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов'язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів; вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ); які саме податкові обов'язки не мав / не має можливості виконати платник податків; інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов'язки, або інформацію щодо обставин, пов'язаних з проведенням воєнних (бойових) дій, терористичними актами, диверсіями або іншими обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), спричиненими військовою агресією Російської Федерації, тимчасовою окупацією збройними формуваннями Російської Федерації; підписи платника податку - фізичної особи або посадових осіб платника податку, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
Пунктом 4 розділу ІІ Порядку №225 визначено, що до платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких після дати набрання чинності цим Порядком з'явилася можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила.
У разі відсутності у платника податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, можливості подати таку заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію у строки, визначені пунктом 3 цього розділу, платник податків подає заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію одночасно з набуттям можливості виконання одного із податкових обов'язків (реєстрації податкової накладної, подання звітності, сплати невиконаного податкового зобов'язання тощо) таким платником податку, передбачених Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючий орган, але не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платника податків.
Пунктом 2 розділу ІІІ Порядку №225 визначено, що у разі прийняття контролюючим органом рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку, визначеного цим Порядком, до такого платника податків не застосовується відповідальність, передбачена Кодексом або іншим законодавством, контроль за яким покладено на контролюючі органи, за його невиконання / несвоєчасне виконання.
Аналіз наведених положень чинного законодавства дозволяє дійти висновку, що у період до припинення або скасування воєнного стану на території України платник податків звільняється від передбаченої ПК України відповідальності у разі відсутності у такого платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у випадках, передбачених підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.
Слід зазначити, що звільнення від відповідальності за наведених умов передбачено не для всіх податкових обов'язків платника податку, а лише для тих, перелік яких наведений у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України:щодо дотримання термінів сплати податків та зборів; подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу; реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування; подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо.
Порядок №225 передбачає, що платник податків, у разі неможливості виконання податкового обов'язку, не пізніше 30 вересня 2022 року мав подати заяву про відсутність такої можливості, у якій в обов'язковому порядку зазначається, крім іншого, інформація про те, які саме податкові обов'язки не мав / не має можливості виконати платник податків.
З огляду на викладене вище, суд вважає, що визначення переліку податкових обов'язків, які неможливо виконати, віднесено до компетенції самого платника податків, а контролюючий орган приймає відповідне рішення, виключно в межах поданої платником заяви.
Як встановлено судом, у заяві про неможливість виконання податкових обов'язків позивач визначив чіткий перелік обов'язків, які він не може виконати, а саме:
-податковий обов'язок з дотримання термінів сплати податків та зборів, граничний термін виконання яких припадає на період, починаючи з 24.02.2022 і до періоду у якому відновиться можливість;
-податковий обов'язок з подання звітності, граничний термін виконання яких припадає на період, починаючи з 24.02.2022 і до періоду у якому відновиться можливість.
Посилання на неможливість виконання інших податкових обов'язків згідно переліку, наведеного у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, зокрема, на неможливість своєчасно реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, подана позивачем заява не містить.
При цьому, рішення від 18.11.2022 №30157/6/08-01-04-05-03 щодо неможливості своєчасного виконання позивачем свого податкового обов'язку також містить посилання на те, що його прийняття зумовлено висновком контролюючого органу про неможливість своєчасного виконання ФГ «ТАВРІЯ-СКІФ» свого податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків і зборів та подання податкової звітності.
Крім того, суд звертає увагу, що п.4 Розділу ІІ Порядку №225 передбачає, можливість подати таку заяву та відповідні документи (копії документів), одночасно з набуттям можливості виконання одного із податкових обов'язків (реєстрації податкової накладної, подання звітності, сплати невиконаного податкового зобов'язання тощо), не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платника податків, однак таких дій позивачем вчинено не було.
Судом також встановлено, що позивач у жовтні 2023 року, грудні та серпні 2022 року здійснив реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН з датою складання лютий, березень, жовтень, листопад 2022 року, однак протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН не повідомив відповідача про відновлення можливості виконання відповідного податкового обов'язку.
Лише 20.09.2024 року після реєстрації податкових накладних в ЄРПН, позивач подав другу заяву про неможливість виконувати податкові зобов'язання, зокрема щодо неможливості своєчасно реєструвати податкові накладні, однак Порядком №225 не передбачено подача другої заяви в інші терміні ніж які визначені, лише встановлена можливість протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН повідомити відповідача про відновлення можливості виконання відповідного податкового обов'язку, тому суд вважає, що відповідач цілком правомірно не врахував заяву позивача, яка була подана без дотримання норм ПК України та Порядку №225.
Щодо обставин непереборної сили (форс-мажору).
Позивач звертає увагу суду, що відповідно до положень п. 112.8 ст. 112 ПК України, обставинами, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, визначено в тому числі наступні: вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору) (пп.112.8.9. ст.112 ПКУ).
В обгрунтування обставин непереборної сили позивач зазначив, що 28.04.2022 року виконуючим обов'язки голови адміністрації (окупаційної влади) смт.Михайлівка було видано Наказ № 2 «Про проведення перевірки діяльності ФГ«ТАВРІЯ-СКІФ» (додаток 17), згідно якого окупаційною владою було введенотимчасове управління на підприємстві та зобов'язано зареєструвати підприємство вновому реєстрі військово-цивільної окупаційної адміністрації смт. Михайлівка. Тобто,фактично з 28.04.2022 року ФГ «ТАВРІЯ-СКІФ» остаточно втратило контроль над управлінням активами та майном підприємства, всією бухгалтерською документацією, комп'ютерною та іншою технікою, яку захопила окупаційна влада та взяла під свій контроль.
21.12.2022 ФГ «ТАВРІЯ-СКІФ» повідомило Роздольську сільську територіальну громаду Василівського району Запорізької області про втрату ефективного контролю над активами та майном підприємства з 10 березня 2022 року.
Листом (заявою) від 12.01.2023 року ФГ «ТАВРІЯ-СКІФ» повідомила Спеціалізовану прокуратуру у військовій та оборонній сфері Південного регіону, Головне управління Національної поліції в Запорізькій області, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області, Запорізьку обласну державну адміністрацію про ряд кримінальних правопорушень щодо підприємства, в тому числі і про викрадення майна підприємства, до якого відносяться і первинні та облікові документи.
Василівським районним управлінням поліції ГУ Національної поліції в Запорізькій області було зареєстроване кримінальне провадженняза № 12023082190000039 стосовно незаконного заволодіння військовослужбовцями рф та іншими військовими формуваннями держави-агресора майном ФГ «ТАВРІЯ-СКІФ».
Позивачем до матеріалів справи також був доданий Лист від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1 Торгово-промислова палата України (ТПП України), яким засвідчила форсмажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану (додаток 27). ТПП України підтвердило, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов'язанням/обов'язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс- мажорних обставин (обставин непереборної сили).
Саме на підставі цих обставин Запорізькою обласною радою (Запорізькою обласною військовою адміністрацією) було прийнято Рішення від 14.03.2023 №01-27/0102 (№08-48/0726) «Щодо обставин непереборної сили у 2022 році у сільськогосподарських товаровиробників Запорізької області», де ФГ «ТАВРІЯ-СКІФ» (п.49 переліку) було внесено до переліку сільськогосподарських товаровиробників, які у 2022 році постраждали внаслідок обставин непереборної сили. Дане Рішення разом з переліком було, в тому числі, надіслане і в ГУ ДПС у Запорізькій області.
У зв'язку з цим, позивач вважає, що це унеможливлювало виконання позивачем обов'язку зі складання та реєстрації податкових накладних своєчасно, а тому відповідно до пп. 112.8.9 ст. 112 ПК України він звільняється від фінансової відповідальності.
З цього приводу суд зазначає, що з розумінням ставиться до того, що на теперішній час всі виробничі потужності ФГ «ТАВРІЯ-СКІФ» знаходяться на території населеного пункту, яке тимчасово окуповане збройними формуваннями рф та погоджується з позивачем, що він є особою яка постраждала внаслідок обставин непереборної сили і підстави звільнення його відповідно до п. 112.8 ст. 112 ПК України від фінансової відповідальності були б беззаперечними, у разі дотримання ним тих умов які визначені законом, та які наведені вище судом, а саме: подання заяви про неможливість виконання податкових обов'язків, з чітким переліком обов'язків, які він не може виконати, серед яких повинно було б бути зазначено про неможливість позивачем своєчасно реєструвати податкові накладні. Лише дотримання позивачем сукупності цих умов (форс-мажор та подання заяви) було б підставою для звільнення його від фінансової відповідальності.
Стосовно твердження позивача про неотримання ним акту перевірки.
Як стверджує позивач, копії акту перевірки від 09.01.2025 № 211/08-01-04- 07/23878863 разом з ППР від 13 лютого 2025 року № 00/2079/0407,отримані Позивачем - 30.07.2025, разом з листом ГУ ДПС у Запорізькій області від 30.07.2025 № 33532/6/08-01-04-07-07, у відповідь на адвокатський запит від 24.07.2025 № 2407/2025 (вх. до ГУ ДПС у Запорізькій області № 40833/6 від 24.07.2025).
З цього приводу судом встановлено, що податкове повідомлення - рішення від 13.02.2025 року №00/2079/0407, направлено 13.02.2025 платнику поштою з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №7000200097160. Відправлення повернуто 01.03.2025 не врученим з позначкою Запорізької дирекції УДППЗ «Укрпошта» - «за закінченням терміну зберігання».
Акт камеральної перевірки від 09.01.2025 №211/08-01-04-07/23878863, у строки встановлені п. 86.2 ст. 86 ПКУ, а саме: 09.01.2025, направлено платнику поштою з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №7000200074373 за юридичною адресою: вул. Новокузнецька, буд. 59, кв. (офіс) 209, м. Запоріжжя, 69015.
До відзиву на позовну заяву додано копію фіскального чека АТ «Укрпошта» із трекінгом поштового відправлення №7000200074373, в якому зазначено, що рекомендований лист ФГ «ТАВРІЯ-СКІФ» відправлено 09.01.2025 о 17:12:36.
Відправлення повернуто 25.01.2025 не врученим з позначкою Запорізької дирекції УДППЗ «Укрпошта» - «за закінченням терміну зберігання», що підтверджується наданою до відзиву на позовну заяву довідкою АТ Укрпошти» про причини повернення.
Відповідно до вимог пунктів 106-109, 113 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою КМУ від 05.03.2009 №270 (зі змінами), інформація в автоматизованій системі відстеження Укрпошти зберігається протягом шести місяців та протягом шести місяців Укрпошта здійснює перевірку та надає інформацію/копії документів щодо пересилання поштових відправлень. Інформація стосовно пересилання рекомендованого листа №7000200074373 в автоматизованій системі Укрпошта відсутня тому що він був прийнятий до пересилання більше ніж пів року тому.
Наданий позивачем до позовної заяви скріншот екрану з сайту АТ «Укрпошта», де зазначено, що «дані про відправлення за номером 7000200074373 на даний час відсутні, тому що не зареєстровані в системі» не є належним доказом, оскільки пошук здійснювався 01.08.2025, після спливу піврічного строку з моменту направлення рекомендованого листа.
Відповідно до п. 42.2 ст. 42 Податкового Кодексу України встановлено, що документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному п. 42.4 цієї статті, надіслані за адресою місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Доказів, що ФГ «ТАВРІЯ-СКІФ» подавало заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет до контролюючого органу не надано.
Відповідно до п. 42.5 ПК України, у разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).
Згідно абз. 2 п. 42.5 ст. 42 ПК України, у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
Таким чином, судом встановлено, що відповідачем у визачений податковим законодавством спосіб та строки, було направлено оскаржуване рішення та акт камеральної перевірки.
Щодо застосування норм пункту 201.10 статті 201 ПК України та пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України, а також положень пунктів 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, суд заначає наступне.
Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX "Про внесення змін до розділу XX Прикінцеві положення ПК України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування" (набрав чинності 08 лютого 2023 року) підрозділ 2 розділу XX Перехідні положення ПК України доповнений п.89 та п.90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.
Пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України встановлено, що тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
В п.90 підрозділу 2 розділу XX ПК України визначено, що тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
До набрання чинності Законом № 2876-ІX процедурні вимоги щодо строків реєстрації податкових накладних визначалися приписами пункту 201.10 статті 201 ПК України.
Закон № 2876-IX тимчасово, на період воєнного стану, передбачив інший порядок регулювання строків реєстрації податкових накладних та окрему, зменшену, відповідальність за їх несвоєчасну реєстрацію, доповнивши підрозділ 2 розділу XX ПК України пунктами 89 та 90.
Закон № 2876-ІX не визначає прямо, що його приписи поширюють свою дію на відносини, які виникли до набрання ним чинності. Немає застережень у Законі № 2876-ІX, що його положення скасовують чи призупиняють дію положень пункту 201.10 статті 201 ПК України та пункту 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу на період всього воєнного часу.
Отже, юридичну дію порівнюваних положень ПК України за темпоральним критерієм можна поділити на такі періоди:
перший період - до воєнного стану, а також період воєнного стану до 08 лютого 2023 року (до набрання чинності Закону № 2876-ІX);
другий період - з 08 лютого 2023 року (після набрання чинності Законом № 2876-ІX) та до закінчення шести місяців після припинення/скасування воєнного стану;
третій період - після шести місяців після припинення/скасування воєнного стану.
Із зазначених положень податкового законодавства слідує, що у наступних періодах застосуванню підлягають наступні приписи податкового законодавства, в частині процедурного регулювання реєстрації податкових накладних та відповідальності за порушення граничних строків реєстрації таких податкових накладних:
У першому періоді - пункт 201.10 статті 201 ПК України та пункт 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу.
У другому періоді - пункти 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України.
У третьому періоді - пункт 201.10 статті 201 ПК України та пункт 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу.
Щодо питання чи можуть мати приписи пунктів 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України зворотну дію у часі, суд вказує, що згідно з положеннями частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Тобто, норми Конституції України встановлюють, що нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі.
Водночас у цьому конкретному випадку мова йде про співставлення приписів: пункту 201.10 статті 201 ПК України і пункту 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу та пунктів 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України.
Правовий механізм аналізованих норм права вказує на те, що пункт 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України визначає відповідальність за недотримання процедурних положень пункту 89 цього підрозділу, тоді як пункт 120-1.1 ст. 120-1 цього Кодексу визначає відповідальність за порушення процедурних вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України. Санкційні норми, що діяли "до" та "після" набрання чинності Законом № 2876-ІX передбачають відповідальність за нетотожні склади податкових правопорушень.
Отже, положення пунктів 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України формують комплексний правовий механізм, який не поширює свою дію на відносини, що мали місце до набрання ними чинності. Зворотна дія у часі положень пункту 89 розділу не є можливою.
Іншими словами, пункт 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України установлює нові (подовжені) строки реєстрації податкових накладних під час воєнного стану та 6 місяців після. Пункт 90 цього підрозділу визначає відповідальність (штрафи) саме за порушення цих нових строків реєстрації (тобто за склад податкового правопорушення, відмінний від «довоєнних» строків пункту 201.10 статті 201 ПК України). З огляду на це можна дійти висновки, що ці норми - пунктів 89 і 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України не замінюють «автоматично» старі положення (пункту 201.10 статті 201 і пункту 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу), а створюють окремий правовий механізм саме для «воєнного» періоду, не маючи зворотної сили щодо подій, які відбулися до набрання чинності Законом № 2876-ІХ.
Також суд зазначає, що пункт 11 підрозділу 10 розділу XX ПК України передбачає застосування розміру штрафних (фінансових) санкцій, передбаченого законом, чинним на день прийняття рішення щодо їх застосування. Водночас у спірному випадку йдеться про різний склад податкового правопорушення, а не про однакові правопорушення з різними розмірами штрафів. Закон № 2876 ІХ не вносив змін до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України, у зв'язку з чим розміри штрафів замінюються на нові. Отже, пункт 11 підрозділу 10 розділу XX ПК України сам по собі не змінює темпоральних меж дії нових норм, а лише вказує на те, що у разі, коли штраф визначається за тим самим порушенням, але на момент ухвалення рішення змінився його розмір у межах однієї й тієї ж правової норми, слід брати до уваги новий (зменшений) розмір. У випадку ж із пунктами 89 і 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України йдеться про інше правопорушення (порушення нових «воєнних» строків реєстрації), тож вони не можуть поширюватися відповідальність, що передбачена іншими нормами.
Таким чином, є помилковими доводи позивача, що пункт 11 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України прямо вказує на обов'язок контролюючого органу під час розрахунку штрафних санкцій за вчинене позивачем порушення застосовувати розміри, що визначені пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ цього Кодексу.
Аналогічні висновкі викладені у постановах Верховного Суд від 26.02.2025 у справі №200/4768/23; від 30 січня 2024 року у справі № 280/4484/23, від 06 лютого 2024 року у справі № 160/10740/23, від 12 березня 2024 року у справі № 160/13661/23 та від 13 березня 2024 року у справі №120/6331/23.
Враховуючи правові висновки Верховного Суду, суд зазначає, що контролюючим органом правомірно застосовано розмір штрафних санкцій згідно з приписами пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних за період лютий 2022, березень 2022, жовтень 2022, листопад 2022, реєстрація яких була здійснена у грудні 2022, серпні 2022, жовтні 2023 років, оскільки реєстрація накладних була здійснена вже у період дії Закону №2260-ІХ, який набрав чинності 27.05.2022 року та яким поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок, у тому числі, щодо порушення граничних строків реєстрації податкових накладних, за виключенням тих випадків, коли граничний термін їх реєстрації припадає на період з 24.02.2022 року по 27.05.2022 року.
Так як позивачем порушено терміни реєстрації податкових накладних в ЄРПН, тому починаючи з 27.05.2022 року, платник податку підлягав притягненню до фінансової відповідальності, відповідно до положень пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України, а Закон № 2876-ІХ не має зворотної дії у часі.
Застосовуючи сформовані у цій справі висновки та враховуючи встановлені судом фактичні обставини, суд дійшов висновку, що податковий орган належним чином визначив розміри штрафних санкцій, коректно диференціювавши податкові накладні залежно від того, коли саме порушення граничних строків реєстрації відбулося - до набрання чинності Законом № 2876 ІХ чи після нього.
Враховуючи наведене, контролюючим органом правомірно прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, а тому позовні вимоги не підлягають задовленню.
Так як у задоволенні позову відмовлено, понесені позивачем судові витрати не підлягаю стягненню на його користь.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250,255 КАС України, суд
У задоволенні позову Фермерського господарства «ТАВРІЯ-СКІФ» (69015, м.Запоріжжя, вул. Новокузнецька, буд. 59, кв. 209, код ЄДРПОУ 23878863) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 44118663) - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено в повному обсязі 30.09.2025.
Суддя О.В. Конишева