19 вересня 2025 року м. Ужгород№ 260/4822/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гебеш С.А.
при секретарі судових засідань - Романець Е.М.
та осіб, які беруть участь у справі:
позивач - не з'явився;
представник позивача - Кобеляцький Д.М.;
представник відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, а саме:
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 привести у відповідність дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , шляхом виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ;
витрати по сплаті судового збору покласти на ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до довідки військово-лікарської комісії № 389 від 28.06.2022 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проведено медичний огляд ВЛК 28 червня 2022 року, діагноз та постанова ВЛК: некоронарогенна хвороба серця, порушення легеневого кровообігу, серцева недостатність ІІІ стадії; на підставі статті 38А графи ІІ Розкладу хвороб, графи ТДВ, непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку. Таким чином, ОСОБА_1 , після визнання його непридатним із виключенням з військового обліку, втратив статус військовозобов'язаного. Однак, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до розширених даних з Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Резерв+» від 22.05.2025 року, перебуває на обліку як військовозобов'язаний у ІНФОРМАЦІЯ_4 , дата взяття на облік 01.03.2024 року. При цьому, дата ВЛК зазначена як 28.06.2022 року, постанова ВЛК: непридатний з виключенням з військового обліку. Відповідно до положень Закону Україна «Про військовий обов'язок та військову службу», після виключення з військового обліку особа перестає бути військовозобов'язаним, а тому на неї не поширюються закони про військовий обов'язок та військову службу. При цьому, жодних заяв про взяття на облік ОСОБА_1 не писав та не з'являвся до ІНФОРМАЦІЯ_5 з метою подальшої постановки на облік як військовозобов'язаного, відповідно невідомо з яких причин були внесені зміни до реєстру ОБЕРІГ в частині постановки на облік військовозобов'язаних ОСОБА_1 , коли останній з 2022 року не є військовозобов'язаним.
У електронному військово-обліковому документі «Резерв+» ОСОБА_1 зазначено, що такий розшукується ТЦК та СП: порушення військового обліку, дата початку розшуку: 09.05.2025 року, причина розшуку: не уточнили персональні дані вчасно.
Оскільки ОСОБА_1 з 2022 року не є військовозобов'язаним, та на такого не поширюються закони про військовий обов'язок та військову службу, невідомо чому про такого наявності відомості щодо порушення ним правил військового обліку.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 16.06.2025 року відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання.
17.06.2025 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти позову заперечив та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Заперечуючи проти зазначає, що начальником відділу військового обліку, бронювання та впровадження ДРВ сектору МОР ІНФОРМАЦІЯ_6 , в межах повноважень в період з 21.02.2024 року по 29.02.2024 року було проведено перевірку своєчасності, повноти та достовірності внесення інформації посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_7 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. За результатами перевірки було виявлено зміну персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів у значної кількості осіб (в тому числі і у позивача) в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які зареєстровані в різних областях України, на підставі рішень військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 , прийнятих за період часу - 01.05.2022 року по 29.07.2022 року. У вказаний період військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_5 не функціонувала. СУ ГУ НП в Харківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42024222750000124 та №42024222750000126 від 01.03.2024 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.366, ч.3 ст.332 КК України. Вказує, що позивач надав довідку ВЛК від 28.06.2022 року №389, видану ІНФОРМАЦІЯ_7 та підписану Головою ВЛК ОСОБА_3 , що не відповідає дійсності. В той період часу ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 не була створена та не функціонувала. Згідно Наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 24.06.2022 року №205 медична комісія була створена на базі ІНФОРМАЦІЯ_8 , для медичного огляду громадян, які призиватимуться по мобілізації з наступних ІНФОРМАЦІЯ_7 : ІНФОРМАЦІЯ_8 , Новобаварського та Шевченківського. Головою комісії була призначена ОСОБА_4 - лікар-терапевт КНП «Міська поліклініка №26» ХМР (Шевченківський район). У зв'язку з відкриттям кримінального провадження та відповідно до ухвали слідчого судді Київського районного суду м. Харкова від 14.05.2024 року, усі наявні документи, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що знаходились у ІНФОРМАЦІЯ_5 , були вилучені СУ ГУНП України в Харківській області та по теперішній час не повернуті до ІНФОРМАЦІЯ_9 .
19.06.2025 року представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій вказав на те, що обвинувальним вироком суду не встановлено вину посадової особи ІНФОРМАЦІЯ_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.366, ч.3 ст.332 КК України, зокрема в частині підроблення довідки ВЛК від 28.06.2022 року №389, видану ІНФОРМАЦІЯ_7 та підписану Головою ВЛК ОСОБА_3 . Вказує, що Відповідач однозначно зазначає про те, що така довідка підроблена, однак вказаний факт не встановлений обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили. Перевірка начальником відділу військового обліку, бронювання та впровадження ДРВ сектору МОР ІНФОРМАЦІЯ_6 , в межах повноважень в період з 21.02.2024 року по 29.02.2024 року своєчасності, повноти та достовірності внесення інформації посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_7 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не може слугувати підставою для визнання довідки ВЛК підробленою. При цьому, ОСОБА_1 в межах кримінального провадження не надано жодного процесуального статусу: ні свідка, ні підозрюваного, ні потерпілого, ні обвинуваченого та ін. Тобто, підозра щодо підроблення вказаної довідки ВЛК від 28.06.2022 року №389 не підтверджена.
У судовому засіданні 22.08.2025 року зобов'язано позивача надати до суду оригінал тимчасового посвідчення військовозобов'язаного, оригінал довідки ВЛК, оригінал відповіді ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 22.08.2025 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
01.09.2025 року на адресу суду від представника позивача надійшло клопотання про долучення доказів, а саме оригінал тимчасового посвідчення військовозобов'язаного, оригінал довідки ВЛК, оригінал відповіді ІНФОРМАЦІЯ_7 .
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд позов задоволити, з мотивів наведених у позовній заяві та відповіді на відзив.
Будучи належним чином повідомленим про день, час та місце проведення судового засідання, представник відповідача у судове засідання не з'явився та не повідомив суд про причини неявки у судове засідання.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебував на обліку як військовозобов'язаний у ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Так, призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_10 ОСОБА_1 зарахований у запас 25.11.2006 року за станом здоров'я.
Відповідно до довідки військово-лікарської комісії № 389 від 28.06.2022 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проведено медичний огляд ВЛК 28 червня 2022 року, діагноз та постанова ВЛК: некоронарогенна хвороба серця, порушення легеневого кровообігу, серцева недостатність ІІІ стадії; на підставі статті 38А графи ІІ Розкладу хвороб, графи ТДВ, непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку (а.с. 20). Оригінал вказаної довідки досліджено у судовому засіданні.
Як вбачається із тимчасового посвідчення № НОМЕР_2 , оригінал якого також дослідженого в судовому засіданні, 28.06.2022 року Військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за гр. 2 ст. 38 «А» Наказ МОУ № 402-2008 року (а.с. 25).
Разом з тим, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до розширених даних з Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Резерв+» від 22.05.2025 року, перебуває на обліку як військовозобов'язаний у ІНФОРМАЦІЯ_4 , дата взяття на облік - 01.03.2024 року (а.с. 27)
При цьому, дата ВЛК зазначена як 28.06.2022 року, постанова ВЛК: непридатний з виключенням з військового обліку (а.с. 27).
Крім того, як вбачається з електронного військово-облікового документа «Резерв+» ОСОБА_1 такий розшукується ТЦК та СП за порушення військового обліку, дата початку розшуку: 09.05.2025 року, причина розшуку: не уточнили персональні дані вчасно.
Представник позивача звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_11 з адвокатським запитом № 166 від 23.05.2025 року, у якому просив: надати інформацію про причини та підстави зазначення про порушення правил військового обліку в електронному військово-обліковому документі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки такий дані уточнив 12.07.2024 року відповідно до електронного військового-облікового документу «Резерв+» ОСОБА_1 від 22.05.2024 року та надати належним чином завірену копію примітки: 47622/С від 18.04.2025 (ГШ ЗСУ) або детальне обґрунтування вказаної примітки із зазначенням її змісту.
У відповідь на адвокатський запит отримано лист від ІНФОРМАЦІЯ_1 № 10/101 від 29.05.2025 року, відповідно до якого повідомлено, що відповідно до ухвали слідчого судді Київського районного суду м. Харкова від 14.05.2024 року, всі наявні документи, стосовно військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що знаходились в ІНФОРМАЦІЯ_4 , були вилучені СУ ГУНП України в Харківській області. Запропоновано звернутись з відповідним адвокатським запитом до СУ ГУНП України в Харківській області.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо внесення стосовного нього даних про порушення правил військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався та на момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні триває.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ).
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
За приписами ч.8 ст.2 Закону №2232-XII виконання військового обов'язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов'язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов'язків військової служби в особливий період.
Згідно з ч.1, 3 та 4 ст.33 Закону №2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.
Частиною 5 ст.33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ч.1 ст.34 Закону №2232-ХІІ).
На виконання ч.5 ст.33 Закону №2232-ХІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок організації ведення військового обліку військовозобов'язаних, призовників та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487), п.2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Головною вимогою до системи військового обліку є постійне забезпечення повноти та достовірності даних, що визначають кількісний склад та якісний стан призовників і військовозобов'язаних (п.6 Порядку №1487).
Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (п.20 Порядку №1487).
Також п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку №1487) установлено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України від 16.03.2017 №1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон №1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (частина перша статті 2 Закону №1951-VIII).
За приписами ч.8, 9 ст.5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Права та обов'язки призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені ст. Закону №1951-VIII, до яких віднесено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Згідно з положеннями п.1, 8, 9, 11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року за №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі, інших містах, районах, районах у містах. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки). Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.
Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно- територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та м. Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів з приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил, ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», «Про захист інформації в інформаційно- комунікаційних системах», «Про захист персональних даних» та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема: організовують з визначеною періодичністю (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.
Відповідно до ч.1, 5, 8, 9 ст. 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» держателем Реєстру є Міністерство оборони України (Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.
Органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних
З урахуванням зазначеного, ІНФОРМАЦІЯ_12 є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних.
З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.
Відповідно до п.1.2 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення №402 встановлено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
За змістом п.1.1 глави 2 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК, крім іншого, з метою визначення придатності до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
На момент виникнення спірних правовідносин, а саме дату проходження позивачем ВЛК (11.03.2022), діяло Положення №402 в редакції від 16.04.2021, п.22.5 якого передбачав, що Свідоцтво про хворобу у воєнний час складається:
на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;
на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. У воєнний час довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.
Як слідує із матеріалів справи, за результатами проходження позивачем військово-лікарської комісії 28.06.2022 року було винесено постанову ВЛК, оформлену довідкою №389, згідно якої ОСОБА_1 було визнано непридатним до проходження військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст.38А графи ІІ розладу хвороб, графи ТДВ.
При цьому вказану постанову ВЛК (довідку) було реалізовано негайно та у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного ОСОБА_1 від 28.06.2022 року №278/22, було зроблено наступний запис: "28.06.2022 року ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку за гр. 2 ст. 38А. Наказу МОУ №402 від 2008" та у п. 14 вказаного посвідчення зроблено запис: "28 червня 2022 року виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_7 ".
Заперечуючи проти позовних вимог представник відповідача у відзиві на позовну заяву зазначає, що за період з 01.05.2022 року по 29.07.2022 року військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_5 не функціонувала. СУ ГУ НП в Харківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42024222750000124 та №42024222750000126 від 01.03.2024 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.366, ч.3 ст.332 КК України. Вказує, що позивач надав довідку ВЛК від 28.06.2022 року №389, видану ІНФОРМАЦІЯ_7 та підписану Головою ВЛК ОСОБА_3 , що не відповідає дійсності. В той період часу ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 не була створена та не функціонувала.
Поряд з цим, суд вказує на те, що на момент розгляду даної адміністративної справи обвинувальним вироком суду не встановлено вину посадової особи ІНФОРМАЦІЯ_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.366, ч.3 ст.332 КК України, зокрема в частині підроблення довідки ВЛК від 28.06.2022 року №389, виданої ІНФОРМАЦІЯ_7 та підписану Головою ВЛК ОСОБА_3 .
Так, відповідач однозначно зазначає про те, що така довідка підроблена, однак вказаний факт поки не встановлений обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили. Перевірка начальником відділу військового обліку, бронювання та впровадження ДРВ
сектору МОР ІНФОРМАЦІЯ_6 , в межах повноважень в період з 21.02.2024 року по 29.02.2024 року своєчасності, повноти та достовірності внесення інформації посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_7 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не може слугувати підставою для визнання довідки ВЛК підробленою.
При цьому, ОСОБА_1 в межах кримінального провадження не надано жодного процесуального статусу: ні свідка, ні підозрюваного, ні потерпілого, ні обвинуваченого та ін. Тобто, підозра щодо підроблення вказаної довідки ВЛК від 28.06.2022 року №389 на момент розгляду даної адміністративної справи не підтверджена. Відтак, такі доводи відповідача є необґрунтованими та не можуть братися судом до уваги.
Особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен довести суду правомірність своїх рішень, дій, бездіяльності з урахуванням критеріїв правомірності поведінки, визначених ч.2 ст.2 КАС України. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
За встановлених обставин справи в їх сукупності, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 .
З метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, слід зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 привести у відповідність дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 шляхом виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 .
Згідно з ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, ч. 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваної бездіяльності.
Отже, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст. 90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення.
Оскільки позовні вимоги задоволено в повному обсязі, слід стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір сплачений згідно квитанції від 12.06.2025 року
Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 139, 243,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 ).
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) привести у відповідність дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 ), шляхом виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 ) сплачений судовий збір у сумі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 29.09.2025 року.
СуддяС.А. Гебеш