30 вересня 2025 року м. Житомир справа № 240/3008/25
категорія 106030200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Окис Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
установив:
У лютому 2025 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася у суд з позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач, В/ч НОМЕР_1 ) щодо відмови у підготовці та наданні грошового атестату та оновленої довідки про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб та абзацу 8 пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 (зі змінами) у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставі рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2023 року у справі № 240/2995/23 та зобов'язання видати оновлений грошовий атестат та довідку про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з 29 січня 2020 року по 07 жовтня 2021 року.
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що на виконання судового рішення його грошове забезпечення змінилося, тому він звернувся до відповідача з заявою про видачу йому довідки про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та новий грошовий атестат для перерахунку пенсії, однак отримав протиправну відмову.
Ухвалою суду від 07 лютого 2025 року позов прийнято до провадження, призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та визначено відповідачу строк для подання відзиву на позов.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи судом, що підтверджується доказами, які містяться в матеріалах справи.
31 березня 2025 року до суду надійшов відзив В/ч НОМЕР_1 , у якому відповідач просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що рішенням суду не було передбачено доплату військовою частиною страхових внесків (не проводиться звільненим військовослужбовцям), а тому за відсутності нарахування та сплати таких внесків відсутні і підстави для внесення змін до грошового атестату та довідки про розміри щомісячних додаткових виплат грошового забезпечення. З огляду на означене вище, вимога позивача щодо надання грошового атестату та довідки про розміри щомісячних додаткових виплат грошового забезпечення із урахуванням розмірів грошового забезпечення, обчислених згідно рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2023 року у справі № 240/2995/23 є безпідставною.
Ухвалою суду від 08 квітня 2025 року зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 надати суду, протягом 10 (десяти днів) з моменту отримання цієї ухвали, копію подібного звернення ОСОБА_1 та відповіді на нього, про яке зазначено у листі Військової частини НОМЕР_1 від 23 січня 2025 року №557, продовжено строк розгляду справи на більш тривалий, розумний термін та зупинено провадження у справі до дати отримання судом витребуваних доказів.
На виконання вимог ухвали суду відповідач подав копії заяви та листа Військової частини НОМЕР_1 від 23 січня 2025 року №557, у зв'язку з чим суд ухвалою від 30 вересня 2025 року поновив провадження у справі.
На підставі частини 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Суд установив, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-XII.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2023 року у справі № 240/2995/23, Військову частину НОМЕР_1 зобов'язано здійснити ОСОБА_1 перерахунок з 29 січня 2020 року по 07 жовтня 2021 року сум грошового забезпечення, грошової допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2020 - 2021 роки, грошової компенсації за невикористані дні щорічної оплачуваної відпустки у зв'язку зі звільненням з військової служби, одноразової грошової допомоги у зв'язку зі звільненням з військової служби, обчисливши їх із розмірів посадового окладу, визначених з урахуванням пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року №704 (в редакції чинній з 29 січня 2020 року) шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14 листопада 2019 року № 294-ІХ на 01 січня 2020 року, Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» від 15 грудня 2020 року №1082-ІХ на 01 січня 2021 року, на відповідні тарифні коефіцієнти та провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
02 грудня 2024 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив скласти нову довідку про розміри грошового забезпечення та новий грошовий атестат для обчислення пенсії з урахуванням рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2023 року у справі № 240/2995/23.
Листом від 23 січня 2025 року за №557 відповідач відмовив позивачу, оскільки при перерахунку та виплаті грошового забезпечення не передбачалося сплата страхових внесків.
Уважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для її розгляду і вирішення спору по суті, суд дійшов до таких висновків.
Приписами частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основним нормативно-правовим актом, що відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі є Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ з наступними змінами та доповненнями у редакції, яка була чинна на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон України №2011-ХІІ).
Згідно статті 9 цього Закону держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Пунктом 3 Розділі 1 Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 серпня 2018 року №260 (далі - Порядок №260) визначено, що підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є, зокрема, грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).
Судом установлено, що під час виключення позивача зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 , відповідачем було видано грошовий атестат від 07 жовтня 2021 року №5411 та видано довідку про додаткові види грошового для обчислення пенсії від 07 жовтня 2021 року № 5410.
Однак, розмір складових, зазначених у цих документах були змінені на виконання рішення суду від 12 квітня 2023 року у справі № 240/2995/23.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон України№ 2262-ХІІ).
Так, приписами статті 43 Закону України № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Норма статті 43 наведеного Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, (далі - Порядок) затверджено постановою Пенсійного фонду України № 3-1 від 30 січня 2007 року, відповідно до пункту 4 якого заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Відповідно до пункту 23 вказаного Порядку перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Пунктом 24 наведеного Порядку встановлено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що визначені державні органи повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Разом із цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2023 року у справі № 240/2995/23 позивачу було перераховано та виплачено грошове забезпечення в повному обсязі за період з 29 січня 2020 року по 07 жовтня 2021 року.
З огляду на наведене, суд уважає, що у зв'язку зі зміною розмірів грошового забезпечення позивач набув право на перерахунок пенсії з моменту її призначення, передумовою чого має бути видача оновленої довідки про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та грошового атестату.
Положення статті 51 Закону України №2262-ХІІ визначають:
при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок таких пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (частина 1);
перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців (частина 2);
перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (частина 3).
За наведених обставин відмова відповідача в наданні оновленої довідки та грошового атестату про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії порушує право позивача на належний соціальний захист.
Суд зазначає, що дійсно в силу приписів абзацу 6 пункту 2.6. розділу II Інструкції з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженого наказом Міністерства оборони України № 937 від 31 грудня 2014 року, на обласні ТЦК СП покладаються:
оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби;
визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (зі змінами) та від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (зі змінами) (далі - Порядок подання документів для призначення пенсій). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний ТЦКСП складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою;
складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (зі змінами).
Таким чином, на обласні ТЦК СП покладається обов'язок по складанню та поданню до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення осіб, вже звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України.
В обласних ТЦКСП є відсутніми відомості щодо грошового забезпечення колишніх військовослужбовців за останні 24 місяці служби і такі зберігаються виключно у органах, звідки військовослужбовець звільнився. У дійсності саме ці органи формують довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії військовослужбовців.
Тому, позивач правомірно звернувся до Військової частини НОМЕР_1 за отриманням грошового атестату та довідки про розміри складових грошового забезпечення, нараховані йому за час перебування його на посаді, із врахуванням виплачених сум грошового забезпечення на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2023 року у справі № 240/2995/23.
Аналогічні висновки містяться у постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду від 23 травня 2024 року у справі №240/774/24.
З вище наведеного слідує, що невірне нарахування грошового забезпечення впливає на розмір призначеної позивачу пенсії, оскільки така призначається на основі грошового атестату, який видається станом на дату звільнення.
Оскільки судом установлено, що позивачу протиправно не нараховано і не виплачено грошове забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт за період з 29 січня 2020 року по 07 жовтня 2021 року, тому, як наслідок, є необхідність зобов'язати відповідача виготовити та направити новий грошовий атестат виходячи з розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови №704.
При цьому, оскільки грошовий атестат та довідка про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії видається на дату звільнення, вимоги позивача про видачу такого атестату за період з 29 січня 2020 року по 07 жовтня 2021 року задоволенню не підлягають.
Відтак позовні вимоги є частково обґрунтованими та відповідно підлягають частковому задоволенню.
Ураховуючи відсутність документально підтверджених судових витрат, питання про їх розподіл суд не вирішує.
Керуючись положеннями статей 2, 9, 72-77, 139, 242-246, 251, 257, 292, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні грошового атестату та оновленої довідки про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премії для обчислення пенсії у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставі рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2023 року у справі № 240/2995/23.
Зобов'язати Військової частини НОМЕР_1 підготувати та видати ОСОБА_1 новий грошовий атестат та оновлену довідку про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії, у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставі рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2023 року у справі № 240/2995/23.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене протягом 30 днів з дати його ухвалення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Т.О. Окис
30.09.25