(про прийняття звіту про виконання судового рішення)
30 вересня 2025 року м. Житомир Справа № 240/19116/21
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черняхович І.Е., розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області , про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебувала справа №240/19116/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
За наслідками розгляду зазначеної справи судом прийнято рішення від 26 квітня 2022 року, яким позов задоволено:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні з 01 грудня 2019 року перерахунку його пенсії на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 15.06.2021 №22/6-2680 про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на листопад 2019 року;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01 грудня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 15.06.2021 №22/6-2680, з урахуванням всіх зазначених у ній основних і додаткових видів грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на листопад 2019 року, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 26.04.2022 у справі №240/19116/21 набрало законної сили 27.05.2022.
До суду від ОСОБА_1 надійшла заява, в якій позивач просила зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати до суду звіт про виконання рішення суду від 26.04.2022 у справі №240/19116/21.
Ухвалою суду від 04 лютого 2025 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі №240/19116/21 було задоволено та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протягом 30 календарних днів з дня отримання копії цієї ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 26.04.2022 у справі №240/19116/21.
До суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/19116/21.
Від представника позивача до суду надійшли заперечення на поданий відповідачем звіт про виконання рішення суду, у яких останній просив відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 26.04.2022 у справі №240/19116/21.
За правилами частини першої статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Зважаючи на викладене, керуючись приписами ч.9 ст.205, ч.4 ст.229, ст.382-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути звіт у порядку письмового провадження.
Суд, розглянувши поданий звіт, зазначає наступне.
Рішенням суду від 26 квітня 2022 в справі 240/19116/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01 грудня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 15.06.2021 №22/6-2680, з урахуванням всіх зазначених у ній основних і додаткових видів грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на листопад 2019 року, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Довідкою Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 15.06.2021 №22/6-2680 встановлено, що розмір грошового забезпечення з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 за прирівняною посадою становив:
- посадовий оклад - 2950,00 грн;
- оклад за спеціальним званням - 2200,00 грн;
- надбавка за стаж служби в поліції 45% - 2317,50 грн;
- надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції - 4480,50 грн
- премія 40,20 % - 4803,10 грн;
Всього - 16751,10 грн.
На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/19116/21 Головним управлінням проведено перерахунок та нарахування пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року з урахуванням складових грошового забезпечення станом на листопад 2019 в сумі 16751,10 грн (посадовий оклад - 2950,00 грн, оклад за військове звання - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років 45% - 2317,50 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 60% - 4480,50 грн, премія 40,20% - 4803,10 грн), зазначених у довідці №22/6-2680 від 15.06.2021 Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України. Розмір пенсії на виконання Рішення №240/19116/21 з 01.12.2019 становив 10050,66 грн (в тому числі основний розмір пенсії - 10050,66 грн (16751,10 грн х 60 % )). З 10.09.2024 ОСОБА_1 поновлено пенсію за вислугу років відповідно до заяви від 10.09.2024 згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка обчислена та виплачується з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення №22/6-2680 від 15.06.2021 на виконання Рішення №240/19116/21.
Як вбачається з розпоряджень про перерахунок пенсії та розрахунку суми, що підлягає виплаті по пенсійній справі позивача, в результаті перерахунку на виконання судового рішення розмір пенсії становить:
1) З 01.12.2019 10050, 66 грн із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 2950,00 грн;
- оклад за військове звання - 2200,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 45% - 2317,50 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці у т.ч. надбавка за специфічні умови проходження служби %, премія 40,2 % - 9283,60;
Всього - 16751,10 грн.
2) З 01.07.2022 11457,75 грн із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 2950,00 грн;
- оклад за військове звання - 2200,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 45% - 2317,50 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці у т.ч. надбавка за специфічні умови проходження служби %, премія 40,2 % - 9283,60;
Всього - 16751,10 грн.
3) З 01.04.2025 14664,55 грн із сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 2950,00 грн;
- оклад за військове звання - 2200,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 45% - 2317,50 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці у т.ч. надбавка за специфічні умови проходження служби %, премія 40,2 % - 9283,60;
Всього - 16751,10 грн.
Таким чином, судом встановлено, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року проведено на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 15.06.2021 №22/6-2680, з урахуванням всіх зазначених у ній основних і додаткових видів грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на листопад 2019 року у відповідності до рішення суду від 26 квітня 2022 в справі 240/19116/21.
Крім того, на виконання Рішення №240/19116/21 нараховано доплату з 01.12.2019 по 31.03.2025 року в сумі 185462,16 грн.
Органами Пенсійного фонду України ведеться облік рішень суду, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Черговість виконання рішень визначається датою набрання його законної сили.
Рішення суду у справі №240/19116/22 обліковується в Реєстрі судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
Разом з тим, частиною першою статті 87 Бюджетного кодексу України визначено, що до видатків що здійснюються з Державного бюджету України (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 5 частини другої статті 67-1 цього Кодексу), належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення виплату пенсій військовослужбовцям рядового, сержантського та старшинського складу строкової служби та членам їхніх сімей, пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, іншим особам, визначеним законом; сплату до Пенсійного фонду України страхових внесків за окремі категорії осіб, передбачені законом; виплату доплат, надбавок, підвищень до пенсій, додаткових пенсій, пенсій за особливі заслуги перед Україною, встановлених законом, державної соціальної допомоги на догляд особам, зазначеним у пунктах 1-3 частини першої статті 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", а також на покриття різниці між розміром пенсії, обчисленим відповідно до абзаців першого та третього частини першої, частини третьої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та розміром пенсії, обчисленим відповідно до статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (пп. "а" п. 9).
Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 423 (далі -Положення № 423), Мінсоцполітики є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізацію державної політики, зокрема, у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення, надання соціальних послуг та проведення соціальної роботи, пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства лід час надання соціальної підтримки (державна допомога, пільги, житлові субсидії та інші виплати, що проводяться за рахунок державного бюджету, соціальні послуги), державне регулювання та нагляд за дотриманням норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій у солідарній системі.
З урахуванням статей 10 та 22 Бюджетного кодексу України, додатка № 3 до Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", відомчої класифікації видатків та кредитування державного бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 №11, головним розпорядником бюджетної програми за КПКВК 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду", є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня.
Згідно з частинами першою, другою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Відповідно до пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
З огляду на наведене, саме Мінсоцполітики України, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою за КПКВК 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду".
Отже виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України.
Судом встановлено, що відповідачем ведеться облік рішень суду, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Черговість виконання рішень визначається датою набрання його законної сили.
Рішення суду у справі №240/19116/21 обліковується в Реєстрі судових рішень.
Крім того, Головним управлінням для повного виконання судових рішень, що набрали законної сили, неодноразово направлялись звернення від 22.06.2022, 13.07.2023,18.06.2024,27.02.2025 , 25.03.2025 до Пенсійного фонду України про виділення додаткових коштів (видатків бюджету Головного управління) для погашення заборгованості за судовими рішеннями, які обліковуються в Реєстрі.
Неодноразово Верховний Суд у своїх рішеннях зазначав, що невиконання судового рішення управлінням ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, а накладення штрафу на керівника управління не захищає право особи на отримання бюджетних коштів. Зокрема, у постановах від 24 січня 2018 року у справі №405/3663/13-а, від 16 липня 2018 року у справі №811/1469/18 та у справі №560/523/19 за адміністративним провадженням №K/9901/7195/20 від 23 квітня 2020 року та у справі №420/70/19 від 07.11.2019.
Таким чином невиконання судового рішення в частині виплати стягувачу нарахованої суми доплати відбувається з причин, які не залежать від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Жодних інших доводів щодо неправомірності чи неповноти виконання рішення суду даній справі, заявник суду не вказує та докази не надає.
Органи Пенсійного фонду України, як органи державної влади, в силу вимог частини другої статті 19 Конституції України зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень тау спосіб, що передбачені Конституцією, законами України та іншими нормативно-правовими актами.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що рішення суду у даній справі, виконано відповідачем в межах наданих повноважень та у встановлений спосіб, тому звіт підлягає прийняттю.
Відповідно до частини 1 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Так чином, суд вважає, що рішення суду виконано відповідачем в межах наданих повноважень та у встановлений спосіб, тому звіт підлягає прийняттю.
Керуючись статтями 243, 248, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі № 240/19116/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області , про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суддя І.Е.Черняхович