Ухвала від 30.09.2025 по справі 240/5923/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

(про прийняття звіту про виконання судового рішення)

30 вересня 2025 року м. Житомир Справа № 240/5923/18

категорія 6755

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черняхович І.Е., розглянувши звіт Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області , про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

У провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебувала справа №240/5923/18 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії.

За наслідками розгляду зазначеної справи судом прийнято рішення від 06 травня 2020 року, яким позов задоволено:

- визнано протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 з 17 липня 2018 року щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області з 17 липня 2018 року нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановлену статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року.

Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06.05.2020 у справі №240/5923/18 набрало законної сили 07.08.2020.

З метою забезпечення виконання вказаного рішення, Житомирський окружний адміністративний суд видав позивачу виконавчий лист від 09.09.2020 №4950 2020 р. про зобов'язання здійснити нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги.

Крім того, ухвалою суду від 03.11.2021 замінено сторону у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого листа від 09.09.2020 №4950 2020 р. по справі №240/5923/18 - Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області на його правонаступника - Управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області.

31 грудня 2024 року до суду від ОСОБА_1 надійшла заява, в якій позивач просила зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області подати до суду звіт про виконання рішення суду від 06.05.2020 у справі №240/5923/18.

Ухвалою суду від 05 лютого 2025 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі №240/5923/18 було задоволено та зобов'язано Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області протягом 30 календарних днів з дня отримання копії цієї ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06.05.2020 у справі №240/5923/18.

До суду надійшов звіт Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області щодо виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/5923/18.

Представник Войтевич Р.М. подав до суду заяву, в якій просив відмовити у прийнятті звіту.

Суд, розглянувши у порядку письмового провадження звіт Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області про виконання рішення суду у даній справі, зазначає наступне.

Звіт відповідає вимогам частин другої, третьої статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України і поданий у встановлений судом строк.

На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/5923/18 Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області нарахувало ОСОБА_1 з 17 липня 2018 року щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року. Сума доплати на виконання рішення суду становить 74609,03 грн.

Суд вважає за необхідне зазначити те, що боржником - Управлінням соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області виконано рішення в частині нарахування коштів, про що свідчить наданий боржником розрахунок на виплату позивачу (стягувачу) пільг та компенсацій відповідно до рішення суду у даній справі.

Водночас Управління у звіті про виконання рішення суду повідомляє, що виплата нарахованої суми буде здійснена після надходження коштів з Державного бюджету України, оскільки бюджетних призначень на забезпечення виконання судових рішень за програмами соціального захисту населення Законом України "Про Державний бюджет України" не передбачено, а тому відповідні видатки не передбачаються у кошторисах розпорядників бюджетних коштів та відповідних паспортах бюджетних програм.

Отже, судом встановлено, що Управлінням здійснено обрахунок щомісячної грошової допомоги позивачу (стягувачу), проте в повному обсязі відповідач виконати рішення не може, оскільки відсутні бюджетні кошти у суб'єкта владних повноважень.

Згідно з частинами першою, другою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

Відповідно до пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Отже виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу праці та соціального захисту населення.

З огляду на вказане, боржником доведено, що ним вчинені належні та можливі дії для виконання судового рішення. Перерахунок щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбаченої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивача проведено належним чином у повній відповідності до судового рішення. Невиконання ж судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності необхідного фінансового забезпечення, на думку суду, є невиконанням судового рішення з незалежних від суб'єкта владних повноважень причин.

Органи соціального захисту населення, як органи державної влади, в силу вимог частини другої статті 19 Конституції України зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень тау спосіб, що передбачені Конституцією, законами України та іншими нормативно-правовими актами.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що рішення суду у даній справі в частині, з якою не погоджується позивач, виконано відповідачем в межах наданих повноважень та у встановлений спосіб, тому звіт підлягає прийняттю.

Підсумовуючи наведене, Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області рішення суду у справі №240/5923/18 виконує у межах повноважень, а перерахунок допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства провело відповідно до норм законодавства, які є чинними та обов'язковими до застосування.

Відповідно до частини 1 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

За таких обставин, суд вважає за можливе прийняти поданий відповідачем звіт.

Керуючись статтями 243, 248, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Прийняти звіт Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про виконання судового рішення в адміністративній справі № 240/5923/18 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області. , про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суддя І.Е.Черняхович