30 вересня 2025 року м. Житомир справа № 240/15933/24
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Окис Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
установив:
У серпні 2024 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся у суд з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, Центр) про визнання протиправною бездіяльності, яка полягає у застосуванні при обчисленні з 24 лютого 2022 року по 22 червня 2024 року грошового забезпечення, а також грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсацію за невикористаної щорічної відпустки, одноразової грошової допомоги при звільненні виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідні тарифні коефіцієнти та зобов'язання провести перерахунок грошового забезпечення, обчисленого із використанням такої розрахункової величини, як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установлений станом на 01 січня календарного року в період з 24 лютого 2022 року по 22 червня 2024 року, а також грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсацію за невикористаної щорічної відпустки, одноразової грошової допомоги при звільненні із урахуванням раніше виплачених сум.
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач установив та виплачував грошове забезпечення у спірний період з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого станом на 01 січня 2018 року, що призвело до виплати грошового забезпечення у значно меншому розмірі.
Ухвалами суду від 27 серпня 2024 року позов прийнято до провадження, призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та визначено відповідачу строк для подання відзиву на позов, зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі №320/35573/22.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи судом, що підтверджується доказами, які містяться в матеріалах справи.
17 вересня 2024 року до суду надійшов відзив, у якому відповідач просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що на момент проведення позивачу нарахування та виплати грошового забезпечення пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року №704 (далі - Постанова №704) передбачав використання такої розрахункової величини, як прожитковий мінімум для працездатних осіб, установлений станом на 01 січня 2018 року, тому правові підстави для проведення розрахунку грошового забезпечення із використанням розрахункової величини у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого станом на 01 січня календарного року, на переконання відповідача, відсутні. Указує, що позивачем порушено строк на звернення до суду за заявленими ним вимогами.
25 листопада 2024 року позивач подав заяву про зменшення позовних вимог в частині періоду, а саме з 24 лютого 2022 року по 19 травня 2023 року
Ухвалами суду від 09 квітня 2025 року поновлено провадження у справі, позовну заяву залишено без руху, у зв'язку з пропуском строку за період з 19 липня 2022 року по 19 травня 2023 року та пізніше ухвалою від 25 квітня 2025 року продовжено строк на усунення недоліків.
Ухвалою суду від 30 червня 2025 року запропоновано позивачу залучити до участі у справі як співвідповідача Військову частину НОМЕР_1 та у зв'язку з цим уточнити позовні вимоги до кожного з них та зупинено провадження у справі до дати отримання судом інформації, про прийняте ОСОБА_1 рішення щодо залучення співвідповідача.
На виконання вимог ухвали суду, позивач подав клопотання, у якому зазначає, що Військова частина НОМЕР_1 наразі розформована, а правонаступником є ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ухвалою суду від 23 липня 2025 року поновлено провадження у справі, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 надати суду, протягом 10 (десяти днів) з моменту отримання цієї ухвали, інформацію про правонаступника Військової частини НОМЕР_1 , до якого передано фінансові документи та який зможе провести нарахування належного грошового забезпечення та зупинено провадження у справі до дати отримання судом витребуваних доказів.
До суду надійшло клопотання Центрального фінансового-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_3 , до якого долучено лист від 25 грудня 2023 року №116/14/1/20712, за яким з 01 лютого 2024 року Військову частину НОМЕР_1 зараховано на фінансове забезпечення до Військової частини НОМЕР_2 .
Ухвалою суду запропоновано ОСОБА_1 залучити до участі у справі як співвідповідача Військову частину НОМЕР_2 та у зв'язку з цим уточнити позовні вимоги до кожного з них та зупинено провадження у справі до дати отримання судом інформації, про прийняте ОСОБА_1 рішення щодо залучення співвідповідача.
Позивач подав заяву, в якій зазначає про недоцільність залучення другого відповідача, у зв'язку з чим суд поновив провадження ухвалою від 05 вересня 2025 року.
У період з 11 по 15 вересня 2025 року головуюча суддя перебувала у відпустці, а у період з 17 по 29 вересня 2025 року у стані тимчасової непрацездатності.
На підставі частини 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Суд установив, що позивач у період з 24 лютого 2022 року по 06 червня 2022 року проходив службу в ІНФОРМАЦІЯ_4 , з 07 червня 2022 року по 23 вересня 2023 року - у Військовій частині НОМЕР_1 , а з 25 вересня 2023 року по 22 червня 2024 року - знову в ІНФОРМАЦІЯ_4 .
У зв'язку з тим, що розрахунок грошового забезпечення проведено відповідачем не у повному розмірі, позивач подав заяву про його перерахунок.
Однак листом відповідач повідомив, що нарахування та виплата грошового забезпечення проводилась у належному розмірі та перегляду не підлягає.
Зазначено, що Військова частина НОМЕР_1 перебувала на фінансовому забезпеченні в ІНФОРМАЦІЯ_4 до 01 лютого 2024 року. У період з 24 лютого 2022 року по 06 червня 2022 року ОСОБА_1 встановлено посадовий оклад за 4 тарифним розрядом (тарифний коефіцієнт 1,55) в розмірі 2730,00 грн на місяць. У період з 07 червня 2022 року по 27 серпня 2022 року посадовий оклад за 3 тарифним розрядом (тарифний коефіцієнт 1,5) в розмірі 2640,00 грн на місяць. У період з 28 серпня 2022 року по 31 січня 2023 року посадовий оклад за 2 тарифним розрядом (тарифний коефіціент 1,45) в розмірі 2550,00 грн на місяць. У період з 01 лютого 2023 року по 22 червня 2024 року ОСОБА_1 встановлено посадовий оклад за 4 тарифним розрядом (тарифний коефіцієнт 1,55) в розмірі 2730,00 грн на місяць. У період з 24 лютого 2022 року по 22 червня 2024 року ОСОБА_1 встановлено оклад за військове звання «солдат» (тарифний коефіцієнт 0,30) в розмірі 530,00 грн на місяць. У травні 2022 року ОСОБА_1 виплачено грошову допомогу на оздоровлення за 2022 рік в розмірі місячного грошового забезпечення в сумі 13268,70 грн. У листопаді 2022 року ОСОБА_1 виплачено матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2022 рік в сумі 530,00 грн. У лютому 2023 року ОСОБА_1 виплачено грошову допомогу на оздоровлення за 2023 рік в розмірі місячного грошового забезпечення в сумі 21329,25 грн. У лютому 2024 року ОСОБА_1 виплачено громову допомогу на оздоровлення за 2024 рік в розмірі місячного грошового забезпечення в сумі21329,25 грн.
Позивач уважає, що відповідач протиправно при визначенні розміру посадового окладу застосував розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установлений станом на 01 січня 2018 року, тому звернувся із цим позовом до суду.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для її розгляду і вирішення спору по суті, суд дійшов до таких висновків.
Приписами частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основним нормативно-правовим актом, що відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі є Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ з наступними змінами та доповненнями у редакції, яка була чинна на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон України №2011-ХІІ).
Згідно статті 9 цього Закону держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Згідно абзацу 3 пункту 14 статті 101 Закону України №2011-ХІІ у рік звільнення зазначених в абзацах 1 та 2 цього пункту військовослужбовців зі служби у разі невикористання ними щорічної основної або додаткової відпустки їм виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, у тому числі військовослужбовцям-жінкам, які мають дітей.
Постановою № 704 було підвищено грошове забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та закладено механізм щорічного збільшення його розміру у подальшому.
Так, відповідно до пункту 4 цієї Постанови у редакції, що була чинною до 24 лютого 2018 року, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
З 24 лютого 2018 року набула чинності Постанова № 103, пунктом 6 якої пункт 4 Постанови № 704 викладено в новій редакції, яка передбачає, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Отже, з 24 лютого 2018 року змінено розрахункову величину, з якої обчислюються розміри посадових окладів та окладів за військовими (спеціальними) званнями, а саме замість розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року) передбачено використання розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня 2018 року.
Тим часом, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та нечинним пункт 6 Постанови № 103.
Відтак, починаючи з 29 січня 2020 року розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями визначаються, як правило, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня календарного року. Лише у тому разі, якщо розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб є меншим ніж 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, для проведення відповідних розрахунків використовується величина, яка дорівнює 50 відсоткам розміру мінімальної заробітної плати.
Суд також ураховує, що згідно з пунктом 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року №1774-VIII (далі - Закон України №1774-VIII) мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом (01 січня 2017 року) не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року, починаючи з 01 січня 2017 року.
Під час розгляду і вирішення цієї справи суд виходить із того, що положення пункту 4 Постанови № 704 та пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №1774-VIII підлягають солідарному застосуванню.
Зазначені норми права у своїй сукупності вказують на те, що з 29 січня 2020 року розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями слід визначати шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704.
Таким чином, ураховуючи зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14 листопада 2019 року №294-IХ, виникли підстави для перерахунку грошового забезпечення, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Матеріалами справи підтверджується, а саме довідкою №2105, що відповідач обчислював посадовий оклад та оклад за військовим званням з використанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня 2018 року в розмірі 1762 грн.
Таким чином відповідач здійснював нарахування і виплату грошового забезпечення позивачу із застосуванням неправильної розрахункової величини.
Вирішуючи спір в межах заявлених позовних вимог, суд зазначає, що бездіяльність суб'єкта владних повноважень це пасивна поведінка, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод та законних інтересів фізичної чи юридичної особи.
Однак, у цьому випадку відповідач проводив нарахування та виплату грошового забезпечення, грошової допомоги для оздоровлення, однак без урахування вірного розміру складових грошового забезпечення, а тому вчинив активні дії.
При цьому, суд зауважує, що вимога позивача про виплату грошової допомоги для оздоровлення за 2024 рік, компенсації за невикористаної щорічної відпустки, одноразової грошової допомоги при звільненні задоволенню не підлягає, оскільки такі виплати проведено після заявленого ним періоду. Отже правові підстави для задоволення позову у відповідній частині відсутні.
Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, суд відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України уважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо обчислення та виплати позивачу у заниженому розмірі з 24 лютого 2022 року по 19 травня 2023 року грошового забезпечення, грошової допомоги для оздоровлення за 2022, 2023 роки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2022 рік без урахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» від 02 грудня 2021 року №1928-IХ станом на 01 січня 2022 року та Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» від 03 листопада 2022 року №2710-IХ станом на 01 січня 2023 року.
З метою відновлення прав, порушення яких установлено за результатами розгляду спору, суд уважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити з 24 лютого 2022 року по 19 травня 2023 року перерахунок грошового забезпечення, грошової допомоги для оздоровлення за 2022, 2023 роки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2022 рік з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» від 02 грудня 2021 року №1928-IХ станом на 01 січня 2022 року та Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» від 03 листопада 2022 року №2710-IХ станом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
Відтак позовні вимоги є обґрунтованими та відповідно підлягають частковому задоволенню.
Ураховуючи відсутність документально підтверджених судових витрат, питання про їх розподіл суд не вирішує.
Керуючись положеннями статей 2, 9, 72-77, 139, 242-246, 251, 257, 292, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо розрахунку ОСОБА_1 з 24 лютого 2022 року по 19 травня 2023 року грошового забезпечення, грошової допомоги для оздоровлення за 2022, 2023 роки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2022 рік без урахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» від 02 грудня 2021 року №1928-IХ станом на 01 січня 2022 року та Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» від 03 листопада 2022 року №2710-IХ станом на 01 січня 2023 року.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснити перерахунок ОСОБА_1 з 24 лютого 2022 року по 19 травня 2023 року грошового забезпечення, грошової допомоги для оздоровлення за 2022,2023 роки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2022 рік визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» від 02 грудня 2021 року №1928-IХ станом на 01 січня 2022 року та Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» від 03 листопада 2022 року №2710-IХ станом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене протягом 30 днів з дати його ухвалення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Т.О. Окис
30.09.25