про прийняття звіту та встановлення нового строку подання звіту
29 вересня 2025 року м. Житомир справа № 240/25511/24
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Леміщака Д.М., розглянувши питання про встановлення нового строку подання звіту про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області,
встановив:
Ухвалою суду від 21.08.2025 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати у тридцятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали звіт про виконання судового рішення у справі № 240/25511/24.
На виконання вимог ухвали відповідачем було подано звіт про виконання судового рішення, в якому він повідомляє, що на виконання рішення проведено перерахунок пенсії позивачеві, одночасно інформує про обставини, що ускладнюють повне та своєчасне виконання рішення суду, та просить встановити новий строк для подання звіту.
Обґрунтовуючи неможливість повного виконання судового рішення на даному етапі, відповідач посилається на низку об'єктивних причин. Зокрема, вказує на те, що 14.07.2025 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 821, якою затверджено новий Порядок здійснення видатків на виплату пенсій, призначених (перерахованих) на виконання судових рішень. Цей порядок вимагає доопрацювання інформаційних систем Пенсійного фонду України для ведення відповідного обліку видатків. Згідно з пунктом 3 Постанови № 821 Пенсійний фонд України мав забезпечити доопрацювання інформаційних систем до 01.09.2025, однак на момент подання звіту модернізація підсистем Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) не завершена. Це підтверджується проведеною закупівлею послуг з модернізації (ідентифікатор UA-2025-08-19-009959-а), де строк виконання робіт встановлено до 30.09.2025, і наразі роботи не завершені.
Крім того, відповідач звертає увагу суду на те, що станом на сьогодні не затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік, що унеможливлює фінансування виплат за судовими рішеннями, які набрали законної сили після 17.07.2025.
При цьому, відповідач не ухиляється від виконання своїх зобов'язань та вжив усіх можливих заходів для виконання судового рішення в межах своєї компетенції. Зокрема, проведено макетне (ручне) нарахування суми заборгованості та направлено лист до Пенсійного фонду України з метою з'ясування шляхів усунення перешкод для повного виконання рішення.
Враховуючи вищевикладене, відповідач просить надати достатній та розумний строк у три місяці для усунення зазначених перешкод та повного виконання судового рішення.
Розглянувши поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області звіт про виконання судового рішення та матеріали справи, суд зважає на таке.
Статтею 129-1 Конституції України проголошено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Положеннями частини 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VIII визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Приписами статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно зі статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
У відповідності до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частин 1, 2, 3, 11 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України суд, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини 5 статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин 2 та/або 3 статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини 3 статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд вважає, що наведені відповідачем обставини (відсутність доопрацьованого програмного забезпечення та незатвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2025 рік) є об'єктивними, не залежать від волі Головного управління та дійсно ускладнюють виконання судового рішення в повному обсязі на даний час.
При цьому суд бере до уваги, що відповідач вчинив активні дії, спрямовані на виконання рішення суду, а саме: здійснив ручний розрахунок заборгованості та звернувся до центрального органу Пенсійного фонду України за роз'ясненнями. Це свідчить про те, що Головне управління не ухиляється від виконання судового рішення.
Зважаючи на наявність об'єктивних обставин, що ускладнюють виконання рішення, та вжиті відповідачем заходи, суд вважає звіт обґрунтованим.
Відповідно до ч. 11 ст. 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але воно виконане не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання такого звіту.
Враховуючи орієнтовний строк завершення модернізації програмного забезпечення та необхідність подальших дій для затвердження бюджету та початку фінансування, суд вважає обґрунтованим клопотання про надання додаткового строку.
Керуючись статтями 248, 255, 382, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду в адміністративній справі № 240/25511/24.
Встановити новий строк подання звіту про виконання судового рішення в адміністративній справі.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати звіт про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду в адміністративній справі № 240/25511/24 протягом трьох місяців з дня отримання ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Д.М. Леміщак