30 вересня 2025 року м. Житомир справа № 240/14145/25
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, щодо не проведення ОСОБА_1 , перерахунку та виплату з 01 грудня 2019 року пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 31/35-16-Ш-1661/08-51- 2025 виданої 10.04.2025 Регіональним сервісним центром ГЦС МВС в Рівненській, Волинській та Житомирській областях;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату з 01 грудня 2019 року, пенсії ОСОБА_1 , відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення до довідки про розмір грошового забезпечення N9 31/35-16-Ш-1661/08-51-2025 виданої 10.04.2025 Регіональним сервісним центром ГЦС МВС в Рівненській, Волинській та Житомирській областях, з урахуванням проведених виплат.
В обґрунтування позову зазначає, що звернувся 17.04.2025 до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки, на що відповідач листом відмовив у перерахунку.
Ухвалою від 29.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач подав письмовий відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову та зазначив, що відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачу на підставі вказаної довідки.
Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками справ, позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) та перебуває на обліку у відповідача; позивач 17.04.2025 звернувся до відповідача із заявою від 11.04.2025 про перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки РСЦ ГСЦ МВС в Житомирській області від 15.05.2025 № 21606-18291/Ш-02/8-0600/25 про розмір грошового забезпечення; перерахунок пенсії позивачу відповідачем на підставі вказаної довідки зроблений не був.
У вказаній довідці, яка складена враховуючи рішення у зразковій справі № 160/8324/19, зазначений розмір грошового забезпечення позивача за листопад 2019 року відповідно до постанови КМ України від 11.11.2015 № 988 за посадою, яку він займав на день звільнення зі служби.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-ХІІ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII КМ України прийняв постанову від 21 лютого 2018 року №103 (далі - Постанова №103). Пунктом 3 Постанови №103 встановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №988, пунктом 1 якої встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 7 Постанови №988 постановлено Міністерству внутрішніх справ за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).
Зокрема, Порядком №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку №260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку №260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку №260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку №260); надбавка за почесне звання заслужений (пункт 8 Порядку №260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку №260); доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку №260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку №260).
Згідно матеріалів справи пенсію позивача з 01.01.2016 перераховано, виходячи з складових грошового забезпечення поліцейського за нормами чинними на 1 січня 2016 року у відповідності до пункту 3 Постанови №103.
Водночас, у встановлений Постановою №988 двотижневий строк уповноваженими міністерства не було затверджено порядку і умов грошового забезпечення поліцейських, які пройшли переатестацію до новоутворених органів поліції, або тимчасово залишалися поза штатом, тому фактично доплати, додаткові види грошового забезпечення поліцейські у січні 2016 року не отримували.
Відтак, пенсія позивача перерахована з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій, виплачених поліцейським у січні 2016 року, при цьому фактично додаткові види грошового забезпечення поліцейським були затверджені лише у квітні 2016 року наказом МВС України №260 від 06.04.2016.
В той же час скасовуючи пункт 3 Постанови №103 суди першої та другої інстанції у адміністративній справі №826/12704/18 дійшли висновків про те, що вказаний пункт Постанови №103 у відсотковому співставленні встановлює зменшення виплати пенсії військовослужбовцям у порівнянні з тими умовами, які вони мали до його прийняття, та фактично звужують складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії вказаним особам.
Таким чином, оскільки саме з 19.11.2019 (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення і премій, то з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно Постанови № 988 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.
Викладене, у свою чергу, свідчить про те, що право на перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення виникло у позивача з 01.12.2019, оскільки, як було підкреслено вище, скасування 05.03.2019 у судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови №103 та 19.11.2019 пункту 3 Постанови №103 у контексті спірних правовідносин не змінює алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, передбачений Порядком № 45.
Наведені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19, незважаючи на те, що вказана справа і не є типовою, однак стосується схожих за своїм змістом правовідносин.
Згідно з частиною першої статті 63 Розділу VIII ПОРЯДОК ПЕРЕРАХУНКУ ПЕНСІЙ Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (ч.2 ст. 63 Закону №2262-ХІІ).
Перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців (ч. 2 ст. 51 Закону №2262-ХІІ).
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (ч. 3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ).
Вказані норми Закону №2262-ХІІ свідчать про те, що відповідач повинен перерахувати пенсію пенсіонеру з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, при цьому різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
При цьому суд звертає увагу, що з матеріалів справи не вбачається, що перерахунок пенсії з 01.12.2019 на підставі зазначеної довідки не був проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії.
Таким чином, оскільки право у пенсіонера на перерахунок пенсії виникло в листопаді 2019 року на підставі вказаної довідки, яку позивач подав відповідачу 17.04.2025, відповідач, повинен був перерахувати позивачу пенсію на підставі довідки з 01.12.2019 та виплатити різницю в пенсії за минулий час не більш як за 12 місяців, а тому суд вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, не здійснивши перерахунок та виплати пенсії позивачу на підставі вказаної довідки з 01.12.2019 і для захисту прав і інтересів позивача відповідача належить зобов'язати здійснити на підставі вищевказаної довідки перерахунок пенсії позивачу з 01.12.2019 та виплатити йому різницю в пенсії за минулий час не більш як за 12 місяців до моменту подачі довідки (з 17.04.2024 по 17.04.2025).
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 КАС України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 .) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, Житомир, 10003, код 13559341) задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, яка полягає в нездійсненні ОСОБА_1 з 01.12.2019 перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки № 31/35-16-Ш-1661/08-51- 2025 виданої 10.04.2025 Регіональним сервісним центром ГЦС МВС в Рівненській, Волинській та Житомирській областях.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № 31/35-16-Ш-1661/08-51-2025 виданої 10.04.2025 Регіональним сервісним центром ГЦС МВС в Рівненській, Волинській та Житомирській областях та виплатити різницю в пенсії за 12 місяців з 17.04.2024 по 17.04.2025.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк