Рішення від 29.09.2025 по справі 240/19389/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2025 року м. Житомир справа № 240/19389/24

категорія 106030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Токаревої М.С., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, стягнення коштів,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Військової частини НОМЕР_2 , в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахування та не виплати грошової компенсації в сумі 64 015 (шістдесят чотири тисяч п'ятнадцять)грн 99 коп у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з його грошового забезпечення.

- стягнути з Військової частини НОМЕР_1 на користь грошову компенсацію в сумі 64 015 грн 99 коп у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з його грошового забезпечення.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що в порушення постанови Кабінету Міністрів України №44 "Про затвердження Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу" відповідачем не виплачено компенсацію сум податку з доходів фізичних осіб. Позивач вважає, що відповідачем протиправно не виплачено компенсацію сум податків з доходів фізичних осіб після утримання податку на доходи фізичних осіб з суми, а тому звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою суду вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Представник Військової частини НОМЕР_1 подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначив, що відповідно до довідки про грошове забезпечення та відрахування для пред'явлення за місцем вимоги №1727 від 02.08.2024 ОСОБА_1 у графі компенсація прибуткового податку з 26.05.2022 по 08.06.2022 рік вказані суми компенсації ПДФО за відповідний період. Відповідно до довідки про грошове забезпечення та відрахування для пред'явлення за місцем вимоги №17271 від 02.08.2024 ОСОБА_1 у графі компенсація прибуткового податку з 14.09.2023 по 01.03.2024 роки вказані суми компенсації ПДФО за відповідний період. Враховуючи вищевикладене, доходи Позивача підлягали оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб (ПДФО), і відповідні суми податку утримувалися з грошового забезпечення, але сума утриманого ПДФО одразу компенсувалась Позивачу за рахунок коштів з державного бюджету. отже факт протиправної бездіяльності з боку військової частини, як суб'єкта владних повноважень по відношенню до Позивача відсутній.

Позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій вказав, що відповідачем не надано до суду а ні платіжних інструкцій, а ні виписок з банківського рахунку на перерахування (сплату) йому спірної саме грошової компенсації суми податку з доходів фізичних осіб, який було утримано з його грошового забезпечення, в яких би було зазначено відомості: за який період, вказана сума компенсації, дата її перерахування (сплати) на його банківський рахунок. У зв'язку із чим просив позовні вимоги задовольнити повністю.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

У періоди з 26 травня 2022 року по 01 червня 2022 року та з 14 вересня 2023 року по 01 березня 2024 року проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 .

Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 01 березня 2024 року № 61 був виключений із списків особового складу в зв'язку із звільненням з військової служби за станом здоров'я.

Позивач вважає, що відповідачем одночасно з проведенням наахування грошового забезпечення не виплачено компенсацію сум податків з доходів фізичних осіб.

На своє звернення від 22.07.2024 позивачем отримано відповідь №812/14156, до якої відповідачем долучено витяги із наказів командира військової частини НОМЕР_1 , довідку про грошове забезпечення та відрахування за травень 2022-червень 2022 року від 02.08.2024 №1727, довідку про грошове забезпечення та відрахування за вересень 2023- березень 2024 року від 02.08.2024 №1727, довідку про нараховані та виплачені грошову допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, виплат при звільненні від 02.08.2024 №1729.

Вважаючи, що відповідачем протиправно не виплачена компенсація сум податків з доходів фізичних осіб у сумі 64 015,99 грн, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 ст. 2 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу», військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Відповідно до статей 1 та 2 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ) військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Порядок виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44 (далі - Порядок №44).

Відповідно до п. 1 Порядку №44 цей Порядок визначає умови та механізм щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ), співробітниками Служби судової охорони у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошова компенсація).

Згідно з пунктом 2 Порядку №44 грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, співробітникам Служби судової охорони, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.

Пунктом 3 Порядку №44 передбачено, що виплата грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошове забезпечення), що пов'язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб.

За змістом пунктів 4, 5 Порядку №44 виплата грошової компенсації здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.

Грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 168.5 статті 168 Податкового кодексу України суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції у зв'язку з виконанням обов'язків несення служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.

Системний аналіз Порядку №44 доводить, що грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, так й особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення.

При цьому, згідно з довідки про грошове забезпечення та відрахування від 02.08.2024 №1727 встановлено, що військовою частиною нараховано позивачу, зокрема:

- грошове забезпечення за травень 2022 року - 8650,09грн. (всього нараховано 8650,09 грн - ПДФО 18% - 1580,73 грн. + компенсація сум податку на доходи фізичних осіб - 1580,73 грн. - військовий збір 1,5% - 131,73 грн;

- грошове забезпечення за червень 2022 року - 11945,33 грн. (всього нараховано - 11945,33 грн - ПДФО 18% - 2182,90 грн. + компенсація сум податку на доходи фізичних осіб - 2 182,90 грн - військовий збір 1,5% - 181,91 грн);

- грошове забезпечення за вересень 2023 року - 12984,01 грн (всього нараховано - 12984,01 грн. - ПДФО 18% - 2372,71 грн. + компенсація сум податку на доходи фізичних осіб - 2372,71 грн. - військовий збір 1,5% - 197,73 грн);

- грошове забезпечення за жовтень 2023 року - 22912,90 грн (всього нараховано - 22912,90 грн. - ПДФО 18% - 4187,13 грн. + компенсація сум податку на доходи фізичних осіб - 4187,13грн. - військовий збір 1,5% - 348,93 грн);

- грошове забезпечення за листопад 2023 року - 45825,81 грн. (всього нараховано - 45825,81 грн - ПДФО 18% - 8374,26 грн. + компенсація сум податку на доходи фізичних осіб - 8374,26 грн. - військовий збір 1,5% - 697,85 грн);

- грошове забезпечення за грудень 2023 року - 29741,90 грн (всього нараховано - 29741,90 грн - ПДФО 18% - 5435,07 грн + компенсація сум податку на доходи фізичних осіб - 5435,07 грн. - військовий збір 1,5% - 452,92 грн);

- грошове забезпечення за січень 2024 року - 16083,91 грн (всього нараховано - 16083,91 грн. - ПДФО 18% - 2 939,19 грн. + компенсація сум податку на доходи фізичних осіб - 2 939,19 грн. - військовий збір 1,5% - 244,93 грн);

- грошове забезпечення за лютий 2024 року - 22912,90 грн (всього нараховано - 22912,90 грн. - ПДФО 18% - 4187,13 грн. + компенсація сум податку на доходи фізичних осіб - 4187,13 грн - військовий збір 1,5% - 348,93 грн);

- грошове забезпечення за березень 2024 року - 89995,99 грн (всього нараховано - 89995,99 грн. - ПДФО 18% - 16445,97 грн. + компенсація сум податку на доходи фізичних осіб - 16445,97 грн. - військовий збір 1,5% - 1370,50 грн).

З довідки військової частини НОМЕР_1 від 02.08.2024 №1729 вбачається що ОСОБА_1 було нараховано грошову допомогу на оздоровлення за 2023 рік в розмірі 23261,83 грн ( ПДФО 18% - 4187,13 грн. + компенсація сум податку на доходи фізичних осіб - 4187,13 грн - військовий збір 1,5% - 348,93 грн), грошову допомогу наоздоровлення за 2024 рік в розмірі 23261,83 грн, грошову допомогу при звільненні в розмірі 22331,36 грн, компенсацію за невикористані дні відпустки в розмірі 45022,90 грн (ПДФО 18% - 16310,90 грн. + компенсація сум податку на доходи фізичних осіб - 16310,90 грн - військовий збір 1,5% - 1359,24 грн).

Отже, матеріалами справи підтверджується, що відповідачем на виконання пунктів 4, 5 Порядку №44 виплата грошової компенсації проведено одночасно з виплатою грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення позивача.

З огляду на вищевикладене, суд звертає увагу, що позивачем не було доведено наявності порушень суб'єктом владних повноважень щодо не нарахування та не виплати грошової компенсації у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з його грошового забезпечення.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

За приписами пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, разом із тим, якщо суб'єкт владних повноважень надасть докази правомірності свого рішення, то обов'язок спростувати такі докази покладається на позивача, що кореспондується із принципом змагальності сторін, закріпленому у ст. 3 КАС України.

За відсутності документально-підтверджених судових витрат, питання про їх розподіл суд не вирішує.

Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд-

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) про визнання дій протиправними, стягнення коштів - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.С. Токарева

29.09.25