Рішення від 30.09.2025 по справі 200/6454/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2025 року Справа№200/6454/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про скасування рішення і зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

У серпні 2025 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить:

- скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 28.07.2025 № 056750012858;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області вдруге розглянути заяву ОСОБА_1 від 21 липня 2025 року про нарахування пенсії, і зарахувати йому трудовий стаж за період його роботи з 30 жовтня 1991 року по 17 липня 1999 року на підприємстві АООТ "Краматорська автобаза".

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 1 вересня 2025 року суддею прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), витребувано докази.

Указана ухвала отримана відповідачем 01.09.2025 в Електронному кабінеті Електронного суду.

На обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на те, що відповідач неправомірно не зарахував до його стажу спірний період роботи і протиправно відмовив у призначенні пенсії.

Відповідач не надав відзив на позовну заяву.

Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України НОМЕР_1 , виданого 2 квітня 2002 року.

Відповідно до спірного рішення ГУ ПФУ від 28.07.2025 № 056750012858 відповідач розглянув заяву позивача від 21.07.2025 про призначення пенсії за віком за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Указаним рішенням позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу, передбаченого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідачем у спірному рішенні зазначено, що страховий стаж ОСОБА_1 становить 26 років 4 місяці 11 днів. До страхового стажу не зараховано період роботи відповідно до довідки № 547 від 23.07.2025 з 1991 по 1999 роки, оскільки прізвище ім'я та по батькові зазначено не в повному обсязі.

У трудовій книжці ОСОБА_1 НОМЕР_2 наявні записи № 8 і № 9 щодо роботи позивача з 31 жовтня 1991 року до 17 липня 1999 року включно на посаді водія в Краматорській автобазі (АООТ «Краматорська автобаза»).

Також в архівній довідці Архівного відділу Краматорської міської ради від 12.06.2025 № 2307-05/547 указано, що в документах архівного фонду АООТ «Краматорська автобаза» значиться ОСОБА_1 (таб. № 7352) із наведенням відомостей про нарахування заробітної плати за періоди з 31.10.1991 до 17.07.1999 включно. Водночас із цієї довідки випливає, що заробітна плата по особовому рахунку нараховувалася за посадою водій, а в окремі періоди «сторож».

Спірні правовідносини у зв'язку із не зарахуванням спірних періодів роботи до страхового стажу під час вирішення питання про призначення пенсії.

Частиною 1 ст. 26 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років; з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років; з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років; з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років; з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років; з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року; з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років; з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років; з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років; починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.

Частиною 1 ст. 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з ч. 2 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Підпунктом 2 п. 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

Згідно з п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Отже, трудова книжка позивача підтверджує стаж його роботи за період з 31 жовтня 1991 року до 17 липня 1999 року включно. Тому відсутня необхідність у наданні інших документів для підтвердження стажу роботи за цей період.

Водночас архівна довідка Архівного відділу Краматорської міської ради від 12.06.2025 № 2307-05/547, з урахуванням записів у трудовій книжці, додатково підтверджує, що в період з 31 жовтня 1991 року до 17 липня 1999 року включно позивач працював у Краматорській автобазі та отримував заробітну плату. Суд вважає, що нарахування позивачу заробітної плати по особовому рахунку в окремі періоди за посадою «сторож» не впливає на вирішення цієї справи, оскільки спірні правовідносини виникли щодо наявності підстав для зарахування відповідного періоду до страхового стажу, а не до спеціального стажу.

Тому оскаржуване рішення є протиправними і підлягає скасуванню.

Суд звертає увагу на те, що позивач працював у Краматорській автобазі з 31 жовтня 1991 року, а не з 30 жовтня 1991 року. Тому період роботи позивача в Краматорській автобазі підлягає зарахуванню з 31 жовтня 1991 року до 17 липня 1999 року включно.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Відповідно до квитанції № 1832 від 22.08.2025 позивачем сплачено судовий збір за подання позову в загальному розмірі 1211,20 грн.

Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Позовна заява подана через систему «Електронний суд», тому позивач мав сплатити 968,96 грн судового збору.

Частинами 1 і 3 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Отже, стягненню на користь позивача підлягає 484,48 грн понесених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Сума в розмірі 242,24 грн є частиною судового збору, що внесена в більшому розмірі ніж установлено Законом України «Про судовий збір», а тому може бути повернута за клопотанням позивача.

Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (ідентифікаційний код: 13559341, 10003, Житомирська область м. Житомир, пл. О. Ольжича, 7) про скасування рішення і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 28.07.2025 № 056750012858;

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21 липня 2025 року про призначення пенсії із зарахуванням до його страхового стажу періоду роботи з 30 жовтня 1991 року до 17 липня 1999 року включно.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області суму судових витрат у розмірі 484 (чотириста вісімдесят чотири) гривні 48 (сорок вісім) копійок.

Повне рішення суду складено 30 вересня 2025 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Куденков