Рішення від 29.09.2025 по справі 200/6308/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2025 року Справа№200/6308/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

У серпні 2025 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач-1, ГУ ПФУ у Вінницькій області), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач-2, ГУ ПФУ у Донецькій області), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення № 056750001331 від 11.08.2025 Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області № 056750001331 від 11.08.2025 в про відмову в перерахунку пенсії, а саме Допризначення пенсії у зв'язку з наданням додаткових документів;

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області прийняти рішення про допризначення пенсії у зв'язку з наданням додаткових документів, а саме довідки №15 від 31.01.2024 «Про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби (про розміри інших виплат)», видану Донецькою митницею в сумі 6937,50 грн яка є додатком до довідки № 9 від 21.12.2023 «Про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років)» з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

- Пенсійному фонду України в Донецький області, провести перерахунок та виплату з дати звернення до Пенсійного фонду України в Донецький області.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 1 вересня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду і відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), витребувано докази.

На обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на безпідставну відмову в перерахунку пенсії на підставі поданих позивачем довідок. При цьому позивач звертає увагу на те, що він звернувся із заявою про призначення/перерахунок пенсії, а саме допризначення у зв'язку з наданням додаткових документів.

Відповідач-1 надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що оскільки позивач уже скористався своїм правом на призначення пенсії державного службовця за віком, йому не може бути здійснено перерахунок пенсії на підставі наданих довідок відповідно до п. п. 10, 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України № 889- VIII, оскільки ці пункти застосовуються до осіб, які реалізовують своє право на призначення пенсії державного службовця за віком після 01.05.2016 вперше. До врегулювання Верховною Радою України питання перерахунку пенсій, призначених на підставі ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, підстав для такого перерахунку немає.

Відповідач-2 надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що ГУ ПФУ у Вінницькій області, який опрацьовував заяву за принципом екстериторіальності, було прийнято рішення про відмову від 11.08.2025 № 056750001331. Будь-яких рішень про відмову в допризначенні пенсії ОСОБА_1 ГУ ПФУ в Донецькій області не приймалося. Згідно з пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» №889-VIII, збережено право державних службовців лише на призначення (не перерахунок) на умовах статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ. Тому відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії по інвалідності призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» та врахування додатково довідок про заробітну плату. Також посилається на те, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.

Позивач надав відповіді на відзиві, в яких підтримує позовні вимоги.

Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України, що підтверджується копією паспорту громадянина України НОМЕР_1 , виданого 02.09.2005.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13.11.2024 у справі № 200/6914/24, яке залишене без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 1 травня 2025 року, задоволено частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії. Визнано протиправним і скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 056750001331 від 05.08.2024 про відмову в перерахунку пенсії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 02.01.2024 перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного довідці Донецької митниці №9 від 21.12.2023. В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

У вказаному рішенні суду зазначено, що позивач також надав до суду копію довідки Державної митної служби № 9 від 21.12.2023 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця про те, що ОСОБА_1 працював у Донецькій митниці ДФС на посаді заступника начальника відділу. Зазначено, що заробітна плата (за відповідною посадою) становить: - посадовий оклад складає 13 875,00 грн; - надбавка за ранг (радник митної служби ІІ рангу) складає 600 грн; - надбавка за вислугу років (50%) складає 6 937,50 грн. Усього складає 21 412,50 грн. Роз'яснено, що довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату за 11 місяць 2023 року.

Також у вказаній справі встановлено, що по 22.11.2018 позивач працював на посадах головного державного інспектора, заступника начальника відділу митного оформлення №2 митного поста “Слов'янськ» Донецької митниці ДФС.

Відповідно до протоколу (розпорядження) № 056750001331 від 14.07.2025 (дата розрахунку 09.07.2025) позивачу на підставі рішення суду на пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» з 02.01.2024.

ОСОБА_1 звернувся із заявою від 04.08.2025 про перерахунок пенсії, якою просив провести допризначення у зв'язку з наданням додаткових документів.

До вказаної заяви додані довідки № 15 від 31.01.2024, № 7 і № 8 від 30.07.2025 і № 9 від 21.12.2023.

Довідка Донецької митниці № 15 від 31.01.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, видана ОСОБА_1 для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону “Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ “Про державну службу» про те, що середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2023 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, становить 6937,50 грн (надбавка за виконання особливо важливої роботи).

У вказаній довідці зазначено, що на всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату за грудень 2023 року.

Рішенням ГУ ПФУ у Вінницькій області № 056750001331 від 11.08.2025 позивачу в перерахунку пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу» №899 від 10.12.2015 року, у зв'язку з «відсутністю законних підстав».

У вказаному рішенні зазначено, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

Відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України “Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Положеннями пункту 12 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України “Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною 8 ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-XII) передбачено, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 (далі - Порядок № 622), у редакції, чинній на момент звернення позивача за призначенням ппенсії, установлено, що Пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно з п. 5 Порядку № 622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Пунктом 1 Постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», яка була чинна на момент звернення позивача із заявою про призначення пенсії і складання довідки № 15 від 31.01.2024, затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII “Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII “Про державну службу», що додаються:

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Суд зазначає, що довідка Донецької митниці № 15 від 31.01.2024 відповідає формі, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям».

Приписами п. 1.8 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), передбачено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.

Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).

Відповідно до п. 1.9 розділу І Порядку № 22-1 установлено, що особам, які одержують пенсію, призначену за іншими законами, або допомогу, призначену органами соціального захисту населення, пенсія призначається з дати виникнення права на неї з урахуванням пункту 1.8 цього розділу.

Згідно з п. 4.2 розділу IV Порядку № 22-1 передбачено, що при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

Суд звертає увагу на те, що приписами Порядку № 22-1 закріплено право особи як на перерахунок пенсії у зв'язку з настанням обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсії, так і право особи на подання додаткових документів, яких не було подано при призначенні пенсії.

У постанові від 28 лютого 2023 року у справі № 520/6418/21 Верховний Суд зазначив, що з урахуванням Рішення Конституційного Суду України 23.12.2022 № 3-р/2022, правове регулювання перерахунку пенсії позивача у майбутньому зазнає змін. Однак до врегулювання Верховною Радою України питання перерахунку пенсій, призначених на підставі ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, підстав для такого перерахунку немає.

Водночас висновки Верховного Суду, які наведені у вказаній постанові, не є релевантними до обставин цієї справи, оскільки у вказаній справі звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по втраті годувальника у зв'язку зі збільшенням посадового окладу судді.

Тобто у вказаній справі спір виник щодо наявності підстав для перерахунку пенсії у зв'язку з настанням обставин, які, на думку особи, тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Проте в цій справі позивач звернувся із заявою про перерахунок (допризначення) вперше призначеної на підставі статті 37 Закону № 3723-ХІІ пенсії у зв'язку із подання додаткових документів, яких не було подано при призначенні пенсії.

Суд звертає увагу, що органи Пенсійного фонду України не повідомляли позивача про необхідність (можливість) подання додаткових документів, зокрема довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Проте вказана обставина не може нівелювати право позивача на надання додаткових документів у встановлений строк для перегляду розміру пенсії з дати її призначення.

Судом установлено, що пенсія позивачу призначена відповідно до протоколу (розпорядження) № 056750001331 від 14.07.2025 (дата розрахунку 09.07.2025), а додаткові документи, зокрема довідку Донецької митниці № 15 від 31.01.2024, подано 04.08.2025, тобто в межах тримісячного строку з дати призначення пенсії (прийняття рішення про призначення пенсії).

Відтак, з огляду на приписи пунктів 1.8 і 1.9 розділу І Порядку № 22-1 позивач має право на перегляд розміру його пенсії з дати призначення з урахуванням довідки Донецької митниці № 15 від 31.01.2024.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного в цій справі рішення і наявність підстав для його скасування.

Отже, заявлені до відповідача-1 позовні вимоги мають бути задоволені.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Водночас у суду відсутні підстави вважати, що після отримання електронної пенсійної справи засобами програмного забезпечення Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не буде здійснювати виплату пенсії в належному розмірі.

Тому суд вважає, що вимоги до відповідача-2 заявлені передчасно.

Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ; адреса АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (ідентифікаційний код: 13322403, 21005, місто Вінниця, Вінницький р-н, Вінницька обл., "Поділля" район, вулиця Зодчих(пн), будинок, 22), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд. 3) про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 056750001331 від 11.08.2025.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області переглянути розмір (здійснити перерахунок) пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки Донецької митниці № 15 від 31.01.2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Повне рішення суду складено 29 вересня 2025 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Куденков