Україна
Донецький окружний адміністративний суд
29 вересня 2025 року Справа №200/4494/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Крилової М.М, розглянувши в порядку письмового провадження звіт ІНФОРМАЦІЯ_1 про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльність протиправною, визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2023 року позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльність протиправною, визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково та вирішено.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення з 30.01.2020 року по 16.06.2020 року без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" станом на 01.01.2020 року.;
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 здійснити перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з 30.01.2020 року по 16.06.2020 року з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" станом на 01.01.2020 року, на відповідний тарифний коефіцієнт та провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум;
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.07.2015 по 30.11.2015 року із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - липень 2015 року, а з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року включно - січень 2008 року;
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01.07.2015 по 30.11.2015 року із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - липень 2015 року, а з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року включно - січень 2008 року.
В решті позовних вимог відмовлено.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24.10.2023 року набрало законної сили 21.02.2024 року.
06 березня 2024 року видано виконавчі листи по справі.
09 вересня 2024 року до Донецького окружного адміністративного суду від представника позивача адвоката Горбачової Г.М. (надалі - заявник) надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, шляхом зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 (ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) у встановлений судом строк подати звіт про виконання судового рішення від 24 жовтня 2023 року по справі 200/4494/23.
В обґрунтування заяви заявник зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_4 дотепер не виконано рішення суду.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2024 року приятно заяву представника позивача адвоката Горбачової Г.М. про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення та витребувано копії та докази.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 вересня 2024 року зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 подати до Донецького окружного адміністративного суду протягом 60 (шістдесяти) днів з моменту набрання ухвалою законної сили звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24.10.2023 року у справі №200/4494/23 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльність протиправною, визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного від 27 грудня 2024 року від 27 грудня 2025 року визнано звіт ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25 грудня 2024 року таким, що не підтверджує виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від від 24 жовтня 2023 року у справі № 200/4494/23. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 подати звіт про виконання рішення суду у тримісячний строк з дня постановлення цієї ухвали.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного від 31 березня 2025 року визнано звіт ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25 грудня 2024 року таким, що не підтверджує виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від від 24 жовтня 2023 року у справі № 200/4494/23. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 подати звіт про виконання рішення суду у тримісячний строк з дня постановлення цієї ухвали.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного від 30 червня 2025 року визнано звіт ІНФОРМАЦІЯ_1 в від 24 жовтня 2023 року у справі № 200/4494/23 таким, що не підтверджує виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від від 24 жовтня 2023 року у справі № 200/4494/23. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 подати звіт про виконання рішення суду у тримісячний строк з дня постановлення цієї ухвали.
25 вересня 2025 року від представника відповідача надійшли звіт на виконання рішення суду від 24 жовтня 2023 року по справі № 200/4494/23 відповідно до якого просить продовжити ІНФОРМАЦІЯ_2 процесуальний строк для подання звіту про виконання судового рішення.
Обгрунтовуючи звіт вказує, що на виконання ухвали Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/4494/23 від 30.06.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_4 направлена заявка на фінансування до забезпечувального фінансового органу за вихідним №09/02/179 від 07.03.2024 року та подавалась щомісячно надалі. Остання заявка на фінансування направлена до забезпечувального фінансового органу за вихідним №09/02/1284 від 16.09.2025. Кошти будуть перераховані після цільового фінансування ОСОБА_1 на його картковий рахунок. Тобто належне виконання рішення суду залежить не лише від ІНФОРМАЦІЯ_5 . ІНФОРМАЦІЯ_4 в повній мірі виконує рішення суду, передаючи щомісячно заявки до фінансового органу, та не може нести відповідальність за відсутність фінансування на даний вид видатків. На підтвердження даного факту надаємо вам копію заявки до забезпечувального фінансового органу, де в Додатку 2 під номером 86 вказані потреби в коштах на виконання рішення №200/4494/23 від 24.10.2023 року ОСОБА_1 .. Станом на 25.09.2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_5 відповідь забезпечувального фінансового органу щодо цільового фінансування не надходила. Тобто належне виконання рішення суду залежить не лише від ІНФОРМАЦІЯ_5 а також від вищестоящого штабу.
Відповідно до частини 1 статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Цей строк неодноразово продовжувався аналогічними Указами та наразі триває.
Відповідно до статті 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначений Конституцією України та законами України.
Рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року № 9, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.
Згідно п. 4 опублікованих 02.03.2022 року Радою суддів України Рекомендацій щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано усіх доступних працівників, по можливості, перевести на дистанційну роботу.
Місцезнаходження Донецького окружного адміністративного суду визначено м. Слов'янськ Донецької області. У зв'язку з активізацією проведення бойових дій на території Донецької області та прилеглих областей, виникнення загрози безпеці, здоров'ю та життю людей, головою Донецького окружного адміністративного суду 26 лютого 2022 року прийнято наказ №14/І-г «Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи». Наказом запроваджено особливий режим роботи з 26 лютого 2022 року до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі.
З огляду на викладене, через існування загрози життю та здоров'ю учасників справи та працівників суду внаслідок широкомасштабної військової агресії Російської Федерації, суд не вбачає підстав для розгляду заяви з викликом сторін.
Дослідивши доводи звіту відповідача, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з ч.ч. 2-4 ст. 13 Закону України Про судоустрій і статус суддів, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Аналогічні приписи містить ст.14 КАС України.
Відповідно до ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами.
Судом встановлено, що ухвалене на користь позивача рішення у цій справі станом на дату подання відповідачем звіту про виконання судового рішення, у повному обсязі не виконано, адже нараховане грошове забезпечення не виплачене.
При цьому, боржник наголошує на неможливості виконання судового рішення в цій частині, зважаючи на те, що сума грошового забезпечення, нарахована на виконання рішення суду, можуть бути виплачені лише після цільового фінансування Міністерством оборони України.
Суд зазначає, що метою встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі є спонукання відповідача-суб'єкта владних повноважень до виконання рішення суду, ухваленого не на його користь, якщо таке рішення передбачає вчинення певних дій.
При цьому, визначальним фактором є те, чи існують достатні підстави вважати, що відповідач може ухилятися від виконання судового рішення, маючи реальну можливість його виконати.
Суд зауважує, що проблема невиконання рішень національних судів у соціальних спорах має загальнодержавний характер. Тобто, проблема з виконанням рішення суду у цій справі не є індивідуальною, а охоплюється загальною проблемою належного виконання судових рішень в соціальних спорах, яка потребує системного підходу до її вирішення на найвищих рівнях органів державної влади.
Суд ураховує постанову Верховного Суду від 10.02.2022 у справі № 160/13013/19, у якій, з посиланням на постанову від 31.10.2018 у справі № 704/1547/17, вказано про те, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту можна, зокрема, встановити новий строк подання звіту, тобто, суд вправі вжити заходів реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з ч. 10 ст. 382-3 КАС України, у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до ч.3 ст.382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Враховуючи, що метою встановлення судового контролю за виконання судового рішення є кінцевий результат щодо факту його виконання, а не накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, суд робить висновок про необхідність встановлення нового строку для подання звіту про виконання цього рішення та зобов'язати подати новий звіт з дня отримання даної ухвали.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає за необхідне на підставі ч. 10 ст. 382-3 КАС України, встановити новий строк відповідачу на подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду.
Також суд вважає за необхідне роз'яснити відповідачу, що у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд має повноваження, у тому числі, накласти штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Крім того, ч.3 ст.382-3 КАС України визначено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд, окрім накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до ч.3 ст.382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 294, 295, 297, 378, 382 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити ІНФОРМАЦІЯ_2 у прийнятті звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2023 року у справі № 200/4494/23.
Встановити ІНФОРМАЦІЯ_2 новий строк для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2023 року у справі № 200/4494/23 в частині виплати грошового забезпечення ОСОБА_1 у період з 30.01.2020 року по 16.06.2020 року, та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 надати у тримісячний (три місяці) строк, з дня отримання цієї ухвали, звіт про виконання у повному обсязі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2023 року у справі № 200/4494/23 частині виплати грошового забезпечення ОСОБА_1 у період з 30.01.2020 року по 16.06.2020 року, з відповідними підтверджуючими доказами щодо його виконання, а саме щодо виплати ОСОБА_1 грошове забезпечення за період з 30.01.2020 року по 16.06.2020 року.
Роз'яснити ІНФОРМАЦІЯ_2 , що звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2023 року у справі № 200/4494/23 має відповідати вимогам ст.ст. 382, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України, з урахуванням змін, внесених Законом України № 4094-IX від 21.11.2024 щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень.
Попередити керівника ІНФОРМАЦІЯ_2 про можливість накладення штрафу у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за наслідками розгляду звіту або у разі неподання звіту про виконання рішення суду.
Роз'яснити ІНФОРМАЦІЯ_2 , що суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя М.М. Крилова