Рішення від 29.09.2025 по справі 160/20876/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2025 рокуСправа №160/20876/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боженко Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі адміністративну справу №160/20876/25 за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (49070, м. Дніпро, вул. Короленка, буд. 4, код ЄДРПОУ: 38598371) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

17 липня 2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовну заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області щодо зменшення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в довідці від 30.10.2024 №3981 станом на 01.01.2023 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.10.2024 по справі № 160/23496/24, розміру премії з 230% до 70%.

- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.10.2024 по справі № 160/23496/24 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області відносно ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» , Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ від 20.07.2018 № 623, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.08.2018 за № 936/32388 та наказу ДСНС України від 13.01.2023 №НС-35 «Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2023 році», вказати розмір премії-230 % посадового окладу.

Позовна заява обґрунтована посиланнями на протиправність дій відповідача щодо визначення відсоткового значення розміру премії у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.

Справі за даним адміністративним позовом присвоєно єдиний унікальний номер судової справи - 160/20876/25 та у зв'язку з автоматизованим розподілом дана адміністративна справа була передана для розгляду судді Боженко Н.В.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 липня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/20876/25. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).

30 липня 2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від відповідача надійшов відзив, в якому відповідач проти позову заперечує в повному обсязі. Зазначає, що позивач повторно порушує питання, раніше вирішене судом у справі №160/23496/24. Також зазначає, що позивач перебуває на пенсії, однак вимагає встановлення йому відсоткового значення розміру премії згідно грошового забезпечення діючого особового складу, який несе службу в умовах воєнного стану.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2025 року витребувано докази у справі.

26 вересня 2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від відповідача на виконання вимог ухвали суду надійшла заява. Відповідач зазначає, що займана позивачем посада наразі у штаті відсутня. У спірній довідці зазначено премію у середньому розмірі 70% від посадового окладу, за відповідною посадою за 9 тарифним розрядом.

Згідно положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2024 року у справі №160/23496/24 зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 38598371) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 30 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу і окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14 до вказаної постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року, з включенням процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2020 року, 01 лютого 2021 року, 01 лютого 2022 року, 01 лютого 2023 року.

На виконання зазначеного рішення суду відповідачем складено оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача від 30.10.2024 року №3981.

В цій довідці зазначено, що вона складена для перерахунку пенсії позивача відповідно до рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.10.2024 року у справі №160/23496/24 станом на 01.01.2023 року за посадою «командир відділення-майстер виробничого навчання навчально-методичного центру ЦЗ та безпеки життєдіяльності Дніпропетровської області».

В довідці зазначено розмір премії 70%.

Листом від 07.07.2025 року №4902-6294/4909 відповідач повідомив, що в 2023 році премії особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлені наказом ДСНС України від 13.01.2023 року №НС-35. Розмір премії діючого особового складу в наявних умовах не може поширюватися на осіб, які не проходили службу у співставних умовах.

Вважаючи, що відповідач неналежним чином визначив відсоткове значення розміру премії в оновленій довідці, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Так, згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону проводиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з частинами першою, другою статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Частиною четвертою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 (далі - Постанова №704), якою врегульовано спірні правовідносини.

Застосовуючи вищевикладені положення до обставин цієї справи суд зазначає наступне.

Особливістю цієї справи є те, що спір стосується виключно відсоткового значення розміру премії (без суперечності щодо розміру прожиткового мінімуму, з якого обчислювалися ці види грошового забезпечення та ін.).

Відповідно, безпідставними є доводи відповідача щодо тотожності предмета спору зі справою №160/23496/24, в якій спір стосувався лише належного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб як складової формули для визначення грошового забезпечення у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача. Питання відсоткового значення розміру пенсії у відповідному спорі не вирішувалося.

Механізм проведення перерахунку пенсій для категорії осіб, до якої належить позивач, визначає Порядок №45), згідно із п. 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Внаслідок визнання нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, з 05 березня 2019 року діє редакція пункту 5 Порядку № 45, що була чинною до внесення таких змін.

Так, пунктом 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 01 лютого 2018 року № 103, передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Аналіз приписів пункту 5 Порядку №45 дає підстави для висновку, що для перерахунку пенсії щомісячні надбавки, доплати та премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Виходячи з положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 такі щомісячні виплати як надбавка за особливості проходження служби та премія мають бути зазначені у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 05.03.2024 року у зразковій справі №380/19324/23.

Таким чином, єдиним орієнтиром для визначення відповідачем відсоткових значень надбавки та премії є середній розмір таких значень, визначений відносно відсоткових значень, які встановлені військовослужбовцям, яким фактично виплачується грошове забезпечення.

Відповідач зазначав, що застосування вищевикладеної правової позиції призводить до значного фінансового навантаження. Водночас, правомірність поведінки визначається шляхом оцінки її відповідності вимогам законодавства, а не будь-яким іншим критеріям. Як наслідок, відповідач фактично не згоден з діючим законодавством, що не є підставою для його недотримання.

Також відповідач посилався на те, що накази не є підставами для перерахунку премії. Водночас, в даному спорі не йдеться про те, що позивач вимагав перерахунку премії на підставі відповідного наказу. Такий наказ має значення виключно в розумінні джерела відомостей про розміри премії, які підлягали виплаті та, відповідно, мають враховуватися при складанні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Складання такої довідки зумовлене не видачею наказу, а настанням події, в зв'язку з якою виникають підстави для перерахунку пенсії.

Суд витребував у відповідача відомості про середній розмір фактично виплачених премій, на що відповідач повідомив про відсутність відповідної або аналогічної посади.

Суд визнає такі доводи необґрунтованими, адже спірна довідка все ж була видана за конкретною посадою. Тобто, відповідач зміг скласти довідку за посадою, яка згідно його ж тверджень, не існує, однак вже під час спору про відсоткове значення розміру премії заперечував існування такої посади.

Відповідач вказав, що величини 70% є середнім розміром за певною посадою, яка відповідає 9 тарифному розряду.

Згідно Наказу Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 13.01.2023 року №НС-35 визначено конкретні відсоткові значення премій для кожного з тарифних розрядів (преміювання за грудень, яке і враховується станом на 01.01.2023 року).

Для 9 тарифного розряду відсоткове значення встановлено як 230 (для вислуги понад 1 рік, що відповідає юридичній ситуації позивача).

Таким чином, відповідач жодним чином не обґрунтував яким чином при конкретно визначеному відсотковому значенні розміру премії для посади 9 тарифного розряду в 230% він зміг отримати таке значення на рівні 70%.

В подальшому відповідач неодноразово зазначав про неприпустимість поширення на позивача премій діючого особового складу, які несуть службу в умовах воєнного стану. Цим самим відповідач фактично визнав, що діючий особовий склад отримує премію в більшому розмірі. Щодо змістовної оцінки такого аргументу суд повторює, що врахування фактично виплачених премій є вимогою законодавства і не є результатом розсуду суду, який навпаки перевіряє поведінку відповідача на відповідність таким вимогам.

Суд наголошує на тому, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст. 19 Конституції України). Принцип законності в Україні належить до переліку конституційних. Частина друга ст. 6, частина друга ст. 19, пункт 12 частини першої ст. 92 Конституції України передбачають, що органи державної влади та місцевого самоврядування діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією й законами України. Це означає, що виключно законом визначаються повноваження, організація та порядок діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування. Ці органи діють у відповідності до режиму, за яким їм дозволено тільки те, що передбачено законом.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 10.10.2024 року у справі №340/4709/23.

Змістовно подібне застосування щодо особового складу ДСНС України в 2023 році здійснено Сьомим апеляційним адміністративним судом від 15.09.2025 року у справі №120/17384/24, Восьмим апеляційним адміністративним судом у постанові від 03.09.2025 року у справі №300/615/25, Другого апеляційним адміністративним судом у постанові від 05.08.2025 року у справі №520/22287/24, П'ятим апеляційним адміністративним судом від 14.04.2025 року у справі №400/9433/24.

Щодо способу захисту права позивача суд зазначає, що наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 13.01.2023 року №НС-35 для 9 тарифного розряду встановлено конкретний розмір премії по всьому розряду. Отже, середній розмір у вибірці з одним варіантом дорівнює такому варіанту незалежно від кількості випадків застосування такого варіанту. Тобто, середній розмір премії дорівнює 230%.

За вказаних обставин позовні вимоги підлягають задоволенню. Суд зазначає, що задовольняє позовні вимоги за змістом, однак приводить їх у відповідність до вимог законодавства та у спосіб, що забезпечить ефективний захист прав позивача.

Щодо розподілу судових витрат.

При зверненні до суду позивачем сплачено суму судового збору у розмірі 1211,20 грн, що підтверджується платіжним документом від 16.07.2025 року. Відповідно до положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений судовий збір за подання позову підлягає поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (49070, м. Дніпро, вул. Короленка, буд. 4, код ЄДРПОУ: 38598371) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області щодо неналежного визначення відсоткового значення премії при складанні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , станом на 01.01.2023 року.

Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , станом на 01.01.2023 року, зазначивши відсоткове значення премії - 230%.

Стягнути з Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (49070, м. Дніпро, вул. Короленка, буд. 4, код ЄДРПОУ: 38598371) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1211,20 гривень (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Боженко