Справа № 709/1490/25
29 вересня 2025 року с-ще Чорнобай
Суддя Чорнобаївського районного суду Черкаської області Романова О.Г., за участю прокурора Чорнобаївського відділу Золотоніської окружної прокуратури Степанок О.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (протоколи № 391/2025, № 392/2025, № 393/2025), про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , громадянки України, працюючої головним спеціалістом юридичного відділу Чорнобаївської селищної ради Черкаської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
До Чорнобаївського районного суду Черкаської області надійшли протоколи про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією № 391/2025, № 392/2025,
№ 393/2025 відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
З матеріалів вбачається, що протоколи про адміністративне правопорушення складені щодо порушень, суміжних в часі, надійшли на адресу суду майже одночасно та постанова по жодній із справ ще не приймалась.
Виходячи з вказаної правової норми, вважаю, що вищезазначені справи повинні бути об'єднані в одне провадження, та за результатами їх розгляду прийняте одне рішення.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 391/2025 від 11 серпня 2025 року ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом юридичного відділу Чорнобаївської селищної ради Черкаської області та відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 2 - 7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, оскільки граничний термін подачі був 31 січня 2024 року, а декларація фактично подана
31 березня 2025 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Також, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 392/2025 від 11 серпня 2025 року ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом юридичного відділу Чорнобаївської селищної ради Черкаської області та відповідно до
пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1
ст. 45, п. 2 - 7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, оскільки граничний термін подачі був 31 січня 2024 року, а декларація фактично подана 31 березня 2025 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім цього, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 393/2025 від 11 серпня 2025 року ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом юридичного відділу Чорнобаївської селищної ради Черкаської області та відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1
ст. 45, п. 2 - 7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, оскільки граничний термін подачі був 31 березня 2024 року, а декларація фактично подана 28 березня 2025 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнала, проте просила суд закрити провадження у справі у зв'язку із малозначністю адміністративного правопорушення, оскільки у її діях відсутній прямий умисел. Так, ОСОБА_1 має трьох дітей: 2006, 2009 та 2022 років народження. На момент, коли необхідно було подавати зазначені у протоколах декларації, перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення трьохрічного віку, інші діти закінчували дев'ятий та одинадцятий класи та потребували супроводу на заняття з репетиторами, контролю за виконанням домашніх завдань, тощо. Про відновлення обов'язку подання декларації ОСОБА_1 не знала, а тому, на її переконання, у її діях відсутній будь-який умисел на вчинення даного правопорушення та несвоєчасне подання декларацій. Так, дізнавшись про обов'язок подання таких декларацій, вона відразу, у той день подала їх.
Прокурор Степанок О.В. у судовому засіданні вважала, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а тому остання підлягає притягненню до адміністративної відповідальності.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування є суб'єктами, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадові особи місцевого самоврядування зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порядку, встановленому Законом України «Про запобігання корупції».
Відповідно до копії розпорядження Чорнобаївської селищної ради № 66-к від
11 лютого 2021 року та листа Чорнобаївської селищної ради № 02-04-14/709 від 21 липня 2025 року ОСОБА_1 призначена на посаду головного спеціаліста юридичного відділу апарату селищної ради 12 лютого 2021 року.
Отже, судом встановлено, що ОСОБА_1 , відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом, на яку поширюється дія цього Закону.
Відповідно до п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Декларації, подані під час дії воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, до дня набрання чинності'Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» вважаються такими, що були подані на виконання обов'язку, передбаченого статтею 45 цього Закону. Суб'єкти декларування, які подали такі декларації, мають право протягом 14 днів з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» звернутися до Національного агентства з питань запобігання корупції щодо подання виправленої декларації за відповідний звітний період. Національне агентство з питань запобігання корупції забезпечує такому суб'єкту декларування можливість подати виправлену декларацію за відповідний звітний період протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем одержання відповідного звернення суб'єкта декларування.
Суб'єкти декларування звільняються від обов'язку подання передбачених частинами першою та четвертою статті 52 цього Закону повідомлень, підстави для подання яких виникли під час дії правового режиму воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, до дня набрання чинності'Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану».
З дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Отже, враховуючи вищевикладене, та відповідно до вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 зобов'язана була подати декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема, за 2021 рік, 2022 рік, 2023 рік.
Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень, відповідно до пункту 5 частини першої статті 12 Закону України «Про запобігання корупції», має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Подання декларацій здійснюється згідно з Законом України «Про запобігання корупції» шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20 вересня 2023 року визначено, що за загальним правилом до 31 січня 2024 року слід подати: щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди; декларацію при звільненні за 2022-2023 роки (якщо обов'язок подання декларації настав до 11.10.2023 включно); декларацію кандидата на посаду за 2021 та 2022 звітні періоди (якщо кінцевий строк їх подання настав у період з 24 лютого 2022 року по 11 жовтня 2023 року включно).
З 1 січня до 31 березня 2024 року включно суб'єкти декларування (крім тих, які мають право на відтермінування) повинні подати щорічні декларації за 2023 звітний період.
Декларації, подані в період з 24 лютого 2022 року до 11 жовтня 2023 року включно вважаються такими, що були подані на виконання обов'язку, передбаченого ст. 45 Закону (абз 2 п. 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону).
Відповідно до відомостей протоколу про адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією № 391/2025 від 11 серпня 2025 року, ОСОБА_1 інкримінується діяння передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік.
Як встановлено судом, кінцевий строк для подання даної декларації становить до
31 січня 2024 року.
Крім цього, відповідно до відомостей протоколу про адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією № 392/2025 від 11 серпня 2025 року, ОСОБА_1 інкримінується діяння передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік.
Як встановлено судом, кінцевий строк для подання даної декларації становить до
31 січня 2024 року.
Також, відповідно до відомостей протоколу про адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією № 393/2025 від 11 серпня 2025 року, ОСОБА_1 інкримінується діяння передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік.
Як встановлено судом, кінцевий строк для подання даної декларації становить до
31 березня 2024 року.
Проте, згідно з відомостями витягу з Єдиного державного реєстру декларацій ОСОБА_1 було подано декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування:
- за 2021 рік - 31 березня 2025 року;
- за 2022 рік - 31 березня 2025 року;
- за 2023 рік - 28 березня 2025 року.
Тобто, зазначені вище декларації подано ОСОБА_1 з пропущенням строку, встановленого законодавством України.
Об'єктивна сторона ч. 1 ст. 172-6 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за порушення вимог фінансового контролю: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування.
Суб'єктивна сторона діяння, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає лише у формі умислу, коли особа, яка вчинила правопорушення, усвідомлювала противоправний характер своєї дії чи бажала їх або свідомо допустила настання цих наслідків (ст. 10 КУпАП).
Листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ вих. N 223-943/0/4-17 від 22 травня 2017 року звернуто увагу на те, що вирішуючи питання про притягнення осіб до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАІІ, щодо порушення вимог фінансового контролю, яке полягало у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, слід враховувати об'єктивні ознаки складу цього адміністративного правопорушення, зокрема його об'єктивну сторону, яка має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації. Поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха, технічних збоїв офіційного веб-сайту НАЗК, витребування відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебування (тримання) під вартою тощо.
Про умисел ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП свідчить те, що остання була повідомлена про обов'язок подавати декларацію у строк встановлений Законом України «Про запобігання корупції», вказаний факт підтверджується розпискою про необхідність подання декларацій від 12 лютого 2021 року, на якій міститься підпис ОСОБА_1 , та тим, що вона неодноразово подавала декларації у період з 2017 року по 2021 рік, а отже ознайомлена з умовами їх заповнення та подачі.
Крім того, остання, у своїх поясненнях, наданих суду, не наводить жодних непереборних обставин, які б перешкоджали їй своєчасно подати Декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування
Отже, дослідивши матеріали справи, вважаю, що у діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022, 2023 роки.
Її вина у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується матеріалами адміністративної справи, а саме:
- відомостями протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 391/2025 від 11 серпня 2025 року;
- відомостями протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 392/2025 від 11 серпня 2025 року;
- відомостями протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 393/2025 від 11 серпня 2025 року;
- відомостями витягу з Єдиного державного реєстру декларацій, в якому зазначено дати публікацій декларацій - 28 березня 2025 року та 31 березня 2025 року;
- листом Чорнобаївської селищної ради Черкаської області № 02-01-14/709 від
21 липня 2025 року;
- копією розпорядження Чорнобаївської селищної ради № 66-к від 11 лютого
2021 року;
- копією посадової інструкції головного спеціаліста юридичного відділу апарату Чорнобаївської селищної ради.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції»
№ 1700-VII від 14 жовтня 2014 року, за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, несвоєчасно подала без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022, 2023 роки, що є порушенням вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена
ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення, згідно з вимогами ч. 2 ст. 33 КУпАП, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставинами, що пом'якшують відповідальність є щире розкаяння винної.
Обставин, що обтяжують відповідальність - судом не встановлено.
Відповідно до ст. 22 КУпАП, при малозначності вчиненого адмінправопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адмінвідповідальності і обмежитись усним зауваженням.
З огляду на підвищену суспільну небезпечність адмінправопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, яке вчинено ОСОБА_1 , за відсутності інших обставин, які її знижують, окрім того що вона вчинила адмінправопорушення вперше та визнала свою вину, з метою дотримання принципів запобігання та протидії корупції, в тому рахунку відкритості та прозорості діяльності органів державної влади, суд не вважає за можливе її звільнення від адмінвідповідальності за малозначністю вчиненого на підставі
ст. 22 КУпАП, як про це просить ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП - якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Таким чином, ОСОБА_1 визнається винуватою, а її дії необхідно кваліфікувати за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у зв'язку з чим, до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у мінімальному розмірі, передбаченому положеннями ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме у вигляді накладення штрафу у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
У зв'язку з винесенням постанови про накладення адміністративного стягнення та на підставі ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (п. 5 ч. 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір»), що становить 605,60 (шістсот п'ять гривень 60 копійок) гривень.
Керуючись ст.ст. 40-1, 172-6, 280, 283, 284 КУпАП, -
Об'єднати в одне провадження справи № 709/1490/25, № 709/1491/25 та
№ 709/1492/25 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Об'єднаній справі присвоїти номер № 709/1490/25.
Визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 (вісімсот п'ятдесят гривень 00 копійок) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної судової адміністрації України (вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795) судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 (шістсот п'ять гривень 60 копійок) гривень.
Платіжні реквізити для сплати судового збору: стягувач - Державна судова адміністрація України; отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106.
У разі несплати штрафу не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а у разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, постанова надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна для стягнення штрафу у подвійному розмірі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Чорнобаївський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Строк звернення постанови до виконання три місяці з дня винесення постанови.
Суддя О.Г. Романова