Справа № 947/25687/25
Провадження № 2-о/947/430/25
Іменем України
30.09.2025 м. Одеса
Київський районний суд м. Одеси у складі головуючого судді Цирфи К.А., за участі секретаря судового засідання Дімової Є.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в приміщенні суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану в місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,
У вересні 2025 року до Київського районного суду м. Одеси із заявою звернувся ОСОБА_1 про встановлення факту смерті його матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в с. Антонівка Скадовського району Херсонської області ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ухвалою суду від 25.09.2025 справу призначено до розгляду в порядку окремого провадження.
У судове засідання, 30.09.2025, учасники справи, належним чином повідомлені, не з'явилися. Про причини неявки не повідомили. Представник заявника ОСОБА_3 подала заяву про розгляд справи за їх відсутності.
Дослідивши матеріали справи та наявні в ній докази, суд доходить висновку про необхідність задоволення заяви з таких підстав.
Судом установлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є сином громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 21.08.1975, виданим Сосновською сільською радою Глухівського району Сумської області.
Факт смерті ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 24.07.1925, виданої Скадовським районним відділом РАЦС Управління РАЦС Херсонської області - органом окупаційної влади РФ.
Оскільки вказаний документ виданий органом не підконтрольним державі Україна на тимчасово окупованій території та не створює правових наслідків на території України, заявник не може зареєструвати смерть своєї матері та оформити спадщину.
Мотиви прийнятого рішення
Так, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ч. 1 ст. 2 ЦПК України).
Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства (ч. 1, 2 ст. 15 ЦК України).
Відповідно до ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Село Антонівка Скадовського району Херсонської області є тимчасово окупованою РФ територією України.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04. 2014 № 1207-VII (в редакції, чинній на час розгляду справи) цей Закон визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 9 Закону № 1207-VII передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
З аналізу вказаних приписів Закону № 1207-VII логічно випливає, що державні органи України мають право посилатися на документи, видані окупаційними органами РФ, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території виключно з метою реєстрації вказаних подій в органах РАЦС на підконтрольній території України. При цьому, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій, ніяким чином не легітимізує окупаційну владу РФ.
Актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків, зокрема, укладення шлюбу. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть (ч. 1-3 ст. 49 ЦК України).
Згідно з відповіддю Відділу державної реєстрації актів цивільного стану в місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 02.07.2025 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, заявнику було відмовлено у реєстрації смерті його матері ОСОБА_2 , посилаючись на відсутність змін до профільного закону та підзаконних нормативно-правових актів щодо здійснення порядку реєстрації актів цивільного стану.
За вказаних обставин, поновлення порушених прав громадян України на реєстрацію смерті, яка мала місце на тимчасово окупованій території України, забезпечить належний та ефективний захист його прав та надасть можливість зареєструвати факт смерті в органах РАЦС України.
Відтак, зібрані у справі докази дають достатні підстави суду для встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України виключно з метою його подальшої реєстрації в органах ДРАЦС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 319 ЦПК України рішення суду є підставою для державної реєстрації факту смерті органами ДРАЦС України.
Згідно з ч. 4 ст. 316 ЦПК України вказане рішення підлягає негайному виконанню.
З огляду на викладене, керуючись ст. 293, 315-319, 352, 355 ЦПК України, суд
1. Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
2. Встановити факт, що громадянка України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що народилася в с. Катеринівка Глухівського району Сумської області, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Антоніка Скадовського району Херсонської області (на тимчасово окупованій території України).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя К. А. Цирфа